NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárPublikácieO plemenáchKontakt

Skúška vytrvalosti psa

ŠtandardHistóriaPovaha ČsVChov
Zvod mladých
Bonitácia
RTG DBK
SVP
DNA profil
DWDM
Plemenitba
VýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravie

 

 

Vlčiak je vytrvalý klusák a je zaradený do skupiny ovčiarskych psov s pracovnou skúškou. Podmienkou uchovnenia je pracovná skúška vytrvalosti psa - beh na 40km (prípadne dobrovoľne na 70 alebo až 100km). Na skúške sa môžu zúčastniť jedinci starší ako jeden rok. Po absolvovaní tejto skúšky je možné psa prihlásiť do pracovnej triedy na výstave psov (po vystavení pracovného certifikátu - platí pre psy so SPKP).

Skúška vytrvalosti SVP má tri stupne. SVP1 je na 40km, SVP2 na 70km a SVP3 na 100km.

Klub organizuje jednodňové vytrvalostné skúšky trikrát do roka (2x Šamoríne, pri Dunaji (SVP1,2 a 3), 1x Trebišov (len SVP 1)). Členovia klubu sú upozornení na klubových stránkach. Na skúšku sa treba prihlásiť vopred.

Na skúšku sa treba pripraviť. Pri nácviku na skúšku ide najmä o zladenie dvojice psovod a pes a nie o dosiahnutie maximálnej rýchlosti za každú cenu. Priemerná rýchlosť pri vytrvalostnom kluse československého vlčiaka je 12 km za hodinu. Na tomto základe sú stanovené časové limity pre vykonanie skúšky. Znenie pravidiel bolo použité zo stránok klubu www.csv.sk.

Skúšky sa organizujú na brehu Dunaja, štart je v obci Šamorín, časť Čilistov. Každý vodič si vylosuje poradové číslo a podľa neho štartuje na trať. Pre Východné Slovensko sa organizuje beh v Trebišove.

Tlačivo o absolvovaní skúšky nebudete potrebovať na žiadnej inej akcii, okrem bonitácie. Tam je nevyhnutné priniesť originál. Rovnako, ak chcete zažiadať o zaradenie psa do triedy pracovnej na výstavách, musíte o to požiadať tlačivom zo stránok SKJ/SPZ a doložiť dokument o absolvovaní skúšky. Skúška sa počíta ako pracovná len pre psy registrované v SPKP, nie v zahraničí.

Dotazník týkajúci sa vyhodnotenia prípravy a absolvovania je prístupný na tomto linku a budem rada, ak ho vyplníte - či už ste skúšku absolvovali úspešne alebo ste prerušili.

 

Podmienky účasti na skúške

Na skúške sa môžu zúčastniť psy plemena československý vlčiak s preukazom pôvodu (štart je povolený aj pre iné plemená, no prednostne pre ČsV)

Minimálna veková hranica je 12 mesiacov veku psa v deň konania skúšky.

Honcujúce sa suky, psy choré alebo zranené  sú zo skúšky vylúčené.

Podmienkou pre konanie skúšky je počet minimálne 3 prihlásených psov.

Maximálny počet psov na trati v jeden deň je 30.

Propozície pre skúšky vypracováva v dostatočnom predstihu KCHČSV SR a tieto predkladá na schválenie SPZ, ktorý ich zašle delegovanému rozhodcovi.

Termíny skúšok a miesto konania sa uverejňujú v termínových kalendároch KCHČSV SR a SPZ.

Záujemci o vykonanie skúšky sa prihlasujú cez internetové stránky KCHČSV SR minimálne jeden mesiac pred termínom skúšky.

