Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživa
Náš BARFVýživové látky
Ako kŕmiť
Podľa veku
Špec. výživa
Druhy stravy
Pamlsky
VýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Surová strava - BARF

Surová strava označovaná aj ako BARF, je skrmovanie surového mäsa, surovej zeleniny a surových mäsových kostí. Teda priblíženie sa čo najbližšie prirodzenému stravovaniu šeliem v prírode a pre našich psov teda k vlkovi. Múdre články o tom, ako je dnešnému modernému psovi nevhodné dávať niečo čerstvé ako mäso, sú naozaj smiešne. Za tých pár rokov, čo tu máme granule sa im trávenie jednoducho zmeniť nemohlo :)

Výhodami tohto spôsobu kŕmenia je hlavne zastúpenie minerálov, vitamínov a stopových prvkov v ich prirodzenej, pre psa ideálnej forme, žuvanie kostí odstraňuje zubný kameň, psovi nepáchne z úst. BARF je vysoko stráviteľný, teda sa znižuje objem trusu, pes si z neho berie maximum, je zdravý, vitálny, nemá problémy s alergiami, kvalitná srsť a má podstatne menej parazitov, zdravšie kosti, šľachy,... (Prečítajte si tému doplnkov výživy.) Presne viete, čo ste psovi v miske dali a nič nie je schované za "kódmi", ktoré vidíte na vrecku granúl a nikto im nerozumie. Každý vie, čo sú kuracie krídla, ale čo je kuracia múčka? Z čoho je?

Iste, uvedomujem si, že nie každý má možnosť kŕmiť surovým mäsom, no ruku na srdce, kto chce, cestu si nájde a nehľadá výroky prečo nie... BARF je však o tom, aby sa majiteľ najprv naučil, čo psovi do misky patrí a čo nie. Chce to čas, naštudovať, rozmýšľať. Potom to už ide samo a automaticky.

V dnešnej dobe, kedy sú psíčkari bombardovaní reklamami na granulované kŕmenie, zvyknutí na pohodlie a zavádzaní potrebou denno denne rovnako zostaveného jedálnička pre psa, pri nedostatku času, je len logické, že radšej siahnu po sáčiku hotovej stravy, ako po surovej strave, ktorú musia ešte ďalej upravovať - narábať s ňou. Je to ako s cestovinami v sáčku pre ľudí. Pohodlní si kúpia hotový sáčok, hotové jedlo. Tí, ktorí nechcú jesť stále to isté, presolené a umelé jedlo, si nakúpia zeleninu a čerstvé potraviny, doma si ich pripravia a presne vedia, čo použili do svojej stravy. Horšie je, že aj veterinári nabádajú ľudí kŕmiť granulami.

Ale môžem konštatovať, že chovatelia sa vracajú späť ku kŕmeniu prirodzenou stravou, bez chémie, pestrou a čerstvou, ktorá psovi chutí a navyše mu je prospešná. Totiž si všimli, že granule spôsobujú alergie, ochorenia, problémy so srsťou, zažívaním, psy odmietajú takúto stravu a stále majú pocit, že im niečo chýba - a preto pridajú vajíčko, tvaroh, mäsko,... Prečo tým nekŕmiť stále?

Granule boli vymyslené v kríze, kedy bol nedostatok mäsa. Aby psy nemuseli skrmovať toľko mäsa, pridali sa obilniny. Granula je vlastne prepálené zbytkové mäso a odpad z ľudskej výroby, obilie, aby to držalo pokope, oleje a iné dochucovadlá, aby to psom chutilo, umelé vitamíny a minerály, pretože tie pravé sa pečením zničia no a potom konzervanty, ktoré tie guličky udržia "čerstvé" aj mesiace...

Predsudky

Kŕmenie stále rovnakým krmivom nie je pre nikoho dobré. Ani pre vlčiaka. Z každej strany však počujeme, ako kŕmenie surovým mäsom ovplyvní správanie vášho psa, zvýši agresivitu, chuť loviť,... Ale je to naozaj tak?

pes má žrať granule, je v nich všetko, čo potrebuje každý deň – pozrime sa na to takto, strava v prírode nie je vyvážená presne na gram každý deň, niekedy je len ovocie, niekedy hotová mäsová hostina, niekedy vôbec nič. Ide o vyrovnanosť z dlhodobého hľadiska. Keď pominieme to, aké všelijaké chemikálie a odpady obsahujú granule (čím inak dosiahnuť tak vysokú trvanlivosť?). Prečo dávať psovi len 20-30% mäsa, keď môžete 100%? Pes je mäsožravec (ale nie čistý mäsožravec ako mačky), má zuby na to, aby jedol mäso!

