Novinky 2O15             NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachO plemenách

Archive 2018Archive 2017
Archive 2016
Archive 2015
Archive 2014Archive 2013Archive 2012
Archive 2011Archive 2010Archive 2009
Archive 2008
Our dogs eat
high quality
raw meat

31.12.2015 - Dnes oslávili šteniatka z Gunnerovho odchovu so sučkou Ambra Tajemný přelud - "D" Tawy 3 roky. Všetkým želám všetko najlepšie. Bohužiaľ, týchto narodenín sa nedožili až traja psíkovia. Dooku, ktorú uhynul ako malé 2,5 mesačné šteniatko, v auguste pri tragickej nehode uhynul Don a septembri uhynul v zahraničí psík Dak.

30.12.2015 - Šteniatka otvárajú oči!
29.12.2015
- Prípravy na budúcu výstavnú sezónu sú u nás v plnom prúde. Zútulňujeme si grooming room a ak bude ako tak hotový, prinesiem aj nejaké foto zo "zákulisia". Jedna foto však už je na našom Facebooku :) Avšak viac ako na výstavy, sme sa tešili, že prebehne krytie Akia x Bref. Vypadá to však tak, že Akia do tých správnych dní neprišla ani po 3,5 mesiaci aktívneho hárania -_- Čo ma neskutočne deprimuje. Preto vrh ODKLADÁME na ďalšie, snáď plnohodnotné háranie, zatiaľ bez konkrétneho termínu. A aj tak teraz potrebujeme nájsť najlepších nových majiteľov pre naše "B"čka, ktoré sú neskutočne obrovské!!! Váhy sú až desivo vysoké :D Budú to riadni psíci a bola by som rada, ak by sa našiel majiteľ pre minimálne jedného psíka a jednu sučku tu na Slovensku. Aj keď to vypadá, že sučky sú už obe predbežne rezervované...

A ako prebieha rezervácia u nás?

Napíšte mi alebo zavolajte. Uveďte niečo o sebe, do akých podmienok by mal ísť psík, čomu sa chcete v budúcnosti venovať, vaše skúsenosti so psami, ČsV,... Rezervácie, tie predbežné, akceptujeme od 2 týždňov veku. Rezervácie záväzné, so zložením zálohy (1/3 z kúpnej ceny) sú možné od 5 týždňov. Znamená to, že garantujeme, že šteniatko už nik iný nedostane. Záloha je však nevratná! Odber je možný v min.56 dňoch v Liptovskej Anne, u psov až po zostúpení oboch semenníkov, uvidíte aj oboch rodičov naživo. Radi s výberom šteniatka pomôžeme, hlavne podľa povahy a vyhradzujeme si právo vybrať pre konkrétneho majiteľa konkrétne šteniatko, ak sa nám bude javiť ako vhodnejšie, než to, čo si vybral. Povahu šteniatok totiž poznáme, sme s nimi denne. Vieme, ktorý je dominant alebo aktívny jedinec a bude vhodný pre aktívneho človeka so záujmom o výcvik, alebo ktorý je skvelý maznák do rodiny a predídeme tým možno problémom v budúcnosti. Mená už majú šteniatka vybraté, doma však samozrejme môžete psíka oslovovať ako chcete :) Vypadá to tak, že šteniatka budú ako v sivej (bledšej) farbe, tak v hnedej.

27.12.2015 - Šteniatka majú svoje individuálne fotky, za ktoré ďakujem!

Psy

Tobrok Baharak Bor, Tobrok Briseis Bor, Tobrok Biryuk Bor


Tobrok Bighan Bor a Tobrok Balerion Bor

Suky

Tobrok Barakka Bor a Tobrok Betalgea Bor

25.12.2015 - A je to oficiálne, náš Amarok je najúspešnejší výstavný hovawart na Slovensku v kategórii SPKP a aj v kategórii open a teda všetci hovawarti vystavení na Slovensku v roku 2015, dokopy ich bolo 111).

Tiež je na 9tom mieste v rámci FCI 2 skupiny a celkovo je 30tym najúspešnejším psom zo všetkých, aj zahraničných psov vystavených na Slovenských výstavách a tých bolo neuveriteľných 10 054!!!!! Pritom začal v triede šteniat a získal si tento počet bodov aj bez BIG či BIS, ktoré prudko dvíhajú počet bodov. Náš krpec sa rozbehol míľovými krokmi. Snáď budeme robiť dobré meno "Barónom" aj budúci rok.

24.12.2015 - Veľký update stránok, ktorý bude pokračovať cez celé sviatky.

- Novinky v časti o našich psoch

- Novinky v časti o našich vrhoch.

- Taktiež update v anglickej verzii.

- Novo pribudol zoznam klubových šampiónov - víťazov klubových a európskych výstav ČsV (klik na obrázok vľavo).

Ešte chystáme:

- výsledky výstav ČsV na Slovensku

- rozšírenie časti o výstavách

 

Všetkým našim priateľom, známym, majiteľom našich šteniatok, všetkým našim priaznivcom, priateľom plemena československý vlčiak, kamarátom od plemena hovawart a návštevníkom našich stránok želáme pokojné, šťastné a veselé sviatky v kruhu najbližších.

23.12.2015 - Predstavujem náš "B" vrh, máme 2 sučky, 5 psíkov. Vybrali sme aj mená pre každé šteniatko.

Dátum narodenia: 20.12.2015
pes:
Tobrok Baharak Bor (hnedej farby)
suky:
Tobrok Barakka Bor (hnedá farba),
Tobrok Betalgea Bor (sivá farba)

Dátum narodenia: 21.12.2015

psy:

Tobrok Briseis Bor (hnedej farby),

Tobrok Bighan Bor (hnedej farby),

Tobrok Balerion Bor (sivá farba),

Tobrok Biryuk Bor (sivá farba)

22.12.2015 - Malá aktualizácia "B"čok. Keďže sa už podarilo šteniatka skontrolovať poriadne a aj povážiť, môžeme predstaviť náš "B"team. Skladá sa z 2 sučiek a 5 psíkov. Predpokladáme aj výskyt striebornej farby, no na to je ešte skoro. Mená už pridelené sú, no viac menej sa ešte pohrávam s pár verziami, preto sú mená zatiaľ pracovné. Pôrodné váhy a váhy po cca 2 dňoch sú úchvatné a pohybujú sa od 510g do 630g. Všetky šteniatka sa majú k svetu, krásne priberajú na váhe a Bora sa o ne vzorne stará. Fotky nájdete na našom Facebooku alebo u nás, na rajče.

21.12.2015 - Pôrod pokračoval ako sme čakali až do rána. Počet šteniatok je zatiaľ 6. Dvaja psíkovia, a asi 3 sučky (jedno miminko ešte neurčené pohlavie, ale vypadá to na sučku). Ale na konečné počty a detaily ešte máme času. Barborka sa veľmi vzorne stará, čo sme radi :3

Medzičasom prišli na svet pravdepodobne dve posledné šteniatka a vypadá to na 7 žijúcich zdravých šteniatok. Informácie o presnom počte psíkov, sučiek a možno aj váhy, ak sa podarí večer. Ale sú to riadni medveďkovia, pôrodná váha 460-570g +- Vypadá to tak, že budeme mať ako hnedé šteniatka, tak aj v striebornej farbe.

Teraz je čas na malý oddych ako pre majiteľov, tak pre Barborku. Info o vrhu tu.

20.12.2015 - Je to tu! Dnes večer o cca 23:30 začal pôrod a Barborka sa stala maminou!!! Presný počet a detaily zajtra, no vypadá to na nočnú pre majiteľov, pretože to plné bruško sa vyprázdňuje pomaly a vypadá to, že šteniatka z jedného vrhu budú mať dva dátumy narodenia.

19.12.2015 - Barborka pár hodín pred pôrodom. Je monštrózna a mám podozrenie, že štenísok bude viac ako 6... Počítam, že ich bude 8 kusov určite.

18.12.2015 - Dnes sme sa konečne dozvedeli oficiálne, čo sme už dlho chceli vedieť. Výsledky RTG vyšetrenia nášho Amaroka. Bedrová dysplázia A/A a lakťová dysplázia 0/0. Náš chlapček je zdravý ako buk! Ďalšia podmienka chovnosti splnená.

16.12.2015 - Od dnes už môže prísť pôrod Barborky kedykoľvek. Držíme veľmi palčeky, aby to dobre dopadlo. Pre šteniatka pripravujeme pár vecičiek na cestu do nového domova a to aj naše nálepky na auto. Ak by mal niekto záujem o tieto nálepky, či už lepené zvnútra alebo zvonka, stačí mi napísať. Nálepky viem priniesť na výstavy alebo poslať poštou. Cena za kus je 2 € ešte máme aj zopár tričiek.

14.12.2015 - Aj keď to vonku vypadá skôr na september, predsa len som začala vypekať a keďže sme psíčkarska rodina, aj keksíky musia ladiť :)

13.12.2015 - Každým dňom teraz očakávame pôrod Barborky a narodenie vrhu "B". Prípravy sú už v plnom prúde a všetci držíme Barborke palce.

06.12.2015 - Máme tu Mikuláša a aj naše zvieratká dostali pár darčekov. Momentálne oddychujeme pred sviatkami a užívame si voľno. Od budúceho roka začíname hneď od januára s výstavami s Leonom a dúfam, že zajtrajší ster u Kiušky ukáže dáky posun smerom ku krytiu. Momentálne sú to už 3 mesiace hárania... Barborka sa guľatí a naberá monštróznych rozmerov a verím, že pôrod prebehne v poriadku a pred Vianocami privítame náš vrh "B".

