NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárPublikácieO plemenáchKontakt

Priebeh výstavy

ŠtandardHistória
Povaha ČsV
ChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavy
Druhy výstav
Triedy,tituly
Pred výstavou
RozhodcaVystavovanie
Po výstave
Zdravie

 

 

V deň D je všade zhon a aj na psa prejde určitá dávka nervozity. Priebeh výstavy je v podstate jednoduchý. Prísť, predviesť sa a počkať na zapísanie výsledku... No v praxi to znamená oveľa viac práce a trpezlivosti.

Všetky veci, ktoré chcete so sebou brať, si pripravte deň vopred, na jedno miesto a prekontrolujte aj 2x.

Rozhodca posudzuje svojim tempom a ak sa posudzuje vaše plemeno, všetko sledujte a buďte pripravení pri vstupe do kruhu. Ak vás zavolajú, máte ísť dnu, nie si ísť pre psa do prepravky. Máte byť nastúpení a pripravení a ak vidíte, že konkurencia stresuje a nevie nájsť štartovné číslo, kľudne vedúcemu kruhu povedzte, že už ide. Ako k rozhodcovi, tak k personálu buďte slušní. Nechajte ich robiť si ich prácu, iste toho majú dosť aj bez súrenia.

Vyvarujte sa aj neslušnému správaniu vo forme ohovárania práve posudzovaného psa. Nikdy neviete, kto stojí za vami a počuje to. Je neslušné baviť sa v kruhu, pokiaľ to nie je nutné. Sledujte si rozhodcu, svojho psa a to, či je všetko v poriadku. Baviť sa medzi sebou nie je zakázané, ale skôr neslušné. Ak je to potreba, upozornite spolu vystavovateľa, že jeho pes je veľmi na vás natlačený alebo stojí tvárou v tvár (čo je zakázané). Ak máte bežať spolu alebo predvádzať sa spolu dvaja naraz, musíte spolu komunikovať a sledovať sa. Ak je to potrebné, pomôžte mu, aj vám by sa zišla pomoc v núdzi. Vychovanosť je tu na mieste. Rozprávanie sa s niekým mimo kruh, alebo dokonca so zapisovateľom či vedúcim kruhu je vysoko neslušné. Aj keď sa poznáte, teraz na debaty nie je miesto.

Ku kruhu nepatrí pokrikovanie, pískanie hračkami - double handling, hádzanie pamlskov po zemi, kričiace deti,... Nerobte zle ostatným. Ak vám vypadne v kruhu pamlsok dvihnite ho. Nie je nič horšie ako pamlsky po zemi tam, kde beháte a pes ňuchá celý čas s nosom dole a nepredvádza sa.

Po výstave sa zdržte hodnotení na sociálnych sieťach. Je super pochváliť sa dobrým výsledkom, ale ak ten výsledok až tak dobrý nebol, zdržte sa komentárov o konkurencii a o rozhodcovi. Nikdy neviete, kto si to prečíta a koniec koncov nie je to od vás vhodné. Ako by ste sa cítili, keby to hovorili o vás?

Cesta na výstavu autom
Ono nie je podstatné ako si veci nabalíme a ako sa na výstavu dopravíme, ale platí pár pravidiel, ktoré dodržiavať musíte.

Pes má byť v boxe alebo v klietke, alebo zabezpečený tak, aby nedosiahol na vodiča a nemohol spôsobiť nehodu. Odporúčam klietku či box, v ktorom neskôr psa odložíme počas čakania na vystavenie.

Pamätajte, že najmä v teplé dni, má byť pes zabezpečený proti prehriatiu, to znamená, nešetrite klímou, ak máte clony proti slnku, doprajte ich psovi, robte zastávky, aby sa pes nadýchal čerstvého vzduchu. Prievan škodí aj psovi, zabezpečte prísun vody a chladného vzduchu, nenabaľte všetko okolo klietky, zabezpečte dostatočné prúdenie vzduchu!