Príprava na beh
Už niekoľko týždňov pred behom je dobré začať s aktívnym tréningom. Vy a vaše ČsV ste iste zvyknutí na aktivity, behanie a šport. Ak máte gaučáka, bude ho treba "rozbehať" a pripraviť na záťaž. To bude spočívať najmä v privyknutí na spôsob behu - pes kluše a vy idete na bicykli. Znamená to neťahanie do strán, nezastavovanie a podobne. Ideálne je dať povel "poďme" alebo niečo, čo si sami vymyslíte a vtedy pes musí ísť bez toho, aby niekde ňuchal, či prudko zastavil značkovať,... Pes sa musí naučiť behať pri bicykli a tento nácvik môže byť, povedzme si na rovinu, aj mierne nebezpečný. Trénujte mimo ruchov ulice, ideálne na poľnej ceste alebo niekde, kde nie je výskyt zvery, psov, ľudí, áut. Začnite s pár metrami, kde psovi ukážete, čo je to bicykel, čo sa od neho vyžaduje a to, že do bicykla sa nesmie pripliesť. Musíte sa jednoducho zosúladiť.

Tréningy. Ideálne je, aby ste začali častejšími, ale kratučkými tréningami. S mladým psom vám stačí na začiatok pár metrov denne, neskôr každý druhý deň 1-3km, podľa toho, ako dobre vám to na bicykli pôjde. K dlhším trasám - učíte sa obaja, pes sa musí rozbehať a aj vy naučiť sa bicyklovať so psom. Po určitom čase, ak už psovi dôverujete, on je naučený na to, že sa beží a neňuchá, môžete sa vydať na pravidelné 5-10km trasy. Voľte miesta kľudné, bez rušivých elementov, no hlavne bez áut a buďte pripravení aj na prípadné nehody. Pes pôjde 1 či 2 km bez ňuchania, no dlhšia trasa ho môže začať nudiť a môže mať potrebu zastaviť. Tempo stačí pomalé, rovnomerné, nehanbite sa psa chváliť a povzbudzovať. Ak "nahodí" rýchle tempo, spomaľte ho. Ani na skúške nie je žiaduce, aby šiel tryskom, sily treba rozložiť a najmä - ide o tréning.

Počas prípravy na skúšku nie je nevyhnutné meniť stravu psovi. Ak kŕmite kvalitne, dostáva všetko, čo potrebuje. No kŕmenie presuňte tak, aby ste nešli behať po nažratí. Hrozí nebezpečenstvo prevrátenia žalúdka a pod.

Zásady tréningu:

s privykaním na bicykel začnite v 8-9mesiacoch(!!!!), trasa len pár metrov, až od približne 11-12 mesiacov prejdite na trasy dlhšie ako 2-3km

pes pred tréningom nesmie jesť

pravidelnosť tréningu je nevyhnutná

začnite s pravidelnými tréningami dostatočne dlho pred skúškou

rovnomerná rýchlosť - nie je dôležitá rýchlosť, ale vytrvalosť, ideálne dosiahnuť tréningom priemernú rýchlosť 12km/hod

kvalitný povrch trasy - ideálne poľná cesta, či tráva

nerušivé prostredie trasy

nebehajte počas veľkých teplôt, cez leto radšej voľte ranný alebo neskorý večerný beh

schladenie za odmenu v rieke - pozor na stuhnutie rozhorúčených svalov v studenej vode!!! Ideálne preto psa len oblejte vodou, nedovoľte mu skákať do vody, keď ste práve zabehli 30km a on je rozpálený!

pes sa po tréningu musí skľudniť, vychladnúť, až potom mu doprajte väčšie množstvo vody, či žrádlo

podľa možností vašich a vášho psa, prispôsobujte počet tréningov a dĺžku trasy

Rozložte si tréning na pomalé zvyšovanie dĺžky trasy, podľa vašich možností (napr.):

každý druhý deň 1.týždeň - do 1km,

každý druhý deň 2. a 3.týždeň - do 5km,

každý druhý - tretí deň 4. a 5.týždeň - do 10-15km

každý tretí - štvrtý deň 6. a 7.týždeň - do 15-20km

...