02.12.2015  - Konečne po dvoch mesiacoch od zapísania v Komárome ma dnes príjemne prekvapila pošta z Maďarského kennel klubu. Bol nám priznaný titul Maďarský junior šampión!

30.11.2015  - Už vieme výsledky Slovenskej súťaže SlovakiaDog Cup 2015. Síce nie sú zverejnené výsledky za poslednú výstavu v Nitre, ale spočítali sme si a vypadá to pre nás výborne :)))

Slovenská kynologická jednota vypísala na výstavnú sezónu 2015 celoročnú bodovacia súťaž, v rámci ktorej budú priebežne vyhodnocované psy a sučky zapísané v plemenných knihách SKJ, ktoré sa  počas roka zúčastňujú medzinárodných, národnej a celoštátnych výstav na Slovensku. Na základe získaných bodov za udelenú známku, poradie, čakateľstvá, tituly a umiestnenia v záverečných súťažiach sa výsledky budú vyhodnocovať a publikovať priebežne na  www.SlovakiaDogCup.sk

Do výstavy v Nitre sme mali 113 bodov, teda najviac z plemena hovawart v rámci SPKP (psov zapísaných na Slovensku). Vďaka dvom ďalším víťazstvám (CAC, CACIB, BOB), sme si pripísali 16 + 16 bodov, čo Leonička vynieslo na prvé miesto aj v kategórii open - teda VŠETCI hovawarti, aj zahraniční, čo sa zúčastnili v roku 2015 na Slovenskej výstave!!!
Amarok je TOP 1.výstavný hovawart Slovenska zo 111 hovawartov!!!
Je 30ty najúspešnejší pes z 10 054 vystavených psov na Slovensku!!!

29.11.2015 - Druhý deň výstav v Nitre Amarok Saint Barbarons zopakoval svoj triumf a opäť dosiahol Výborný 1, CAC, CACIB, SLOVAKIA CUP WINNER, BOB!!! Dnešný rozhodca bol mimoriadne prísny a s malou dušičkou sme nastúpili s prianím aspoň CAC. Nakoniec sme si vybehali CACIB medzi 4 ďalšími krásnymi psami a neverila som vlastným ušiam, keď sme porazili aj sučku šampiónku, ktorá bola nakoniec BOS.

28.11.2015 - Dnes sme boli na výstave v Nitre a dopadli sme NAD OČAKÁVANIA!!! Skutočne, nečakala som to, ale Amarok Saint Barbarons výborný 1, CAC, CACIB, WINTER WINNER a BOB!!! Konkurencia bola riadna, v našej triede sme boli traja a ako poznamenal rozhodca, skutočne rozdielneho typu. No od začiatku sa mu Leon páčil a vychválil ho do nebies. Zostali sme do záverečiek kvôli poháru, ale inak mám pocit, že rozhodca ani plemeno nepoznal...

21.11.2015 - Doplnený kalendár na 2016 o výstavy SHK a akcie KCHČSV SR. Vyznačené akcie, na ktorých sa zúčastníme či už priamo my alebo psíky z nášho chovu.

20.11.2015 - Leoničko to má konečne za sebou. Včera sme boli dať spraviť RTG vyšetrenie na dyspláziu bedrových a aj lakťových kĺbov. Všetko prebiehalo bez komplikácií, najprv bedrá, ktoré vypadajú výborne a potom aj lakťe. Keďže to chvíľku trvalo, Leoničko sa začal pomaly aj preberať, preto dostal ešte jednu dávku navyše. Snímky vyšli super a aj touto cestou veľmi ďakujeme nášmu veterinárovi MVDr. Zubrickému za profesionálny, citlivý prístup. RTG je už v elektronickej podobe a bude zaslané na CD klubovému veterinárovi na posúdenie.

Aj s lakťovými kĺbikmi to vypadá dobre, tak uvidíme, ako nakoniec dopadneme. Súrodenci, čo už RTG absolvovali majú "nulky", tak snáď to nepokazíme :) Večer strávil Leonko s nami, odfukoval tvrdo asi do tretej v noci a potom sa vypýtal von. Bol po príchode domov trošku mimo, preto sme si ho nechali pod dohľadom, aby sme mohli zareagovať, keby niečo. Ráno konečne dostal raňajky a bol veľmi nadšený, že sa konečne môže napapať kuriatka :) Zistila som aj, že neváži toľko, čo som čakala, ale keďže výsledky predbežne máme, môže začať smelo priberať a aj chodiť na bicykel, či kolobežku.

15.11.2015 - Malá aktualizácia plánovaných vrhov B a C.

Stále čakáme, kedy Kia bude mať plodné dni, aby sme mohli vyraziť za Brefom. Vypadá to ešte na pár dní. Je to už 2 mesiace hárania a úprimne som nervózna, či sa to vôbec podarí...

V týchto dňoch som s napätím očakávala správu o gravidite Barborky a dnes to prišlo - čaká miminká, približne 5 kúskov vĺčikov. Zostávame však realisti a netešíme sa predčasne. Dávame tomu čas. Každopádne sme veľmi šťastní a verím, že krátko pred Vianocami uzrú svetlo sveta.

03.11.2015 - Po včerajšom stretnutí s Brefom, našim vybraným krycím psom pre Akiu musím povedať WOW! Luxusný psík!!! Perfektná voľba!!! Neskutočne krásna hlava s dlhou tlamou(!!!), vynikajúca srsť, bohatá aj na chvoste, krásny pohyb a povaha!!! Šteniatka budú skvelé!!! (až sa Akii uráči a to svoje háranie nebude toľko naťahovať)

01.11.2015 - Neviem ako správne opísať seminár, na ktorom som sa zúčastnila. Ako náhle som zistila, že mnou obdivovaný Eric Salas bude na Slovensku som mala jasno, že tam chcem ísť. Aj keď cena za seminár bola katastrofálna (!!!!!!), rozhodla som sa ísť do toho. Celé sa to konalo v Dunajskej strede, v hoteli Thermal ako dvojdňová akcia. Prvý deň handling a druhý grooming - ktorého som sa z pochopiteľných dôvodov nezúčastnila. Na čo aj. Každopádne miestnosť na seminár bola fajn, trošku viac miesta by sa uživilo, hlavne kvôli rozloženiu klietok. Prvá časť, dopoludnie, bola venovaná teórii a myslím, že boli vypichnuté dosť dobré a zaujímavé aspekty, ktoré vplývajú na to, či pes vyhrá alebo nevyhrá na výstave BIG alebo BIS. Prezentácia!!! Celé tajomstvo toho je prezentovanie seba a psa... Každopádne, mnoho mi dalo už len to teoretické. Po mikro obede, ktorý nás hotel donútil zakúpiť za 15€ (!!!!!!!!!), a ktorý by som priradila k 5tej cenovej, dokonca bez nápoja, polievka presolená, mäso nechutné, ryža prihorená, som dosť s nechuťou išla na druhú časť seminára. Tam už to bolo praktické a učili sme sa, čo a ako. Áno, Leon ma nerešpektuje a preto máme problém v kruhu. No naučili sme sa, čo a ako na neho, ako sa správať v kruhu a všetky tie handlerské finty... Som rada, že som tam bola. Stálo to za to. Odchádzala som po 18tej, unavená neskonale, ako aj Leon, ale plná nových info, ktoré budem jednoznačne používať.  Na záver len toľko, že máme +- mesiac na nacvičenie a prípravu, pretože nás čaká posledná výstava v tomto roku a to je Nitra. Budeme cvičiť, budeme aplikovať nové poznatky. Či vyhráme, to nechám na rozhodcu, ale viem, že sme sa posunuli na iný level.

26.10.2015 - Doplnené info a rozprávanie z našich výstav za rok 2015.

25.10.2015 - Druhý deň na DuoDnaube CACIB Bratislava skončil pre Amaroka tak ako včera a to s hodnotením Výborný 1, CAC. Predviedol sa veľmi pekne. Týmto sme v polovici šampionátu.

24.10.2015 - Dnes na DuoDnaube CACIB Bratislava náš Junior Šampión Slovenska, Maďarska a res.Junior Svetový víťaz Amarok Saint Barbarons započal svojím prvým Výborný 1, CAC Šampióna Slovenska (dospelých). Máme ďalší cieľ

20.10.2015 - Dňa 16.10.2015 prvýkrát úspešne nakryl Aimu z Dubničanky našu Barboru Tawy. O približne mesiac pôjdeme na sono. Tento vrh je veľmi zaujímavý kvôli starej krvi Barborky, no hlavne očakávame výborné povahy vhodné na výcvik, pevný a silný temperament, vlastnosti vhodné na ďalšie rozvíjanie.

18.10.2015 - Dnes bol Fredy - Dan Tawy (Gunner x Ambra) uchovnený. Bonitačný kód - As M5 Oh P5/66. Výška štandard (66cm), nevýrazná maska (M5), dobrácky - menej dráždivý (Oh), súlad so štandardom - dobrý (P5). Chovný I. Majiteľovi gratulujem!

11.10.2015 - Amarok Saint Barbarons na CACIB Komárom vybehal Výborný 1, HPJ (CAJC-HU) a aj Derby winner! Do tejto súťaže nastupujú psy do dvoch rokov a zvlášť suky do dvoch rokov. Nastúpili sme proti peknému celočiernemu psovi. A vyhrali sme! Tiež sme nastúpili do súťaže o najlepšieho Derby víťaza plemena, zhodou okolností proti sučke z mladých, ktorá porazila ďalšie 3 suky o Derby víťaza súk. Po krátkom kolečku sme vyhrali aj tento titul Best in breed Derby winner. V boji o BOB sme skončili za psíkom zo šampiónov so slovami "dnes nie, ale toto je BOB zajtrajška". Nuž, náš Amarok musí dorásť na dospeláka. Nič to ale nemení na tom, že sme ukončili Junior šampióna Maďarska!!!