Každý máme auto, v ktorom sa dá náš pes prepravovať, pre malých nie je nevyhnutné combi, či SUV... Zbaľte všetky veci tak, aby ste mali čo najmenej tašiek a vedeli ste všetko pohodlne odniesť. Na mieste sú teda kufrík (tool box) na výbavu pre psa a pre vás ruksak, či cestovná taška, kam zbalíte všetko, čo treba. Stoličky a prípadne stan, to všetko môžete dať do klietky a odniesť pohodlne na kolieskach. Pes toľko prejde aj sám :) Pamätajte, nenahádžte veci okolo klietky psa, môže to brániť prúdeniu vzduchu a pes sa môže prehriať.

Toto je naše auto, zbalené a pripravené na vystavovanie. Výstava je v Nitre, v hale, nebolo nutné brať so sebou všetko, len vybrané veci.

Príchod na výstavu
Pri vchode do areálu výstaviska sa pri veterinárnej kontrole preukážete očkovací preukaz a dátum očkovania psa. Vstupné a parkovné je v Nitre momentálne zdarma, v Bratislave sa platí. V kancelárii výstaviska dostanete na základe vstupného listu katalóg - zoznam všetkých vystavovaných psov s poradovým číslom a mená vystavovateľov, taktiež štartovacie číslo (zavádza sa tlač štartovacích čísel v rámci návratky) a prípadne sponzorský darček. Potom vyhľadáte kruh s vašim plemenom. Číslo kruhu a haly sa dozviete pred výstavou na internetových stránkach alebo na vstupnom liste alebo v katalógu.

Online katalóg a štatistiky sme si popísali tu. Výstavný katalóg v tlačenej forme je veľmi dôležitá vec. Okrem iného sa tam dozviete informácie o výstave ako takej, číslo vášho kruhu, ostatných konkurentov v triede, v plemene, ale aj v iných plemenách. Meno psa, jeho zápisné číslo, dátum narodenia, mená rodičov, meno chovateľa a majiteľa (nie toho, kto psíka vystavuje - handlera). Tiež čas konania záverečných súťaží a mená rozhodcov. Vo väčšine je jeden katalóg na jeden deň výstavy, aj keď je viac dňová, no prechádza sa na jeden katalóg na oba dni (psy nastupujúci v prvý deň označení D1, v druhý deň D2 alebo oba D1+D2). Mimo iné, prečo by sme mali mať katalóg po ruke je aj to, že ak sme si nie istí, či nastúpiť do kruhu, ak získame nejaký titul, práve tu nájdeme všetky potrebné pravidlá. V zozname súťažiacich sú aj súťažiaci v záverečnom kruhu (teda tí prihlásení - junior handling, páry, chovateľská skupina). V sumári vpredu je zase krátky zoznam všetkých plemien a ich počet, počet psov na kruh a rozhodcu.

Vzor katalógu, z výstavy v Nitre. Prvé strany sú venované mapke výstaviska, umiestnenie kruhov a dôležitých inštitúcií - výstavná kancelária, záverečný kruh, stánky, veterinár. Ďalšia dvojstránka je venovaná kalendáru nadchádzajúcich výstav, no čo je dôležitejšie aj časovému rozpisu celej výstavy, vrátane posudzovania a záverečných súťaží a ich poradia, v akom budú v záverečnom kruhu prezentované.

Nasleduje vymenovanie zboru rozhodcov pre záverečné súťaže a pre istotu rekapitulácia tried a ich vekového obmedzenia. Vymenovaný je aj zoznam titulov, ktoré je možné na tejto výstave získať a za akých podmienok, tiež čo za ten ktorý titul dostanete - ceny.

Zoznam prihlásených plemien, ich počet a rozmedzie štartovacích čísel, tento zoznam ste už mali možnosť vidieť aj v online katalógu. Rozdelenie kruhov - detailnejší rozpis toho, v ktorom kruhu sa vystavuje to - ktoré plemeno, kto je rozhodca, počet psov na plemeno, štartovacie čísla a orientačný čas posudzovania.

Detail. Plemeno československý vlčiak je v kruhu č.14, rozhodcom je p.Javorčík, zo Slovenska. Vlčiak je ako prvé plemeno v poradí, teda začína hneď 09:30, prihlásených je 59 psov, so štartovacími číslami 84 až 142.

