NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárPublikácieO plemenáchKontakt

Novinky 2OO9

Archive 2022
Archive 2021
Archive 2020
Archive 2019
Archive 2018Archive 2017
Archive 2016
Archive 2015
Archive 2014Archive 2013Archive 2012
Archive 2011Archive 2010Archive 2009
Archive 2008
 

 

24.12.2009 - Všetkým prajeme krásne a veselé Vianoce!

06.12.2009 - Ani dnes sme neodolali a boli sme pozrieť na výstave psov.

05.12.2009 - Očakávame, že certifikát o chránení názvu chovateľskej stanice, by mal prísť každým dňom. Bol by to skvelý vianočný darček. Tiež sme si rezervovali sučku z jedného zaujímavého spojenia dúfame, že čo chvíľa privítame malú slečnu u nás doma! Tiež sme sa zúčastnili s Nerom Medzinárodnej výstavy psov v Nitre - ako vždy, len ako pozorovatelia.

28.11.2009 - Všetko najlepšie ku krásnym 3tím narodeninám všetkým G-čkam Malý Bysterec!!! Grace, Glen, Gigx a Gunner - HAPPY B-DAY!

26.09.2009 - Gunner Malý Bysterec úspešne zložil pracovnú skúšku SVP 1! Náš Nero úspešne zabehol 40km v časovom limite a s hodnotením "veľmi dobrý". Veľmi sa tešíme, pretože týmto splnil ďalšiu z podmienok chovnosti.
Ako vždy, ani táto časť dôležitá pre Nerove uchovnenie, sa neobišla bez problémov a komplikácií :o) Ale poďme po poriadku. Najprv to vypadalo tak, že sa na skúšku ani nedostaneme. Bol problém s odvozom a to, ako vziať psa a bicykel bol asi najväčší. Nakoniec vďaka mojej mame, ktorá zohnala držiak na bicykel a môjmu priateľovi, ktorý poskytol svoje autíčko a bicák, sme sa na skúšku dostali (týmto im obom ďakujem!).

Na skúšky sme s Nerom trénovali, no to, čo nás čakalo, peso nečakal. Ráno sme sa nalodili a vydali sa na skúšky, smer Šamorín, časť Čilistov. Skúšky sa konali pri hotely Kormorán, na brehu Dunaja. Krásne prostredie, super počasie, všetko nám prialo, dokonca ani nefúkalo! Zaplatili sme poplatok, dostali číslo 11 a reflexnú vestu a krátko po pol ôsmej sme sa vydali na trať.
Nero nahodil veľmi rýchle tempo a zo začiatku som ho musela krotiť, pretože také tempo by nevydržal. Naša priemerná rýchlosť sa pohybovala zo začiatku okolo 15-16km za hodinu. Mojou obavou bolo aj predbiehanie druhých psov, ktoré zvládol bravúrne a naozaj ma milo prekvapil, pretože krásne klusal ďalej a druhých psov si nevšímal.
Prvých 15km sme šli sami, potom ďalších 5km so skupinkou psov Dareskom, Hailyn a jedným francúzskym psíkom. Na 20 kilometri bola kontrola a zapísanie času. Na ceste späť som si všimla, že Nero spomaľuje a to výrazne. Na 25tom kilometri to už bolo viditeľné. Z priemerných 14-15km/hod spomalil na 10-11km/hod. A na 30tom to už začínal byť boj. Nerko spomalil úplne a už mal zjavne dosť. Posledné kilometre boli o premáhaní sa a robil to len kvôli mne, pretože keď niečo nechce, tak to neurobí. Čas nás už ani tak nezaujímal. Vedela som, že buď to stihneme veľmi tesne alebo nestihneme vôbec. Posledné kilometre sme šli takmer krokom.
Na veľké prehováranie Nerčík zmobilizoval sily a posledný kilometer sme dáko dobehli, 2 minúty pred uplynutím času hodnotenia VD. Takže sme to zvládli! Pre mňa to bola skúška skôr toho, čo pre mňa môj pes urobí a zvládol to super a som na neho veľmi hrdá, pretože ČsV keď nechce a pán mu za to nestojí, pracovať nebude a navyše ak je tak unavený, ako Nero bol. Takže svojho pesana veľmi chválim, a aj napriek tomu, že bol veľmi unavený a nechcel, dobehol do cieľa. V cieli sme dostali hodnotenie a zápis do preukazu pôvodu a vybrali sme sa oddýchnuť si do parku pri hotel. Nerko nevládal na zadné nohy, predné mal zodraté len trošku nekrvácal a časť unavenosti aj filmoval.
Celková bilancia bola veľmi dobrá. Až na pár zranených psíkov, ktorým krvácali labky. 40km sa pre človeka nezdá veľa, ale pre psa, ktorý musí klusať aj po asfalte (niektoré úseky pes nemôže bežať po tráve alebo keď sa psíky predbiehajú,...), je veľkou záťažou pre brušká labiek. Na trati boli vidieť kvapky krvičky a pýtam sa, či to stálo za to. Nuž, naši psy sú vytrvalci a vybrať naozaj vhodnú trasu asi nie je možné. Celkovo prostredie bolo skvelé, ideálne počasie, takže suma sumárum, som veľmi spokojná s organizáciou.
Po malom oddychu sme sa vybrali domov a Nerčo celou cestou ležal v aute na zadných sedadlách ako kôpka nešťastia, unavený, vyšťavený a zaslúžil si riadny oddych. Týmto sme splnili ďalšiu podmienku uchovnenia a tým bolo zloženie pracovnej skúšky SVP1. Môj sen, spraviť 70km s Nerčíkom, týmto padá. Pretože aj keby si spravíme kondičku a vytrvalosť, nestojí to za to. Psíka treba viesť k takýmto výkonom hneď ako dosiahne vhodný vek. Bicyklovať budeme, baví nás to, ale asi zostaneme pri našej klasickej 20km trase, ktorá je potešením hlavne pre pesana a o to ide :o)