príprava stravy je priveľmi riziková na pomer – áno, vyžaduje si chvíľu vášho času, aby ste si čo to naštudovali. S postupom času však nadobudnete takú prax, že budete kŕmiť psa automaticky, bez veľkého rozmýšľania.

je to nákladné – z vlastnej skúsenosti – kŕmim psa 36kg dospelého vlčiaka surovou stravou – hovädzie, bravčové, kuracie, morčacie, kosti, prílohy a vyjde ma to cca 30-40€ na mesiac... Myslím, že to hovorí za všetko. Ktoré NAOZAJ kvalitné granule toľko stoja? V mäsiarstve si viete kúpiť orezy, niektoré dávajú hovädzie kosti zadarmo, kuracie trupy sú veľmi lacné, občas vám zostane doma ryža, cestovina, zelenina,...

pes je po surovej strave agresívny – veľmi hlboko zakorenený blud. Dám vám pár postrehov – faktov – na zamyslenie – čo jedli psy pred vymyslením granúl? Čo poľovné psy, ktoré nosia polomŕtvu, krvácajúcu zver svojmu pánovi, prípadne ju musia sami ešte usmrtiť a dokážu žiť so sliepkami a majiteľom dlhé roky v pokoji? Bol niekedy zdokumentovaný prípad, kedy pes NAOZAJ kvôli strave napadol človeka? Ak bol správne vychovávaný a vedený! Nehovoríme o psoch, ktoré boli ponechané výchovou napospas, uviazané na reťazi, či celý život v kotci a nerešpektujú svojho pána. Sú psi canisterapeuti, ktorí sú kŕmení surovým...

kosti sú pre psa nebezpečné - áno, ale len pečené alebo varené. Tie sa štiepia a naozaj môžu psovi ublížiť tým, že sa zapichnú v tráviacom trakte do stien. U surových kostí toto nehrozí. Tie sú v lome menej ostré a tvrdé a husté sliny psa im ľahko umožnia kĺzať v tráviacom trakte. U psa chovaného na granuliach veľmi dlhú dobu, je riziko o niečo vyššie. Preto opatrne. Jeho tráviaci trakt zlenivel, psy chovaní na granuliach sú podľa posledných zistení náchylnejší na toróziu žalúdka. Pri skrmovaní kostí teda dbajte na to, aby boli surové, nie malé a ostré.

surové mäso je zdravotne nebezpečné - salmonela alebo parazity vás trápiť nemusia. Ak je pes pravidelne odčervovaný, nemáte sa čoho báť. Žalúdočné šťavy u psa sú také silné, že surové mäso a kosti do 24 hodín rozložia a hneď posunú do tráviaceho traktu. Avšak u granulovaného krmiva sa spracováva obsah žalúdka aj 3 - 4 dni, to môžeme nazvať živná pôda pre mikroorganizmy. V neposlednom rade, nekupujte mäso s pochybným pôvodom. V ľudskom mäsiarstve, alebo cez známych na bitúnku si zoženiete mäso lacné, určené pre ľudí, ktoré bolo veterinárne kontrolované.

časová náročnosť prípravy – časová príprava tejto stravy je max. o niekoľko desiatok minút mesačne viac, ako pri kŕmení granulami. Nestojí vám pes za to, aby bol zdravý a vitálny o tých pár minút naviac? V mäsiarstve kupujete mäso pre seba, stačí kúpiť aj pre psa. Existujú firmy, ktoré vám dovezú celý blok mäsa priamo domov. Mäso zabalíte v kŕmnych dávkach do balíčkov, a potom už len vyťahujete... Ak ľutujete čas, ktorý strávite pre dobro psa tým, že pôjdete na nákup, prípadne nabalíte mäso, chudák pes, ktorého pán počíta každú minútu strávenú pre psa...

zaberá veľa priestoru – pokiaľ nemáte možnosť, stačí kupovať mäso na týždeň dopredu. Malé miesto v mrazáku sa nájde vždy.

Kedy začať?

Čo najskôr. Nikdy nie je priskoro a nikdy nie je neskoro. BARFovať môžu aj 5-6 týždňové šteniatka a aj 12 ročný pes.

Nemusíte čakať, nemusíte kŕmiť granulami "pre istotu" do jedného roka a potom prejsť na surové. Vo vysokom veku môžete rovnako kŕmiť surovým. Psíkovi tak spríjemnite jeho jeseň života.