10.10.2015 - Dnes si náš Amarok Saint Barbarons na CACIB Komárom vybehal Výborný 1, HPJ (CAJC-HU) a na moje prekvapenie aj JBOB!!! Dospelácky BOB nám unikol skutočne o vlások. Hold, krpec musí dozrieť, pánovi rozhodcovi sa veľmi páčil.

08.10.2015 - Dlho som nepridala žiadnu novinku, pretože ono ani nie je veľmi čo hlásiť... I keď Kiuška sa zdá hára poriadne, naťahuje to a síce už má skutočne vysoký termín, stále to nie je na krytie a tak čakáme a čakáme a čakáme. Tým pádom, že na tento víkend to vypadá na krytie, zostáva bohužiaľ doma a na výstavu do Komáromu ideme len s Leoničkom. Čo už, budeme radi, keď budú miminká, po tak dlhej dobe, to už skutočne bolo na čase :) Leon si zatiaľ užíva extra starostlivosť o srsť a príjemné leňošenie v posteli, keďže ma stráži v noci. Alebo ja jeho? :D V piatok odchádzame na výstavu a verím, dosiahneme vytúžené 2x HPJ, aby sme dokončili Juniora. Veľmi si to želám. Na víkend hlásia zamračené, dážď a zimu, takže to bude hardcore... Aktuálne info o stave z výstaviska budú na našom Facebooku.

26.09.2015 - SNY SI TREBA PLNIŤ! Udalosť roka, na ktorú vás srdečne pozývam. Toto je človek, handler a groomer celosvetového formátu. Eric Salas je TEN človek, čo to skutočne v handlingu doviedol na inú úroveň a vďaka nemu máme s Leonkom základy, ktoré verím, posunieme teraz na vyššiu úroveň.

23.09.2015 - Asi najhoršia správa za posledné týždne. Veterinár nesprávne určil graviditu a Yelka má bohužiaľ falošnú graviditu. Nové sono vyšetrenie u inej veterinárky potvrdilo, že Yelka kotná nie je a teda šteniatka nebudú. Ospravedlňujeme sa všetkým záujemcom, no bohužiaľ, aj to sa stáva. Nevieme prečo prvý veterinár vyhlásil, že vidí plody... každopádne, je nám to ľúto. Tým pádom si už Neruško užíva dôchodcovský vek a kryť už nebude.

22.09.2015 - Je to už viditeľné, Akia hára, resp. farbí a síce to ešte má čas, kým vyrazíme na krytie, verím, že sa rozhára naplno a budeme mať konečne šteniatka aj my, priamo doma v Nitre.

18.09.2015 - Našim ďalším párom, verím už tento rok, bude naša Akia Tawy a krásny Bref Karpatská svorka. Viac o vrhu ešte nemusíme publikovať, je v štádiu príprav a plánovania. Vrh sa narodí u nás, v Nitre.

 

........::::::Tobrok "B" Aki::::::........

Akia Tawy x Bref Karpatská svorka

krytie zima 2015

 

15.09.2015 - SEN SA STAL SKUTOČNOSŤOU!!! Čakáme náš vrh "B". Gunner je stále plodný a na sone boli vidieť šteniatka!!! Teraz nám už len držte palce, aby sme to dotiahli do zdarného konca! Predbežný dátum narodenia je 15.10.2015.


........::::::Tobrok "B" Yel::::::........
JCh SR Yelka z Litavské kotliny x Gunner Malý Bysterec
 

REZERVÁCIE: 4 suky a 2 psy
1 psík a 1 sučka musia zostať na Slovensku!

07.09.2015 - Niekedy v dňoch 14.-15.09.2015 sa chystá Yelka na sono. Držte palce, aby sme videli šteniatka.

04.09.2015 - Najlepšia správa na tento týždeň! Barborka Tawy dostala svoje výsledky DNA testov a je negatívna ako na degeneratívnu myelopatiu, tak na dwarfizmus! DM N//N a DW N/N.

 

........::::::Tobrok "C" Bor::::::........
Barbora Tawy x GCh Aimu z Dubničanky

krytie zima 2015

Tým, že sme dostali krásne negatívne výsledky Barborky, už môžeme zverejniť, že plánujeme vrh práve s jej životným partnerom Aimu z Dubničanky. Vrh sa narodí na Liptove. O krytí budeme samozrejme informovať.

02.09.2015 - Takže Barborka to má za sebou a už môže oddychovať. Trať zvládla super a v tomto momente je už štafeta predaná v Českej republike, kde beh pokračuje ďalej. Ďakujem Robovi, že sa na to podujal, aj napriek vysokým teplotám.

31.08.2015 - Touto cestou by som chcela poďakovať majiteľom Barborky, ktorí sa rozhodli podporiť projekt 1000mil pro jeden cíl. Ide o podporu organizácie KRTEK v ČR, ktorá pomáha deťom po liečbe na onkológii. Ide o štafetový beh z Košíc, cez celé Slovensko až do Českej republiky. Každých cca 40km sa menia dvojice človek a pes. Princíp je podobný ako pri skúške vytrvalosti, pričom pes kľuše vedľa majiteľa na bicykli. Uznajte, 1000míl je veľa a veľká vďaka patrí každému, kto sa do projektu zapojil. Zajtra okolo 09:00 preberie štafetu v Liptovskom hrádku až do Ružomberka Barborka s majiteľom Robom. Všetky trasy ako aj podrobnosti o projekte na linku tu.

30.08.2015 - Náš vrh Tobrok "C" Bor pravdepodobne plánujeme skôr, ako sme čakali. Stále však čakáme na vsledky DM a DW, avšak aj napriek tomu berieme predbežné rezervácie. Tento vrh bude VEĽMI zaujímavý! S Barborou prinášame starú krv - po jej otcovi Cater Šedý samotář, ktorý mal len jeden vrh a ktorý pochádza z veľmi starej línie.

Otec budúceho vrhu (ktorého zverejníme po získaní výsledkov testov) je skvelý v povahe a v krvi. Na tomto linku nájdete rodokmeň Barbory. Veľmi vysoká pravdepodobnosť strieborných šteniat. Veľmi vysoká pravdepodobnosť skvelej povahy ako na šport tak na výcvik. Krytie prebehne zrejme už v septembri 2015.

29.08.2015 - Amarok Saint Barbarons - Špeciálna výstava hovawartov Stará Myjava - Víťaz triedy mladých - psy!
No, neviem či je potrebné písať, ako to prebiehalo. Prišli sme, postavili sme sa, všetko bolo super, až na menej výrazný stop a krátke ucho (WTF? má ho presne po kútik, ale OK) a potrebuje dorobiť a preto VD. V prvom rade, neviem prečo očakáva p.rozhodca, že mladý pes už bude osvalnený a hotový tak, ako dospelý, ale beriem. No ale pri tom, čo som videla, čo dostalo Výborný, som rada za to VD, nechcem, aby môj pes niekedy vypadal ako rozkysnutá karikatúra psa, pretože to dnes vyhrávalo. Ťažké typy psov, s ovisnutými pyskami, očami, hlavami ako po uštipnutí osou. Proste fuj. Preto si s hrdosťou odnášam VD a som rada, že nie je typom p.rozhodcu, lebo jeho typ je katastrofa. Ak to porovnám so psami, ktorí sa mne páčia a sú aj úspešní na poli výstavnom, neviem, kam pán rozhodca pozerá. Pretože to má ďaleko od toho. Každopádne, ďalší rozhodca, ku ktorému sa unúvať nebudem. Prvá výstava, preto asi chcel byť podrobný. No vytknúť, že sa psovi točí chvost dole, keď behá a má ho nad chrbtom, hold má na ňom hodne srsti, ak ako ho má mať? Nuž, výsmech a dávam zbohom klubovkám, pretože to nemá zmysel. Tešíme sa do Komáromu :) Slovenské klubovky u nás už tak ľahko nehrozia.

27.08.2015 - Dávame do pozornosti Výcvikový víkend vo Varíne pre ČsV ale aj iné plemená. Akcia je organizovaná KCHČSV SR a viac info nájdete kliknutím na obrázok.

26.08.2015 - Pridávam skutočne máličko fotiek z dvojdňovej výstavy v Bratislavy. keďže sme skoro vôbec nefotili, len triedu mladých, je fotiek skutočne málo a zvažovala som, či vôbec zakladať album. Ale keď už tie foto máme, tak ich publikujeme.

Túto sobotu, teda 29.08.2015 sa koná Špeciálna výstava hovawartov v Starej Myjave, kam sa chystáme. Touto výstavou si dáme malú, mesačnú pauzu. Ďalšia nás čaká až výstava v Komárome a to 10.10.2015, kam sa veľmi teším, pretože táto výstava má veľmi pozitívne ohlasy u vystavovateľov.

23.08.2015 - DUODANUBE Bratislava Amarok Saint Barbarons - Výborný 1, CAJC a JBOB!!! No, po úspešnom včerajšku, priznám sa, nádeje vzrástli a dali sme to aj dnes :) Pánovi rozhodcovi sa Amarok veľmi páčil a zhodnotil, že síce ešte potrebuje dospieť, no má na veľké víťazstvá.


