Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravie
Ochorenia
Očkovanie
Cudzopasníci
Choroby ČsV
Veterinár
Anatómia
ŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Strep G

U vlčiakov sa vyskytuje už dlhšie problém málo početných vrhov, vstrebávanie plodov, zápaly maternice, predčasné pôrody, úhyny po pôrode, či potraty. Mnoho chovateľov tento fakt jednoducho akceptuje ako zhodu okolností, no treba poznamenať, že tieto príznaky nesie aj bežnými antibiotikami neliečená baktéria Strepococcus canis alebo inak Strep G.

Baktéria sa bežne v populácii vyskytuje a v podstate nespôsobuje žiadne problémy. Nejedná sa o nákazu, ale v niektorých chovoch sa jednoducho vyskytuje a chovateľ sa jej nevie zbaviť. Môže byť prirodzenou súčasťou psa a suky a vyskytuje sa aj na zdravých jedincoch.

Nebezpečný začína byť, ak sa dostane do poškodených častí kože, infekuje spojivky, maternicu, mliečne žľazy. Dospelý jedinec sa vie s infekciou vysporiadať, no novonarodené alebo naopak, ešte nenarodené šteňatá ešte nie. Dochádza k infekcii hlavne u oslabených jedincov.  Ak prepukne, šíri sa kvapôčkovou infekciou a teda stačí aj krytie, či priamy styk dvoch jedincov.

Identifikovať ho je možné z maternice, vulvy, mliečnych žliaz alebo čo je smutnejšie, z uhynutého šteniatka. Mimo telo hostiteľa neprežije. Je prenosný na ľudí a spôsobuje obtiaže.

Diagnostika spočíva v odobratí vzorky a jej zaslaní na testovanie. Ak máme sučku, ktorá má problém zabreznúť, šteniatka uhynú ešte v maternici alebo krátko po narodení, je na mieste vylúčiť túto možnosť testom.

Ideálne by bolo, aby by sme so sučkou, ktorá potratila viackrát, či uhynuli jej šteňatá, mala zápaly maternice, absolvovali test na prítomnosť Strepu G. Ak máme psov doma viac, je vhodné ich dať vyšetriť tiež. Ak sme použili toho istého psa na krytie alebo máme podozrenie, že by mohol byť nakazený, vyšetríme aj jeho. Odber vzorky sa robí sterom zo sliznice pošvy, či predkožky psa.

Testy sa zasielajú buď na Slovensko, alebo do Nemecka. V Nemeckom laboratóriu otestujú nie len prítomnosť Strepu G, ale aj antibiotikum, ktoré naň zaúčinkuje. Testuje sa aj 20 druhov antibiotík, baktéria je totiž rezistentná. Na Slovensku sa síce prítomnosť baktérie testuje, ale nie vhodné antibiotikum. Cena testu je približne 30-35 €.