Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatko
Pred kúpou
Výbava
Odber
Prvé dni doma
Starostlivosť
ChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Československý vlčiak a začiatočník

Veľmi častá otázka je, či je plemeno ako československý vlčiak vhodné pre začiatočníka. Na väčšine stránok venovaných štandardu plemien psov alebo od laikov, ale aj „skúsených a ostrieľaných“ výcvikárov sa dozviete, že vlčiak nie je vhodný pre začiatočníka. No majitelia a dlhoroční chovatelia vám povedia opak. Záleží od toho, o akého začiatočníka ide...

Myslím si, že začiatočník si ČsV zaobstarať môže, ale musí spĺňať pár predpokladov. Musí ísť o človeka, ktorý je pripravený obetovať veľa času a je ochotný učiť sa a počúvať rady chovateľa, od ktorého si šteniatko zoberie. Bude ochotný navštevovať akcie a výcvikové strediská, kde už s vlčiakmi skúsenosti majú, alebo kde uznajú jeho odlišnosť a budú sa mu venovať osobitným prístupom. Netreba z nich robiť "špeciálnu" záležitosť, ale výcvikár musí vedieť odhadnúť, či pes potrebuje jemnejší alebo rázny výcvik a prispôsobiť metódy konkrétnemu psovi. A to nehovoríme len o ČsV, dobrý výcvikár je taký, ktorý výcvik riadi podľa psov - jednotlivcov - ktorých vo výcvikovom krúžku má.

Začiatočník má aj svoje výhody. Ak je tým správnym majiteľom pre ČsV, je tvárnejší ako rokmi ostrieľaný chovateľ, ktorý aplikuje naučené postupy a metódy od iných plemien, alebo má prehnané ambície a predstavy. ČsV je iný pes a to, čo funguje u ovčiakov a iných plemenách na neho nemusí platiť. Takýto človek môže mať prehnané predstavy o tom, aké ČsV má byť a vyžadovať od neho niečo, čo mu nemôže poskytnúť tak rýchlo alebo v takom prevedení a nešťastný bude nie len pes, ale aj jeho majiteľ.

Človek, ktorý ešte nikdy psa nemal musí uznať fakt, že je nutný kontakt s majiteľmi alebo chovateľmi, ktorí budú ochotní mu pomôcť a on ich rady aj prijme a bude sa nimi riadiť. Je dobré sa stretávať s majiteľmi ČsV a nie len s ľuďmi s "obyčajnými" psami, pretože čévečkári poznajú úskalia a povahu vlčiakov a budú vedieť lepšie poradiť a vysvetliť, o čo psovi ide a hlavne vás utešia, že to s tým psiskom raz bude lepšie :o)

Začiatočník, taký čo psa vôbec nemal, má výhodu v tom, že nemá žiadne presné očakávania, ako má pes pracovať, preto nebude prekvapený odlišnou psychikou a myslením vlčiaka. Začiatočník dodržiava rady majiteľov a chovateľa – nepraktikuje naučené postupy od iného plemena, je vlastne nepopísaná kniha a učia sa tak aj šteňa aj majiteľ. Na druhej strane je aj nevýhoda, že takouto neznalosťou sa toho dá veľa pokaziť a hlavne u vlčiaka, ktorý rýchlo zistí, že majiteľ sa nechá prekabátiť a postupom času prevezme vedenie nad svorkou...

Vlčiaka si nevezme človek, ktorý chce psa primárne na prácu. Nevezme si ho človek, ktorý chce rýchle výsledky a bezchybne pracujúceho psa. Taký by si mal zobrať radšej rokmi ostrieľaného ovčiaka alebo iné pracovné plemeno. A zase človek, ktorý chce psa "len na záhradu" by si vlčiaka tiež nemal brať. Vlčiak potrebuje spoznávať svet a dostať sa aj za hranice záhrady a nie sa "stratiť" niekde na dvore na dedine.

Vlčiak patrí do rúk tomu, kto má rád prírodu, je aktívny, má chuť sa učiť a bude sa psovi venovať každý deň, niekoľko hodín a nie len v prvých mesiacoch jeho života, ale celý jeho život. A to je obeta, ktorú mnohí nechcú podstúpiť. Patrí do rúk tomu, kto sa dokáže preniesť cez zničený záhon, ale hlavne takému, ktorý dokáže pracovať so psom, ktorý myslí a vysvetliť mu, čo áno a čo nie, nie tvrdou rukou, ale trpezlivosťou, trvaním si na svojom a správnou výchovou. Tvrdá ruka a dril k vlčiakovi nepatria. Ale zase ani život bez hraníc. Vlčiak musí svojho pána rešpektovať, človek mu musí byť superalfou, za ktorou sa oplatí ísť. Správny majiteľ je ten, ktorý spĺňa všetky tieto požiadavky.

Je nutné sa zoznámiť s plemenom skôr ako sa rozhodnete, počkať si aj rok, dva a viac, stretávať sa a komunikovať s majiteľmi a chovateľmi, potom nebudete prekvapení a sklamaní tým, čo vám doma rastie a budete spokojní vy a aj plemeno československý vlčiak. Dobrý chovateľ vám všetky negatíva povie, na rovinu a bez prikrášlenia. Ak nie, ak bude vlčiaka len ospevovať, je pravdepodobné, že sa chce šteniatok len zbaviť a je mu jedno, kam pôjdu.