22.08.2015
- DUODANUBE Bratislava Amarok Saint Barbarons - Výborný 1, CAJC a JBOB!!! Som milo prekvapená a skutočne, nečakala som to. Mali sme v konkurencii dvoch ďalších psov. Veľmi príjemný deň, strávený s príjemnými ľuďmi. Navyše p.rozhodca pochválil Amaroka a zaželal mu, aby čím skôr nabral masu, pretože má pred sebou kariéru vo výstavných kruhoch. Uznávam, z pozitívnych hodnotení som rozčarovaná :)

16.08.2015 - Nie len my, ale aj Astonko sa zúčastnil na výstave vo Vrbovom. A tiež Leonkova sestra Athénka, ktorá si vybehala výbornú 1 a víťaza triedy. Akia zostala doma, keďže som išla sama a mala som seknuté v chrbte, už jeden pes úplne stačil.

Oblastná výstava Vrbové.

Tobrok Aurrorox Aki - Výborný 1, Víťaz triedy! BLAHOŽELÁM a ďakujem!

Amarok Saint Barbarons - Výborný 1, Víťaz triedy strednej, Oblastný víťaz.

15.08.2015 - Oblastná výstava Malacky. Tobrok Aurrorox Aki - Výborný 1, Víťaz triedy! BLAHOŽELÁM!

14.08.2015 - Dnes sa v Žiari konala bonitácia a zvod mladých, posudzoval MVDr.Rosík. Barbora Tawy - zbonitovaná a CHOVNÁ!!!!! Výsledný bonitačný kód je As E1 K1 Og P3/62 Xv53,23 Xf111,29 Xh0,677 - SK. Teraz čakáme na výsledok DM a DW a vyberieme krycieho psa.

13.08.2015 - MÁME NAKRYTÉ!!! Približne o mesiac nám povie viac sono a možno sa po dlhej dobe dočkáme nášho ďalšieho vrhu Tobrok "B" Yel.

12.08.2015 - Od včera máme doma s Gunnerom Yelku. Zatiaľ z krytia nič nie je, preto nevieme, či sa vôbec podarí Yelku nakryť alebo bude treba čakať do ďalšieho hárania.

09.08.2015 - Dnes na Európskej výstave čsV vybehala Barborka Tawy pekný posudok a hodnotenie Veľmi dobrá, čím splnila ďalšiu podmienku chovnosti a to výstavy. V piatok ju čaká bonitácia a teda záver uchovňovania.

05.08.2015 - Ďalšie skvelé správy na dnes!

Barbora Tawy DLK 0/0 a  DBK A/A!!!

Teraz nás čaká už len jedna výstava (už túto nedeľu) a bonitácia budúci piatok. Tým pádom by mala byť (ak sa všetko podarí) z Barborky nová chovná sučka!!!

Barbora pochádza z veľmi zaujímavej krvi ako pre nás, tak pre Slovenský chov Welcoming Wolf Eden severu (CZ) x Cater Šedý samotář (CZ).

Plánujeme ju do budúcna nakryť, zatiaľ Gunnerom Malý Bysterec, no s časom sa pohrávam stále s myšlienkou výberu iného psa. Všetko je otvorené a stále máme pred sebou bonitáciu a samozrejme zdravotné vyšetrenie.

Bonitáciu by mala absolvovať teraz na Letnom výcvikovom tábore, preto budeme vedieť o veľmi krátky čas, či máme rýchlo vyberať krycieho psa, keďže Barborka hára koncom jesene. Do úvahy pripadá aj ďalší slovenský pes, no o všetkom sa rozhodne až po vyhodnotení DM a DW.
03.08.2015 - V nedeľu sme strávili krásnych pár hodín na návšteve u Saint Barbarons, ktorí majú práve vrh "B". Tento krát zastúpené všetky 3 farby. Miminká sú očarujúce! Album s fotografiami cez obrázok. Nový domov ešte hľadajú dve v plavej farbe. Veru, boli sme v pokušení, pretože sú skvelí a k Amarokovi by sme chceli spoločnosť. Priateľovi sa páči najviac práve plavá farba. No náš Leonko ešte musí kúsok dospieť, aby sme mali čas na nového satanáša :) Každopádne vypadá to na super povahy, krásny exteriér a zaujímavú krv pre Slovenský chov. Tešíme sa, že má Leono takých super polo-súrodenov.

31.07.2015 - Že by sme prekonali tú smolu? Yelka začala hárať a tak plánujeme krytie. Zatiaľ všetko nechávame plne v réžii Yelky a uvidíme, čo to dotiahneme do zdarného konca.


 

Plánujeme vrh Tobrok "B" Yel

 

Prijímame predbežné rezervácie.
Voľba prvého psíka rezervovaná!


Dam:
JCh SR Yelka z Litavské kotliny
Sire:
Gunner Malý Bysterec
Vrh bude exteriérovo veľmi zaujímavý,
s predpokladom výborných pováh, aj na výcvik.

 

Leto 2015

 


28.07.2015
- Časť o výstavách vo veľkej prestavbe!

26.07.2015 - Prosím všetkých majiteľov ČsV, ktorí bežali SVP akéhokoľvek stupňa, v ktoromkoľvek roku, aby vyplnili dotazník a pomohli tak vypracovať štatistiky a prehľad o tejto skúške. LINK NA DOTAZNÍK

Pridané historické články:

"História vzniku plemena píše"

"Podklady k návrhu na konečné uznanie plemena"

"Perspektíva a rozvoj plemena píše F.Rosík"

"Vystúpenie p.Rosíka a p.Hartla na schôdzi KCHČSV"

25.07.2015 - Oblastná výstava Povoda - Amarok Saint Barbarons - trieda mladých - Výborný 1, Víťaz triedy mladých. Rozhodca p.Harsányi. Z tejto triedy sme bohužiaľ nemohli nastúpiť o oblastného víťaza a tak sme prišli o pohárik :/ V Povode sme boli prvý krát a určite nie naposledy. Páčilo sa nám veľmi. Okrem Oblastnej výstavy sa konala aj klubovka šarplanincov, ktorých fotogalériu som tiež umiestnila na naše Rajče. Fotky z nášho kruhu v samostatnom albume.

24.07.2015 - Zajtra sa chystáme na malú oddychovú výstavu v Povode. Je škoda, že to tesne Amaroka minulo a nemôže ešte súťažiť o Oblastného víťaza, no aj tak, snáď bude dobre a my sa trošku precvičíme v predvedení.

23.07.2015 - Pridaný historický článok "Štandard - jednotnosť pohľadu" od p.MVDr.Františka Rosíka

17.07.2015 - Netrpezlivo čakáme na výsledky RTG DBK, ktoré dal spraviť Robčo našej Barborke Tawy. Verím, že všetko dopadlo dobre a RTG vyjde s výsledkom, ktorý nás posunie ďalej ku chovnosti. V auguste má Barborka poslednú výstavu a o týždeň po nej bonitáciu a odber DNA. Tým pádom z nej bude chovná sučka. Ak sa tak stane, máme naplánovaný prvý vrh s našim Gunnerom Malý Bysterec. Síce riskujeme starším psom, no overeným v chove a vieme, že veľa vecí dokáže podržať. Verím, že to bude dobrá kombinácia. Druhý vrh by sme skúsili o rok neskôr iným psom. Uvidíme, čo bude z prvého a podľa toho sa zariadime. Predbežne teda zvažujeme pre a proti spojenia Barbora x Gunner.

14.07.2015 - Konečne sme sa dočkali druhého vydania roky rokúce nedostupnej knižky "Československý vlčák". Pán Hartl tento krát bez p.Jedličku znova publikoval svoje poznatky, doplnil novými fotografiami a drobnými úpravami a publikoval opäť knižku, ktorá je asi najžiadavanejšia o tomto plemene.

Cena knižky je 3 € + poštovné z ČR

NEBUDE PREDAJNÁ V KNÍHKUPECTVÁCH

Objednať si ju môžete na emailovej adrese: wolfeather@seznam.cz

My už náš výtlačok čakáme, ak máte záujem, objednávajte kým sa dá a kým je dostupná.

Myslím, že patrí do každej knižnice milovníka tohto plemena :o)

06.07.2015 - Doplnené fotografie z akcií "Svetové výstavy národných plemien SVK", tiež fotky z "Klubovej výstavy HW v IT" a Dendrit orieškiáda, kde sa zúčastnil v kategórii najkrajší psík s PP náš Aurrorox Aki. Astonko si vybojoval prvé miesto :) Blahoželám a ďakujem :)

01.07.2015 - Vo večerných hodinách opustil tento svet významný človek. František "Dedo" Rosík, zakladateľ plemena československý vlčiak. Nech je mu zem ľahká a česť jeho pamiatke. Na foto s Soničkou Bognárovou, ktorá je rozhodkyňou pre plemeno.

25.06.2015 - Zo svojej pozície vo výbore klubu chovateľov momentálne pracujem na mnohých veciach, času je málo, no chcela by som vám dať niektoré do pozornosti.

V prvom rade pripomínam Klubovú a Európsku výstavu v Žiari, prihlasovanie je spustené!

V súvislosti s výstavou je tu aj dôležitý oznam pre vystavovateľov: Titul Klubový víťaz pes a sučka, môžu získať len psy, ktorí sú v majetku člena klubu. S tým súvisí aj zaplatené členské na daný rok (prípadne podlžnosti z rokov minulých). Členské musí byť zaplatené najneskôr do druhej uzávierky výstavy, prípadne platba na mieste počas registrácie. Po začatí posudzovania už nie je možné členské uhradiť. Prihlásiť sa do klubu v deň výstavy NIE JE možné.

