Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživa
Náš BARFVýživové látky
Ako kŕmiť
Podľa veku
Špec. výživa
Druhy stravy
Pamlsky
VýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Varená strava

Varená strava je obdobou tej surovej (Prečítajte si tému surová strava) a je určite stále vhodnejšia ako granulovaná, priemyselne pripravovaná. Stále máte prehľad, čo psovi dávate. Varením však strava stráca vitamíny a minerály, a preto ich musíme umelo pridávať. Keďže varená strava neobsahuje kosti - varené sú nebezpečné, treba dopĺňať vápnik. V lekárni alebo u veterinára dostanete širokú ponuku kalciových prípravkov s presným dávkovaním. Vápnik sa odporúča pridávať v prirodzenej forme ½ čajovej lyžičky mletej vaječnej škrupiny (pomlieť na kávovom mlynčeku). Prípadne kombinovať varenú so surovými mäsovými kosťami a surovou zeleninou. Tým zabezpečíte prísun vápnika a vitamínov.

Snažte sa o pestrosť - striedajte druhy mäsa, príloh. Z mäsitej časti by mali byť vnútornosti približne 10% - teda obličky, pečeň, pľúca,... Srdce je svalovina, preto ho medzi vnútornosti neradíme. Až 50% (ideálne je 70-75%) by mala tvoriť svalovina, teda bielkoviny - mäso, tvaroh, mliečne výrobky, vajcia,... Zvyšok kŕmnej dávky sa skladá zo zeleniny - či už varenej alebo surovej, strúhanej alebo mixovanej. Ako prílohu používame obilniny - cestoviny, ryžu, vločky, krúpky. Inak povedané - mäso 2/3 a príloha, zelenina 1/3 kŕmnej dávky.

Pri príprave dbajte na to, aby ste mäso nevarili dlhšie ako cca 10-15min, stratilo by všetku výživovú hodnotu a stráviteľnosť. Nezabudnite pridávať do stravy aj kvalitný rybí olej, olivový alebo stolový olej, čerstvý živočíšny tuk a rôzne doplnky stravy na ochutenie, vhodné pre psa. Je dobré občas ponúknuť psovi aj surové hovädzie kosti, prípadne surové hydinové krky, či krídla, nie len pre zábavu, ale aj na očistenie zubov od zubného kameňa a ošetrenie ďasien. Vhodné sú prípravky na kĺby, najlepšie v prirodzenej forme - kĺby, kože, huspenina, alebo v umelej forme.

Kŕmna dávka - zloženie a množstvo

Kŕmna dávka nemusí byť rovnaká každý deň. Mení sa tak, aby v priebehu týždňa dostal pes niekoľko druhov jedál. Pri množstve sa orientujeme podľa aktuálnej váhy. Na 1kg váhy pripadá 30 - 60g varenej stravy. U šteňaťa je to teda 6-10% z aktuálnej váhy a u dospelého 2%. Pozor! Tieto percentá sú orientačné, každý jedinec môže pri danom percente chudnúť alebo naopak priberať. Zvážte jeho stupeň záťaže a fakt, či priberá alebo chudne a nastavte dávku podľa aktuálneho stavu. Percentá nie sú dogma, ale slúžia ako odrazový mostík, aké množstvo pripadá na kŕmnu dávku.

Vek psa Percentuálne množstvo krmiva
2 - 4 mesiace 6 - 10%
4 - 7 mesiacov 6%
7 - 12 mesiacov 4%
12 a viac mesiacov 2%

Pozor! Platí zásada:

Varená strava + surová strava

Varená strava + granule

Surová strava + granule

Nekombinujte granule s doma pripravenou stravou! Je to vysoká záťaž žalúdka, zmeníte pomer látok v strave na neznámu a narobíte viac škody ako úžitku. Platí - len JEDEN druh stravy!!! Výnimku tvorí kombinácia surového a vareného.

Čo všetko môžete skrmovať?

Mäso - hovädzia a bravčová svalovina, ryby (celé), kurence, králik, holubie trupy, morka, konské, jelenie, morčacie mäso, pštrosie mäso, jahňacie, klokanie mäso. V zime je dobré dať viac mastného mäsa, pre tvorbu tuku, cez leto môžeme dávať prevažne chudšie druhy mäsa. Môžete ponúknuť aj rybacie konzervy - ryby vo vlastnej šťave, hlavne pozor na soľ, vhodné sú kvôli vitamínom a psíkom veľmi chutia, stačí jedenkrát týždenne.


