NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživa
Výživové látky
Ako kŕmiť
Podľa veku
Špec. výživa
Druhy stravy
Pamlsky
VýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Doplnky stravy

Je veľmi dôležité, či kŕmite granulovaným krmivom alebo doma pripravenou stravou. Výrobcovia krmív totiž tvrdia, že ich krmivo je komplexné a pridávať iné látky nie je nutné a ani vhodné, pretože krmivo je vyrovnané. Ale treba si uvedomiť, že granulované krmivo je plné chemikálií, je vyrábané z potravín, ktoré sú chudobné na minerály a stopové prvky, potraviny sú geneticky manipulované a pod. Z tohto dôvodu je jasné, že „kompletné“ krmivo, ktoré psom dávame, nie je tak kompletné, ako sa na prvý pohľad zdá.  

Nedostatok určitých látok, pre psa dôležitých, môžeme pozorovať na jeho zdravotnom stave, srsti, chorobách pohybového aparátu, celkovej energie a vitality psa, imunite, alergiách... Z hľadiska obsahu všetkých týchto látok, je najmenej chudobná práve surová strava, prirodzená pre psovité šelmy a z alternatív je to za studena lisované granulované krmivo. Pri kŕmení granulovaným krmivom preto pridávame len nenasýtené mastné kyseliny, minerály a vitamíny až po konzultácii s veterinárom alebo lekárnikom, aby sme psa nepredávkovali a hlavne podávame ich v prirodzenej forme, to znamená ovocie, zelenina. V umelej forme pridávať minerály je riskantné. Maximálne kĺbnu výživu. Pri kŕmení prirodzenou stravou je to iné, preto odporúčam naštudovať si túto časť výživy.

Medzi doplnky výživy radíme rôzne kĺbne prípravky, vitamíny a minerály vo forme tabliet a tiež potraviny, ktoré do stravy pridávame len určitom období – napr. pri pĺznutí psa, gravidite a kojacej sučke, pre starých psov, alebo naopak pri aktívnom raste šteňaťa, pri alergiách, akútnom nedostatku tej ktorej látky alebo na spestrenie stravy.

Aké doplnky stravy sú pre psa vhodné?

Neprané držky – alebo "smrad jak hovado" no doplnok číslo jeden. Na tento puch si človek musí zvyknúť alebo sa nachystať, že je to hard core. Ale psy sa za nimi idú zabiť. Ich zastúpenie v strave je veľmi vhodné, minimálne 2 krát za týždeň, ak máme túto možnosť. Obsahujú čiastočne natrávenú rastlinnú potravu a obsahujú veľké množstvo látok, podporujúcich tvorbu tráviacich enzýmov. Majú výborný pomer vápnika a fosforu.

Vitamíny – ak kŕmite granulami, neodporúča sa pridávať a ani pri kŕmení surovou stravou - tá obsahuje všetko v prirodzenej forme. Ak má pes dostatočný prísun ovocia, zeleniny a surového jedla, nie sú nutné. Granule už obsahujú istú dávku a umelým pridávaním by ste ho mohli predávkovať. Takže suma sumárum, vitamíny áno, ale v prirodzenej forme a len pri varenej strave, pri ktorej sa varením vitamíny znehodnocujú a pri surovej strave sú jej stálou zložkou. 

Sušené ovocie, med – tak ako pre ľudí, tak aj pre psov obsahuje veľa cukru. Napr. sušené jablká, slivky v jogurte, alebo ako spestrenie stravy sú dobré, prípadne ako odmena, ak ich má pes rád. No prekrmovanie a denné podávanie sa neodporúča. Med je sladidlo, môžeme ho raz za čas použiť k jogurtu, vločkám, ale veľmi by som ho neodporúčala, nie je pre psa až tak prirodzeným krmivom.

Maslo, margaríny, oleje – i keď ich majú viacerí psi radi, sú to tuky, preto s nimi opatrne. Do stravy je vhodné priliať lyžicu rastlinného alebo olivového, najlepšie živočíšneho (rybí tuk) oleja, zlepšuje srsť a zásobuje dôležitými tukmi. Pozor na niektoré druhy olejov, nevhodný je repkový a sójový. Najvhodnejšie je používať slnečnicový, olivový, bodliakový, púpalkový, prípadne rybí olej. Maslo je skvelý spôsob pre maškrtníkov, ako prepašovať napr. tabletky na odčervenie.