Hovoríme o zdravých psoch. No každý pes je iný svojim spôsobom. Psy môžu mať aj alergie a zažívacie problémy, preto opatrne a postupne.

Čo všetko môžete skrmovať?

BARF ako taký môže mať mnoho podôb - kŕmime len mäso a mäsové kosti a potom už nepridávame nič. Niektorí ľudia kŕmia mäso a mäsové kosti a pridávajú:

vajcia, oleje, orechy, zeleninu a ovocie, mliečne výrobky

pridávajú aj prílohy (ryža, vločky,...)

kŕmia BARF, ale aj tak pridávajú výživové doplnky na srsť, kĺby,...

Osobne kŕmim minimálne obilninami. Nie je to potrebné. Pridávame zeleninu alebo ovocie, väčšinou sa obslúžia psy cez sezónu jablkami, slivkami,... Pridávame surové vajíčko, oleje, orechy,... Všetko prirodzené, surové. Zeleninu nahradia aj neprané dršky.

Surové mäso - hovädzia a bravčová svalovina, kuracina, králik, morka, trachea, konské, jelenie, morčacie mäso, pštrosie mäso, jahňacie, klokanie mäso,... V podstate akékoľvek vás napadne a k akémukoľvek máte prístup. Na divinu trochu pozor. Ideálne je mäsko najprv premraziť - akékoľvek - min. na 48hodín. V zime je dobré dať viac mastného mäsa, pre tvorbu tuku, cez leto môžeme dávať prevažne chudšie druhy mäsa. Môžete ponúknuť aj rybacie konzervy - ryby vo vlastnej šťave, hlavne pozor na soľ, vhodné sú kvôli vitamínom a psíkom veľmi chutia, stačí jedenkrát týždenne.


surové mäsové kosti - ideálom sú morčacie alebo kuracie krky, krídla, trupy, stehná - obalené mäsom, tzv. mäsové kosti. Vhodné sú aj veľké bravčové a hovädzie kosti, nikdy(!) nepodávajte ich varené a pečené. Skvelé sú prasacie paprče. Kosti podávame obalené mäsom, teda napr. aj rebrá. Môžu však spôsobiť zápchu, preto to s množstvom nepreháňame a podávame s ďalšou stravou na vyváženie - teda so svalovinou, prípadne pridáme olej. Výnimku tvoria varené špikové kosti. Tie prevaríme krátko, stvrdnú a pes ich dlhšie hryzie a neublížia mu. V kosti je dutina, stredovú časť medzi kĺbmi môžeme naplniť napr. taveným syrom a o zábavu pre psa je postarané. Výborné na zabavenie sa a ako obmena sú bravčové kože, ktoré sú ako žuvačka a pes sa s nimi chvíľku narobí. Kuracie beháky sú plné kostí a sú skvelé na zábavku pre malého psíka, šteňa, alebo ako obmena kostnej zložky - pozor - ja odstraňujem ostré pazúriky záhradnými nožničkami.surové vnútornosti - môžete skrmovať ľadviny, pečeň, srdcia, pľúca, žalúdky, držky, neprané zelené držky, mozog,... To, z akého zvieraťa sú, je v podstate jedno, je však vhodné mať overený zdroj. Vhodné sú aj tracheové trubice, uši, rypáky a podobne. S ich množstvom to nepreháňame, stačí 2 krát do týždňa. Neprané držky – alebo "smrad jak hovado". Na tento puch si človek musí zvyknúť alebo sa nachystať, že je to hard core. Ale psy sa za nimi idú zabiť. Ich zastúpenie v strave je veľmi vhodné, minimálne 2 krát za týždeň, ak máme túto možnosť. Obsahujú čiastočne natrávenú rastlinnú potravu a obsahujú veľké množstvo látok, podporujúcich tvorbu tráviacich enzýmov. Majú výborný pomer vápnika a fosforu.

ovocie a zelenina - v surovom stave je vynikajúci zdroj vitamínov a minerálov. Nakrájajte ju na kocky alebo nastrúhajte, prípadne rozmixujte. Strava by mala obsahovať 50% zelenej listovej zeleniny, 30% ostatnej zeleniny a 20% ovocia. Pes nedokáže dobre využiť zeleninu a musíme mu pomôcť rozmixovaním, nakrájaním alebo nastrúhaním zeleniny. Samozrejme, všetko s rozumom, pes si niektoré druhy rozhryzne aj sám :) V druhoch sa medze nekladú, avšak zastávam názor, že pes nepotrebuje avokádo :) Všetko s rozumom. My dávame tunajšie typy ovocia a zeleniny, málokedy banán, to je asi jediná exotika u nás.