03.09.2009
- Chvíľku zostalo na stránke ticho a to z toho dôvodu, že pripravujem veľký update v sekcii "
Výživa" a v nej časť o druhoch krmív. Keďže je materiálov nepreberné množstvo a chcem Vám priniesť čo najprehľadnejšie info, chvíľku to ešte potrvá. Čo sa týka noviniek Nerčíka - aktívne trénujeme na vytrvalostný beh SVP1, len dúfam, že budeme mať odvoz a na skúšky sa budeme vôbec mať ako dostať :o) 

30.08.2009 - Zaujímalo vás niekedy, či je vlk vo filme alebo vo videoklipe ozajstný vlk? Mám pre vás zoznam filmov, videoklipov a reklám, v ktorých hrali túto úlohu ČsV. (pozn. 07.02.2016: táto časť stránok bola zmazaná)

29.08.2009 - Stránka už má ikonku, takže si ju môžete pridať medzi obľúbené odkazy a veľmi jednoducho ju nájdete...

28.08.2009 - Nová rubrika v článkoch! Články z časopisov. Pribudli dva a to článok z časopisu Pes a Mačka a najnovší z časopisu Život. (pozn. 07.02.2016: táto časť stránok bola zmazaná)

18.08.2009 - Rok ubehol ako voda. Ani som sa nenazdala a moje dlhé čakanie malo koniec. Opäť som sa balila, opäť som sa vydala na cestu s mojím Gunnerkom na letný výcvikový tábor, tento krát do Trusalovej. Trusalová je chatová oblasť blízko Martina, takže cesta nám netrvala dlho. Veľmi som sa tešila na starých známych, ktorých som spoznala minulý rok a s ktorými som po celý rok udržiavala kontakt. Hlavne s Ajuškou sme sa veľmi tešili na príjemné chvíle, strávené v kruhu priateľov.
Po príchode ma čakala pre mňa nová skúsenosť - postaviť si stan. Tento rok som sa totiž rozhodla pre stanovanie namiesto pohodlia chatky (asi prvý a posledný krát! :o)). S istými problémami, ale nakoniec úspešne, sa mi podarilo stan postaviť. Bola som nesmierne šťastná, že som opäť stretla kamarátov a spoznala kopu nových čévečkárov. Na tábor totiž prišlo mnoho nových majiteľov, s ktorými sme debatovali o našich "príšerách" a jeden druhého sme utešovali, že tie naše psiská raz dostanú rozum :)

