NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárPublikácieO plemenáchKontakt

Výživa

ŠtandardHistóriaPovaha ČsVChovVýživa
Náš BARF
Výživové látky
Ako kŕmiť
Podľa veku
Špec. výživa
Druhy stravy
VýchovaVýcvikVýstavyZdravie

 

Správna výživa napomáha k zdravému rastu šteňaťa v dospelého psa, ktorý je v dobrej fyzickej a psychickej kondícii. Má vplyv na kvalitu jeho kostí, svalov, srsti, ale aj na psychický vývoj. Stres z nedostatku krmiva, môže vyvolať poruchy v správaní. Je zdrojom energie a zdravia, musí byť prispôsobená veku, upotrebeniu a spôsobu života psa. Strava psa je odlišná od tej ľudskej a vyžaduje si naštudovanie problematiky.

Psovité šelmy sa stravujú potravou živočíšneho pôvodu. Nasvedčuje tomu stavba ich chrupu, ktorá je uspôsobená na trhanie mäsa a jeho prehltnutie. Nežuje potravu ako bylinožravce. Žalúdočné šťavy s obsahom 0,5% kyseliny soľnej si poradia aj s pokazeným mäsom, pretože ničí baktérie. Domestikáciou sa so psa stal čiastočný všežravec, predĺžila sa jeho tráviaca rúra. U šeliem je pomer tráviacej rúry a tela 4:1, u čiastočných všežravcov 5:1-6:1, na porovnanie, u ovci je to 38:1. Šelmy sa stravujú z časti aj rastlinnou potravou a to ovocím, bylinami a obsahom žalúdka bylinožravcov, ktorý je čiastočne natrávený.

Chovatelia sa v tomto prípade delia na dve skupiny – kŕmia granulami alebo doma pripravenou stravou. Je len na vás ako sa rozhodnete, ale povedzme si k obom variantom ich plusy aj mínusy.

Vlk, ako jeden z predkov, sa stravuje mäsom, vnútornosťami, kosťami, bylinami a lesnými plodmi, preto je to aj prirodzenejšia potrava pre ČsV. Keď máme možnosť, je teda lepšie pre psa kŕmiť ho prirodzenou a čerstvou stravou - mäsom a prípadne prílohami. Je mylné domnievať sa, že psa môžeme kŕmiť vegetariánsky. Jeho tráviace ústrojenstvo nedokáže tak efektívne spracovávať nebielkovinové zložky ako bylinožravce. Kŕmenie doma pripravenou stravou je rozhodne pre psa chutnejšie, no je však náročné ako na čas, tak aj na znalosti zložiek potravy psa, silný žalúdok, miesto na uskladnenie,...

Kŕmenie granulami je jednoduchšie, stačí psovi nasypať do misky určenú dávku, ktorú môžeme zaliať vývarom alebo jogurtom. Lenže aj tu treba dávať pozor. Nie sú granule ako granule a u veľkých plemien ako ČsV treba dvojnásobne dávať pozor na zloženie a obsah jednotlivých látok. Takže na 20kg vrece za 10€ zo supermarketu, môžete zabudnúť.

Mäso s kosťou by malo tvoriť keď už nie prevažnú, tak aspoň stálu, zložku stravy. Strava nemusí byť každý deň vyvážená presne na miligram, ako to propagujú výrobcovia granúl, ale mala by byť z dlhodobého hľadiska (týka sa dospelých psov, nie rastúcich šteniat!).

Kombinovanie doma pripravenej a granulovanej stravy nemôžeme odporučiť. Niekto tvrdí, že je optimálne jeden deň kŕmiť granulami, druhý doma pripravenou stravou. No treba zdôrazniť, že prechody z jednej potravu na druhú, sú pre psa veľkou záťažou a nemusí to dobre znášať. Prejaviť sa to môže na tráviacich problémoch, hnačke, zvracaní,... Jednotlivé prechody treba robiť opatrne a pozvoľna, čo trvá jeden až dva týždne.

V neposlednom rade treba povedať, že v konečnom dôsledku si pes vyberie, čo mu najviac chutí. My sa môžeme rozhodnúť pre jednu voľbu a on si vyberie druhú. Každý pes je individualita, každému chutí niečo iné a znáša potravu inak. Preto sledujme čo mu chutí, čo nie, čo mu robí dobre na trávenie a čo nie a tomu prispôsobme jeho kŕmenie. Nie je na mieste vyčkávať, ak vidíme žalúdočné a tráviace problémy, treba konať ihneď.

Je dobré psovi ponúkať širokú škálu potravy, nie násilne, v mladom veku a v dospelosti by nemal mať problém zožrať všetko. Je dobré navyknúť ho aj na konzervované krmivo (konzervu si dokážete urobiť aj doma), ktorá je na cestách záchranou.

www.tobrok.sk