Aktualizácia ..::03.12.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavy
Druhy výstav
Triedy,tituly
Pred výstavou
RozhodcaVystavovanie
Po výstave
ZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Výstavné triedy

Pri podávaní prihlášky na výstavu vyberieme triedu, do ktorej psa prihlasujeme. Rozdelenie je podľa veku psa v deň výstavy (aj keby jeden deň bol pes v jednej triede a druhý v druhej triede). Vo vyššom veku už môžeme rozmýšľať aj takticky, podľa počtu prihlásených psov, teda konkurencie (dozviete sa v štatistikách výstavy), či psa prihlásime do triedy otvorenej, pracovnej alebo šampiónov (samozrejme, musí spĺňať podmienky týchto tried).

V každej triede sa posudzujú zvlášť sučky a zvlášť psy, alebo podľa získaných titulov, pracovných skúšok je rozdelenie nasledovné:

Trieda mladšieho dorastu (kedysi trieda šteniat/baby) od kompletnej vakcinácie (besnota) a s vydaným registračným číslom v plemennej knihe do 6 mesiacov. V tejto triede to všetko začína, šteniatka sú v dosť veľkom vekovom rozsahu, ak si vezmeme do úvahy, že 3 mesačné šteniatko je skutočné "decko" a polročný psík už môže byť mentálne a vývojovo niekde inde. Najmä u veľkých plemien, ktoré v priebehu mesiaca veľmi priberajú na váhe a rastú je rozdiel medzi 3 a 6 mesačným šteniatkom markantný. Tolerujú sa tu aj úlety, ako pocikanie sa, či hromádka priamo v kruhu (i keď ruku na srdce, vyvenčiť psa pred vstupom do kruhu je na majiteľovi), nedokonalosť v postoji, ľahnutie si pri kontrole chrupu, či nie veľká vôľa predvádzať sa v behu (poskakovanie, ťahanie, hryzenie vodítka). Toleruje sa tu padnuté uško v dôsledku rastu, nekompletný chrup a kontroluje sa len skus. Opuchnutie, či vypadané zuby nezavážia. Avšak aj tu sa už nájdu budúci šampióni, ktorí sa už aj v mladom veku predvádzajú, stoja a nemajú problém s ohmatávaním, prehliadkou zubov. Nie je to pravidlo, ale aj predvedenie môže rozhodnúť, ak ide o dve kvalitou rovnaké šteniatka. V rámci triedy mladšieho dorastu a dorastu je už na Slovensku možné získať prvý šampionát a to za 3x hodnotenie Veľmi nádejný 1 (VN1). Hodnotenie oprávňuje aj nastúpiť do súťaže o najkrajšie šteniatko výstavy v záverečných súťažiach - BIS Baby (Best In Show Baby).

Trieda dorastu od 6 do 9 mesiacov - je pre mladých psov, ktorí sú stále vo vývoji. V tejto triede by sa už malo šteniatko určite vedieť predviesť v postoji, v kluse a to bez skákania a nechať sa prehmatať. V rámci triedy je stále možné pri získaní ocenenia Veľmi nádejný 1 získať Šampióna šteniat, potrebné je 3x Veľmi nádejný 1. Toto hodnotenie oprávňuje aj nastúpiť do súťaže o najkrajší dorast výstavy pes a najkrajšia sučka v záverečných súťažiach - BIS Puppy.

Trieda mladých od 9 do 18 mesiacov - je to trieda, kde je možné získať titul CAJC, ktorý sa zadáva len prvému, teda hodnotenie Výborný 1, no pozor, zadať sa ani nemusí. Po získaní 3x CAJC získava pes či sučka Junior Šampióna danej krajiny (v niektorých krajinách dokonca stačí 2xCAJC). V tejto triede by sme mohli už začať taktizovať. Pri veľkých a dlhosrstých plemenách, je dobré "držať" psíka čo najdlhšie v mladých, kým sa dostatočne vyvinie, zmohutnie, aby mohol konkurovať psom z triedy strednej, otvorenej,... Ak už má psík ale Junior Šampióna a má viac ako 15 mesiacov, môže začať zbierať CAC, potrebné pre Šampióna vo vyšších triedach. CAJC mu už potrebné nie sú. A opačne, vo vyššej strednej triede je možné získať CAC, ktorý možno použiť k dokončeniu Juniora (avšak len jeden CAJC je možné takto použiť a aj to len CAC získaný do veku 24 mesiacov). Ak váš psík či sučka získajú CAJC, na niektorých výstavách sa zadáva Junior BOB (JBOB) - nastupuje CAJC suka a pes a získava ho ten lepší. CAJC vás oprávňuje nastúpiť do súťaže o BOB či BOS (pozor, nie o CACIB!). Taktiež do záverečnej súťaže  o Junior best in group (JBIG) a títo potom bojujú o Junior Best in Show BIS - JBIS.