Všetko je o individualite psa, vašich možnostiach, ako fyzických, tak časových a pod. No nie je nič horšie, ako ísť na skúšku s nepripraveným psom - hrozí nebezpečenstvo nie len pre vás, vášho psa, ale aj pre ostatných účastníkov behu. Na skúške je možné vymeniť vodiča na otočke, to znamená, 20km pôjde so psom jeden vodič a 20km druhý. Ak teda vy nezvládate celú trasu, môže vám so skúškou niekto pomôcť.

Deň vykonania skúšky
Na skúšku sa prihlásite pomocou formuláru na webových stránkach klubu. Pár dní pred skúškou dajte psovi trošku oddych. Deň pred skúškou mu môžete MIERNE znížiť dávku žrádla, nie je to nevyhnutné. No s plným naváľaným žalúdkom sa mu iste dobre behať nebude. Ešte dostatočne dlho pred skúškou naposledy skontrolujte bicykel.

So sebou si vezmite - podľa ročného obdobia - vhodné športové oblečenie, kvalitnú obuv, ak je jar, ideálne je dať si na kratšie nohavice dlhšie tepláky a tie pri potrebe vyzliecť. Počasie je premenlivé a je výhoda môcť sa prezliecť. Vezmite si dobrú bundu, nepremokavú, ktorá vás ochráni pred dažďom, či vetrom a ktorú si ľahko zložíte do batohu. Nezabudnite na vodu pre seba, prípadne aj pre psa - aby ste ho nepúšťali k rieke - strácate čas - a neriskovali ste to, že vbehne do vody a nebude chcieť vyliezť, misku na vodu, pre vás prípadne energetickú tyčinku. Majte so sebou mobilný telefón - plne nabitý, aby ste mohli zavolať organizátorovi v prípade núdze. Z dokumentácie psa potrebujete očkovací preukaz a originál preukazu pôvodu. Nič iné vám nie je treba.

Príchod na skúšku a časový rozpis je presne uvedený v pláne akcie na stránkach klubu. Čas dodržiavajte. Ak máte pred sebou dlhú cestu, vyrazte dostatočne vopred, prípadne je možnosť ubytovať sa v hoteli Kormorán priamo na brehu rieky, kde sa skúška koná a kde je štart/cieľ..

Na štarte dostanete krátku inštruktáž. Dozviete sa, aké je vaše poradové číslo a toto dostanete vytlačené na reflexnej veste - po celý čas skúšky ju musíte mať na sebe. Taktiež dostanete kartičku, potvrdenie, že ste prešli cez kontrolné stanovište. Tú si musíte starostlivo uchovať. dostanete telefónne číslo na organizátorov - ak by sa čokoľvek stalo na trati, aby ste zavolali pomoc. Či už zranenie, nehoda alebo niečo neočakávané. No a potom už idete na trať v stanovenom poradí a so stanoveným časovým odstupom. Na trati budete síce len vy a váš pes, no hudbu do uší neodporúčam - napr. nebudete počuť predbiehajúcich. Trasa je trošku nudná, je to rovina, preto si pripravte "tému", nad ktorou budete tie hodiny uvažovať :) Skvelé je, ak idete spolu dvojica, či trojica, rozprávať sa medzi sebou samozrejme môžete, ide len o bezpečie vašich psov - aby sa nepobili a podobne.

Na trase sa chovajte disciplinovane, ohľaduplne a všímajte si vášho psa. Ak je teplo, či sa neprehrieva, či vládze, prípadne korigujte jeho rýchlosť. Nebojte sa zastaviť, odpočinúť si, dopriať psovi vodu, či cik pauzu ak to potrebuje. Nie je to žiadna hanba. Pamätajte - radšej zo skúšky odstúpiť, ako psa pretiahnuť a riskovať jeho zdravie, či dokonca život.