Ovsené vločky, pečivo – na doplnenie jedálnička sú vločky skvelé. Namiesto cestovín alebo ryže, zaliať jogurtom alebo len zmiešať s mäskom. Niektorým psom chutí aj sladké pečivo, suchý chlieb, vianočné trubičky. Pečivo ako také a obilniny však v psej potrave nie sú nevyhnutné, ale ako doplnok a na zabavenie sa, sú v poriadku.

Sušené zvieracie produkty – zajačie alebo bravčové uši, koža a podobne – na žuvanie výborné. Nie každému psovi chutia, ale ak chutia, sú skvelou zábavkou vo vašej neprítomnosti, mnohé však môžu byť ošetrené chemicky, preto je dobré sa spýtať výrobcu, ako je to u jeho výrobku.

Čaje, minerálky – na ochutenie, ako zdroj minerálov alebo vitamínov vhodné. Pozor na obsah cukru a hlavne minerálky používať len bez bubliniek. Čaj – mätový, čierny, harmančekový, sú liečivé, ako doplnok napr. pri hnačke alebo zvracaní alebo len tak. Podávame mierne vlažný alebo studený.

Výrobky ako Roboran - vhodný na srsť, majitelia s nimi majú výborné výsledky, treba sa však poradiť s veterinárom. Ak má pes zdravú srsť, nie je nutné mu podávať prípravky. Pri surovej strave stačí pridať vajíčko, ľanové semiačka, či olej a nemusíte investovať veľké peniaze do umelých prípravkov. Z umelých prípravkov možno kĺbna výživa, ktorá sa však v surovej strave rovnako dá skrmovať prirodzene a zdravo a to vývarom z prasacích nožičiek a podobne. V období pĺznutia alebo pred plánovaným krytím Roboran odporúčam. Veľmi dôležitá poznámka pre kŕmenie šteniatka do cca 5-6mesiacov je, že NEpridávame kĺbnu výživu! Tú pridávame až vo veku 5-6 mesiacov a viac. Poraďte sa s veterinárom o vhodnej značke, no my používame Alavis, či Roboran ako zdroj vitamínov a minerálov.

Beta-karotén – vynechajte! Zafarbuje psom ich krásne žlté oči a spôsobí ich tmavnutie. Vo veľkom množstve teda neodporúčam. Betakarotén sa tiež nachádza v mrkve a v niektorých priemyselných krmivách.

Semiačka tekvicové, ľanové, sézamové – sú vhodné na spestrenie, ľanové hlavne pri pĺznutí. Treba ich pomlieť na drobno a podávať spolu so stravou hneď po zomletí. Skladovaním v zomletom stave strácajú účinok.

Orechy – rovnako ako semiačka vhodné občas, no pozor na MAKADAMSKÉ orechy – sú pre psa toxické. Ak máte na záhrade orech, pes si aj sám pozbiera plody a "ponúkne sa". Sú vynikajúcim zdrojom olejov a minerálov, vitamínov.

Cesnak – je vhodný aj ako prírodný repelent. Ale pozor na cibuľu, tú neskrmujeme, surová je pre psa toxická.

Zemiaky – vo veľmi malom množstve sú v poriadku, ale uprednostňujte cestoviny alebo ryžu, vločky a podobne. Zemiaky uvaríme a podávame spolu s krmivom. Môžeme ich kombinovať s jogurtom, mletým mäsom a podobne. Zemiaky sú pre psa nebezpečné len zelené. Varené nemajú žiadnu výživovú hodnotu pre psa, preto len robia objem stravy, čo skŕmite, tak to zo psa aj vyjde.

Zeleninový vývar, slepačia polievka – je vhodné ju pripraviť klasicky, teda vyvariť mäso a kosti, zeleninu, nepoužívajte bujóny, sú zbytočne presolené. Vývar je vhodným spôsobom ako do psa dostať tekutiny, hlavne v lete. Môžete v nej nechať mäsko, ale bez kostí!!!