surové mäsové kosti - ak chcete psovi dávať vápnik v prirodzenej forme, tak určite nezabudnite na mäsové kosti, ideálom sú morčacie alebo kuracie krky, krídla, trupy, stehná - obalené mäsom, tzv. mäsové kosti. Vhodné sú aj veľké bravčové a hovädzie kosti, ktoré vo väčšine mäsiarstiev dostanete zadarmo, nikdy(!) nepodávajte kosti varené a pečené. Kosti podávame obalené mäsom, teda napr. aj rebrá. Môžu však spôsobiť zápchu, preto to s množstvom nepreháňame a podávame s ďalšou stravou na vyváženie živín. Výnimku tvoria varené špikové kosti. Tie prevaríme krátko, stvrdnú a pes ich dlhšie hryzie a neublížia mu. V kosti je dutina, stredovú časť medzi kĺbmi môžeme naplniť napr. taveným syrom a o zábavu pre psa je postarané. Výborné na zabavenie sa a ako obmena sú bravčové kože, ktoré sú ako žuvačka a pes sa s nimi chvíľku narobí. Kuracie beháky sú plné kostí a sú skvelé na zábavku pre malého psíka, šteňa, alebo ako obmena kostnej zložky - pozor - ja odstraňujem ostré pazúriky záhradnými nožničkami.Vnútornosti - môžete skrmovať ľadviny, pečeň, srdcia, pľúca, žalúdky, držky, neprané zelené držky, mozog,... To, z akého zvieraťa sú, je v podstate jedno, je však vhodné mať overený zdroj. Vhodné sú aj tracheové trubice, uši, rypáky a podobne.

ovocie a zelenina - v surovom stave je vynikajúci zdroj vitamínov a minerálov. Nakrájajte ju na kocky alebo nastrúhajte, prípadne rozmixujte. Strava by mala obsahovať 50% zelenej listovej zeleniny, 30% ostatnej zeleniny a 20% ovocia. Pes nedokáže dobre využiť zeleninu a musíme mu pomôcť rozmixovaním, nakrájaním alebo nastrúhaním zeleniny. Samozrejme, všetko s rozumom, pes si niektoré druhy rozhryzne aj sám :) Tiež nie je potrebné mať každý deň každý druh zeleniny či ovocia.

prílohy - sú to ryža, ovsené vločky a podobne. tieto vlastne pes ani nepotrebuje a nemusíme ich dávať. Osobne ich dávam raz za cca 2 mesiace a aj to len ovsené vločky, zaparené.


 

Vajíčka - v celku podávame vlčiakovi 1 - 2 týždenne, nie viac, pretože sú zdrojom cholesterolu.

mliečne výrobky - do stravy môžete pridať jogurty biele, tvarohy a iné kyslomliečne výrobky. Mliečne výrobky stačí dávať 2 - 3 krát do týždňa - pozor pri šteňatách, mliečne výrobky obsahujú veľa fosforu.

prísady - sem radím kĺbnu výživu, vápnik, bylinky, občas trocha soli, orechy, ľanové semienka, olivový alebo lososový olej (presné znenie prísad nájdete v téme doplnky výživy)


Rady a poznatky z praxe

Čo ak mám psa chorého? Aké má byť zloženie stravy?

Varená strava sa dá skrmovať aj pri zdravotných komplikáciách. Napr. pre psa s chorým srdcom, pri psovi s nadváhou, teda "light diéta". Najvhodnejšie je zvoliť chudé mäso ako sú ryby, kurence a ako prílohu ryžu. Pridať občas vnútornosti, málo vaječný žĺtok, kosti a nie veľmi tučné mliečne výrobky. Pridávame zeleninu ako šalát, ovocie, orechy, ľanové semienka, olivový alebo lososový olej. Ako vhodný doplnok pre kardiakov sa odporúča hovädzie alebo aj bravčové srdce, ktoré obsahuje málo tuku a má vysoký obsah koenzímu Q.

Môj pes má pri kŕmení BARFom menší objem výkalov a tie majú aj rôznu farbu!

Pri kŕmení granulami je častým argumentom krásne formovaný a hnedý exkrement, no jeho množstvo je až katastrofálne veľké v porovnaním, čo pes zjedol. Nezdá sa vám, že pes tým pádom toho veľa zo stravy nevyužil? Farbu a tuhosť zaisťuje pri granuliach aj prídavok červenej repy. Táto dlhšie zostáva v čreve a spôsobuje, že trus je pevný. Naopak pri BARFe, ktorý je vysokostráviteľný, objem trusu výrazne klesá. Pes z neho využije maximum a vylúči len látky nestráviteľné. Farba a tuhosť naznačuje, či je zloženie stravy správne alebo nie. Čím je trus tuhší, biely a drobivý, tým viac indikuje vysoký podiel kostí v strave, pridať treba viac svaloviny, niekedy vylúči aj kúsky kostí. Naopak, riedka stolica indikuje vysoký pomer mäsa a je potreba zahustiť mäsovými kosťami. Farba trusu sa mení na základe stravy, niekedy je tmavšia, niekedy bledšia. Na základe trusu a farby moču viete presne nastaviť stravu tak, aby boli oba indikátory správne. Moč má byť jasno žltý.