Veterinár je vždy na blízku a má v deň konania skúšky pohotovosť. To znamená, ak sa objaví niečo netypické pre vášho psa, ako problémy s dychom, kŕče a  podobne, zavolajte ihneď organizátorovi! Ak si všimnete krv na labkách a na zemi, skúšku prerušte. Nemá zmysel psa nútiť behať so zranenými nohami!

Na otočke je zodpovedná osoba, ktorá vám do kartičky poznačí čas na otočke a tým potvrdí, že ste tam skutočne boli. Je tu tiež k dispozícii voda pre psa. Je na vás, či si oddýchnete a pôjdete ďalej, alebo sa vôbec nezdržíte a hneď vyrazíte, prípadne či tu bude na vás čakať vodič č.2 a vy sa vymeníte. Cesta späť ubehne a vy budete pri cieli. Pridajte, posledné metre sa tiež rátajú a čas sa zastaví až keď prebehnete cieľom, nie skôr.

Vedúci skúšky vám zapíšte čas do svojich papierov, odovzdáte kartičku, prípadne reflexnú vestu a už len oddychujte, ako vy, tak pes :)

Skúška končí po príchode posledného psa. To znamená, zvyšný čas využite podľa vašich predstáv. Či psa odložíte do tieňa, alebo ho pustíte hrať sa s ostatnými, či len tak budete polihovať,... Môžete sa ísť občerstviť do hotelovej reštaurácie. Vyhodnotenie skúšky trvá pár minút - musia sa prepočítať časy, zapísať výsledky. Takže majte strpenie. Po vyhodnotení a odovzdaní preukazov späť majiteľom vás čaká už len cesta domov a oddych. Doprajte aj psovi. Nemyslite len na seba. I keď v drvivej väčšine si pospí po ceste domov a doma už môže skákať celý veselý a tešiaci sa na vychádzku :)

Vykonanie skúšky

Skúšku pes absolvuje so svojím vodičom, ktorý môže so psom bežať alebo sa viezť na bicykli. Iný dopravný prostriedok nie je prípustný.

Vodič vedie psa pripútaného na maximálne 2 m dlhom vodidle. Bežanie psa na voľno je zakázané. Pes beží po pravej strane vodiča.

Spôsob vedenia psa: pes má postroj (1), pes je pripnutý pevne k bicyklu špeciálnym úchytom (2) alebo pes je vedený na dostatočne dlhom vodidle - pevnom (3), či s amortizérom (4).

Pes počas skúšky nemusí mať náhubok (podľa uváženia vodiča). Vodič je zodpovedný v plnej miere za všetky škody, ktoré sú spôsobené jeho psom.

Pri skúške sa môže pohybovať s jedným psom na trati súčasne iba jeden vodič. Povzbudzovanie psa ďalšou osobou, ktorá sa pohybuje na trati spolu s vodičom, je neprípustné.

S jedným psom môžu skúšku absolvovať maximálne dvaja vodiči, pričom ich striedanie sa môže uskutočniť iba na vyhradenom mieste s vedomím rozhodcu.

Vodič je povinný mať štartové číslo počas pohybu na trati stále pripevnené na sebe na viditeľnom mieste - ide o reflexnú vestu s číslom na chrbte.

Pomalší vodič so psom nesmie rýchlejšiemu nijako prekážať a musí sa mu pri predbiehaní včas vyhnúť.

Predbiehajúci vodič so psom musí svoj úmysel predbiehať včas oznámiť jasne a zrozumiteľne, pričom predbiehaný je povinný vyhnúť sa vpravo.

Predbiehajúci aj predbiehaný vodič je povinný viesť svojho psa pri predbiehaní spôsobom, ktorý vylučuje kontakt oboch psov.

Pri stretávaní sa vodiči  vyhýbajú vpravo, pričom zabránia, aby sa psy dostali do priameho kontaktu.

Pes môže počas skúšky zastaviť, piť, prijímať potravu, pričom sa všetky prestávky započítavajú do meraného času.