Kvasnice – stačia raz za týždeň, max. dva krát. Sú spolu s cesnakom výborný odpudzovač vonkajších parazitov a skvelé na srsť. Zdroj vitamínov, hlavne B skupina. Stačí rozdrviť a primiešať do krmiva. Ale zvyknú aj nadúvať, preto s rozumom. Alternatívou sú tabletové - Pangamin.

Naklíčené obiloviny ako šošovica, morské riasy – veľmi vhodné na spestrenie, plné vitamínov.

Kĺbna výživa – Gelactiv, ľudské chondrá (zložením rovnaké ako veterinárne a hlavne lacnejšie), Colafit,... pridávame k varenej strave alebo surovej strave po konzultácii s veterinárom a dodržiavame presne uvedené množstvá na obale. Skrmovaním vybraných potravín sa dá prijímať aj v prirodzenej podobe.

Vajíčko – zdravému psovi nijak neublíži raz za týždeň surové vajíčko, vcelku s rozdrvenou škrupinkou alebo bez nej. Ak nemá žiadne potravinové alergie. Inak môžete vajíčko aj uvariť, hlavne bielok, o ňom sa veľmi diskutuje, či je vhodné ho skrmovať surový alebo radšej úplne vynechať. Vajíčko je fajn na srsť, raz - dvakrát za týždeň je v poriadku, častejšie sa však neodporúča obsahuje cholesterol. Škrupinku je vhodné pokvapkať citrónovou šťavou, aby sa uvoľnil vápnik. V prírode vlkom nikto vajíčka nevarí, ani nezakvapuje,... Preto ho dávam celé a surové.

Mlieko a mliečne výrobky – nie každý pes znáša mlieko, ale výrobky z neho môže a sú výborným spestrením stravy. Ak s ním problém nemá, môžete ho použiť na zaliatie krmiva, prípadne použiť kozie. Výborný je biely jogurt, tvrdý syr – hlavne ako maškrta, tvaroh, acidko, cottage cheese, pribináčik – obyčajný vanilkový. Pozor na obsah solí.

Mliečne výrobky môžeme dávať aj každý druhý – tretí deň, pri šteňatách radšej menej. V šteňacom veku pozor na mlieko a tvaroh, obsahuje vápnik a šteňa môže veľmi rýchlo narásť, čo má zlý vplyv na zdravie kostí a šliach. Hmotnosť tvarohu je ako rovnaké množstvo svaloviny (cca). Takže s mliekom opatrne, nie každý pes má enzým na jeho trávenie a môže reagovať hnačkami, naopak kyslomliečne výrobky znášajú psy oveľa lepšie. My mliečne výrobky dávame minimálne. Dávam jogurt a acidko. Hlavne v lete, kedy sú menej žraví a sami vyhľadávajú ovocie a ľahkú formu stravy.

Ovocie a zelenina – ak máte psa vonku a má prístup k zelenine a ovociu v záhrade, obslúži sa aj sám :) Jablká, hrušky, melón, maliny, banán, marhule, rajčiny, šalátové uhorky, broskyne, mrkvu radšej nie, obsahuje karotén, ktorý spôsobuje tmavnutie oči, hrozno - zrniečka nie sú pre psa vhodné, v malom množstve OK, ale vo väčšom sú toxické, pozor na kapustu a podobnú zeleninu, ktorá nadúva, výborný je petržlen, zelenina z polievky,... Ak pes zeleninu neobľubuje a chcete spestriť jedálniček, „prepašujte“ ju nastrúhaním alebo rozmixovaním do krmiva,... Fantázii sa v tejto oblasti nekladú, pes si aj sám vyberie, čo mu chutí a čo nie. Či už bude varená alebo surová, pričom surová samozrejme obsahuje vitamíny a stopové prvky, ktoré sa varením ničia... Ovocie môžete použiť akékoľvek, no osobne si myslím, že priveľmi exotické plody sú prehnané. Stačí sa riadiť zdravím sedliackym rozumom, či by sa vlk alebo divožijúci pes k takej zelenine či ovociu dostal.