prílohy - sú to ryža, ovsené vločky a podobne. tieto vlastne pes ani nepotrebuje a nemusíme ich dávať. Osobne ich dávam raz za cca 2 mesiace a aj to len ovsené vločky, zaparené.

surové vajíčka - v celku a surové podávame vlčiakovi 1 - 2 týždenne, nie viac, pretože sú zdrojom cholesterolu. Vaječná škrupina je vhodná ako náhrada vápnika, ak podávate len svalovinu bez kostí, pridajte za čajovú lyžičku škrupín.

mliečne výrobky - do stravy môžete pridať jogurty biele, tvarohy a kyslomliečne výrobky ako acidko, cottage cheese. Pozor na mlieko, nie každý pes ho znáša a mliečne výrobky stačí dávať 2 - 3 krát do týždňa, my dávame výnimočne. Pozor pri šteňatách, mliečne výrobky obsahujú veľa vápnika.

prísady -  bylinky (aj žihľava, vňaťka,...), špenát, občas trocha soli (štipku raz za týždeň), vlašské orechy, ľanové semienka, riasa, naklíčené semená (mungo, šošovica,...), slnečnicové semienka, chia, cesnak, kvasnice, kurkuma, olivový, kokosové alebo lososový olej


sušené ovocie, med – tak ako pre ľudí, tak aj pre psov obsahuje veľa cukru. Napr. sušené jablká, slivky v jogurte, alebo ako spestrenie stravy sú dobré, prípadne ako odmena, ak ich má pes rád. No prekrmovanie a denné podávanie sa neodporúča. V každom prípade je nutné sušené ovocie umyť vo vode pred podávaním, často sa ošetruje chemicky. Med je sladidlo, môžeme ho raz za čas použiť k jogurtu, vločkám, ale veľmi by som ho neodporúčala, nie je pre psa až tak prirodzeným krmivom.

Doplnky

Umelé doplnky - sem radím kĺbnu výživu a iné umelé vitamíny a výživy, ktoré v podstate nepotrebujete, ale niekto dáva "pre istotu" - ale pri správnom BARFe nie sú potrebné ani pri veľkých plemenách (prečítajte si aj tému doplnky výživy). Veľmi dôležitá poznámka pre kŕmenie šteniatka do cca 5-6mesiacov je, že NEpridávame kĺbnu výživu! Tú pridávame až vo veku 5-6 mesiacov a viac. Poraďte sa s veterinárom o vhodnej značke, no my používame Alavis, či Roboran ako zdroj vitamínov a minerálov.

Vitamíny – ak kŕmite granulami, neodporúča sa pridávať a ani pri kŕmení surovou stravou - tá obsahuje všetko v prirodzenej forme. Ak má pes dostatočný prísun ovocia, zeleniny a surového jedla, nie sú nutné. Granule už obsahujú istú dávku a umelým pridávaním by ste ho mohli predávkovať. Takže suma sumárum, vitamíny áno, ale v prirodzenej forme a len pri varenej strave, pri ktorej sa varením vitamíny znehodnocujú a pri surovej strave sú jej stálou zložkou. Výborným zdrojom vitamínu C je kyslá kapusta. Pridávajte ju často, je nevyhnutným zdrojom vitamínu, ktorý si mladý pes nedokáže tak efektívne zobrať zo stravy. Je nevyhnutný na jeho správny rast a vývoj. Veľmi dôležitá poznámka pre kŕmenie šteniatka do cca 5-6mesiacov je, že NEpridávame kĺbnu výživu! Tú pridávame až vo veku 5-6 mesiacov a viac. Poraďte sa s veterinárom o vhodnej značke, no my používame Alavis, či Roboran ako zdroj vitamínov a minerálov.

Sušené zvieracie produkty – zajačie alebo bravčové uši, koža a podobne – na žuvanie výborné. Nie každému psovi chutia, ale ak chutia, sú skvelou zábavkou vo vašej neprítomnosti, mnohé však môžu byť ošetrené chemicky, preto je dobré sa spýtať výrobcu, ako je to u jeho výrobku.

