NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárPublikácieO plemenáchKontakt

Novinky 2O13

Archive 2021
Archive 2020
Archive 2019
Archive 2018Archive 2017
Archive 2016
Archive 2015
Archive 2014Archive 2013Archive 2012
Archive 2011Archive 2010Archive 2009
Archive 2008
 

 

30.12.2013 - K zajtrajším narodeninám D vrhu Tawy (Ambra Tajemný přelud a Gunner Malý Bysterec), želám všetko najlepšie. Ste skutočne skvelí páničkovia, som na vás právom hrdá! Po mesačnej dovolenke u nás, si Ambruška domov odniesla tieto skvelé "detiská" a ja som rada, že som túto "malú kozu" mohla zažiť, už viem, po kom to Kiuška je. Dúfam, že vás všetkých raz stretnem a budem si môcť tieto skvelé "Dčka" pohladkať A nakoniec spomíname na maličkého Dooku, ktorý stráži bračekov a sestričky z psieho nebíčka.

26.12.2013 - Dnes Gunner Malý Bysterec úspešne nakryl sučku Agira Vlčí démon. Krytie bolo plne prirodzené. Dúfame v kopu šteniatok hlavne preto, že si plánujeme jedno nechať do nášho chovu! ♥

Agira Vlčí démon & Gunner Malý Bysterec

24.12.2013 - Všetkým našim čitateľom, kamarátom, priaznivcom prajeme krásne, ničím nerušené sviatky!

19.12.2013 - Dnes Gunner Malý Bysterec úspešne nakryl sučku Vapula z Peronówki. Krytie bolo plne prirodzené. Dúfame v kopu šteniatok! ♥

10.12.2013 - Časť akcie a kalendáre je už zmenená aj na budúci rok. Na zimné dni dovolenky a voľna plánujem zmenu designu.
05.12.2013 - Plánujeme kalendár akcií na 2014, keďže tento rok už len leňošíme :)
03.12.2013 - Milý a krásny Drago Nanuk Tawy (Gunner a Ambra). Perfektný pes bez krvi Carra alebo Hitta. Dúfam, že chovatelia konečne otvoria oči a zistia, že aj iní psy, vedia dať krásne šteniatka :)

01.12.2013 - MVP Nitra, rozhodca Miodrag Vreteničič, RO. Záver výstavného roka sme zakončili nad moje očakávania. Opäť res.CAC :) Plná spokojnosť!
30.11.2013 - MVP Nitra, rozhodca Leoš Jančík, CZ. Kiuška bola super a konečne sme to dali, prvý titul. res.CAC :)

 

22.11.2013 - Vďaka Zdzislawovi Wiecekovi dnes oslavuje svoje prvé narodeniny B vrh Leśny kamrat! Bol prvý, kto videl v našom Gunnerovi jeho kvality a nakryl svoju krásnu sučku Astu Agarův les. Narodili sa skvelé šteniatka - Bryza, Brenda, Barni, Bemol, Belfer a Baja. Všetko najlepšie a ďakujem týmto všetkým majiteľom, ktorí zdieľajú svoje dobré a aj zlé dni. Som rada, pretože ste skvelí majitelia a želám vám mnoho, mnoho úžasných dní s vašimi vĺčikmi!
21.11.2013 - A jedna fotka krásneho Daraga Nanuka Tawy.

17.11.2013 - Krásna Dášenka Tawy má už nejaký ten čas nový domov v Prahe. Má sa úžasne, čo vidno aj na fotkách. Má spoločnosť Crybina Ragnar Nórsky vlk. Ďakujem Jakubovi, že si Dášenku, teda Freyku zobral. Na fotke vpravo s Ragnarom.
 
A ešte jedna nová, Akiina sestra Aischa Love a jej polosestra, Nerčíkova ďalšia dcéra, Diarra Love Tawy.
15.11.2013 - Už je to oficiálne. Plánovaný vrh v ChS Veritas Ad Wolf Poľsko. Plánujeme krytie november / december 2014. Viac informácií na stránkach chovateľa http://www.veritas-ad-wolf.pl/ a u nás po krytí a potvrdení gravidity.

Vapula z Peronówki & Gunner Malý Bysterec

13.11.2013 - Na rok 2013 je plánované jedno zahraničné krytie Gunnerom Malý Bysterec. Viac info po prvom zverejnení chovateľa.
11.11.2013 - Nedeľný deň sme prežili na Svetovej výstave národných plemien v Bratislave. Účasť bola veliká, nálada bola vynikajúca, atmosféra tiež.

Výstava sa konala v Inchebe a mali sme pre seba celý jeden pavilón, výborne zorganizované kruhy, veľká spokojnosť.

Ako prvé sme si pri registrácii zakúpili knižku k výročiu založenia SKJ na Slovensku. Čo bolo pre mňa obrovským prekvapením je, že v knižočke máme fotku! Akia a Nerčík hrajúci sa v snehu. Je to skvelý pocit :) Táto knižka obsahuje informácie o histórii a prítomnosti SKJ a informácie o každom z našich národných plemien. Nachádzajú sa tu dokonca zatiaľ nikde nepublikované fotografie vlkov a prvých krížencov a kresba p. Rosíka! Okrem toho je v nej popis plemena, jeho minulosť, prítomnosť, povaha a štandard.

 

 

 

 

No a potom sme objavili náš klubový stánok s tými všetkými tričkami a mikinami a nálepkami :) Všetky klubové veci sa budú dať čoskoro objednať online cez klubové stránky, kde budú presne zobrazené ceny, veľkosti, farby,... Ja som si kúpila k Vianociam len krikľavo ružové tričko. Musí sa uznať, že tieto tričká sú proste super :) No a okrem toho, na oboch čelných stranách stánku sú na jeden rok publikované chovateľské stanice, kde sme aj my :) V pravo, približne v strede :) Veľkosť určovala suma, ktorú chovateľ zaplatil za umiestnenie. O rok bude možné znova využiť príležitosť a uviesť na zoznam svoju stanicu.

Potom ako sme sa konečne dostlali k obsahu promo "tašky" za štart, som zistila, že okrem klasiky granulí, pera, kalendára sme dostali aj USB s ČsV :) Je síce prázdne, ale ja ho už len niečím naplním :)

Kruhy malo ČsV dva, čo bolo skvelé. Sučky posudzoval p.Matyáš a psov p.Havelka. Posudzovanie bolo dôkladné, konečne sa rozhodcovia nemuseli ponáhľať. Sledovali sa zuby, postoj, predvedenie, uhlenie, pohyb. Proste tak ako to má byť na každej výstave. Sučiek bolo v každej triede skutočne dosť a konkurencia vysoká. Mnoho nádherných psov a sučiek sa zišlo na tejto výstave. Bolo na čo pozerať.

