Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChov
Zvod mladých
Bonitácia
RTG DBK
SVP
DNA test
DWDM
Plemenitba
VýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Zvod mladých

Zvod mladých je vlastne „malá“ bonitácia, ktorá slúži aj ako príprava na budúce posudzovania psa. Zúčastňujú sa na ňom šteňatá vo veku od 3 mesiacov (dôrazne odporúčam až po prezubení, teda od cca 6 mesiacov). Ide o zhodnotenie súladu mladého psa alebo sučky so štandardom, ale do úvahy sa berie aj jeho vek (napr. dlhé ušká, či nesúmerné telo šteniatka nie sú vadou, pretože šteniatko rastie a vyvíja sa). Organizujú sa spolu s bonitáciami, takže majiteľ má možnosť vidieť aj ozajstnú „skúšku dospelosti“. Medzi zvodom na Slovensku a v Čechách je malý rozdiel - v ČR sa psy a sučky hodnotia ako na ozajstnej bonitácii, vrátane testu povahy len s tým, že tento kód je menný a je kódom len zvodu mladých... Aktualizuje sa na bonitácii. Na Slovensku sa psík či sučka len merajú v kohútiku informatívne. Žiaden kód sa nezadáva, len hodnotenie a výška v kohútiku.

Na zvod sa prihlásite pomocou prihlášky, teda pomocou formuláru na klubových stránkach www.csv.sk.

Termíny zvodov sú totožné s termínmi bonitácií a aktuálny kalendár nájdete aj tu. Na prihlášku uveďte kontakt na seba, celé meno psa - podľa preukazu pôvodu, pohlavie, dátum narodenia, číslo zápisu (číslo za skratkou SPKP), meno chovateľa. Tiež mená rodičov a ich čísla zápisu. Všetky klubom vyžadované údaje. Ak ste si nie istí, požiadajte svojho chovateľa o radu. Za zvod sa platí na mieste vykonania, cena je 5 € (člen klubu)  a 15 € (nečlen klubu). Na zvod si so sebou vezmite preukaz pôvodu psa (originál) a veterinárny preukaz. Iné dokumenty na túto akciu nepotrebujete.

Pred zvodom by sme mali šteňa pripraviť na merania a dotyky cudzích ľudí - čo vlastne aj robíte bez toho, že by ste túto akciu plánovali - ide o socializáciu. Kontrola chrupu a hlavne semenníkov u psov je pre šteňa nepríjemná, ďasná môžu byť opuchnuté a boľavé z výmeny a siahanie na mladého psíka, na zadok od cudzieho človeka, tiež nemusí byť dvakrát príjemné, ak psík nevie, o čo sa jedná, ale pravidelným nácvikom sa tomu dá predísť. Správne vychované šteňa by však nemalo mať veľké problémy. Na zvode by sa mali zúčastniť aj majitelia, ktorí neuvažujú o budúcom uchovnení psa. Pri zvode sa môžu odhaliť prvé nedostatky spojenia rodičov šteňaťa a tým predísť budúcemu spojeniu a chovateľ aspoň môže vidieť výsledok svojej práce.

Rozhodcovia pre zvod mladých: František Rosík ml. (posudzuje všetky zvody a bonitácie), pomocní posudzovatelia Ing. Janka Tarkaničová, RNDr. Alexandra Záhradníková, Jozef Švaňa a ďalší.

Čo sa vykonáva  na zvode mladých

Kontrola chrupu – zhryz, plnochruposť (pri starších šteňatách s vymeneným chrupom), či zub nechýba alebo naopak, nejaký nie je navyše, správna poloha zubov - pri veľmi mladom šteniatku sa berie do úvahy, že niektoré zuby chýbajú - ešte nenarástli. Dôrazne odporúčam ísť na zvod až po prezubení, budete mať oficiálny papier o plnochruposti a v prípade nehody - vybitia zubu či zlomenia, vám na bonitácii bude uznaná plnochruposť.

Kontrola semenníkov u psov (sučky absolvujú o jeden úkon menej) - oba semenníky by mali byť plne zostúpené v mieškoch

Meranie kohútikovej výšky

Posúdenie psa v pokoji a v priamom stoji - súlad proporcií s ohľadom na to, že pes je predvedený vo veku, kedy ešte nie je plne vyvinutý

Posúdenie psa v pohybe – krok

Posúdenie psa v pohybe – klus

Povaha šteňaťa sa kontroluje počas celého zvodu

Výrazné vady badateľné už v mladom veku (napr. zálomok, neštandardná farba,...), ktoré sa pravdepodobne už nezmenia a naopak, vymenujú sa aj dobré vlastnosti a prednosti. Hodnotí sa kvalita srsti, farba oka a podobne. Všetky odchýlky ako aj klady sa zaznamenajú do slovného hodnotenia. Takmer ako hodnotenie na výstave, len obšírnejšie.

Výsledok zvodu mladých
Psík alebo sučka sú ohodnotení známkou nádejný alebo veľmi nádejný (no môže byť aj neposúdený, ak sa psík nechce nechať chytiť, predviesť si zuby,...). Do hodnotenia sa zapíše aj výška v kohútiku. Majiteľ dostane dokument o vykonaní zvodu, kde je slovne ohodnotený jeho psík, podobne ako na výstave. Pokiaľ má pes vek na bonitáciu, môže ju absolvovať bez toho, aby absolvoval aj zvod mladých. Zvod mladých nie je povinný. Tlačivo si založte do zložky psíka, nebudete ho potrebovať na žiadnej inej akcii, mimo bonitácie (najmä ak budete chcieť dokladať plnochruposť).