NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárPublikácieO plemenáchKontakt

Výstavné triedy, súťaže a tituly

ŠtandardHistória
Povaha ČsV
ChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavy
Druhy výstav
Triedy,tituly
Pred výstavou
RozhodcaVystavovanie
Po výstave
Zdravie

 

 

Bolo by nezmyselné posudzovať všetky jedince prihlásené na výstavu naraz tak, ako v minulosti, kde bolo psov dovedna 60. Dnes sa na výstavách bežne objaví 2500-3000 psov za deň! Výstavy sú rozdelené nie len podľa plemena a pohlavia, ale aj podľa veku. To určuje výstavná trieda. Podľa veku svojho psa v deň výstavy, ho prihlásite do výstavnej triedy. Sú aj triedy špeciálne, kde nerozhoduje vek (je určený len minimálny vek, ale nie maximálny), ale to, či má pes pracovnú skúšku alebo titul šampióna. Na určenie triedy sa používa vek v deň výstavy (aj keby vám vyšla v jeden deň jedna trieda a na druhý už druhá trieda)! Niektorí dokonca kalkulujú a volia u niektorých rozhodcov triedu pracovnú a u niektorých radšej otvorenú, či šampiónov... Prípadne podľa množstva konkurencie a ich kvalitách. Je to aj o taktizovaní :)

Na výstavách ide predsa len o nejaké to prvenstvo, výhru. Výstavné tituly. Nie na každej výstave a v každej triede môžete získať rovnaký titul. Záleží od veku psa a od druhu výstavy. Základom však je slovný posudok a z neho vyvodená známka a prípadný titul - čakateľstvo na šampionát. Vďaka získaným "čakateľstvám", získate šampionát. Každý šampionát má svoje presne definované podmienky.

Na výstavách sa usporadúvajú aj záverečné súťaže, do ktorých sa treba rovnako prihlásiť, ako na výstavu samotnú, pomocou prihlášky (tlačítko pre prihlásenie súťaže je v menu pri prihlasovaní). Ide o súťaž najkrajší pár, či chovateľská skupina. Niektoré záverečné súťaže sú prístupné len víťazom z plemena a sú zdarma, konajú sa na záver dňa.

Na Slovensku sa vyhodnocujú všetky vystavované psy v bodovacej súťaži Slovakia dog cup a vyhodnocujú sa tí najlepší. Niektoré kluby si organizujú vlastnú súťaž pre psov v oblasti výstav alebo aj športu. Naša chovateľská stanica má svoju bodovaciu súťaž tiež :)

Výstavné triedyVýstavné titulyVýstavné súťažeŠampionátyBodovacie súťaže

Poháre pre víťazov klubovej výstavy ČsV v Nitre, jeseň 2010

www.tobrok.sk