Každopádne, pri takom drobnohľade, aký venovali rozhodcovia posudzovaniu "lietali" aj VD.

V našej triede bolo dokopy 9 sučiek. Skutočne veľmi pekné sučky prišli, ale už sme zvyknutí, že naša trieda je vždy silná :) Dostali sme krásny posudok: Suka dobrého formátu s proporciálnou hlavou, trochu okrúhlejším okom, dobre zauhlená, v pohybe voľnejšia v lakťoch. Hodnotenie: V(5) - bez poradia. Neboli sme poslednééééé! V našej triede tiež boli VD, preto som veľmi spokojná. Kiuška sa správala v kruhu vzorne, krásne spolupracovala, ukázala zuby, predviedla sa, pán rozhodca bol trpezlivý, veľmi dôkladný. Osobne sa mi veľmi páčilo a som naozaj úprimne spokojná. BOB nakoniec vyhrala Alba Šariš wolfs a BOS Amore Mio Srdcerváč. Všetkým srdečne blahoželáme a závidíme krásne poháriky :)

Foto z kruhu (na každú fotku stačí klik pre zväčšenie):

Foto mimo kruh :)

 

No a potom doma som ešte našla promo video k tejto udalosti a na tomto videu máme aj svoje 2 sekundy slávy :D 6:02min. To v pásikovom sme my v kruhu o cenu národných plemien.

Krásne fotografie od Mikiho tu.

08.11.2013 - Svetová výstava národných plemien už túto nedeľu. 99 prihlásených vlčiakov. Veľmi sa na vás všetkých tešíme a vidíme sa v Inchebe. Posudzovanie začína o 10:00!
04.11.2013 - Aktualizovaný zoznam výstav na 2014 v kalendári. Pribudnú ešte klubové akcie, výstavy Európska a Klubová, plus chceme určite pochodiť aj zahraničie.

Vytvorená informačná časť o spolupráci s našou chovateľskou stanicou.

Vytvorená informačná časť o spolumajiteľstve šteniatka/psa s našou chovateľskou stanicou.

31.10.2013 - ChS Tobrok hľadá spoľahlivých spolumajiteľov! Hľadám ľudí, ktorí zdieľajú rovnaké názory, postoje, etiku chovu ČsV ako v našej ChS. Pomôžeme aj zastrešiť vrh majiteľom, ktorí nechcú zakladať chovateľskú stanicu. Ponúkame ich šteniatkam chovateľský servis, kúpno-predajnú zmluvu, propagáciu vrhu a podobne. Presné info čoskoro v samostatnej sekcii.
30.10.2013 - Výstav sa zúčastňuje aj krásna Baja Leśny kamrat, ktorá žije v Poľsku.
28.10.2013 - Výstavný deň strávený v Bratislave dopadol dobre, posudok sme dostali veľmi dobrý, Kiuška skončila Výborná 3. Správala sa perfektne, nad moje očakávania a to je pre mňa najdôležitejšie. Tu je posudok: suka 21 mesiacov stará, stredná veľkosť, dobrý typ, mohutnejšia hlava, dobrý profil a oko, kratší trup, zodpovedajúci front, výborné uhlenia, dobre nesený chvost, v pohybe voľnejší chrbát.

A pár foto od Zuzany M.

24.10.2013 - Fotky krásneho Draga Nanuk Tawy od Vojtu K. Je proste WOW. Veľmi sa podobá na dedka, Bleka z Liehovarského dvora.

22.10.2013 - Včera bola posledná uzávierka pre Svetovú výstavu národných plemien. Uznávam, nervozita stúpa :) Malú cvičnú výstavku si absolvujeme s Akiou túto nedeľu v Bratislave, Inchebe. Ideme sa len prebehnúť v kruhu, keďže panička výstavy môže, snáď sa psisko prekoná :D

Okrem výstavy sa v sobotu 09.11. koná aj seminár, výklad štandardu československého vlčiaka, ktorý povedie p.Oskár Dóra. Na túto prednáku je vstup ZDARMA, len sa treba nahlásiť mailom alebo telefonicky na SKJ. Bližšie info na klubových stránkach.

Kto má záujem, prídite nás pozrieť, pokecať :) Budeme k dispozícii na oboch akciách.

16.10.2013 - Dňa 09.11.2013 je pripravený program - výklad štandardu Československého vlčiaka, pohľad na jeho správne proporcie, charakter,... Štandard bude vysvetľovať p.Oskár Dóra, dlhoročný chovateľ, majiteľ, no hlavne bonitér a rozhodca pre exteriér. Priestor bude venovaný aj otázkam ohľadom štandardu od chovateľov a rozhodcov, ktorí toto plemeno posudzujú a majú záujem dozvedieť sa viac, resp. lepšie posudzovať. Prezentácia je zameraná hlavne na problematické a často aj nesprávne hodnotené časti exteriéru vlčiaka.

Dášenka pravdepodobne našla domov! A veľmi veľmi dobrý. Viac info, keď to všetko bude isté :o) A pár fotiek Nerových potomkov. Krásny Drago Nanuk Tawy, ktorý vo mne evokuje bájneho jednorožca :D

A pár fotiek Nerových potomkov. Baja a Bemol Leśny kamrat.

09.10.2013 - Dášenka Tawy stále hľadá nový domov! Info u mňa.

30.09.2013 - Propagačné video k Svetovej výstave národných plemien Slovenskej republiky. Na 2:26 nájdete našu Akiu Tawy :) A jedno foto - Diarra Love Tawy :)
29.09.2013 - My skutočne BARFujeme a psíky dostávajú surovú stravu. Začína obdobie naberania srsti a preto sme začali s pridávaním rybieho oleja,...

27.09.2013 - Doména www.tobrok.sk bola predĺžená na ďalší rok! Ďakujem všetkým priaznivcom, ktorí nás navštevujú!
26.09.2013 - Plánované výstavy pre Akiu Tawy. Kia je prihlásená na výstavu DUO CACIB v Bratislave, 27.10.2013. Taktiež na Svetovú výstavu národných plemien 10.11.2013. Tiež sme prihlásení na DUO CACIB Nitra 30.11. a 01.12.2013.
24.09.2013 - Fotografie zo Špeciálnej výstavy ČsV v Jedovniciach, ČR. Zatiaľ len psy.