 

1.UZÁVIERKA 08.06.2015 – 2.UZÁVIERKA 20.07.2015

 

V druhom rade je to Letný výcvikový tábor, na ktorý sa už tiež môžete prihlásiť - ako ubytovanie, tak strava a výcvik. Klik na obrázok pre získanie viac informácií. Na linku je aj program a prihlášky s propozíciami, ktoré sa konajú počas tábora.

 

UZÁVIERKA PRIHLÁŠOK 20.07.2015

22.06.2015 - Dnes som oslávila nie len svoju okrúhlu 30tku, ale je to aj rok, čo sme si priniesli domov nášho Leončeka, teda Amaroka Saint Barbarons. No a aby toho nebolo málo, dnes sa narodili Leonkovi bráškovia a sestričky! Vrh "B" Saint Barbarons v počte 10 šteniatok! Vrh je v zložení 4 psíci a 6 feniek (2 psíci čierni, 2 psíci plaví, 3 fenky plavé a 3 fenky čierne so znakmi). Rodičia: Arancio vom Rheinorange (D) x C.I.E. Chile Kráľovská stráž (SR). Kto má záujem, vrelo odporúčam skvelého parťáka do života, do rodiny, na šport, výstavy alebo len tak na terasu k domčeku na mojkanie. Viac info tu www.barbarons.sk

12.06.2015 - Svetová výstava, Miláno, Taliansko - Amarok Saint Barbarons - Výborný 2, Vice Junior World Winner!!!!

11.06.2015 - Klubová výstava, Miláno, Taliansko - Amarok Saint Barbarons - Výborný 1, CAJC, BOJ!!!!


09.06.2015 - POZOR: doma nemám signál na telefóne, preto všetci, ktorí ste sa mi nedovolali, prosím, píšte maily alebo SMS,  ktorá po čase dorazí. Problém riešim, ale aj tak zajtra skoro ráno odchádzame mimo SR a telefón určite nebudem dvíhať.

07.06.2015 - CACIB Nitra - Amarok Saint Barbarons - Výborný 1, CAJC. Crufts 2016 qualification.

06.06.2015 - CACIB Nitra - Amarok Saint Barbarons - Výborný 1, CAJC.

05.06.2015 - CAC Nitra - Amarok Saint Barbarons - Výborný 1. Bez titulu :D

Akia sa stala tvárou výstavy v Nitre!!! Nájdete ju na diplomoch, plagátoch, banneroch a katalógu. ♥

02.06.2015 - Veci sa zmenili a nakoniec ideme v piatok nie len s Leonom, ale aj Kiuškou!!! Neviem ako to zvládneme, pretože časovo to skutočne vypadá naraz v tom istom čase, ale každopádne, skúsime a uvidíme. Tešíme sa na vás všetkých! U ČsV je skutočne hodne zvierat a keďže sú aj pavilóny presne na opačnej strane výstaviska, asi budeme utekať, aby sme všetko stihli.

Tituly, ktoré sa nás týkajú a o ktoré budeme bojovať s Leonkom: v piatok sa súťaží o Winner Nitra (BOB), v sobotu o Grand prix Slovakia junior winner (CAJC) a v nedeľu Derby winner (JBOB). Posnažíme sa získať aspoň jeden z týchto krásnych titulov.

01.06.2015 - Boli zverejnené časy pre vystavovanie a aj kruhy počas trojdňovej výstavy v Nitre.

CAC Nitra + Svetové výstavy nár.plemien - piatok - 05.06.2015

Pavilón F - ČSV celá hala - od 12:30 (126 prihlásených)

Pavilón M4 - HW - kruh 11 - od cca 14:30 (13 prihlásených)

CACIB Nitra - sobota - 06.06.2015

Pavilón M5 - ČSV - kruh 14 - od 09:30 (59 prihlásených)

Pavilón M4 - HW - kruh 6 - od cca 11:30 (19 prihlásených)

CACIB Nitra - nedeľa - 07.06.2015

Pavilón M4 - ČSV - kruh 8 od 09:30  (51 prihlásených)

Pavilón M4 - HW - kruh 9 - od cca 09:30 (21 prihlásených)

Časy sú orientačné!!! V piatok to bude čisté ródeo a neviem, či sa mi podarí priniesť aj Akiu, nakoľko mám prst po operácii a tým pádom odniesť si všetko a udržať dvoch psov bude problematické. Je teda pravdepodobné, že Akia zostáva doma.

28.05.2015 - Na Klubovej výstave v Miláne 4011 a na WDS v Miláne 4111. Krásne katalógové čísla, snáď nám prinesú šťastie.  Týmto máme všetko vybavené! Výlet do Milána môže začať!

Idem si vytlačiť vstupný list na Svetové výstavy národných plemien a v bannery naša Kiuška. Aké milé prekvapko.

27.05.2015 - Už dávnejšie boli zverejnené štatistiky na Svetovú výstavu psov a Klubovú výstavu počas WDS v Miláne. Bohužiaľ štatistiky sú len na plemeno a pohlavie.

HOVAWART

11.06.2015 - Klubová výstava IT - psy: 17 suky: 22 spolu: 39 rozhodca: Deutscher Erwin (A)

12.06.2015 - Svetová výstava psov - psy: 37 suky: 44 spolu: 81 rozhodca: De Giuliani Claudio (I)

ČESKOSLOVENSKÝ VLČIAK

13.06.2015 - Klubová výstava IT - psy: 48 suky: 50 spolu: 98 rozhodca: Kavcic Blaz (SLO)

14.06.2015 - Svetová výstava psov - psy: 109 suky: 117 spolu: 226 Dnes bolo zverejnené rozdelenie plemena na psy a suky, pribudla rozhodkyňa pre suky.

rozhodca psy: Kavcic Marija (SLO) rozhodca suky: Molinari Carla (P)

Bude to masaker :) Veľmi sa tešíme. Ešte čakáme na vstupné listy a všetku administratívu máme zvládnutú a môžeme o pár dní vyraziť na cesty.

23.05.2015 - Zopár noviniek, ale nie tak celkom od nás :) Chovateľská stanica Saint Barbarons, z ktorej pochádza náš Amarok (Leon), zverejnila, že Chile čaká šteniatka. Očakávaný dátum narodenia je koniec júna. Otcom je tentokrát plavý psík Arancio. Veľmi odporúčam túto ChS a plemeno každému, kto hľadá psíka do rodiny, ako skvelého parťáka, ale aj psíka na výcvik, či výstavy. Po Chile, ktorá je multišampiónom, šampiónom IHF a šampiónom ČMKÚ sa ani nič iné nedá čakať. Šteniatka vyrastajú v rodine s deťmi, v úžasnom prostredí. Od ChS môžete očakávať nadštandardný prístup, servis aj po odbere :) So všetkým radi pomôžu. Už sa teším, ako pôjdeme miminká pozrieť :) Viac info na www.barbarons.sk

Druhá novinka vlastne ani nie je novinka, ide o obsadenie tried na Svetových klubových výstavách Slovenských národných plemien. Obsadenie je mimoriadne pekné a sľubuje pravú konkurenciu. Klik na obrázok pre zväčšenie. My by sme s Kiuškou boli v triede pracovnej s dvomi ďalšími sučkami. Skutočne neviem, ako zmanažovať vystavenie dvoch plemien, obe v inej hale a pravdepodobne v rovnakom čase. Kalkulujem a zvažujem, no vidím to tak, že Akia zostane doma. Aj keď je to krásna výstava a ešte nič nezahadzujem, možno sa niekto nájde, kto s nami pôjde a podá pomocnú ruku.

20.05.2015 - Pomaly sa nám to blíži - výstavný maratón. Od 05.06. do 07.06. budeme na výstavisku v Nitre na trojdňovej výstave CACIB Nitra a CAC Nitra. Vypadá to tak, že pôjdeme len s Amarokom, keďže Kiušku mi nemá kto postrážiť. Možno sa ale ešte situácia zmení. Uvidíme. Kto nás chce stretnúť, pokecať, nech sa páči, budeme pri kruhu s hovawartami a neskôr pri kruhu s ČsV. V dňoch 10.06. a 13.06. sme v Taliansku. Po tomto záťahu ukončíme výstavy v triede mladých na oblastnej výstave v Povode 25.07. a nastúpime až koncom augusta do triedy strednej v Bratislave. Keďže už sú to len cca 2týždne, začíname s úpravou pazúrikov a srsti medzi prstami. Leonko aj napriek tomu, že pĺzne, "tlačí" aj novú dospelácku srsť. Bohužiaľ, na hlave je stále šteniatkovská a tú si ešte drží, asi nechce dospievať :D Keďže je vonku, ku kúpaniu sa dostane denne, keď polievame rastlinky, rád sa natlačí pod hadicu. Najradšej spí pod ihličnanom, preto veľký zmysel šampónovanie nemá.

11.05.2015 - Do našej galérie pridané fotografie z výstav a akcií za máj.

10.05.2015 - Havelka Tibor (SR) nám dnes udelil krásne umiestnenie a to Výborný 1, CAJC a nakoniec sme porazili aj včerajšieho psa BOB a dostali sme BOS!!! BOB bola plavá sučka. Nečakané a myslela som, že plavý psík je jasný favorit. Úžasný rozhodca a super deň, JBIG nám ušiel o vlások, ale nevadí :)

09.05.2015 - Kuriata-Okarmus Monika (PL) dnes ocenila nášho Amaroka známkou výborný 1, CAJC a tak splnil podmienky pre udelenie Slovenského junior šampióna!!! Som pyšná, hrdá a ďakujem všetkým, čo na nás mysleli!!!

