NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠport
Bikejoring
Dogtrekking
Canicross
Skijoring
Šport.kynológia
Agility
Pulka
Mushing
VlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Šport

Vlčiak je ako stvorený pre športy, akékoľvek. Hlavne zamerané na vytrvalosť. V podstate je to pes prispôsobivý, a preto veľmi vhodný pre aktívnych ľudí.

ČsV a šport

S vlčiakom môžete robiť všetko možné, základom je, aby ho to bavilo a aby bol motivovaný. Pes využívaný na šport musí byť vo vhodnej fyzickej kondícii, musí mať zvládnutý výcvik, aspoň základný, aby neohrozoval okolie a pri športe nedošlo k zraneniu z dôvodu, že pes sa rozbehne za srnou a vás zhodí z bicykla. Takisto musí byť pes plne vyvinutý, teda okolo jedného roka veku a viac, kedy sú jeho kosti pripravené na záťaž, ktorú postupne zvyšujeme. Samozrejme, prípravu na šport môžete robiť už pred jedným rokom avšak veľmi zľahka! Pre malé šteniatko sú už aj 2km behu veľa!

To, na čo má práve váš vlčiak nadanie, treba rozvíjať a len vy viete najlepšie, či rád beží vedľa bicykla alebo s vami zdoláva hory. Či už budete prekonávať prekážky na agility, alebo skladať skúšky, nezabudnite, že vlčiaka neprinútite k niečomu, čo nechce. Základom je výchova a vzťah medzi ním a vami a motivácia. Nie je dobré si kupovať vlčiaka za konkrétnym účelom, napr. chcem psa do saní alebo chcem psa na agility. Práve ten váš nemusí mať na to talent, chuť, vlohy. A potom bude pes nevyužitý. Treba toho vyskúšať veľa, aby ste zistili, čo vás baví oboch.

Bližšie som nepopísala športy ako sú dogdancing, na ktorý je vlčiak veľmi veľký a ťažký, ale ak máte na to vhodné podmienky (mladého psíka, sučku) a psa to baví, je to výborný spôsob ako precvičiť ovládanie psa. Môžete vyskúšať dogpacking - nosenie záťaže alebo weight pulling - ťahanie záťaže, ktoré sú skvelé na osvalnenie, no treba dávať pozor, aby bol psík dostatočne vyvinutý na danú záťaž. Triatlon, teda beh so psom, bicyklovanie a plávanie spája niekoľko športov a preverí aj vašu výdrž. Existuje mnoho športov, ktoré môžete robiť s vlčiakom, hlavne nech to baví vás a vášho psa :o)

Športy, ktoré môžete robiť s ČsV a nie sú uvedené v ponuke športov, nájdete tu, spolu s pár fotografiami.

Uvedené články k jednotlivým druhom športov boli napísané mnou alebo spracované podľa stránky efauna.sk