Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravie
Ochorenia
Očkovanie
Cudzopasníci
Choroby ČsV
Veterinár
Anatómia
ŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Škrkavky

Toxokaróza je časté parazitárne ochorenie, ktoré sa vyskytuje prakticky na celom svete. Spôsobuje ju škrkavka psia (Toxocara canis). Sú to červy s dĺžkou 10 – 18 cm. Dospelé jedince žijú v tenkom čreve mäsožravcov. Samička produkuje vajíčka, ktoré odchádzajú v truse a po dozretí sa stávajú zdrojom infekcie pre ďalších hostiteľov.

Vajíčka potrebujú na dozretie vhodné podmienky prostredia a v priebehu troch až štyroch týždňov sú infekčné. Vyvinie sa larva, ktorá sa po požití hostiteľom pôsobením tráviacich štiav uvoľní a začína cestu po organizme, rastie a dospieva. Prenikajú cez stenu čreva do ciev a krv ich zanáša do pečene a následne do pľúc, srdca, mozgu, oka. U šteniat sa po vykašľaní a prehltnutí vracajú do čreva. U starších zvierat larvy ostávajú v orgánoch a svaloch ako tzv. spiace, do čreva sa vracajú len zriedka. Aj spiace larvy sú nebezpečné, vylučujú toxíny, ktoré spôsobujú rovnako problém. Spiace larvy sú neskôr u súk počas gravidity vplyvom hormonálnych zmien aktivované a cez placentu predchádzajú do tiel ešte nenarodených plodov. To spôsobuje, že až 99 % šteniat sa rodí nakazených. Po pôrode prejdú aj do mliečnej žľazy a mláďatá sa infikujú pri cicaní mlieka, väčšinou do 2-3 týždňov.

Škrkavky sú parazity, ktoré netreba brať na ľahkú váhu, pretože na našom území sa vyskytujú pomerne často a áno, sú smrteľné pre šteňatá, šteňatá majú zníženú odolnosť voči infekčným chorobám. Podľa dostupných údajov je nakazených 10 – 22 % psov, avšak u túlavých psov dosahuje výskyt ochorenia až 75 %. U šteniat je výskyt v dôsledku ich nakazenia počas gravidity alebo pri cicaní mlieka veľmi častý, až 90 %. Typickým príznakom je zväčšené bruško, ktoré má hruškovitý tvar. Ďalším príznakom je matná srsť, nechutenstvo, svrbenie, čkanie, kŕče, chudosť a anémia, zvracanie a aj úhyn. U dospelých zvierat prebieha toxokaróza väčšinou bez príznakov.

Preto je v tomto rannom veku pravidelné a predpísané odčervovanie, najprv pastou a neskôr tabletami. Odčervovacia látka však ničí len dospelé jedince v črevách a žalúdku, no neničí larvy. Odporúčam odčervovadlo, ktoré zaberá aj na isospóry. Nie všetky totiž zničia aj tieto a aj keď sa vyskytujú málo, môžu spôsobiť riadne problémy a až úhyn. Pravidelné odčervovanie je mimoriadne dôležité, dokonca ani vyšetrenie trusu nemusí byť 100% ukazovateľom, práve v dobe vyšetrenia sa nemusia prejaviť. Ak plánujeme krytie, viaceré prípravky sú určení na odčervenie ako suky, tak šteniat. Odčervuje sa pred krytím, v prvej polovici gravidity a po narodení šteniat každé dva týždne spolu so šteniatkami. Odporúča sa odčervenie minimálne 4krát ročne. Pamätajte, že škrkavky sú prenosné aj na človeka, preto nie je na mieste šetriť. Áno, aj ja nerada pchám do psov chémiu, no raz za 6mesiacov odčervíme všetkých, tablety skutočne nie sú tak nákladné a kupujú sa na 10tky kilo živej váhy. Odčervujeme naraz všetkých, v jeden deň. Ideálne je však vyšetrenie trusu u dospelých psov. Keďže odčervovadlo zaberie len na dospelé škrkavky. Pokiaľ sa v truse neprejavia, nie je nutné odčervovať. Škrkavky sú odolné voči vysokým aj nízkym teplotám, skutočne účinná je vriaca voda, silné dezinfekčné prostriedky alebo dlhotrvajúce priame slnečné žiarenie. Tabletka však nie je všemocná a usmrtí len dospelé jedince. Vyberajte tabletky, ktoré mŕtve jedince vypudia a nie rozkladajú, rozkladajúce telá šrkraviek môžu spôsobiť reakciu, sú toxické. Pes nesánkuje po zadku ako u pásomnice, vajíčka škrkaviek nedráždia konečník.