Trieda stredná od 15 do 24 mesiacov - sem môžeme zaradiť svojho psa, pokiaľ sa nám zdá pre triedu otvorenú ešte málo vyspelý exteriérom. Od tejto triedy súťažíte o CAC (res.CAC) a teda aj o CACIB (res.CACIB) ak ide o medzinárodnú výstavu, a tiež o BOB resp. BOS. Trieda stredná býva menej obsadená a je teda vyššia šanca si tu vybehať CAC potrebné pre šampionát a zaradenie do triedy šampiónov.

Trieda otvorená od 15 mesiacov (bez ohľadu na pracovné skúšky a získané ocenenia) - tu býva najsilnejšie zastúpenie jedincov. Je možné získať CAC (res.CAC), CACIB (res.CACIB), BOB alebo BOS. Táto trieda je najviac obsadená, pretože nie je ohraničená maximálnym vekom a ani skúškou, či šampionátom.

Trieda pracovná od 15 mesiacov - jedinci s odpovedajúcou skúškou z výkonu (u ČsV majiteľa zo Slovenska, stačí aj skúška z vytrvalosti SVP1 a vystavený pracovný certifikát), u iných plemien sú to skúšky podľa medzinárodného skúšobného poriadku, doložená pracovným certifikátom od SKJ či SPZ. Je možné získať CAC (res.CAC), CACIB (res.CACIB), BOB alebo BOS. Táto trieda býva menej obsadená a akási "nádej" pre psy, ktoré nemajú až tak silný exteriér, aby nabrali pár CAC na ukončenie šampionátu.

Trieda šampiónov od 15 mesiacov - jedinci s titulom medzinárodný šampión (C.I.B. alebo C.I.E.), alebo šampión niektorej z členských krajín FCI. Je možné získať CAC (res.CAC), CACIB (res.CACIB), BOB alebo BOS. Tu býva konkurencia tiež vyššia a to hlavne kvôli tomu, že združuje "najlepších" a psov, už šampiónov. Z tejto triedy sa bojuje o CAC potrebný na Grand šampióna, Slovenského výstavného šampióna, Super Grand šampióna a Šampióna SKJ.

Trieda veteránov od 8 rokov - aj napriek vysokému veku tu ide rovnako o krásu, kondíciu veterána, preto ak je psík v zúboženom stave, nie je výstava práve vhodná. Jedinec musí byť výborne predvedený, vo výbornej kondícii, nie tučný a ani chudý, toleruje sa srsť šedivá vekom, prípadne tmavšie oko u vlčiaka alebo menšie poranenie. Môžete získať BOB či BOS a pokiaľ sa súťaží aj BOV - Best of Veteran. Rovnako ako BOJ - Best of Junior v plemene (JBOB), nastupujú veterán pes s hodnotením Výborný 1 a sučka Výborná 1. Dokonca ak si vybeháte veterán šampióna, môžete nastúpiť do triedy šampiónov, alebo čestnej, keďže tie nie sú vekovo hore obmedzené, len podmienené titulom. Tiež neznamená, že ak má psík viac ako 8 rokov MUSÍ nastúpiť do tejto triedy, trieda otvorená a pracovná, rovnako šampiónov, nie je vekovo obmedzená hornou hranicou. Výhra v triede ocenená V1 sa počíta na titul Slovenský veterán šampión. Potrebujete 3 takéto hodnotenia. Tiež vás oprávňuje nastúpiť v záverečných súťažiach do súťaže Najkrajší veterán - BIS veterán.

Trieda čestná od 15 mesiacov - mimo konkurenciu - jedinci s titulmi napr. národný alebo medzinárodný šampión krásy, národný alebo klubový víťaz, získané v konkurencii dospelých. V tejto triede je možné predstaviť psa bez nároku na tituly. Hodnotenie Výborný 1 vás oprávňuje nastúpiť v záverečných súťažiach do súťaže Najkrajší pes triedy čestnej - BIS Honor class.

Základné rozdelenie - najprv psy (všetky triedy) a potom sučky (všetky triedy):

Pre každé pohlavie platí trieda mladší dorast, dorast, mladý,...

až po triedy pre dospelých psov a veteránov...