Pridávam aj fotografie z oboch dní, v nedeľu sme fotili aj ČsV, Dobermanov, Leonbergerov a ďalšie plemená z kruhu č.3

05.05.2015 - Pomaly ale isto sa pripravujeme na výstavu v Lučenci. Fotky zo zákulisia nájdete na našom facebooku tu. Pridávam tam fotky z nášho voľného času a nášho života. Pridávam tam aj fotky našich odchovov.

04.05.2015 - V poslednom čase sme si vypočuli na našu adresu mnoho špatných slov. Z oblasti výstav u hovawartov. Veľmi ma mrzí, že niektorým prekáža, že chodíme na výstavy radi a zabávame sa pri tom. To, že sa nám občas podarí zvíťaziť je pre nás neuveriteľné a čistý sen. Kto nás pozná vie, že na výstavy sme chodili vždy, aj keď sme dostali zlú, resp. horšiu známku. Teraz sa chystáme do Lučenca a úprimne, rozhodla som sa úplne ukončiť kontakty s ľuďmi, ktorí sa tvárili ako kamaráti, no za chrbtom nás ohovárali. Je smutné a prízemné, že niekomu ešte aj toto vadí. Nás výstavy bavia a budeme na ne chodiť, či sa to niekomu páči alebo nie. Veď my nášho psa neposudzujeme, ale rozhodca. A keď si myslí, že náš krpec je na BOS či BOB, tak sa tešíme (a aj si poplačeme od šťastia). Tlieskame a gratulujeme vždy všetkým, bez rozdielu a bola by som rada, keby sa aj ostatní s nami tešili a neodhovárali nás a rad radom všetkých od výstav, aby oni mali všetko bez konkurencie. Celá táto lavína sa spustila po vybehanom Veľmi dobrý 3 na Klubovej výstave na Slovensku. Mali sme dve veľmi prísne rozhodkyne z Nemecka, ktoré jednoducho okomentovali Leona ako výborného v kostre, no nepáčilo sa im, že má podsadu a ešte šteniatkovskú srsť vo veku 1 rok, ktorú som nevyčesala poriadne a tá bola sivej, až ryšavej farby. Leon má mnoho predností, no uznali a rozhodli sa, že má aj nedostatky a proste podľa nich je na VD. V ten deň lietali nie len VD ale aj D či diskv. a to u psov, šampiónov. V našej triede bolo jediné V u 8 psov!!! Nám to nevadí, veď koľko VD sme už s Kiuškou dostali, ani písať nemusím. No nepáčil sa mi posmech spoza kruhu, keď boli vyhlasované výsledky, či trápne ohováranie a degradovanie. Je smutné, že niekoho teší "neúspech" druhých. My to za neúspech nepovažujeme. Poučila som sa a ešte v ten deň som Leona vyčesala špeciálnou kefou na podsadu (za igelitku toho bolo) a vyčesala som mu všetko tak, že na druhý deň dostal pochvalu za srsť od rozhodkyne a za predvedenie. Budeme na sebe pracovať ďalej a budeme chodiť na výstavy a robiť to, čo nás baví a závistlivcom a prízemným ľuďom odkazujeme "ďakujeme, že sa o nás zaujímate, asi to, čo robíme, robíme dobre, keďže vás trápi, že sme vyhrali, či prehrali." S Leonkom sme za jeho krátku kariéru vybehali krásne známky a tituly a ideme ďalej. Svet sa z VD nezbortííí a ten náš výstavný zápal isto nie :) Vidíme sa v Lučenci!

03.05.2015 - S Amarokom sme absolvovali zvod mladých a výsledok je "splnil", celá naša skupinka "A" Barbarons, dostala poznámku, že sa krásne predvádzali :) Nameraná výška bola 63,5cm, čo si myslím, že má chalan viac, ale som veľmi spokojná. S Athénkou a Asmarou sme porobili veľa fotiek a tie v krátkom čase pribudnú na naše Rajče.

01.05.2015 - Taaaak, sme späť z náročného dňa v Budapešti, na klubovej výstave HW. Dnes sme predviedli nie len Amaroka, ale aj Chile, jeho mamu. A ako sme dopadli? Zobrali sme všetko, čo sa dalo :DDD
Int.Ch. Chile Kráľovská stráž - Výborná 1, CAC, Klubový víťaz suka, Najlepšia z farby čierna s pálením a BOB!!!
Amarok Saint Barbarons - Výborný 1, HPJ, Víťaz triedy mladých a BOS!!!!!!!!!!! Viac o výstave v Leonovej záložke s výstavami - priamy link tu.

28.04.2015 - Hľadám záujemcu, ktorý by si vzal dospelú, chovnú sučku, úzko s nami spolupracoval a odchoval v spolupráci s nami a na našu ChS 1-2 vrhy. So všetkým pomôžeme. Info mail alebo telefonicky.

 

 

28.04.2015 - Dnes oslavujú svoje prvé narodeniny súrodenci z vrhu "A" Saint Barbarons. Všetkým blahoželáme a želáme mnoho krásnych rokov s majiteľmi!

Nás v piatok čaká s Leonom klubová výstava v Maďarsku a deň na to Klubová výstava v Podskalí a aj zvod mladých. Pomaly ale isto sa stupňuje nervozita. Mierne som rozčarovaná z maďarského klubu, ktorý už 3tí krát predĺžil uzávierku. Ak už raz dajú definitívnu uzávierku, predlžovať ju raz sa robí, ale hneď 3krát? Je to smutné a neviem, čo si o tom myslieť, len toľko, že je to nefér voči ostatným, čo sa prihlásili načas.

26.04.2015 - Barbora Tawy splnila podmienku chovnosti a odbehla SVP 1 za najlepší čas v ten deň. 2:55! Blahoželám a Ďakujem Robovi za krásnu prezentáciu. Barborku teraz čaká RTG a v lete bonitácia. 

10.04.2015 - Informácie o vlčiakoch sú samostatnou témou, ktorú nájdete v menu hore, úplne vpravo. Tlačítko čs.vlčiaci.

07.04.2015 - Pracujem na úpravách designu vo všetkých častiach stránok. Čoskoro prebehne aj aktualizácia textov. Anglická časť príde na rad až po kompletnom prerobení tej slovenskej. Zemité farby - odtiene hnedej až zlatej sa mi veľmi hodia k vlčiakom a hovawartovi, čo vy na to? :) Verím, že vás nová farebná škála nadchne tak ako mňa.

06.04.2015 - Tak som išla do iného designu a rozdelenia stránok... Je možné, že niektoré časti stránok nebudú pracovať istú dobu správne. Snažím sa stránky zjednodušiť a sprehľadniť a sústrediť sa najmä na našu chovateľskú stanicu, naše psy a naše akcie. Časť o vlčiakoch, ako plemene presunutá hore ako samostatná téma. Postupne bude prebiehať úprava a aktualizácia všetkých podstránok a samozrejme preklopenie anglickej verzie do nového vzhľadu.

03.04.2015 - Krásne a ničím nerušené sviatky všetkým!

30.03.2015 - Všetkým želáme krásne predsviatkové obdobie. Momentálne sa u nás oddychuje vo veľkom, čo sa psov týka, i keď denne cvičíme s Amarokom poslušnosť. Chalan začína hodne pĺznuť a chlpy sú všade, ešte aj v jedle v chladničke... -_- Momentálne na slovenských stránkach pracujem minimálne, len na drobných úpravách a korektúrach, drobných aktualizáciách najmä v kalendári akcií, keďže SKJ zverejnila kalendáre už aj na 2016-2017. Anglickú časť som opomínala, snažím sa ju aktualizovať v tomto období viac. Avšak na našom FB sa objavujú novinky a fotky takmer denne.

26.03.2015 - Pre všetkých záujemcov o šteniatko od nás: Pokiaľ Akia nebude hárať do konca mája-júna, nebude krytá. Šteniatka plánujeme tak, aby ich noví majitelia mohli socializovať a na zimu vrh mať nebudeme (nemôžeme). Plánovaný otec zostáva na ďalšie háranie. Yelka bude krytá aj na zimu. Za pochopenie ďakujeme.

13.03.2015 - VŠETKO NAJLEPŠIE NAŠIM "A" Aki šteniatkam, ktoré dnes oslávili svoj prvý rok!!!

12.03.2015 - Čakala som a čakala a konečne to prišlo! Kiuška je vo februárovom čísle Kynologickej revue :) Veľmi sa teším, túto fotku od Mikiho proste zbožňujem :)

Čo sa týka noviniek, u vlkov všetko po starom, stále čakám, kedy Akia začne hárať, no ona nič. Tak isto Yelka, stále vyčkáva... :/

Čo sa týka našich plánov s Amarokom, tak ten má toho nachystaného viac než dosť.

Všetko začne na klubovke v Podskalí 02.05.2015, kde sa predvedie v triede mladých.

Na druhý deň, 03.05.2015 ho čaká zvod mladých, aby sme začali s plnením podmienok chovnosti platných na Slovensku.

Pokračovať budeme o týždeň neskôr v Lučenci, 09.05.-10.05.2015, kde zabojujeme v triede mladých a možno ukončíme Junior šampióna. Kto vie.