Jedným z najkrajších zážitkov bol určite výlet, ktorý sme si spravili v ešte slnečný deň. Boli sme sa okúpať  v Šútovskom bagrovisku, kde bola nádherná čistá voda, takmer žiaden človek a pesani sa vyšantili vo vode, rovnako ako my. Náš výlet pokračoval na vodopády. Výstup bol príjemný a nenáročný, no už aj na psoch bola vidieť malá únava a využili každú príležitosť, aby si ľahli a oddýchli si. Odmenou nám bol vodopád, pri ktorom sme si oddýchli aj my a spravili pár krásnych fotiek. Cestou späť sme mysleli už len na to, aby sme čím skôr boli v tábore. Do Šútova sme chodili skratkou cez les a veru, nebolo nám všetko jedno, keď sme našli stopy zvierat, niečo zašuchotalo v lese, psy spozorneli a asi pol kilometra nás nejaké zvieratko sledovalo. Pár krát sme kúsok zablúdili a sľúbili sme si, že už skratkou nikdy nepôjdeme - na druhý deň sme šľapali tou istou skratkou opäť :o) Až doma sme zistili, že v oblasti sa vyskytujú aj medvede...

Výcvikový tábor by nebol výcvikový tábor bez pravidelného "cvičáku" ráno a večer. Hlavne mladé psíky boli pripravované na zvod mladých a tiež výstavy, správne správanie sa v kruhu a poslušnosť. Zameranie výcviku bolo aj na privolanie a večer sa robila obrana.

Spestrením bola prednáška Ruda Desenského, psychológa psov z Čiech, ktorý pracuje s problémovými psami a tiež čévečkami. Mnohí mali na neho otázky, mnohým poradil, niektorým neporadil, no aspoň sme si pomenili skúsenosti.
Ďalšou prednáškou bola etológia vlkov, ktorú prednášala Saška Záhradníková (o etológii si môžete prečítať aj na mojej stránke
tu).
V piatok sa konala schôdza členov klubu chovateľov, na ktorom sme sa dozvedeli smutnú správu. Milan Budaj odstúpil z funkcie poradcu chovu, čo ma veľmi mrzí a týmto mu vyslovujem ďakujem aj za ostatných chovateľov a majiteľov, za kus práce, ktorú vykonával veľmi dobre. Na jeho miesto nastúpil Jožko Švaňa, ktorému želám pevné nervy, veľa šťastia a úspechov na svojej novej pozícii. Taktiež chcem pogratulovať Frederike (ChS Tasha), ktorá bola navrhnutá na čakateľa poradcu chovu ČsV, ktorú prijala a želám jej veľa zdaru v tejto etape jej chovateľskej činnosti.
V sobotu čakal psíkov už tradične zvod mladých a bonitácia, na ktorej sa zúčastnili aj Frederika s Arienou a Marián s Melian (Ainu Tasha) a tiež - čo ma veľmi teší - Ivanka s Tashom (Flok Malý Bysterec), ktorí absolvovali bonitáciu. Pre mnohých psíkov to bola stresujúca skúsenosť, no treba povedať, že ju zvládli a počasie nám prialo. Oskár využil príležitosť a pri posudzovaní nám prizerajúcim sa, vysvetlil svoje hodnotenie a poučil nás aj o tom, aké proporcie psíkov sú správne a aké nie, takže sme sa aj čo - to priučili.

I keď nám počasie niektoré dni prialo a niektoré nie, večerná zábava stála za to vždy. Malé privítanie od Janka Polónyho, hlavne pre nováčikov je už tradíciou a myslím, že veľmi milou. Je veľmi málo ľudí a hlavne psíčkarov, ktorí si môžu povedať, že patria do tak skvelého kolektívu, akým čévečkári nepochybne sú. Veľmi pekne preto ďakujem za zorganizovanie tábora, na ktorom sa síce zúčastnilo menej ľudí a psíkov, ale o to viac sme mali možnosť spoznať jeden druhého, pretože výcvikový tábor nie je len o psoch, ale hlavne o kamarátstve ich majiteľov.

Fotografie z tábora nájdete v plnej veľkosti v našej galérii alebo na stránke wolfdog.

04.08.2009 - Odchádzame na tábor do Trusalovej!  8.8.2009-16.8.2009

30.07.2009 - Do galérie pridaná sekcia Video, kde si môžete pozrieť videá ČsV na You tube.

23.07.2009 - Od dnešného dňa je spustená demo verzia stránok v anglickom a nemeckom jazyku. Stránka obsahuje v tejto jazykovej mutácii len základné info o Nerovi a galériu.

22.07.2009 - Prvé spustenie stránok! VITAJTE!!!