Čaje, minerálky – na ochutenie, ako zdroj minerálov alebo vitamínov vhodné. Pozor na obsah cukru a hlavne minerálky používať len bez bubliniek. Čaj – mätový, čierny, harmančekový, sú liečivé, ako doplnok napr. pri hnačke alebo zvracaní alebo len tak. Podávame mierne vlažný alebo studený.

Kŕmna dávka - zloženie a množstvo

Kŕmna dávka nemusí byť rovnaká každý deň. Mení sa tak, aby v priebehu týždňa dostal pes niekoľko druhov jedál. Pri množstve sa orientujeme podľa aktuálnej váhy. Na 1kg váhy pripadá 30 - 60g surovej či varenej stravy. U šteňaťa je to teda 6-10% z aktuálnej váhy a u dospelého 2%. Pozor! Tieto percentá sú orientačné, každý jedinec môže pri danom percente chudnúť alebo naopak priberať. Zvážte jeho stupeň záťaže a fakt, či priberá alebo chudne a nastavte dávku podľa aktuálneho stavu. Percentá nie sú dogma, ale slúžia ako odrazový mostík, aké množstvo pripadá na kŕmnu dávku.

Vek psa Percentuálne množstvo krmiva
2 - 4 mesiace 6 - 10%
4 - 7 mesiacov 6%
7 - 12 mesiacov 4%
12 a viac mesiacov 2%

Pozor! Platí zásada:

Varená strava + surová strava

Varená strava + granule

Surová strava + granule

Nekombinujte granule s doma pripravenou stravou! Je to vysoká záťaž žalúdka, zmeníte pomer látok v strave na neznámu a narobíte viac škody ako úžitku. Platí - len JEDEN druh stravy!!! Výnimku tvorí kombinácia surového a vareného.

Konkrétny príklad jedálnička

Všetko majte doma pripravené, resp. snažte sa, aby ste mali doma vždy zásobu aspoň na dva, či tri dni - teda pokiaľ ide o mäso. Stačí nakúpiť a dať do sáčikov do mrazáku toľko, čo budete potrebovať na jeden deň. Prílohy viete použiť aj zo svojich zásob v prípade núdze.

Čo všetko nakúpiť? Hlavne rôzne druhy mäsa s kosťou alebo len svalovinu (kuracie, morčacie, bravčové, hovädzie, divina, ryby,...) a nejaké tie vnútornosti (obličky, trachei, neprané držky a tiež srdiečka, vemeno,... je to na vás, čo všetko). Ovocie a zeleninu nájdete v každom obchode a prosím - nemraziť a nevariť! Ničia sa vitamíny. Dnes sú obchody otvorené v podstate každý deň a viete kúpiť zeleninu, či ovocie pri nákupe kdekoľvek, čerstvú, pripravenú na podanie ihneď.  Mäso objednáte buď v špecializovanom internetovom obchode s rozvozom (pozor, majú udanú minimálnu váhu pre objednávku, spravidla 30-50kg), alebo nakúpite niekde v mäsiarstve pre ľudí, čo odporúčam, je to veterinárne kontrolované mäso, bez pochybného pôvodu, nie je to mletina, ktorej obsah nepoznáte a teda ani jej kvalitu. S mäskom z mäsiarstva ale počítajte, že zaplatíte o niečo viac, ale dá sa nájsť aj lacné. Ideálne je zistiť si, kde čo majú a za akú cenu a nakúpiť čo najvýhodnejšie pre vašu peňaženku. Prílohy ako ryžu, vločky, cestoviny máte iste aj doma, nie je treba kupovať "špeciálne", stačia obyčajné, prípadne pri cestovine uprednostnite z kvalitnej múky.

Príprava:

1. Ideálny je riadny "flákot" mäsa, resp. celé kura, morka, stehná, krky, trupy, hovädzie s kosťou,... Fantázii sa medze nekladú. Ideálne je však mäsko s kosťou. Nech pes použije svoje zuby a žuvacie svaly a nech sa aj trochu "narobí" a zabaví. Rebrá, či trupy netreba sekať, nechajte ich kľudne v celku. U šteniatka môžeme použiť tiež trupy, krky, či krídla. Ak ide o čistú svalovinu, môžete ju nechať v kuse, nakrájať, či pomlieť. Ideálne je striedať tieto druhy úpravy a druhy mäsa. Ak dávate čistú svalovinu, pridajte aspoň jedno krídelko, alebo vaječné škrupiny, či vápnik v prášku, inak by mohol mať pes riedku stolicu, či až hnačku.