Pokračovať bude náš maratón až v júni. A to na CAC Nitra 05.06.2015 a potom na CACIB Nitra 06.06.2015 a 07.06.2015. Po dvoch dňoch pauzy sa vydáme na najväčšiu výstavu tohto roka a tiež v mojom doterajšom pôsobení na poli výstavnom. Ideme to Talianska. Áno, Amarok je registrovaný do triedy mladých ako na Taliansku klubovú výstavu, tak na Svetovú výstavu psov v Miláne. Máme čo robiť, každopádne náš výlet bude najmä dovolenkou spojenou aj s výstavným adrenalínom. Ako dopadneme, ukáže čas.

07.03.2015 - Včera sme sa konečne dočkali a prišiel Leonov prvý šampionát, síce nie tak úplne pravý šampionát, keďže v triede dorastu sa toho moc nedeje, no i tak ho považujem za veeeeľmi rozkošný :) Pre šteniatka, ktoré dosiahli v triede dorastu min. 3x VN1 je pripravený novo vzniknutý Slovenský šampión šteniat.

Leonko si vybehal 4x VN1 a to aj v konkurencii a myslím, že sa nemusíme "hanbiť" za to, že sme oň požiadali. Mnohí poňali zrovna tento ako úplne zbytočný. Myslím, že je veľmi milé, že organizátori mysleli aj na majiteľov šteniatok, ktorí chodia so psíkmi už v tak mladom veku po výstavách a chystajú ich na ďalšiu výstavnú kariéru.

Leon nastúpil minulý víkend do triedy mladých a nazbieral 2x CAJC, ešte jeden, ktorý dúfam získame v máji na výstave v Lučenci a máme aj Junior šampióna Slovenskej republiky. Na získanie máme času dosť, keďže do strednej, kde sa zbierajú už "dospelácke" CAC nastúpi až koncom augusta. Dovtedy je v triede mladých prihlásený na 9 výstav (no 2 z toho v Taliansku).

04.03.2015 - Takže, eufória mierne opadla, i keď ma to ešte dosť drží. Dnes sme v práci riešili dane a tak moje 2% putujú Klubu chovateľov ČsV SR :) Ak tak chcete urobiť aj vy, stačí klik na banner vľavo. Všetky tlačivá nájdete na klubových stránkach.

01.03.2015 - Neviem, kde skôr začať, som proste mimo a plná nadšenia a eufórie!!! Za nami je jeden neskutočný víkend, nabitý adrenalínom a čistým a nefalšovaným nadšením!

V sobotu posudzoval hovawartov p.Vondrouš, ktorý udelil nášmu presne v ten deň 10 mesačnému Amarokovi nádherný Výborný 1, CAJC a nakoniec nám udelil aj BOS!!!

V nedeľu posudzoval p.Vreteničič a jednoznačne už na začiatku bolo jasné, že Amaroka považuje, ako povedal za "excellent one" (výborného jedinca) a udelil mu Výborný 1, CAJC. V závere, keď sme behali o titul najvyšší, sa stali sny skutočnosťou a dostali sme BOB!!! Na záver ešte s komentárom "Excellent type, excellent body, excellent character and excellent proportions!"

Zážitok neskutočný a ešte teraz tomu akosi nie a nie uveriť. Krátke rozprávanie o výstavách tu.

27.02.2015 - Zajtra to vypukne :) Ideme sa s Leonkom vystavovať do mladých. Hala M4 ako v sobotu, tak v nedeľu hovawartíci, hala F vlčiaci. Nastúpi aj Neruškov syn, Bak od Našej vlčice. Upozorňujem opäť na Klubové svetové výstavy Slovenských národných plemien a prvé dve uzávierky sú zdarma. Stojí za účasť, očakáva sa veľmi pekný počet jedincov.

24.02.2015 - Prezídium SKJ schválilo na svojom zasadnutí dňa 21.2.2015 v Banskej Bystrici poriadky nových slovenských titulov šampiónov. Podmienky udelenia nájdete aj u nás na tomto linku.

Šampión šteniat
Slovenský výstavný šampión
Super Grand šampión
Šampión SKJ

22.02.2015 - Dnešný zamračený deň sme strávili upratovaním kotcov a popri tom si vĺčikovia, ale aj Leonko, pochutnávali na krásnej divine, ktorú sme zohnali.

Krásne rebrá a chrbtica. Máme super dodávateľa a tak budeme mať divinu častješie. Pokiaľ je zdroj overený, nehrozí žiadna nákaza a jedince sú z vlastného chovu, pod veterinárnym dohľadom, je to úplná výhra :) Preto sa srnce, daniele, mufloni a diviaky stanú súčasťou jedálnička častejšie, než doteraz.

Leonko a ja poctivo cvičíme, no ako vypálime na výstave je otázne, už poznám konkurenciu a bude to zaujímavý víkend. Zabojujeme o náš prvý CAJC a na to sa neskutočne teším.

Leonček si užíval aj deň strávený s nami na gauči, ale dáko nevie obsedieť a tak si posedel len hodinku a pozrel s nami kúsok filmu :)

Kiuška zatiaľ nehára, no zostala prítulná, možno čoskoro začne :)

18.02.2015 - Aj keď túto výstavu neorganizuje KCHČSV SR, rada by som Vás pozvala na veľkolepú udalosť a tou je Svetová špeciálna výstava Slovenských národných plemien v Nitre, 05.06.2015 počas CAC Nitra. Prihlasovanie pre národné plemená je až do 2.uzávierky ZDARMA!!!! Bohužiaľ, budeme v kruhu aj s Amarokom a preto nestíhame vystaviť aj Akiu. Zvážime všetky pre a proti a možno ju nakoniec prihlásime, no neviem, ako to stíhame, ak by sa nám podarili šteniatka, v akom bude stave. Každopádne bude to skvelý deň, plný vlčiakov a kto ich chce vidieť skutočne veľa pokope, nech neváha a príde :)

10.02.2015 - Aby to nevypadalo tak, že si naši vlci neužívajú sneh, zobrala som foťáčik a po práci sme sa trochu vyšantili v snehu. A dobre som urobila, dnes už je odmäk a šušká sa, že zima so snehom odchádza. Uvidíme. Každopádne, užili sme si záveje snehu, pobláznili sme sa a fotky si môžete pozrieť v našej galérii na rajče. Síce slniečko nesvietilo a už bolo šero, ale niektoré zábery vyšli. Obaja sú krásne v srsti a zvažovala som, že vezmem Kiušku na marcovú výstavu do Nitry, no ju desne výstavy nebavia, preto ju necháme doma.

09.02.2015 - Veľmi rada by som napísala, že niektorá z báb konečne začala hárať, no stále čakáme. Ale keďže máme záujemcov, čo čakajú na naše odchovy už naozaj dlho, tu je malý update plánovaných vrhov a rezervácie, s ktorými počítame.

 

Plánujeme vrh Tobrok "B" Aki


Prijímame predbežné rezervácie.

Voľba prvých dvoch sučiek a psíka rezervovaná!

 

Dam: Akia Tawy
Sire:
Bref Karpatská svorka
Vrh bude krvne a exteriérovo zaujímavý.

 

Pravdepodobne jar - leto 2015

 

 

 


 

Plánujeme vrh Tobrok "C" Yel

 

Prijímame predbežné rezervácie.
Voľba prvej sučky (spolumajiteľstvo) a dvoch psíkov rezervovaná!


Dam:
JCh SR Yelka z Litavské kotliny
Sire:
Gunner Malý Bysterec
Vrh bude exteriérovo veľmi zaujímavý,
s predpokladom výborných pováh, aj na výcvik.

 

Pravdepodobne jar - leto 2015

 

 

08.02.2015 - Dnes sme strávili pár hodín na krásnej, slnečnej, no riadne veternej prechádzke s Aurroroxom, teda Astonkom. Náš Leon je zvyknutý na vlčie hry, takže si to riadne užili. Z Astonka sa stáva fešáčisko s úžasnou povahou. Podarilo sa pár krásnych záberov, no aj pár takých, ktoré som nazvala "outtakes" :) Ostatne, stačí klik na galériu a môžete si ich prezrieť na rajče. Niektoré tie výrazy tváre stoja za to :)

No a pri nahrávaní foto som si uvedomila, že v galérii chýbajú fotky z konca minulého roka, preto som doplnila odkazy na ne, sem na stránky. Aj keď fotočky sú už dávno na rajče, doplnila som konečne na ne linky aj u nás. No a keďže sa ukázala zrkadlovka ako veľmi dobrá voľba, budú pribúdať fotočky častejšie. Starý foťáčik totiž nestíhal pohyb a preto boli všetky rozmazané a nepublikovateľné, preto to vypadalo, že vôbec nefotíme :/ Takže náš album za rok 2014 je dosť prázdny, čo sa týkalo voľného času.

05.02.2015 - Keďže výstavy organizujem, chcem vás srdečne pozvať všetkých aj touto formou, na našich webovkách, na jedinečnú dvoj-výstavu ČsV v Žiari. Za jeden víkend Klubový víťaz a Európsky víťaz!!! Prihlášky a propozície otvoríte na www.csv.sk kliknutím na obrázok.