Nasleduje detailný rozpis psov na výstave. Podľa štartovacích čísel vieme, že máme hľadať v poradí psíky od č. 84, to je plemeno československý vlčiak. Všimnite si, že sú rozpísané triedy psov od šteniat až po veteránov a potom sučky v poradí šteniat až veteránov. Toto poradie bude dodržané počas celého posudzovania. Vidíme triedu, štartovné číslo, celé meno psa, jeho registráciu, dátum narodenia, matku a otca, meno majiteľa a chovateľa.

Na úplnom konci je zoznam majiteľov s ich adresami a psami, ktoré prihlásili - teda štartovné číslo psa.

Na niektorých výstavách si musíte počkať na zapisovateľov, aby vám dali štartovné číslo, na niektorých musíte ísť do "výstavnej kancelárie", kde vydávajú štartovné čísla, na niektoré si musíte číslo vytlačiť sami spolu s náratkou. Zapisovanie psov býva od 7:30 do 9:30 - na každej výstave to býva trošku inak, ale všeobecne cca od 7:00 - 9:00 a potom začína posudzovanie. Niektoré výstavy umožňujú neskorší príchod, ak sa vie, že plemeno sa bude posudzovať neskôr, vždy sa však o tejto možnosti informujte dopredu! Čas na neskorší príchod, napr. posudzovanie vášho plemena je naplánované o 11:30 je orientačný a je namieste ho brať ako +-1hodina!

Pri kruh, kde bude posudzované vaše plemeno sa teda "zložíte", ak máte klietku postavte ju tak, aby ste nezavadzali ostatným. Ideálne miesto je také, z ktorého vidíte na kruh a aj počujete personál, či vás nevolá. Taktiež je skvelé, ak je mimo "hlavnú cestičku", kadiaľ chodia ľudia so psami. Teda pri stene napr. Je dobré prísť radšej skôr a mať dobré miesto, ako neskôr a stresovať. A tiež to má tú výhodu, že máte možnosť ísť voľne do kruhu a prebehnúť sa tam so psom, vyskúšať postoj, spraviť posledné úpravy. Ak do kruhu príde rozhodca, nie je možné už trénovať. Vstupovať do kruhu po začiatku posudzovania smiete, len ak ste vyzvaní.

Vrelo odporúčam, aby ste mali vášho výstavného psa v klietke alebo v boxe. Na výstave je ruch, pes potrebuje aj miesto, kam sa môže utiahnuť a pospať si. Nech je váš pes akokoľvek dobrý povahovo, nič to nemení na fakte, že aj on môže byť unavený a chce mať kľud. Venčite ho, vyberte ho prejsť sa, ale snažte sa, aby bol v klietke alebo v boxe. Potom nebude unavený, nebude mať "blbú" náladu, ale bude pracovať.

Keď už máte štartovné číslo a ste zložení, počkáte, kedy sa dostane na radu vaše plemeno. Mimo klubových výstav sa totiž v kruhu vystavuje viac plemien, ich poradie je pri vstupe do kruhu na nástenke. Poradie vystavovania je vždy rovnaké, začína sa baby triedou psy a postupuje sa až k veteránom psom. Potom nasleduje baby trieda sučky až po veteránov sučky. Vaše štartovné číslo vám tiež napovie, kedy ste na rade. Ak už sa to blíži, nalepte si štartovacie číslo na oblečenie, alebo použite špeciálne priesvitné vrecko na ruku, do vrecka vezmite maškrty, jedno vrecko na výkaly, vezmite psa, odvahu a postavte sa pri východ z kruhu a počkajte, kým vás zavolajú. Žiadne iné papiere do kruhu brať nemusíte. Vedúci kruhu vyhlási triedu a vymenuje všetky čísla, ktoré majú ísť do kruhu.

V kruhu
Keď vstúpite do kruhu, držte sa na svojej pozícii podľa čísla. Pes je pri ľavej nohe, vždy bližšie k rozhodcovi a vždy musí stáť - nedávajte ho sadnúť ako na cvičáku. Snažte sa, aby bol vždy pekne postavený. U každého rozhodcu je vystavovanie trošku iné a sám vám povie, čo máte robiť, prípadne sledujte ako posudzuje, keď ešte nie ste v kruhu, aby ste nezmätkovali. Niekedy, keď je psov v kruhu priveľa, zvykne si rozdeliť triedu na dve a najprv posúdiť jednu časť, potom druhú.