Nie je povolené

Viesť psa na ostnatom obojku a sťahovacom obojku, ťahať psa ani inak násilím nútiť psa skúšku absolvovať, správať sa k psovi takým spôsobom, ktorý vykazuje známky násilia, prípadne týrania zvierat.

Prepravovať psa na akomkoľvek vozidle, ani mu inak uľahčovať beh okrem slovného povzbudzovania.

Ísť so psom mimo vyznačenej trate a skracovať si trasu.

Viesť psa pod vplyvom návykových látok.

Hodnotenie

Jednotliví vodiči so psami štartujú podľa vylosovaných štartových čísel v časovom odstupe , ktorý určí rozhodca podľa počtu štartujúcich psov, pričom minimálny časový odstup musí byť jedna minúta.

Čas sa meria od okamihu odštartovania do momentu prebehnutia psa s vodičom cieľovou čiarou.

Vodiči majú počas preteku pri sebe kartu, do ktorej si musia dať zaznačiť čas štartu, ako aj časy na kontrolných stanovištiach a v cieli.

Skúšku zapíše hlavný rozhodca do preukazu pôvodu vtedy, ak pes splní  časový limit pre daný stupeň skúšky, hodnotením výborný, veľmi dobrý alebo dobrý.  Do preukazu pôvodu psa sa zaznačí aj dosiahnutý čas.

Vodič so psom, ktorý nebude mať v karte zaznačený čas z niektorého stanovišťa, bude diskvalifikovaný.

Vodič so psom, ktorému bude preukázané nepovolené správanie sa na trati, bude diskvalifikovaný.

Skúška vytrvalosti psa  I  – SVP  1.

Pre účasť na skúške nie je nutné absolvovať iný druh skúšok. Pre to, aby bola skúška hodnotená ako úspešná, musí pes s vodičom prebehnúť trasu 40 km za stanovených podmienok v časovom limite 4 hodiny.

čas do 3hod 20min  hodnotenie výborný

čas do 3hod 40 min (čas nad 3hod 20min do 3hod 40min) hodnotenie veľmi dobrý

čas do 4hod ( čas nad 3hod 40 do 4hod) hodnotenie dobrý

Po uplynutí 4 hodín od odštartovania posledného účastníka skúšky rozhodca skúšky ukončí.

Rozhodca je oprávnený nevpustiť do ďalšieho kola toho účastníka skúšok, u ktorého je zrejmé, že skúšku v stanovenom limite nedokončí.

Trať, na ktorej sa koná skúška vytrvalosti psa, musí spĺňať nasledovné podmienky:

minimálne 2/3 trate musí tvoriť prírodný povrch – trávnatý povrch, poľná či lesná cesta

trať musí umožniť absolvovanie trasy predpísanej dĺžky (tak, aby štart a cieľ boli na jednom mieste)

Tvar trate: 

okruh, kde dochádza iba k predbiehaniu vodičov so psami, musí mať dĺžku minimálne 5 km

priama trať, kde dochádza k predbiehaniu aj stretávaniu vodičov so psami, musí mať dĺžku minimálne 10 km.

Kontrolné stanovištia:

Sú to miesta, kde sú obyčajne pomocníci, ktorí zapisujú čas prebehnutia každého účastníka skúšok do jeho karty. Počet kontrolných stanovíšť závisí od tvaru a špecifických podmienok trate. Kontrolné stanovište musí byť vždy na otočke. V prípade, že je možnosť krátenia trasy, je nutné vytvoriť ďalšie stanovište podľa potreby. Maximálna vzdialenosť medzi kontrolnými stanovišťami môže byť najviac 10 km. Maximálne po 10km musí byť pitná voda pre psov.

Skúška vytrvalosti psa  II  – SVP  2.

Podmienkou účasti na skúške je absolvovanie SVP I.

Pre to, aby bola skúška hodnotená ako úspešná, musí pes s vodičom prebehnúť trasu 70 km za stanovených podmienok v časovom limite 7 hodín.