06.06.2009 - Boli sme očumovať a závidieť na výstavu Grandprix Nitra aj s Neruškom.

25.04.2009 - Neruško sa pomaly preberá z narkózy,  berie to ťažšie ako som si myslela, snáď to bude lepšie. (pozn.: večer sme sa už aj vyvenčili a napil sa vody, chudáčik, má to za sebou, všetko sa vracia do normálu)

24.04.2009 - Navštívili sme nášho veterinára p. MVDr. Zubrického a dali sme uspať Nerča. Teda - nie na dlho, len na tak, aby sme ho mohli zröntgenovať na dyspláziu bedrového kĺbu :o) Podľa predbežného hodnotenia p.Zubrického, to vyzerá na krásne čisté kĺbiky bez náznaku dysplázie! Okrem toho sme dali Nerčíka začipovať a vystaviť mu Euro pass. Po narkóze sa mu síce ťažko preberalo, ale snáď to zvládneme.

29.03.2009 - Dnes sme pokračovali vo vystavovaní a to na XIII. Európskej výstave Československého vlčiaka, rozhodca: Daiva Rimaityté ohodnotila nášho Nerča - Gunner Malý Bysterec - známkou Veľmi dobrý. Okrem nás bolo v kruhu cez 10 psov a aj Nerov brat - Glen. Týmto Nero splnil podmienku chovnosti - absolvovanie min. 2 klubom odporúčaných výstav. Neruško výstavy pozoruje rád, ale nerád sa predvádza. Asi to s výstavnou kariérou ďaleko nedotiahneme :(

28.03.2009 - S Nerčíkom sme sa zúčastnili na výstave v Nitre - Nitracanis, rozhodca: Gabriela Ridarčíková. Trieda: stredná Hodnotenie: Veľmi dobrý

Posudok: Pes dobrej kostry, dobrá hlava s trochu guľatým okom, dobrej farby, dlhší voľnejší chrbát, šikmé kríže, správna hĺbka hrudníka, výborne zauhlený.

 

14.03.2009 - Druhé stretnutie v Nitre 14.3.2009 už bolo v hojnejšom počte s novými ľuďmi. Pribudla sučka Amy Kuklík, ktorú vlastní Janka. Tú sme spoznali na dogfóre. Amy Kuklík je krásna strieborná sučka z Čiech. Ďalšou sivou bolo šteniatko po Grace, Ainu, ktorú vlastní Marián a volá ju Melian. A samozrejme nechýbala ani Grace s druhou dcérou Arien. Na šteniatka teda nebola núdza. Preto sme nerobili žiaden výstup, ale prešli sme sa do parku, kde sme trochu pozorovali zvieratká a zamerali sa na socializáciu. Spravili sme malú atrakciu pri kine Orbis, kde nás ľudia neustále fotili a hladkali šteniatka. Mali sme krásne strávený deň a dúfam vo viac takýchto stretnutí. Fotografie nájdete tu.

07.03.2009 - V Nitre sa konalo maličké stretnutie. Stretli sme sa s Ainu Tasha, ktorá býva v Nitre a aj s jej chovateľkou Frederikou.

10.02.2009 - Bola som na návšteve v chovateľskej stanici Tasha, Galanta, ktorá odchovala práve prvý vrh A. Narodili sa dve sučky Ainu a Arien po rodičoch Amor Gabčov dvor a Grace Malý Bysterec. Najradšej by som si Arienku so sebou odniesla domov. Ainu si vzal náš kamarát Marián, ktorý býva v Nitre. Otca vrhu poznám, mimoriadne krásny pes, škoda, že miesto pre sučku nemáme.

************************

Stránky www.tobrok.sk sú v súkromnom a výhradnom vlastníctve ChS Tobrok FCI!

Obsah stránky a všetkých jej súčastí (vrátane obrázkov, textov, vetvenia stránky a designu) podlieha autorským právam.

Texty, ktoré sa nachádzajú na tejto stránke, sú písané majiteľom stránok.
Sú predmetom autorských práv, ich kopírovanie a zverejňovanie LEN SO SÚHLASOM autora!

Na týchto stránkach sa nachádzajú aj fotografie, ktorých autorom nie som ja. Pri každej takejto foto je odkaz, z kadiaľ pochádza, prípadne je ako zdroj uvedený internet, keď presný autor je neznámy.

Design, texts, photos, programming of web site and owner Tobrok FCI © 2009-2020

www.tobrok.sk