Zväčša pozrie rozhodca najprv všetkým psom zuby (niekedy vyžaduje prehliadku obsiahlu, prehmatá celé telo a zuby si pozrie sám, niekedy chce vidieť len skus, ktorý mu ukážete vy, no pri prehliadke semenníkov alebo chvosta vás môže požiadať o zafixovanie hlavy psa - pre istotu, v takom prípade ju podržte tak, aby sa pes nemohol po rozhodcovi ohnať, mohlo by to viesť k vylúčeniu), u samcov prezrie semenníky, dá predviesť jedno alebo dve kolečká v pohybe a potom začne posudzovať psy individuálne. To znamená, keď vás prizve k svojmu stolu, postavte psa čo najlepšie do výstavného postoja. Nikdy nestojte medzi psom a rozhodcom, vždy ustúpte tak, aby mal rozhodca voľný výhľad na psa. Pri slovnom popise môžete na psa hovoriť, urobiť ešte mierne úpravy, no snažte sa, aby pri popise už stál kľudne, rovno a tak, ako to štandard vyžaduje. Rozhodca môže pri svojom stolíku, sedieť, či stáť, prípadne sa k psovi približovať, opäť ho presahať. Stolík je väčšinou na boku kruhu, v jeho rohu, tu má rozhodca všetky svoje dokumenty, ako richterbuch (zoznam čísel psov a kolonku pre zapísanie výsledku), jedného či dvoch pomocníkov, teda zapisovateľa (zapisuje slovné hodnotenie a výsledok) a vedúceho kruhu, ktorý volá psy podľa tried do kruhu. Pri tomto stolíku dostanete svoje hodnotenie - pozor - na niektorých výstavách až po posúdení všetkých psov z plemena, na niektorých ihneď, ak ste sa umiestnili nie veľmi dobre a nebudete bojovať o vyššie tituly.

Po popise v postoji sa predvediete v pohybe (niekedy je poradie opačné, rozhodca vás najprv nechá behať a až potom popisuje v postoji - preto buďte vždy sústredení a počúvajte - pozerajte, čo vám rozhodca hovorí a ukazuje). Rozhodca vás môže požiadať o niekoľko druhov predvedení.

Druhy predvedenia pohybu:

Tam a spať - je to základný pohyb, v ktorom rozhodca (R) vidí prácu nôh odzadu a neskôr aj spredu. Ukáže vám, či máte ísť po diagonále alebo len po bočnej strane kruhu, sledujte, ako vám ukazuje smer a odchádzate od neho a vraciate sa k nemu tak, aby videl prácu nôh psa priamo. Postup správneho, pekného a profesionálneho predvedenia je, že sa postavíte pred rozhodcu tvárou, psa si priradíte k ľavej nohe tak, aby sa pozeral na rozhodcu. Ruka s vodítkom je medzi vami a rozhodcom, na úrovni pásu. Začnete pomaly cúvať, psa si vediete ku sebe, potom sa otočíte a poklusom odchádzate smerom od rozhodcu. Na konci kruhu zastavíte (ak je kruh skutočne veľmi veľký, nemusíte ísť až na koniec), psa otočíte a zopakujete cúvnutie a až keď je pes v správnej pozícii, pekne kluše priamo k rozhodcovi, nie je vykrútený sa otočíte a odokryjete ho aj rozhodcovi uhnutím. Vrátite sa k rozhodcovi asi na metrovú vzdialenosť tak, že pes pozerá na rozhodcu a stojí k nemu priamo. Väčšinou rozhodca hneď pošle do predvedenia v kruhu. Čoskoro prinesieme video.