22.09.2013 - Na Klubovej výstave ČsV v ČR Neruškove deťúrence krásne ukázali, že na to majú:

Don Tawy - VN3, Dak Tawy - VN2, Diarra Love Tawy - N.

Gratulujeme a ďakujem, že prezentujete ChS Tawy a Neruškovo potomstvo tak krásne!

Dnes trošku smutnejšia správa. Dášenka Tawy, dcéra môjho Gunnera a Ambry Tajemný přelud hľadá nový domov. Je u chovateľov v Brne. Majiteľka sa jej musela z vážnych zdravotných dôvodov vzdať. Dášenka je plne socializovaná a bezproblémová. Má 10 mesiacov. Veľmi by som bola rada, keby išla aj na Slovensko, keďže po Nerovi tu ešte žiaden potomok nie je. Dášenka ešte rastie a vyvíja sa. Zatiaľ sa jej maska nevybielila, ale po skúsenostiach s Nerom a potomkoch po Ambre sa dá povedať, že sa jej vybieli. Potrebné informácie u mňa. Som ochotná ju zobrať s niekým aj do spolumajiteľstva.
20.09.2013 - Pokračujeme v aktualizovaní a dopĺňaní, teraz časť Výživa. Priebežne budú doplnené nové, aktuálne informácie, fotografie na ilustráciu a nové fotky Nerových potomkov, pretože práve tí rastú ako z vody a už zožali prvé úspechy. Novinkou je aj to, že pracujeme na našom "vozítku" - staršom autíčku, ktoré bude slúžiť len na prepravu na výstavy, či akcie. Určite nás neprehliadnete, keďže bude krásne polepené :o)
Úspech Nerčových detí na Národnej výstave psov v Brne, 07.09.2013: Don Tawy - VN1, Dan Tawy - VN2, Diarra Love Tawy - VN1.

Krajská výstava psov v Karlových Varoch, 14.09.2013:

Drago Nanuk Tawy - VN1.

BLAHOŽELÁME!

19.09.2013 - Okrem toho, že prebieha aktualizácia všetkých častí, bola zmenená podľa posledných uznesení a informácií časť Chov. Takže ak sa zaujímate o chov československého vlčiaka, výsledky práce chovateľov na Slovensku, určite nazrite aj do tejto časti. Tiež bola do podmienok chovnosti pridaná DNA vzorka. 
17.09.2013 - Prebieha veľká aktualizácia stránok. Všetkých častí.
Na stránkach http://www.slovakdogbreeds.sk/ sú spustené prihlášky a informácie o Svetovej výstave národných plemien. Všetci ste pozvaní! No a mimo iné, v štandarde je medzi plagátmi aj naša Kiuška :) Druhá zľava.

 

09.09.2013 - Času na aktualizácie bolo posledné dni veľmi málo :/ Ale toto sa snažím napraviť.

Veľkým restom sú fotografie z tábora. Takže tu sú všetky albumíky:

 

           

Prvý album je voľný čas na tábore; potom XVII.Európska výstava; zvod mladých a bonitácia; výcvik a skúšky z výkonu

 

Dňa 10.11.2013 sa bude v Bratislave na výstavisku v Inchebe konať Svetová výstava národných plemien Slovenska. Teda aj Československého vlčiaka. Očakávame vysokú účasť, keďže ide o prestížnu výstavu. Rozhodovať budú sučky a psov zvlášť rozhodcovia p.Matyáš a p.Havelka. Posudzovanie začína o 10.00. Je možné získať tituly a čakateľstvá: CAJC • CAC •  CAC Reserve • Výročný svetový klubový víťaz 2013 • Výročný svetový klubový víťaz mladých 2013 • Víťaz plemena (BOB) • Najlepší z opačného pohlavia (BOS) • Najlepší junior (BIS junior) •  Víťaz výstavy (BIS). V rámci výstavy sa konajú aj súťaže: Najkrajší pár psov • Chovateľská skupina • Najkrajšie šteňa • Najkrajší dorast • Najkrajší veterán • Víťaz čestných tried • Najkrajší Junior  • Víťaz výstavy BIS. Uzávierky sú: 1. uzávierka: 01.10.2013 a 2. uzávierka: 21.10.2013. Štartovné je len 25€!!! Všetky informácie budú dostupné na webových stránkach SKJ, KCHČSV SR a samostatne pre udalosť vytvorených stránkach.

 

01.09.2013 - Definitívne doma z tábora. Kiuška zvládla bonitáciu, síce s výsledkom P5, kvôli povahe (ktorú som ani inú nečakala), ale sme spokojní. Žiadne veľké vady. Keby sa správne postavila, vyšiel by jej bezchybne aj index výšky, ale i tak. As Oc P5. Index výšky 52,4. Tak to máme za sebou, čaká nás už len beh a máme hotovo :)
Na bonitácii sme stretli krásneho Barniho Leśny kamrat z Poľska, ktorý prišiel na zvod mladých. Je prekrásny!

26.08.2013 - Sme doma na pár dní z tábora. Po XVII. Európskej výstave, rozčarovaní a spokojní. Kiuška si vybehala v silnej konkurencii 9 sučiek krásne 3 miesto. Som na ňu neskutočne hrdá, pretože sa veľmi pekne predviedla. Zatiaľ len v skratke posudok a jedna fotka. Posudok: 19mesačná sučka, výrazná samičia hlava, korektné postavenie oboch párov končatín, korektná horná a spodná línia, nepatrne blahobytná kondícia.
Prišla Denny, dcéra Neruška, ktorá získala VN1 v konkurencii 3 sučiek. Srdečne blahoželáme!

Neruškov syn Drago Nanuk absolvoval zvod mladých s výsledkom A56 Oh P3.

20.08.2013 - Pomaly ale isto sa chystáme na tábor. Vidíme sa tam so všetkými kamarátmi a známymi. Tešíme sa aj na Vás, záujemcov o plemeno, pretože napr. na XVII.Európskej výstave ČsV je prihlásených až 80 jedincov, čo je veľmi krásny počet. Rozhodkyňou je nakoniec p.Jana Tomešková. Vo štvrtok sa na tábor vrátime aj s Neruškom. V piatok sa Kia zúčasní bonitácie, tak snáď "to dáme" všetko v poriadku a zvládne aj toto. Pripájam aj krásne fotky z krátkej venčovačky-kúpačky na Cetíne.