2. K tomuto "základu"  potom už len obmieňaním pridávame: dva až tri krát do týždňa vnútornosti, mixovanú, krájanú, či strúhanú zeleninu alebo ovocie v každej porcii. Zelenina najmä listová.

3. Je na vás, či pridáte cestovinu, ryžu, pohánku alebo vločky. Či denne alebo ob-deň alebo len pár krát do týždňa, či vôbec.

4. Ako ďalšie môžeme pridať vajíčko celé 1-2x do týždňa, surové orechy, kvasnice (za lyžičku), rybičky v oleji, olej ako taký, semienka, cottage cheese, acidko, bylinky, riasu,...

Ako tieto zložky zložíte, čo do druhu, je skutočne na vás a vašej, fantázii, netreba však kombinovať prehnané množstvo druhov, stačí jednoducho, netreba ísť do extrémov... Platí však...

...pes má dostávať denne 2% svojej živej hmotnosti. Podiel mäsa a príloh môžeme vyjadriť aj ako 70% mäsa a mäsových kostí ku 30% zeleniny, vnútorností,... Presný pomer je však individuálna záležitosť podľa veku, záťaže, ochorenia, alergie,... Ak je pes tučnejší, zvýšte percento zeleniny a ak chudší a potrebuje pribrať zvýšte percento príloh a tučnejšieho mäsa a mäsových kostí. Ak pes potrebuje odľahčiť ľadnivny, pridávame viac cestovín, ryže, vločiek a menej čistého mäsa.

Pri kŕmení 2 krát za deň je za jeden týždeň odporúčané 7 x svalovina, 5 x mäsité kosti a 2 x vnútornosti. U šteniatok, kedy kŕmime častejšie za deň, musia byť v strave zabezpečené hlavne trupy, krky, krídla,... Jednoducho mäsom obalené kosti. Tie zabezpečia zábavku, masírovanie ďasna a najmä dostatok vápnika. Nie je nutné nič pridávať. Dokonca ani na kĺby. Stačí prasacia nožička, skelet, vnútornosti, ovocie, zelenina a šteniatko má všetko čo potrebuje. Pritom sledujeme jeho váhu a stav. Ak chudne, pridáme prílohu a tučnejšie druhy mäsa, ak naopak priberá veľmi, vynecháme tučné druhy mäsa a zaradíme hlavne kuracinu, morčacinu a viac zeleniny a málo príloh ako ryža či cestoviny. Pri šteniatku platí, radšej nech je štíhle - nie vychudnuté! Jediný rozdiel teda v kŕmení je len v množstve, či ide o psa dospelého alebo šteňa. Dokonca ani na plemene nezáleží.

Tak napríklad:

Základ svalovina a kosti a prípadne, ak chceme, ryža

a k tomu pridáme jablko, klíčky, chia a kokosový olej

alebo pridáme

alebo... to je na vašej fantázii :)

Pre 40kg dospelého psa dávame 2% z váhy teda cca 800g stravy denne. Pár inšpirácií...

Príklad večere u nás (mleté hovädzie mäso, ovsené vločky, surové celé vajce, olej, mrkva a petržlen, syr, kurací trup, hovädzie srdce krájané a v celku)

Obr.1 mleté mäso s ovsenými vločkami, kúskami kuraťa a hlávkového šalátu, kurací trup s vnútornosťami, olej. Obr.2 hovädzie mäso s kosťou, mleté mäso, ovsené vločky, jablko.

Ako dennú dávku môžeme dať aj celý kus prasacej hlavy, či kurací skelet. Naopak ku mletému mäsku sa výborne hodí zeleninová či ovocná obloha, ideálne sezónne a lokálne.

Mäso môžeme nakrájať a spestriť strúhanou zeleninou a vločkami, zakapnúť olejom a vmiešať celé surové vajíčko.

Viac príkladov čím kŕmime my a inšpirácií, nájdete v časti "Náš BARF".

Začiatky so surovou stravou
Na začiatku prechodu na BARF treba byť opatrný. Zvlášť pes, ktorý bol dlho kŕmený granulami, môže mať prvé dni ťažkosti. Jeho tráviaci systém je zahlienený a zlenivel. Môže mať hnačku alebo mať hlienité výkaly. Mäso mu nemusí veľmi chutiť, jeho chute sú plne ovládané presolenými a umelo ochutenými granulami. Skúste teda mäso mierne obvariť, stratí svoju typickú surovú vôňu a môže byť pre psa prijateľnejšie. Príčinou hnačiek či zvracania po BARFe môže byť jednak samotný prechod, pažravosť pri jedení, podchladenie - mäso bolo ešte priveľmi studené, zapitie studenou vodou - tuky z mäsa sa vyzrážajú na stenách žalúdka, alebo môže ísť o alergiu na niektorú potravinu.