Kruh - predvedenie do kruhu je ďalším základným predvedením. Niekedy rozhodca tam a späť nechce vidieť, stačí mu predvedenie v kruhu. Vždy idete proti smeru hodinových ručičiek, pes je na vnútornej strane. Ak nebeháte sami, dbajte na to, aby nedošlo ku kontaktu s ostatnými psami, aby sa nepobili. Taktiež, ak beháte viacerí, dodržujte dostatočný odstup, ale tempo majte také, aby vás rozhodca videl v tom najlepšom. Hneď po zastavení vás buď rozhodca pošle na koniec radu alebo vás zastaví pred rozhodcovským stolom. Ako náhle sa zaradíte, či už na koniec alebo pred stôl, postavte psa do postoja - to znamená pred zastavením spomaľte, aby ste do postoja prišli v kľude a nie v cvale alebo podobne. Aj keď prejde rozhodca k ďalšiemu psovi, sleduje vás aspoň periférne a porovnáva si vás s konkurenciou. Ak vás zastaví pred svojim stolom, stojte pred psom alebo bokom, prípadne za ním tak, aby ste nezavadzali pri posudzovaní.

 Trojuholník - kombinuje predvedenie dvoch predchádzajúcich predvedení. Vyrážate diagonálne od rozhodcu - sleduje zadné nohy v pohybe, v rohu môžete a nemusíte psa otočiť okolo seba, aby ste klusali ako keby od začiatku. Teraz vidí rozhodca psa z boku, snažte sa o pekné predvedenie v kluse, bez mimochodu, s hlavou nie vyškrtenou hore, ale pekne v rovine, vodítko voľné, ruka na úrovni hlavy psa, nie vytiahnutá hore. Opäť na konci môžete psa okolo seba otočiť, no nemusíte, vraciate sa tvárou k rozhodcovi a zastavujete asi meter pred ním, pes hľadí na rozhodcu.

Tak ako ste to doma cvičili, snažte sa, aby mal pes čo najkrajší klus. Ak sa krajšie predvádza v pomalom kluse bežte pomaly, ak v dlhom, priestrannom, choďte rýchlejšie. Avšak nezavadzajte ostatným, v malých kruhoch býva problematické predviesť klus dobre, no zmätky zastavia aj ostatných. Behá sa proti smeru hodinových ručičiek. Snažte sa, aby pes bol v kluse "v predvádzacom móde" a aj pri postoji. Hneď po predvedení v pohybe sa totiž psy jeden po druhom postavia pred rozhodcu v postoji a ten ich zhodnotí a nadiktuje posudok zapisovateľovi. Psa držte pekne napnutého, nie však priškrteného a umelo vytiahnutého do neprirodzeného postoja. Potom sa zaradíte späť na svoje miesto. Stále držte psa vo výstavnom postoji, aj keď sa rozhodca nepozerá, resp. zdanlivo nepozerá. Niekedy si rozhodca najprv rozdelí psov na veľmi dobrých a výborných, vždy sledujte, čo vám hovorí a kam vás smeruje. Pamätajte, pokým nie je známka zapísaná, vždy ju môže upraviť aj zhoršiť, aj zlepšiť! Na niektorých veľkých výstavách, kde je v kruhu celkovo viac ako 80 psov za deň na jedného rozhodcu, sa slovné posudky nepíšu, len v triede mladšieho dorastu a dorastu.

Keď rozhodca prejde všetkých psov v triede, hneď vyhlási, kto má aké umiestnenie. Po posúdení vám ihneď dajú hodnotenie, teda, pokiaľ váš pes nedostal titul, ak ho dostal, postupuje ďalej, vtedy si vaše papiere nechajú zapisovateľky dlhšie. Rozhodca pogratuluje každému a vy sa môžete vrátiť na svoje miesto mimo kruh aj so psom. Nezabudnite ho riadne vychváliť. Aj keď si myslíte, že ste boli ohodnotení zle, alebo neprávom, nesmúťte. Výstavy sú o sympatiách a nesympatiách, o tom, ktorý pes sa ako vie predviesť, aký je súlad medzi psom a majiteľom a ktorý pes sa pre výstavy narodil. Na výstave sa posudzuje pes v daný deň, jeho aktuálny stav, nie budúci a ani minulý. A vždy je to na rozhodcovi a jeho vkuse, nie vašom.

