Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatko
Pred kúpou
Výbava
Odber
Prvé dni doma
Starostlivosť
ChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Prečo kupovať vlčiaka len s preukazom pôvodu

Rozhodne kupujte psa od chovateľa, o ktorom si dačo dopredu zistíte – referencie od ľudí, ktorí od neho šteňatá majú, najlepšie je však navštíviť chovateľa osobne a vidieť, v akých podmienkach psy žijú, ako sa k nim chovateľ správa a ako sa chovajú psy k nemu, prípadne si prezrieť rodičov vrhu, ak sú k dispozícii obaja. NIKDY nekupujte psa a zvlášť nie ČsV, bez preukazu pôvodu. Plemeno je ešte málo rozvinuté a do chovu nie sú zaradené psy len s vážnymi odchýlkami od štandardu. A nie sú to maličkosti – chyby povahy sa vám môžu v budúcnosti 100 násobne vypomstiť a ušetrených pár stovák pri kúpe sa vám bude zdať bagateľ. Rodokmeň vám zaručuje štandard a to, že rodičia spĺňajú všetky požiadavky na uchovnenie. Chovný pes alebo sučka nie je zaradený do chovu napríklad pre RTG nález a DBK nie je maličkosťou.

V inzerátoch často vidieť text „predám šteňatá ČsV bez papierov – rodičia čistokrvní“ alebo „predám čistokrvné šteňatá ČsV bez PP, rodičia s PP“. Nuž, to, že sú rodičia čistokrvní je síce pekné, ale to, že pes nemá papiere znamená, že ich už nikdy nedostane a nebude sa môcť zúčastňovať na niektorých akciách. Ide skôr o lenivosť chovateľa, ktorý neprihlásil svoje šteňatá do plemennej knihy. Kruto povedané, ak chovateľ tvrdí, že on nepotrebuje mať psov papierových, nepotrebuje výstavné tituly a podobne, sú argumenty skôr smiešne. Nech teda nechová vôbec. A ak má registrovanú ChS koná navyše proti pravidlám FCI - je nutné toto nahlásiť na Klube chovateľov, danému chovateľovi bude odobraná licencia. Obchody so psami a podvody sú bohužiaľ v dnešnej dobe stále častejšie a preukaz o pôvode je vašou ochranou. Tiež kombinácia slov – čistokrvné bez papierov – je nezmysel. Keď pes nemá papiere znamená to, že nie je čistokrvný, aj keď má čistokrvných rodičov s PP, nemôžete hovoriť o čistokrvnosti alebo o tom, že je to vlčiak – nie je o tom dôkaz. Skúste sa opýtať, či má takýto chovateľ psov vyšetrených na dedičné choroby, KTO ich posúdil, že sú to vlčiaci a že sú štandardní a že majú povahu vhodnú na dedenie a tiež, ako vie, že nie sú príbuzní.

Čistokrvnosť je ako značka. Kúpite si niečo značkové, zaplatíte viac, ale viete, že je to kvalitné a ak sa čokoľvek vyskytne, môžete vec reklamovať alebo vám v servise poradia. Naproti tomu si môžete kúpiť niečo neznačkové, čo sa síce podobá na originál, ale nemáte záruku a je vysoko pravdepodobné, že sa vám vec veľmi skoro pokazí, nikto vám peniaze nevráti a nikto sa s vami baviť nebude. Áno, pes nie je vec, je to živý tvor a dokážeme ho milovať aj bez dôkazu o jeho pôvode.

Rodokmeň vám zaručí, že pes je naozaj daného plemena a má aj jeho charakterové rysy a povahu, rodičia spĺňali podmienky chovu, ako exteriérové, tak povahové a hlavne zdravotné a taktiež je vylúčené, že ide o blízkych príbuzných, pretože presne vidíte, kto sú starí rodičia alebo pra, pra rodičia.