Ako prejsť z granulí na BARF? Je niekoľko spôsobov a každý majiteľ si svojho psa pozná najlepšie. Buď spravíte nárazovku a v jeden deň dostane pes už len surové, alebo ho jeden deň vyhladujeme a ďalší už dáme mäso. Iným spôsobom je spraviť mliečny deň a ďalší dať mäso. Spôsob kombinovania granule a mäso v jednej dávke alebo v jeden deň sa veľmi neodporúča. Zaťažuje organizmus a môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Ak je pes vyberavý, môžeme mäso sprvu obvariť, použiť jemné kuracie mäso.

Mäso nemusíme krájať, psovi dáme celý kus. Ak je pes pažravý, rozkrájame mu ho však a postupne kúsky zväčšujeme, prípadne ho kŕmime z ruky. To, že je strava veľká a núti psa používať zuby, mu ich čistí a pes sa pri tom aj zabaví.

Ak mäso sáčkujete a mrazíte, nezabudnite, že mäso má mať pri skrmovaní izbovú teplotu. To znamená žiadne zamrznuté mäso, mohlo by dôjsť ku zvracaniu, či hnačkám u slabších jedincov. Niektorí psy s tým problém nemajú, no mäsko vyberajte z mrazáku dostatočne dlho pred podaním, aby stihlo rozmrznúť. Ja vyberám mäso večer, dám do chladničky na noc a potom ráno vyberiem. Psy dostávajú kŕmenie prevažne večer. Ak je mäso rozmrznuté skôr, zmiešam ho s prísadami a ide do chladničky. A asi pol hodinku pred večerou ho znova vyberiem.

Ak pes zo surovej stravy hnačkuje, spomaľte prechod, najprv začnite len pár potravinami, nemiešajte mnoho druhov potravín. Pri hnačke pomáha jablko, ktoré sa oplatí pridať do stravy, aj keď nepozorujete zažívacie problémy. Môžete ho nastrúhať, podávajte bez šupky a primiešajte ho napr. do trochy mletého mäsa. Prípadne na úpravu mikroflóry pridajte jačmenné krúpy, pri silných hnačkách probiotiká.

Rady a poznatky z praxe

Čo ak mám psa chorého? Aké má byť zloženie stravy?

Varená strava sa dá skrmovať aj pri zdravotných komplikáciách. Napr. pre psa s chorým srdcom, pri psovi s nadváhou, teda "light diéta". Najvhodnejšie je zvoliť chudé mäso ako sú ryby, kurence a ako prílohu ryžu. Pridať občas vnútornosti, málo vaječný žĺtok, kosti a nie veľmi tučné mliečne výrobky. Pridávame zeleninu ako šalát, ovocie, orechy, ľanové semienka, olivový alebo lososový olej. Ako vhodný doplnok pre kardiakov sa odporúča hovädzie alebo aj bravčové srdce, ktoré obsahuje málo tuku a má vysoký obsah koenzímu Q.

Môj pes má pri kŕmení BARFom menší objem výkalov a tie majú aj rôznu farbu!

Pri kŕmení granulami je častým argumentom krásne formovaný a hnedý exkrement, no jeho množstvo je až katastrofálne veľké v porovnaním, čo pes zjedol. Nezdá sa vám, že pes tým pádom toho veľa zo stravy nevyužil? Farbu a tuhosť zaisťuje pri granuliach aj prídavok červenej repy. Táto dlhšie zostáva v čreve a spôsobuje, že trus je pevný. Naopak pri BARFe, ktorý je vysokostráviteľný, objem trusu výrazne klesá. Pes z neho využije maximum a vylúči len látky nestráviteľné. Farba a tuhosť naznačuje, či je zloženie stravy správne alebo nie. Čím je trus tuhší, biely a drobivý, tým viac indikuje vysoký podiel kostí v strave, pridať treba viac svaloviny, niekedy vylúči aj kúsky kostí. Naopak, riedka stolica indikuje vysoký pomer mäsa a je potreba zahustiť mäsovými kosťami. Farba trusu sa mení na základe stravy, niekedy je tmavšia, niekedy bledšia. Na základe trusu a farby moču viete presne nastaviť stravu tak, aby boli oba indikátory správne. Moč má byť jasno žltý.