05.08.2013 - Prihlásení na Letný výcvikový tábor, Kiuška prihlásená na bonitáciu. Takže tešíme sa na všetkých, prídeme kuk aj na výstavu, potom až vo štvrtok s oboma príšerkami. Na výstave bude len Kiuška.
01.08.2013 - Dávam do pozornosti našu galériu. Obsahuje tisícky krásnych fotografií, z výletov a našich akcií, ale aj z výcvikových táborov, víkendov, výstav, bonitácií, SVP. Na mnohých fotografiách sú psíci, ktorých mená však nepoznám. Prosím teda, ak by ste si našli chvíľku času, zašli do galérie a doplnili meno do komentu pod fotografiu. Pomôžete tak identifikovať psíkov :o)
Dak Tawy a Drago Nanuk Tawy

29.07.2013 - Vďaka jednému linku na Facebooku sa roztrhlo vrece s kritizovaním "testu granúl". Tak ešte raz opakujem:
Nejedná sa o test!
Osobne kŕmim len surovým - spôsob BARF.
Nie som distribútor žiadnej značky.
Ide o vymenovanie kladov a záporov, neznamená, že krmivo je automaticky špatné, keď má nejaké to znamienko
Ide o klady a zápory vzhľadom k plemenu československý vlčiak, nie maltezák, koker, či nemecká doga!
Každý pes je individualita a sadne mu čosi iné, osobne odporúčam, aby boli psy a hlavne vlčiaci kŕmení BARF a nie granulami.
Značky slúžia na to, aby si každý uvedomil aj mínus daného krmiva.
Hodnotenie zloženia je na základe ORIGINÁLNEHO zloženia v pôvodnom jazyku! V prekladoch býva rozdiel! Nemyslím si, že je krmivo kvalitné len preto, lebo básnicky bolo preložené jeho zloženie špatne a zavádzajúco. Básnické ospevy jednoducho nerobia krmivo kvalitným.

Chovatelia dosahujú veľmi dobré výsledky aj s krmivom, ktoré má svoje mínusy. To však neznamená, že ho budem odporúčať, alebo zavádzať, že krmivo je kvalitné. Ľudia kŕmia aj Tesco granulami a psy sú OK...

23.07.2013 - Navštívila som Výstavu psov Châlette sur Loing - Parc du Lac, vo Francúzsku, ktorá sa konala 20.07.2013. Moje dojmy sú veľmi zmiešané. Kvalita psov je veľmi slabá, sučky sú na tom lepšie. Čo ma však veľmi mrzí je, že tamojšia kvalita chovu má stagnujúcu úroveň a tak diskutované krížence sú naozaj v chove. Veľký počet neštandardných psov, evidentných krížencov som mala možnosť vidieť v kruhu, ale aj mimo neho. Ostatne, na fotografiách je to vidno. Hodnotenie rozhodkyne, ktorú veľmi rešpektujem, p.Bognárovej, sa mi veľmi páčilo. Viacerým jedincom vytkla povahu a netypický zjav hodnotila VD. Vyhrala sučka Ira von der Wolfsschleife, veľmi pekná a kvalitná sučka, ktorej brat žije na Slovensku. Bohužiaľ krížence sú v tamojšom chove a čo ma mrzí, pomaly, ale isto, prichádzame o množstvo kvalitných psov prikrížením krvi Saarloosa, Amerických wolfdogov, či vlkov.

18.07.2013 - Fotografie našich karpatských vlkov z Bratislavskej ZOO. Takto by mal vypadať československý vlčiak.
12.07.2013 - Aktualizácia stránok v časti o mojich ČsV, konečne nové foto Barbory a mnoho ďalšieho. Použite prosím refresh vo vašom prehliadači, aby sa zobrazili stránky v poslednej verzii. Na tomto probléme pracujem. A konečne Fotky zo stretnutia nedeľa.

 

Fotografie od majiteľky Rakši - Hanky na tomto linku.

 

10.07.2013 - Naše tentokrát už tretie stretnutie sme zorganizovali opäť na ranči u Rapsu, ktorý je podľa mňa vynikajúcim miestom pre naše účely. Tento krát sme program rozšírili a potešili sme sa ohromnému záujmu ľudí. To nás uisťuje v tom, že to, čo robíme, robíme dobre :)

ChS Tawy a ChS Tobrok opäť priniesli:

Samostatná práca na agility prekážkach, možnosť vyskúšať si prácu so psom na prekážkach, odborné poradenstvo v oblasti výcviku agility.

Príprava na zvod mladých a bonitáciu, vrátane meraní certifikovaným meradlom a testu povahy. Nácvik na test povahy. Každý psík bol zmeraný, šteniatka na zvode len výšku a zuby. majitelia mali možnosť vidieť, čo ich psíkov čaká a zároveň zistili, čo je ešte potrebné doučiť a kde pridať. Každý, kto si nechal psíka zmerať dostal o tomto meraní zložku so vzorovou bonitačnou kartou.

Nácvik obrán s kvalifikovaným figurantom, ktorý aktívne pracuje s ČsV, odborná pomoc pri problémoch vo výcviku. Aj šteniatka si vyskúšali základy obrán.

Nácvik stopovania sa konal tiež v rámci areálu ranču. Šteniatka a mladí psíci mali možnosť vyskúšať si prácu na stope.

Nácvik správneho postoja, vystavenia, prezentovania vlčiaka v stoji a v pohybe, potrebné hlavne na výstavy psov.

Fotografovanie profesionálnym fotoaparátom, následné zaslanie fotografií na email vo vysokom rozlíšení.

Poradenstvo a priame riešenie problémového chovania sa psa ako je plachosť, bojazlivosť v určitých situáciách, agresivita voči psom, ľuďom. 

Kontrola zdravotného stavu psa, ktorú by mal ovládať každý majiteľ a tým predísť vážnejším ochoreniam.