Môže byť pes alergický na mäso?

Bohužiaľ áno, na niektoré druhy, napr. na kuracie. Alergia sa prejavuje prehnaným škriabaním, zvracaním, kožnými vyrážkami, zlou srsťou,... Ak poznáte alergén, máte to jednoduchšie, jednoducho danú potravinu vynecháte. BARF má výhodu, že poznáte každú jednu zložku potravy. Ak alergén nepoznáte a nie ste si istí, je to na veľmi dlhé obdobie. Skúste vynechať hlavné možné alergény, ako druh mäsa, ryžu, cestoviny, vajíčka, mliečne výrobky, druh ovocia či zeleniny na obdobie cca 2-3 týždňa. Ak objavíte alergén, postupne pridávajte ostatné potraviny, ale časovo v takom období a takým spôsobom, aby bolo možné určiť prípadný ďalší alergén. Najmenej alergií sa vyskytuje na morčacie mäso, jahňacie,...

Čo je vhodnejšie ako príloha? Ryža alebo cestoviny?

V zásade, je to jedno. Z hľadiska zdravej výživy sa odporúča ryža, pohánka, krúpky, vločky či už jačmenné alebo iné... Niektoré psy sú alergické na lepok v cestovinách. Cestoviny môžete použiť pri psoch s nábehom na chudnutie alebo ako chutnú obmenu. Prílohy môžete aj úplne vynechať.

Surová strava a varená strava je náročná na skladovanie a potrebujete niekam ísť, kde nemáte možnosť brať mäso. Je možné spraviť prestávku v kŕmení surovým?

Prestávku je možné spraviť, skúste rôzne konzervy, ktoré vynikajúco chutia psom a sú skladné. Prípadne mäso sušené alebo si spraviť vlastné konzervy - mäso prevaríte spolu s cestovinami a dáte do zaváracích fliaš - pozor, nie s kosťami.

Som vegetarián a chcem, aby aj môj pes bol - teda žiadne mäso. Dá sa kŕmiť BARF aj takto?

V žiadnom prípade neexistuje vegetariánska strava pre psa! Prečo tlačiť mäsožravca k vegetariánstvu? Pes nemá tráviaci trakt uspôsobený na trávenie bielkovín neživočíšneho pôvodu. Pes je stále šelma, žiadna sliepka alebo kôň. Na správny fyzický a psychický vývoj potrebuje bielkoviny, vitamíny a minerály obsiahnuté v surovej strave. Aj granule obsahujú živočíšne produkty. Chcete od vlka, aby nejedol ovcu, ale aby si dal radšej mrkvu?

Potrebujem, aby môj pes pribral, resp.schudol. Ako na to, aby nebol hladný alebo prežratý?

Ak potrebujete, aby pes pribral, skvelo na to poslúžia prílohy ako vločky, cestoviny a ryža. Tie pridáme do kŕmnej dávky. Tiež použite tučnejšie druhy mäsa - bravčové, hovädzie. Pridajte do krmiva masť, oškvarky,... Naopak pri chudnutí stavte na kŕmenie bez príloh, max. vločky, využívajte chudé druhy mäsa - kuracie, morčacie. Netreba meniť množstvo dávky, ale jej zloženie. Ak pes chudne pri orientačných %-tách, zvýšte dávku. Výhodou je, že všetko je len orientačné a ide o dlhodobú vyváženosť z hľadiska 2-3 týždňov (u dospelých psov).

Pes žerie výkaly! Čo s tým?

Prvotným problémom žrania výkalov - či už vlastných, iných zvierat alebo ľudských je nedostatok vitamínov B skupiny. Táto skupina ovplyvňuje črevnú mikroflóru. V BARFe je obsah tejto skupiny vitamínov dosť, no ak sa pes žerie výkaly, má problém so srsťou a kožou (lupiny, ekzémy,...), zápaly kĺbov, môžeme konštatovať nedostatok. Túto situáciu vyriešite pridaním prípravku s názvom Pangamin do stravy (ak máte pochybnosti o podávaní sa poraďte s veterinárom). Vitamín B vieme pridať do stravy v prirodzenej forme pomocou kvasníc - 1 - 2krát za týždeň. Samozrejme, môže to mať aj psychickú príčinu.

Existuje alternatíva k varenej strave?

Ak nechcete kŕmiť mäsom vareným, sú vhodné za studena lisované granule. Avšak surové nenahradia ani tie najlepšie a najdrahšie granule a ani varené mäsko.