čas do 5hod 50min  hodnotenie výborný

čas do 6hod 20min (čas nad 5hod 50min do 6hod 20min ) hodnotenie veľmi dobrý

čas  do 7hod  (čas nad 6hod 20min do 7hod ) hodnotenie dobrý

Po uplynutí 7 hodín od odštartovania posledného účastníka skúšok rozhodca skúšky ukončí.

Rozhodca je oprávnený nevpustiť do ďalšieho kola toho účastníka skúšok, u ktorého je zrejmé, že skúšku v stanovenom limite nedokončí.

Trať, na ktorej sa koná skúška vytrvalosti psa musí spĺňať nasledovné podmienky:

minimálne 2/3 trate musí tvoriť prírodný povrch (trávnatý povrch, poľná či lesná cesta

trať musí umožniť absolvovať trasu predpísanej dĺžky (tak, aby štart aj cieľ boli na jednom mieste

Tvar trate:

okruh, kde dochádza iba k predbiehaniu vodičov so psami, musí mať dĺžku minimálne 10 km

priama trať, kde dochádza k predbiehaniu aj stretávaniu vodičov so psami,musí mať dĺžku minimálne 10 km

Kontrolné stanovištia:

Sú to miesta, kde sú obyčajne pomocníci, ktorí zapisujú čas prebehnutia každého účastníka skúšok do jeho karty. Počet kontrolných stanovíšť závisí od tvaru a špecifických podmienok trate. Kontrolné stanovište musí byť vždy na otočke. V prípade, že je možnosť krátenia trasy, je nutné vytvoriť ďalšie stanovište podľa potreby. Maximálna vzdialenosť medzi kontrolnými stanovišťami môže byť najviac 15 km. Maximálne po 15km musí byť pitná voda pre psov.

Skúška vytrvalosti psa  III  – SVP  3.

Podmienkou účasti na skúške je absolvovanie skúšky SVP II.

Pre to, aby bola skúška hodnotená ako úspešná, musí pes s vodičom prebehnúť trasu 100 km za stanovených podmieniok v časovom limite 10 hodín.

čas do 8hod 20min  hodnotenie výborný

čas do 9hod 10min (čas nad 8hod 20min do 9hod 10min) hodnotenie veľmi dobrý

čas do 10hod (čas nad 9hod 10min do 10 hod ) hodnotenie dobrý

Po uplynutí 10 hodín od odštartovania posledného účastníka skúšok rozhodca skúšky ukončí.

Rozhodca je oprávnený nevpustiť do ďalšieho kola toho účastníka skúšok, u ktorého je zrejmé, že skúšku v stanovenom limite nedokončí.

Trať, na ktorej sa koná skúška vytrvalosti psa, musí spĺňať nasledovné podmienky:

minimálne 2/3 trate musí tvoriť prírodný povrch ( trávnatý povrch, poľná či lesná cesta ) trať musí umožniť absolvovať trasu predpísanej dĺžky ( tak, aby štart aj cieľ boli na jednom mieste )

Tvar trate:

okruh, kde dochádza iba k predbiehaniu vodičov so psami, musí mať dĺžku minimálne 20 km

priama trať, kde dochádza k predbiehaniu aj stretávaniu vodičov so psami, musí mať dĺžku minimálne 20 km

Kontrolné stanovištia:

Sú to miesta, kde sú obyčajne pomocníci, ktorí zapisujú čas prebehnutia každého účastníka skúšok do jeho karty. Počet kontrolných stanovíšť závisí od tvaru a špecifických podmienok trate. Kontrolné stanovište musí byť vždy na otočke. V prípade, že je možnosť krátenia trasy, je nutné vytvoriť ďalšie stanovište podľa potreby. Maximálna vzdialenosť medzi kontrolnými stanovišťami môže byť najviac 15 km. Maximálne po 15km musí byť pitná voda pre psov.

www.tobrok.sk