Súťaže

Na našom stretnutí v Svätoplukove, sme okrem iných aktivít, vymysleli pre účastníkov dve väčšie súťaže. Ako prvý to bol závod podľa ZZO (mali sme ho trošku pozmenený, psíci mohli byť motivovaní pamlskami). Na závode sa zúčastnilo 7 dvojíc. A to:
 • Hanka a Xí od Úhoště,
 • Pavlína a Baltazar de Molay,
 • Štefan a Gara z Oravy, neskôr aj s Canis z Devínskej,

 • Veronika a Baxper Jarton,

 • Tereza a Ebi z Kopáčkova dvora,

 • Peťa a Bo Tasha,

 • Palo a Esso z Kopáčkova dvora,

 • Lukáš a Bref Karpatská svorka.
Nakoniec sme mali dve prvé miesta a o konečnom poradí rozhodlo privolanie s predsadnutím, ktoré mal Bo Tasha o pol sekundy rýchlejšie :o) Všetci traja dostali vecné dary, ktoré darovali mimo iné aj chovateľské potreby Zverina - Nové Zámky, Lucka Novoveská z ChS Eden Severu, ChS Tawy, majitelia Borana, majitelia Tally a mnohí ďalší. Konečné poradie bolo takéto:

1.miesto Peťa a Bo tasha, 2.miesto Hanka a Xí od Úhoště, 3.miesto Palo a Esso z Kopáčkova dvora.

 

Druhou súťažou bol vedomostný beh. Trasa bola dlhá cca 2km a na nej sa nachádzalo 13 otázok. Psovod a pes mali túto trasu absolvovať v čo najkratšom čase a zodpovedať všetky otázky o vlčiakoch. Súťaže sa zúčastnilo 18 psovodov a 19 vlčiakov. Kto psa so sebou nemal, tak dostal prideleného od ChS Tawy :o)

 • Mia a Mona spod Ďumbiera
 • Jarka a Ambra Tajemný přelud

 • Tomáš a Foxi (mix)

 • David a Baltazar de Molay

 • Pavlína a Cassiopeia Stín vlka

 • Maroš a Alucard Grey Střípek snů

 • Robo a Barbora Tawy

 • Viliam a Atay Dar vlka

 • Alica a Anna Talla z Holštejna

 • Peťa a Bo Tasha,

 • Veronika a Baxper Jarton

 • Lukáš a Bref Karpatská svorka

 • Maja a Gaba z Oravy

 • Hanka a Xí od Úhoště

 • Palo a Esso z Kopáčkova dvora

 • Peťa a Angel Kira s Divokou krví

 • Tereza a Ebi z Kopáčkova dvora

 • Štefan a Gara z Oravy a Canis z Devínskej.

1.miesto Jarka a Ambra, 2.miesto Maroš a Alucard, 3.miesto (prevzal za manželku) Lukáš. 4.miesto - špeciálna cena za najlepší čas Palo a Esso.

 

Veľké ďakujem patrí všetkým, čo pomáhali s prípravou, ktorí prišli a spríjemnili atmosféru.


 

Fotografie od majiteľky Rakši - Hanky na tomto linku.

 

09.07.2013 - Z dôvodu nedostatku času som sa rozhodla, niektoré časti našich stránok zrušiť. Nebojte, o nič dôležité neprídete. Keďže sa intenzívne pracuje na klubových stránkach a ich obsah plne zastreší tieto časti, nie je potrebné ich už tu mať. Ide hlavne o výsledky SVP, bonitácií a zvodov a klubových či európskych výstav. Táto časť je veľmi rozsiahla a keďže nie je čas na jej pravidelnú aktualizáciu, stráca význam. Ale stále zostane aspoň titulná strana a linky, ktoré vás priamo navedú na výsledky danej akcie a vy budete mať stále prehľad.
08.07.2013 - A máme to za sebou - naša 3-tia akcia v Svätoplukove dopadla nad očakávania dobre. Výsledky súťaží, fotografie a ostatné podrobnosti dodám ihneď, ako to bude možné. Máme stovky fotiek, tak to potrvá. Veľké ďakujem patrí všetkým, čo pomáhali s prípravou, ktorí prišli a spríjemnili atmosféru. Fotky z piatka online. Fotky zo soboty online.

01.07.2013 - Správy z ČR nás veľmi tešia, Nerove miminká robia samú radosť. Diarra (Gunner x Ambra) sa zúčastnila na Medzinárodnej výstave psov v Brne a získala VN 1 a krásny posudok! Živá, dobre utvorená sučka, veľmi dobre zauhlená na svoj vek, veľmi pekná hlava, tmavšie oko, dobrá štruktúra srsti, dobrý prejav. Don získal na špeciálnom výcvikovom závode pre šteniatka na cvičáku v Židlochovicích krásne 3.miesto. No a Dak začína s obranami. Je moc šikovný!

24.06.2013 - Fotky z výcvikového víkendu v Mošovciach.
23.06.2013 - Drago Nanuk (Ambra x Gunner) znova exceloval na krajskej výstave psov Benátky nad Jizernou VN1. Posudok: pes dobrého rámca, pekná kostra, pekná hlava, nožnicový skus, dobrá horná línia, korektný postoj, výborný pohyb. Gratulujeme!
22.06.2013 - Dnešné narodeniny som oslávila ako inak s krásnou vĺčkovou tortou, za ktorú veľmi pekne ďakujem. Tiež za skvelý darček kolobežku, s ktorou chceme s psiskami pobehať mnoho kilometrov :)

17.06.2013 - Zúčastnili sme sa s Kiuškou na výcvikovom víkende v Mošovciach. Samozrejme bolo vynikajúco, pretože sa zišla vynikajúca partia. Budú krásne fotky, ktoré nájdete hneď ako to bude možné v našej galérii.

A ešte jeden krásny výsledok z výstavy: Drago Nanuk Tawy získal na Národnej výstave psov Klatovy, Česká republika VN1. Blahoželáme! Posudok: 5,5 mesačný pes dobrého formátu, dobre vyvíjajúca sa hlava so správnym okom, už pevný chrbát. Dobrý zadok, hrudník vo vývine, pekný pohyb, dobrá srsť čo do kvality a sfarbenia.

10.06.2013 - Nerčíkova dcéra z "D" vrhu Tawy Diarra Love, sa zúčastnila 09.06.2013 na Krajskej výstave v Lanškroune a dostala VN1, veľkú pochvalu za pohyb. Gratulujeme!

06.06.2013 - Je to oficiálne! Akia Tawy RTG vyšetrenie na dyspláziu bedrového kĺbu 0/0 a lakťového 0/0!!!
05.06.2013 - Pozývame všetkých priateľov, majiteľov, chovateľov a priaznivcov nášho národného plemena na 3. stretnutie na ranči u Rapsu v Svätoplukove, pri Nitre. Klik pre zväčšenie.
03.06.2013 - Do galérie pribudli fotografie z víkendovej medzinárodnej výstavy v Nitre 01.-02.06.2013.