Môže byť pes alergický na mäso?

Bohužiaľ áno, na niektoré druhy, napr. na kuracie. Alergia sa prejavuje prehnaným škriabaním, zvracaním, kožnými vyrážkami, zlou srsťou,... Ak poznáte alergén, máte to jednoduchšie, jednoducho danú potravinu vynecháte. BARF má výhodu, že poznáte každú jednu zložku potravy. Ak alergén nepoznáte a nie ste si istí, je to na veľmi dlhé obdobie. Skúste vynechať hlavné možné alergény, ako druh mäsa, ryžu, cestoviny, vajíčka, mliečne výrobky, druh ovocia či zeleniny na obdobie cca 2-3 týždňa. Ak objavíte alergén, postupne pridávajte ostatné potraviny, ale časovo v takom období a takým spôsobom, aby bolo možné určiť prípadný ďalší alergén. Najmenej alergií sa vyskytuje na morčacie mäso, jahňacie,...

Čo je vhodnejšie ako príloha? Ryža alebo cestoviny?

V zásade, je to jedno. Z hľadiska zdravej výživy sa odporúča ryža, pohánka, krúpky, vločky či už jačmenné alebo iné... Niektoré psy sú alergické na lepok v cestovinách. Cestoviny môžete použiť pri psoch s nábehom na chudnutie alebo ako chutnú obmenu. Prílohy môžete aj úplne vynechať.

Surová strava a varená strava je náročná na skladovanie a potrebujete niekam ísť, kde nemáte možnosť brať mäso. Je možné spraviť prestávku v kŕmení surovým?

Prestávku je možné spraviť, skúste rôzne konzervy, ktoré vynikajúco chutia psom a sú skladné. Prípadne mäso sušené alebo si spraviť vlastné konzervy - mäso prevaríte spolu s cestovinami a dáte do zaváracích fliaš - pozor, nie s kosťami.

Som vegetarián a chcem, aby aj môj pes bol - teda žiadne mäso. Dá sa kŕmiť BARF aj takto?

V žiadnom prípade neexistuje vegetariánska strava pre psa! Prečo tlačiť mäsožravca k vegetariánstvu? Pes nemá tráviaci trakt uspôsobený na trávenie bielkovín neživočíšneho pôvodu. Pes je stále šelma, žiadna sliepka alebo kôň. Na správny fyzický a psychický vývoj potrebuje bielkoviny, vitamíny a minerály obsiahnuté v surovej strave. Aj granule obsahujú živočíšne produkty. Chcete od vlka, aby nejedol ovcu, ale aby si dal radšej mrkvu?

Potrebujem, aby môj pes pribral, resp.schudol. Ako na to, aby nebol hladný alebo prežratý?

Ak potrebujete, aby pes pribral, skvelo na to poslúžia prílohy ako vločky, cestoviny a ryža. Tie pridáme do kŕmnej dávky. Tiež použite tučnejšie druhy mäsa - bravčové, hovädzie. Pridajte do krmiva masť, oškvarky,... Naopak pri chudnutí stavte na kŕmenie bez príloh, max. vločky, využívajte chudé druhy mäsa - kuracie, morčacie. Netreba meniť množstvo dávky, ale jej zloženie. Ak pes chudne pri orientačných %-tách, zvýšte dávku. Výhodou je, že všetko je len orientačné a ide o dlhodobú vyváženosť z hľadiska 2-3 týždňov (u dospelých psov).

Pes žerie výkaly! Čo s tým?

Prvotným problémom žrania výkalov - či už vlastných, iných zvierat alebo ľudských je nedostatok vitamínov B skupiny. Táto skupina ovplyvňuje črevnú mikroflóru. V BARFe je obsah tejto skupiny vitamínov dosť, no ak sa pes žerie výkaly, má problém so srsťou a kožou (lupiny, ekzémy,...), zápaly kĺbov, môžeme konštatovať nedostatok. Túto situáciu vyriešite pridaním prípravku s názvom Pangamin do stravy (ak máte pochybnosti o podávaní sa poraďte s veterinárom). Vitamín B vieme pridať do stravy v prirodzenej forme pomocou kvasníc - 1 - 2krát za týždeň. Samozrejme, môže to mať aj psychickú príčinu.

Existuje alternatíva k surovej strave?

Ak nechcete kŕmiť mäsom surovým, je alternatívou obváranie alebo za studena lisované granule. Avšak surové nenahradia ani tie najlepšie a najdrahšie granule a ani varené mäsko.