1.UZÁVIERKA 08.06.2015 – 2.UZÁVIERKA 20.07.2015

 

ROZHODCOVIA Klubovej výstavy:
Daiva Rimaityte (LT) – psy, BOB + BOS, BISS
Ing. Leoš Jančík (ČR) – suky + súťaže
ROZHODCOVIA Európskej výstavy:
Daiva Rimaityte (LT) – suky + súťaže
Ing. Leoš Jančík (ČR) – psy, BOB + BOS, BISS

30.01.2015 - Včerajší krásny zasnežený deň sme strávili s vlkmi na poliach v snehu. Neruško mi dokázal, aký má skvelý talent. Aj po mesiacoch nič nerobenia krásne cvičí, poslúcha a správa sa ako pán. Ťahá na 9 rok, avšak vidno na ňom, že je práve v najlepších rokoch. Malé zmeny sledujem najmä čo do pohyblivosti - radšej je pri mne, než sa niekde túlať s Akiou. Je uváženejší i keď stále má svoje mierne vlčie bláznenie. Skutočne sa teším a verím, že sa nám podarí po ňom odchovať vrh "C". Jeho vlohy a povaha sú badateľné u jeho potomkov rovnako ako jeho "kukuč". Ostatne skúste mrknúť na Facebook, kde som zverejnila foto Bojara od Našej vlčice, jeho syna. Ako vajce vajcu :)

25.01.2015 - Sledujete náš Facebook? Nie? Pribudli tam nové fotky od Kiuškiných detičiek - Karisa (Ankh Ror) a Varušky (Aadvark). Link je tu. Skúste tam občas mrknúť ako sa darí detičkám. Často postujeme aj fotky z minulosti a aj nové fotky našich vĺčkov a tiež Leonka.

20.01.2015 - Bohužiaľ, na väčšie aktualizácie nemám momentálne čas a ani energiu. V práci nám vrcholia projekty a tak voľná chvíľka na stránky nie je. A navyše som chorá, preto posledné na čo myslím, je PC a čumieť do monitora.

Noviniek veľa tiež nie je. S Amarokom momentálne cvičíme (teraz cez chorobu menej) na dopilovaní jeho predvedenia v pohybe. Musím mu vytĺcť ten "mód stepnej kozy" z hlavy, pretože pohyb má super, len sa v ňom musí aj predviesť.

No a čo vĺčiky? Neruško (Gunner) mi samou láskou skoro vyškriabal oko, ako sme sa maznali, no čo, netrafil sa a jeho pazúrik mi podriapal celé očné viečko, našťastie oko zostalo celé :)

No najväčšia novinka dnešného dňa je, že Akia Tawy dnes oslavuje 3tie narodeniny.

Za tie tri roky sme si toho užili viac než dosť a dokázala mi, že je skvelá kamarátka a mama. Odchovala zatiaľ jeden vrh. Druhý plánujeme a stále čakáme, kým začne hárať. Akosi sa jej nechce. Avšak posledné jesenné háranie posunula o viac než mesiac, preto čakám, že aj toto jarné sa jej posunulo.

Náš najbližší termínový kalendár je až na koniec februára a začiatok marca, kedy sa zúčastníme na výstave v Nitre. Tiež začíname s Amarokom opäť chodiť na cvičák, snáď čoskoro vyzdraviem, aby sme sa mohli venovať všetkým našim obľúbeným aktivitám.

Čo sa týka stránok, stále jednáme o ich preklopení do redakčného systému a myslím, že to zvládneme do mesiaca - dvoch všetko nahodiť. No možno som priveľký optimista :)

12.01.2015 - POZOR, zmena v kalendári výstav na Slovensku!!!! Júnový CAC Senec sa presúva do Nitry a pravdepodobne v rovnaký deň sa v Nitre uskutočnia aj Svetové klubové výstavy Slovenských národných plemien. Pre nás super správa, nemusíme ďaleko cestovať a teda možno vystavíme aj Kiušku a aj Leona - ak to časovo budeme stíhať.

11.01.2015 - S Leonkom - Amarok SB - sme vybehali v triede dorastu Veľmi nádejný 1 a tým zaklincoval svoje pôsobenie v šteniatkach - vždy Veľmi nádejný 1, aj v konkurencii. Už len trénovať do mladých :) Dostali sme pochvalu od p.rozhodkyne, hlavne ju uchvátil pevnou kostrou a výbornou srsťou!

Aurrorox Aki sa vystavoval tiež a vybehal výbornú! Každopádne sa vytiahol a opäť opeknel. Ďakujem majiteľom za prezentáciu a starostlivosť. Je to syn svojej matky - ukecanýýýýýý, ale povahovo skvelý psík! V nedeľu tiež hviezdila Leonkova mama Chile v Nemecku a v silnej konkurencii nemeckých psov, v krajine pôvodu vybehala BOB!!!! Veľmi silne gratulujeme našej krásnej a úspešnej maminke!!! Viac o výstave tu.

10.01.2015 - S Leonkom - Amarok SB - sme vybehali v triede dorastu Veľmi nádejný 1, Aurrorox Aki vybehal u ČsV v silnej konkurencii Veľmi dobrú. Viac o výstave tu.

V chovateľskej stanici Srdce draka (CZ) sa 10.01.2015 narodili sučke Diarra Love Tawy (Gunner x Ambra) šteniatka. Prvé historicky vnúčatká po našom Neruškovi, úplne v krásnom počte 4 psíkovia a 4 sučky :) Blahoželáme a želáme všetko dobré maminke, šteniatkam a šťastnú ruku pri výbere majiteľov.

09.01.2015 - Zajtra to vypukne a máme pred sebou výstavný víkend s Amarokom. Keďže som chorá, bude to zaberák pre nás oboch, no pre mňa tentokrát o kúsok viac. Aktuálny stav, čo sa na výstave deje, môžete sledovať u nás na Facebooku. Potom sumár na našich stránkach. Leonka už sme prečesali, ale keďže spáva vonku, je to jedno. V Nitre je nasnežené a on rád spí v ihličí a na snehu.

07.01.2015 - Pridávam fotky aj dvoch zvyšných dedičiek z "A" vrhu, Ankh Ror sa vytešuje zo snehu rovnako ako Angstroom. Viac foto na Facebooku.

06.01.2015 - Od začiatku roka pozorujem nárast priemerných denných návštev na takmer 400!!! Je to obrovský úspech pre stránky a teším sa záujmu a aj podpore vo forme emailov. Stránky prejdú čoskoro inováciou, taktiež menšou - väčšou zmenou organizačnou, no verím, že zostanete verní, info sa nestratia :)

05.01.2015 - Včera som dostala pár nových fotografií aj od majiteľov Aurroroxa (Astonka) a tiež aj Aadvark (Varušky). Rastú v nádherných teenagerov :) Astonko strávil silvestrovskú noc v spoločnosti, no zachoval sa ako profík a delobuchy mu skutočne nič nehovorili :) rastie z neho rozvážny a vyrovnaný psík. Som veľmi hrdá na jeho majiteľov, ako ho skvelo zvládajú. Taktiež prišli fotky od Aadvark, ktorú sa chystáme navštíviť.02.01.2015 - Väčšina je v týchto dňoch pekne doma v teplúčku a užíva si posledné sviatočné dni. Ja bohužiaľ kysnem v práci, no našťastie moja práca umožňuje byť na internete a tak aspoň využívam tieto hodiny času na aktualizáciu stránok.

Rok 2015 by mal byť pre nás tiež špeciálny, malé zhrnutie našich plánov:

Gunnera MB čakajú dve krytia. Jedno zahraničné a jedno priamo u nás!

Akiu Tawy by sme radi nakryli psíkom príbuzným na Gunnera, Brefom Karpatská svorka a tak by som si splnila sen mať šteniatka po Blekovi z Liehovarského dvora aj doma. Môj výber a zmena otca sa ukázali ako správne a som rada, že intuícia nesklamala.

Amaroka SB čaká výstavná kariéra v triede mladých, hlavne na Slovensku, no aj klubová výstava HW v Taliansku a svetová výstava psov v Taliansku. Taktiež chceme absolvovať zvod mladých a spraviť RTG DBK a DLK a ak by to klaplo testovať aj DM.

Barborku Tawy by sme chceli predviesť na druhej, z dvoch povinných výstav a ak by sa podarilo, vyhotoviť RTG kĺbov.

Angstroom Aki by som chcela predviesť na dvoch povinných výstavách.

V našej chovateľskej stanici plánujeme na rok 2015 až 3 vrhy, no či to klapne, uvidíme. Dva vrhy by mali byť na zapožičaných sučkách. Rezervácií máme kopu, preto do toho ideme :)

V súkromnom živote sa snáď nebude toho veľa diať a ani nič dramatické. Malé vylepšenia kotcov pre vlkov čakajú už rok, preto ideme do toho hneď ako to počasie dovolí. Stránky sa mi nepodarilo zatiaľ prehodiť do vyššej verzie, snáď sa mi to podarí do konca tohto roka :D Taktiež, po minuloročnom výpadku, tento rok organizujeme opäť naše stretko v Svätoplukove v spolupráci s ChS Tawy. Plánov mnoho, čo z toho sa nám podarí, uvidíme. 

01.01.2015 - Vytvorený archív noviniek pre rok 2014.

************************

Stránky www.tobrok.sk sú v súkromnom a výhradnom vlastníctve ChS Tobrok FCI!

Obsah tejto stránky a všetkých jej súčastí (vrátane obrázkov, textov, vetvenia stránky a designu)
podlieha autorským právam a ich použitie je možné LEN SO SÚHLASOM AUTORA.

Texty, ktoré sa nachádzajú na tejto stránke, sú písané podľa uvedenej literatúry v časti "web, knihy, iné" a majiteľom stránok. Sú predmetom autorských práv, ich kopírovanie a zverejňovanie LEN SO SÚHLASOM autora!

Na týchto stránkach sa nachádzajú aj fotografie, ktorých autorom nie som ja. Pri každej takejto foto je odkaz, z kadiaľ pochádza, prípadne je ako zdroj uvedený internet, keď presný autor je neznámy.

Design, texts, photos, programming of web site and owner Tobrok FCI © 2009-2018