29.05.2013 - Hľadám spoľahlivého majiteľa pre tohto psíka, do spolumajiteľstva. Podmienky telefonicky alebo mailom.

Klubová výstava Litoměřice, ČR. Don Tawy (Ambra Tajemný přelud x Gunner Malý Bysterec) VN1, BIS 1 a Denny Tawy VN 3. GRATULUJEME a sme nesmierne hrdí!

A dnes predstavujem psíka Dan Tawy a Drago Nanuk Tawy, po Nerčíkovi.

Diarra Tawy - Gunner Malý Bysterec a Ambra Tajemný přelud - ďalšie krásne štenítko po našom Nerovi

27.05.2013 - Z dôvodu sťahovania majiteľa, je pes Bajkal Tajomný tulák "Tony" ponúknutý na predaj. Bližšie info aj u nás .

26.05.2013 - Odchovy po mojom Neruškovi - Gunnerovi Malý Bysterec rastú ako z vody a získavajú prvé úspechy. Pridala som nové fotografie "D" vrhu Tawy z ČR a "B" vrhu Leśny kamrat z PL.

Vrh "B" Leśny kamrat v Poľsku má prekrásne farby a zdedili veľmi pekný vzhľad. Momentálne sa snažím získať fotografie všetkých šteniatok, tu sú aspoň tie, ktoré mám. Na foto Barni, Belfer, Baja a Bryza, Bemol. Aktualizovaný aj fotoalbum na rajče.

16.05.2013 - Máme oficiálny výsledok testu na dwarfizmus Akii Tawy - N/N non affected. Naša Kiuška je zdravá a aj jej šteniatka budú zdravé - nenarodí sa žiadny dwarfom postihnutý psík.

07.05.2013 - Čas neskutočne letí a Kiuška rastie. A keďže ju chcem uchovniť, boli sme na RTG vyšetrení kĺbov v piatok, 03.05.2013. Dali sme vyšetriť nie len bedrové kĺby, ako je povinné pre chovnosť, ale aj ľakťové. Tiež sme zbrali krvičku a zaslali sme ju do laboratória Slovgen na rozbor. Dali sme spraviť test na dwarfizmus. Tým pádom by mala Kiuška už všetky "momentálne" zdravotné vyšetrenia hotové. Výsledky zverejním ihneď, ako ich budem mať. Do budúcna nechávame krvičku odloženú v laboratóriu pre prípadné ďalšie DNA analýzy. Za skvelé prevedenie RTG a super servis ďakujeme nášmu veterinárovi MVDr. Zubrickému, ku ktorému chodíme veľmi radi :)

30.04.2013 - Včera sme sa vrátili z troj-dňového natáčania študentského filmu Temná noc, kde získal rolu Nerčík. Držal sa dobre, len ako správna filmová hviezda, získal maniere a ku koncu sa mu už nechcelo. Na spracovanie si počkáme, ale malý kuk máme vďaka fotkám od Mikiho, za ktoré veľmi ďakujem a samozrejme aj za spoločnosť.

20.04.2013 - Spravili sme si malý - veľký výlet s Kiuškou a išli sme sa pozrieť, čo nás možno čaká koncom roka - Skúšky vytrvalosti psa v Šamoríne pri Dunaji. Počasie vyšlo fantasticky, podarilo sa veľa krásny fotiek Kiušky, ktorú sme fotili, kým sme čakali na účastníkov. Fotky ako vždy v našej galérii.

12.04.2013 - Doplnené informácie v časti o plemene.
07.04.2013 - Boli sme sa pozrieť na výstave Amerických akít v Lapáši, pri Nitre. Taký malý socializačný výletík, len škoda, že akitky sa vystavovali a žiadna sa nechcela nechať "dobrovoľne" ušpiniť :D
02.04.2013 - Dúfam, že všetci mali príjemné sviatky a prežili ich v zdraví. My sme trávili deň odčerpávaním vody, ktorá zatopila pivnicu. Nitriansky kraj je totiž pod vodou :/ Ohľadom stránok, venujem sa momentálne trochu iným veciam a preto mi zostáva čas len na drobné úpravy, hlavne gramatických chýb.

Keďže do našej knihy návštev môže písať každý a svoj názor, nájdu sa tu aj negatíva, ktoré prijímam a akceptujem a nemažem. Poslednou negatívnou reakciou je kontroverzné recenzovanie krmív. Aby som vec objasnila:

- nekŕmim svojich psov a ani som nekŕmila granulami!

- z tohto dôvodu nepotrebujem žiadne "zľavy" za reklamu!

- nie som distribútor granúl!

- celkovo granule neuznávam ako vhodné krmivo pre psa - som za prirodzené kŕmenie surovým, no nie každý má možnosť!

- preto je pochopiteľné, že nemám potrebu robiť reklamu nikomu!

Hodnotenie krmív nie je rebríček!!! Ide o vymenovanie plusov a mínusov toho ktorého krmiva. Neide o uprednostňovanie značiek! Ide o hodnotenie na základe zloženia krmiva, skúsenosťami s ním a podobne. Ak niekto dosahuje vynikajúce výsledky s krmivom, ktoré je na týchto stránkach označené ako nevhodné, je to jeho vec. Každý kŕmi ako vie a ak mu krmivo vyhovuje, nemám nič proti. Nepreferujem žiadnu značku, podľa mňa sú granule len granule a vždy len budú fádne krmivo, ktoré riadnu surovú stravu NIKDY nenahradia, aj keby stáli 300€. Klady a zápory slúžia na zorientovanie sa v krmivách, pretože ruku na srdce, dvíha sa mi žalúdok, keď vidím, ako ľudia v Tecsu kupujú psom granule Tesco, Chappi, či Pedigree a hodnotenie slúži práve na toto - aby ľudia videli, že nie reklama robí krmivo dobrým, ale jeho zloženie. A to presne je hodnotené, ak je raz Pedigree zložené z obilnín, nikdy nemôže byť dobrým krmivom a nebudem ho predsa odporúčať. Ale ak niekomu pes na tom prospieva, nech si tým kŕmi. Ja len vymenovávam, čo je plus a čo mínus. Nič viac, nič menej :o)

12.03.2013 - Pár zmien na stránkach. Zmena vo webových odkazoch - nebudeme propagovať stránky, ktoré neodkazujú na nás, prípadne nezdieľajú rovnaké názory ako máme my, alebo nedodržiavajú etické zásady chovu. Aktualizácia výstavného kalendára na rok 2013.
08.03.2013 - Momentálne nemám veľa času na aktualizovanie stránok, verím, že sa to čoskoro zmení. Bohužiaľ sa s Kiuškou nedostaneme na výstavy do Maďarska, ktoré som plánovala, čo mi je veľmi ľúto. Má ešte dosť času na to, aby nejaký ten pohárik vyhrala. Čo sa týka Chasy, tá sa má v Poľsku super a podľa slov novej majiteľky, sa usmieva každý deň. Stačí pozrieť na fotku vysmiatej Chasičky. Posielam jej božtek a odkazujem, že nám veľmi chýba malinká.