Dôležitý oznam

Prezídium SKJ schválilo zmenu v organizačnom postupe potvrdzovania čakateľstiev a titulov - CAJC, CAC, reserve CAC, CACIB, reserve CACIB, BOS, BOB, BOJ. Od 1.1.2018 nebudú vydávané vystavovateľom kartičky potvrdzujúce čakateľstvá a tituly ako doposiaľ, tieto budú zaznačované na posudkovom liste. K žiadostiam o šampionát však naďalej zostáva povinnosť dokladovať originály CAC kartičiek (spolu s originálom posudkového listu) z výstav, ktoré sa konali do 31.12.2017.

Prekladový slovníček

Na výstave sa stretnete nie len so slovenskými alebo českými rozhodcami, ktorým rozumiete, ale aj so zahraničnými. Vo väčšine prípadov sa používa pre zápis anglický jazyk. Iste, sú rozhodcovia, ktorí hovoria len maďarsky alebo nemecky, ale keďže je angličtina predsa len najfrekventovanejšia, pridávam prekladový slovníček, ktorý by mal pomôcť pri predvádzaní a neskôr pri preklade posudku, ktorý nájdete v časti "po výstave".

Predvádzanie

males - samci
females - suky
baby class - trieda mladšieho dorastu, šteniat
puppy class - trieda dorastu
juniores class - trieda mladých
intermediate class - trieda stredná
open class - trieda otvorená
working class - trieda pracovná
championes class - trieda šampiónov
veteran class - trieda veteránov
honour class - trieda čestná
show teeth / bite - ukázať zuby
testicles - semenníky
stand / stack - postavte psa do postoja
down and back - pohyb tam a spať
round - pohyb do kruhu
triangel - pohyb do trojuholníku
all together - všetci do pohybu spolu
both together - ak chce rozhodca porovnať v pohybe dvoch vybraných psov

Na záver
Po predvedení všetkých psov nasleduje, ak je na výstave udeľovaný, boj o titul BOJ (best of junior), BOV (best of veterans), CACIB (čakateľstvo na medzinárodného šampióna), BOB - najlepší z plemena, BOS - najlepší z opačného pohlavia ako bol BOB, klubový víťaz. Zúčastňujú sa jej víťazi jednotlivých tried. Týchto zavolá personál kruhu podľa čísla, teda aj keď nemáte prehľad a váš pes získal umiestnenie výborný, prvé miesto a titul, počkajte, kým vás nezavolajú do tej ktorej súťaže. Vždy si ale všetko kontrolujte podľa katalógu a radšej všetko sledujte, alebo sa poraďte so skúsenejším, ktorý vám hneď na mieste poradí. Nie raz sa stalo, že personál nemal prehľad a niekoho do kruhu nezavolal. Často sa zabúda, že o BOB ide aj veterán s Výbornou 1.

Je dobré zostať a pozrieť si, ako sa predvádzajú šampióni a niečo "obkukať", priučiť sa.

Po týchto súťažiach zájdite aj s preukazom pôvodu za zapisovateľom do kancelárie výstavy a nechajte si výsledok zapísať, v kruhu si prevezmete najprv posudok a potom vyhľadajte kanceláriu. Na niektorých sa dáva posudok hneď ak nepostupujete a ak ste vyhrali triedu, posudok vám dajú až neskôr, keď sa dobojuje o najvyššie možné umiestnenie.

Na klubových a tých väčších výstavách čaká na víťaza pohár, plaketa a často aj sponzorský darček.

Na niektorých výstavách ešte nasledujú súťaže - najkrajší pár, chovateľská skupina, prípadne súťaže celej výstavy - národné plemená, BIS (najkrajší pes výstavy) a podobne. Na tie si treba počkať do úplného záveru. Ak máte teda ašpirácie zúčastniť sa, máte čas na regeneráciu a úpravy. Tieto súťaže totiž začínajú o približne 15:00 - 16:00 a neskôr. A to je v skutku dlho. Preto je na mieste, aby ste psovi dopriali spánok v klietke, či v aute, ak je na to zvyknutý, prípadne s ním išli bokom, vyvenčili ho,...

www.tobrok.sk