26.02.2013 - Ako som sľúbila, tak pridávam mnoho aktualizácií a noviniek, keďže víkend bol riadne nabitý.

V piatok sme začali klubovou výstavou, venovanou p.Doc.Ing. Emílii Kollárovej, CsC., ktorú posudzoval p.Rosík. Už len fakt, že sme mali k dispozícii poloprázdnu halu, veľký kruh, bol predzvesťou, že výstava sa vydarí. Krásne ceny, veľká účasť, proste paráda. Nastúpili sme do konkurencie ďalších 6 mladých sučiek a získali sme V2. Škoda, zase nám to ušlo o kúsok :/

Trieda: mladých

Hodnotenie: Výborná 2

Posudok: 13 mesiacov, hlava typická, výrazná maska, farba a kvalita srsti dobrá, chvost správne nasadený a nesený, správne uhlené končatiny, pohyb typický

 

 

V sobotu sa nám vôbec nedarilo, Kia nemala svoj deň, alebo práve mala? Nechcela sa nechať posúdiť, mrvila sa, ako sa hovorí „celé zle“. Dostali sme od p.Ridarčíkovej VD za povahu, čo úplne chápem.

Posudzoval: MVDr. Gabriela Ridarčíková (SR)

Trieda: mladých

Hodnotenie: Veľmi dobrá

Posudok:

 

 

 

 

 

 

 

 V nedeľu to isté. Kia odmietla spolupracovať, bála sa pána rozhodcu a tiež sme dostali VD. Nevadí, prijímame, berieme ako výzvu pracovať na sebe tvrdšie a verím, že raz to dáme!

Posudzoval: Votakar Vondrouš (CZ)

Trieda: mladých

Hodnotenie: Veľmi dobrá

Posudok: dobrý rámec, pekná hlava, nožnicový zhryz, dobre nesené ucho, pekné oko, správna horná línia, korektný postoj, v postoji sa špatne predvádza, trochu bojazlivá, čo sa prejavuje aj v pohybe


 

 

 

 

Fotografie zo všetkých troch dní máme už v galérii, opäť raz ďakujeme Mikimu za krásny pohľad na našich vĺčikov. Fotky sú k stiahnutiu pre majiteľov a chovateľov. Ak je záujem o niektorú bez copyrightu v plnom rozlíšení, pre vaše potreby, napíšte. Ak mi dovolí čas, pošlem fotky ihneď.

V nedeľu nás tiež opustila Chasička. Teda, odišla do nového domčeka, do Poľska, kde sa bude podieľať na chove, ak všetko dobre dopadne. Chasičke želám všetko dobré a majiteľke pevné nervy. Mne teda zostal Nerčík a Kia. No a v spolumajiteľstve Bora, teda Barbora Tawy, ktorá sa má skvele, darí sa jej, je neskutočne odvážna a otvorená povaha a verím, že to takto pôjde ďalej.

Z tohto dôvodu bude zmenená aj časť o mojich ČsV, kde Chasičku premiestnim medzi ČsV z minulosti, i keď je v poriadku a má sa super. Info o nej budem sprostredkovávať aj naďalej. Taktiež sa chystá update niektorých vytypovaných častí stránok, keďže pribúdajú nové informácie, ilustrácie,... Máte sa teda na čo tešiť, znova sa stránky rozrastú.

18.02.2013 - Pestrý víkend za nami a toľko vecí sa udialo! V prvom rade sme navštívili chovateľskú a záchrannú stanicu pre ČsV Tawy v Brne. Vymojkali sme sa s 13 šteniatkami z 3 vrhov, ktoré táto ChS momentálne má, pár ich je ešte voľných a sú úplne skvelé. A malé Nerčatá sú samozrejme naj! Krásne kratučké ušká, bledé očká, výrazné farby, proste super!

No my sme tam išli z iného dôvodu a to, že sme šli po šteniatko. Pôvodne Breru, ktorej sme vybrali aj meno, ale osud zariadil, že sme si nakoniec priniesli Barboru Tawy, ktorá je v spolumajiteľstve s našim kamarátom Robom. Barborka bude bývať na krásnom Liptove, v nádhernom prostredí hôr a keď príde čas, absolvuje si všetky podmienky chovnosti. Barbora totiž nesie skvelú a starú krv po Caterovi Šedý samotář a Welcoming Wolf Eden Severu. Naša nová krv, nádej, uvidíme, čo z nej vyrastie. Barborka je sivučká a každý, kto ma pozná vie, že preferujem iné farby. No srdcu nerozkážeš :) Celý vrh je vyrovnaný, farebne sú všetky šteniatka po rodičoch strieborné.  (vľavo Barborka a vpravo Kiuška, tváriaca sa ako vizionár :))

Posledný je oznam o možnosti testovania na dwarfizmus, hypofizálny nanizmus na Slovensku. Akia, ako zakladateľka chovu bude testovaná aj na toto ochorenie, keďže JE rozšírených veľa prenášačov a je možné vhodným kombinovaním predísť tomu, aby sa narodili choré šteniatka, mal by každý chovateľ zvážiť možnosť testovania aj svojej sučky, či krycieho psa. Testy sú nákladné, mnohí nie sú ochotní investovať ani do RTG vyšetrenia na DLK, ktoré nie je povinné. Ale presne to niečo navyše robí veľa. Choroby sa dajú aspoň trochu ovládať. Produkovať šteniatka je jednoduché. Ale chovať je ťažšie. Preto apelujem na každého, kto chová, kto plánuje chovať alebo kryť, aby zvážil túto možnosť.

Spoločnosť Slovgen testuje ako dwarfizmus, tak degeneratívnu myelopatiu. Cena je 30€ za jeden test!!! My sme dali za testy v Labokline pre Gunnera 119€!!! Je to podstatný rozdiel. Skutočne táto suma stojí za to. Testy je možné vykonať ako z krvi, tak zo steru. Už som sa informovala, rýchla reakcia na maily, otázky, ochota, skvelý prístup. A podľa recenzie od majiteľa ČsV, ktorý si tu dal testovať psov, mal výsledky po platbe do 24-48hodín. Certifikát príde o pár dní neskôr. Navyše, DNA sa ukladá do databázy a teda je možné sa k nej vrátiť a testovať psa na dvakrát bez nutnosti opätovného odberu vzorky. Stojí za uváženie, verím, že každý, chovateľ si vie odložiť 30€ z vrhov na to, aby poskytol majiteľom svojich šteniatok informáciu, čo dostávajú do vienka!

14.02.2013 - V galérii konečne fotky z krátkeho podvečerného venčenia, ešte v januári. V sobotu sa chystáme do Brna, do ChS Tawy, pre našu novú posilu, šteniatko z vrhu B. Veľmi sa tešíme. Ide s nami aj Kiuška, aby sa stretla so svojou mamou, uvidíme, ako to stretnutie dopadne :D Tešíme sa na množstvo šteniatok, hádam ich viac domov neprinesiem, budem sa snažiť :)

11.02.2013 - V piatok nám dorazili výsledky testov na degeneratívnu myelopatiu oboch vlčíc. Akia je nosičom tohto ochorenia, teda výsledok N/DM. Znamená to, že je zdravá, avšak partnera jej budeme vyberať len testovaného a len s výsledkom N/N, čo zaručí, že šteniatka budú zdravé. Chasa má výsledok N/N, čiže je bez zmutovaného génu, čo ma nesmierne teší. Ako ďalšie chceme dať vyšetriť kĺbiky u Akii približne v máji/júni tohto roka.

08.02.2013 - Dorazil nám kalendár Československých vlčiakov z Českej republiky, kde je Kiuška Miss November :)

30.01.2013 - Belfer Leśny kamrat má za paničku fotografku, jej fotky vyzerajú k svetu, preto sa nimi rada pochválim :) No a pribudla fotka Baji, ktorá už má tiež nový domov, rovnako v Poľsku.

27.01.2013 - Platba ešte síce neprebehla, ale hlásim Akiu na Svetovú výstavu psov, ktorá je toho roku v Budapešti. Keďže sa koná každoročne v inom štáte a je možné, že sa tým pádom na ňu tak ľahko nedostaneme, rozhodla som sa, že ideme do toho. Je to výstava už iného "kalibru" a teda uvidíme, ako dopadneme. Sučky posudzuje Miroslav Václavík (CZ) a psov + BOB Horst Kliebenstein (D). My máme možnosť predbežne si zistiť ako sme na tom na sobotňajšej Nitre (23.2.), keďže tu tiež posudzuje p. Václavík. Uvidíme, necháme sa prekvapiť.

Brera Tawy, 1 mesiac

21.01.2013 - Fotky krásneho Belfera Leśny kamrat, psíkovi po Nerovi. Je krásny!!!!

20.01.2013 - Presne pred rokom sa narodil v chovateľskej stanici jeden úžasný šteník, spolu s ďalšími tromi sestričkami. Akia, Ambra, Aischa Love a Anup dnes oslavujú svoj prvý rôčik na tomto svete. Želám mnoho zdravíčka, trpezlivých páničkov a mnoho pamlskov, nocí v posteli vedľa pánička a skvelých výletov a bláznovín. Kiuška oslávila narodky s riadnou porciou kačice, ktorú si riadne vychutnávala :)
18.01.2013 - Dnes sa mi dostalo príležitosti trocha medializovať a ísť do miestneho rozhlasu porozprávať o našom krásnom plemene :) Rozhovor bude k dispozícii od 01.02.2013, verím, že sa tam nájde niečo normálne :D Ako inak, pozvala som touto cestou všetkých na Klubovú výstavu, ktorá sa koná v Nitre 22.02.2013 a opäť prídu aj redaktori z rádia, možno aj TV :)
 
15.01.2013 - Chovateľská stanica Tawy dvoch veľmi zaujímavých psíkov na predaj. Ide o šteniatka po sučke Cassiopeia Stín vlka a Argo z Novobělské kotliny. Psísky sú zaujímavé pre svoju veľkú vlohu k výcviku a zároveň exteriérový predpoklad. Len pre záujemcov o výcvik, výstavy a prácu so psom. Kontaktujte prosím mňa alebo priamo ChS Tawy, Česká republika.
13.01.2013 - Brera rastie. Už má 20 dní a mení sa každým dňom.
Pribudla veľká kopa fotiek B vrhu Leśny kamrat z Poľska po našom Gunnerovi Malý Bysterec. Šteniatka sú úžasné!
11.01.2013 - Zaplatili ste už dane za svojich chlpáčov? Čas je do konca januára :)

Totuto cestou chcem záujemcom o ČsV pripomenúť, že sú stále voľné šteniatka zo spojenia Gunner Malý Bysterec a Ambra Tajemný přelud. Aj keď záujem o spojenie je veľký, uprednostňujeme záujemcov zo Slovenska alebo Českej republiky. Profil vrhu nájdete na našich stránkach tu.

06.01.2013 - Brerra už má tiež svoj vlastný profil.
05.01.2013 - Vytvorený profil "D" vrhu Tawy, plus fotogaléria. Tiež pribudla zatiaľ maličká galéria našej novej posily Brera Tawy a aj jej profil. Pridaný aj nový termínový kalendár na rok 2013.

01.01.2013 - Vytvorený archív noviniek pre rok 2012.

************************

Stránky www.tobrok.sk sú v súkromnom a výhradnom vlastníctve ChS Tobrok FCI!

Obsah stránky a všetkých jej súčastí (vrátane obrázkov, textov, vetvenia stránky a designu) podlieha autorským právam.

Texty, ktoré sa nachádzajú na tejto stránke, sú písané majiteľom stránok.
Sú predmetom autorských práv, ich kopírovanie a zverejňovanie LEN SO SÚHLASOM autora!

Na týchto stránkach sa nachádzajú aj fotografie, ktorých autorom nie som ja. Pri každej takejto foto je odkaz, z kadiaľ pochádza, prípadne je ako zdroj uvedený internet, keď presný autor je neznámy.

Design, texts, photos, programming of web site and owner Tobrok FCI © 2009-2020

www.tobrok.sk