NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárPublikácieO plemenáchKontakt

Plemenitba

ŠtandardHistóriaPovaha ČsVChov
Zvod mladých
Bonitácia
RTG DBK
SVP
DNA profil
DWDM
Plemenitba
VýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravie

 

 

 

Skôr ako sa rozhodnete, že by ste radi "dopriali" vašej sučke šteniatka, je nutné uvedomiť si pár vecí: sučka nemusí mať šteniatka ani raz - pôrodom nepredchádzate ŽIADNYM chorobám, je to mýtus! Ak máte psov bez preukazu pôvodu NEMNOŽTE psíkov! Preukaz pôvodu šteniatka nikdy nedostanú, nech sa na dané plemeno akokoľvek podobajú, alebo sú dokonca krajšie ako psy s preukazom pôvodu. Je veľmi pravdepodobné, že budú prenášať dedičné choroby, povahové problémy, či iné nedostatky, ktoré v tomto štýle chovu nikto nekontroluje, exteriérové vady, rovnako ani príbuzenskú plemenitbu - neviete, či nechcete kryť bratom, či otcom.

Ako chovateľ sa neorientujte na zisk prinášajúcu kvantitu, ale na kvalitu. Cieľom chovu je zlepšovať plemeno, dosiahnuť potomkov lepších ako rodičia čo do výzoru, zdravia, charakteru a využitia v praxi.

V tejto časti sa dozviete čo - to o výnimočnosti hárania sučky československého vlčiaka, pretože ako dedičstvo po vlkoch je aj toto trošku odlišné od psov. Ak plánujete chovať na vašej sučke, je dobré, ak nemáte žiadne skúsenosti, prizvať si niekoho skúseného a naštudovať si dopredu pár informácii o priebehu krytia (párenia, starostlivosti o gravidnú sučku, o samotnom pôrode a čo môžete pre sučku urobiť).

No a v neposlednom rade, je časť šteniatka po pôrode a odchove, kde zistíte ako sa starať o šteniatka v útlom veku a v čase pred odberom do nových príbytkov.

Chovateľ musí mať znalosti a byť pripravený na telefonáty, maily a návštevy majiteľov, ktorí potrebujú pomôcť. Ak nemáte dosť znalostí, nechajte zastrešiť svoj vrh niekým skúsenejším!

Nie je nič horšie, ako majiteľ začiatočník, ktorý si kúpi šteniatko od amatéra a ten mu nevie poradiť ani len s tým, čo robiť, ak šteniatko hryzie alebo čím kŕmiť!

Chovateľstvo a vaša starostlivosť pokračuje aj po predaji! Staráte sa o to, aby sa šteniatko malo dobre aj v novom domove, aj jeho majitelia a aby mali všetky potrebné informácie a návody.

NASLEDUJÚCE ČASTI STRÁNOK SÚ ORIENTOVANÉ NA PLEMENO ČsV!

 

Háranie sučky

Krytie - párenie

Gravidita

 

Pôrod

Šteňatá po pôrode

Odchov šteniatok

 

Export šteniat

Import šteniat

 

Koľko to všetko stojí?

Cena za uchovnenie, úplne orientačne vychádza podľa toho, či ste členom klubu alebo nie. Iste, oplatí sa byť členom klubu už len kvôli cenám.

Členstvo v klube ČsV je 17€ na rok (mimo dôchodcov a študentov). Na rok, kedy sa chystáte uchovňovať sa toto členstvo veľmi oplatí, nakoľko vám ušetrí cca 50€. Cena za výstavu sa pohybuje cca 35€, SVP 17€ pre člena, pre nečlena 51€, bonitácia 7€ pre člena, pre nečlena 21€,  RTG bedier vychádza okolo 60€, DNA+DM+DW 88€. Teda pre člena vyjde cena 207€ a pre nečlena 255€. Prirátajte si cestu na dané akcie, aby bola predstava lepšia. Povedzme, že orientačne za cca 300-350€ máte doma chovného psa. Ten si krytím na svoje uchovnenie "zarobí", keďže cena za krytie je približne 100€ za šteniatko. Chovný pes si teda svoje uchovnenie "vyrovná" skôr, ako chovná sučka.

Členstvo v klube LEON môžete získať kúpou šteniatka zo Slovenska za nižšiu sumu na prvý rok a to 12,50€ plus zápisné 10€. Členské na rok je 25€. Cena za výstavu sa pohybuje cca 35€, bonitácia 25€ pre člena, pre nečlena 50€,  RTG bedier vychádza podľa veterinára, orientačne okolo 80€, genetické testy závisia od laboratória. Orientačne okolo 35€ za jeden genetický test a sú potrebné 3 - LEMP, LPN 1, LPN 2. Prirátajte si cestu na dané akcie, aby bola predstava lepšia. Chovný pes si krytím na svoje uchovnenie "zarobí", keďže dostanete za krytie určitý obnos. Či bude však o vášho psa záujem, je vec druhá. Chovný pes si svoje náklady na uchovnenie "vyrovná" skôr, ako chovná sučka.

Keď sa chystáte odchovávať šteniatka, sú investície vyššie a závisia od toho, ako veľmi "luxusne" a odborne chcete chovať.

Priznanie názvu ChS 35€ (môžete odchovať na svoju domovskú stanicu, z ktorej je sučka a je z rovnakej krajiny, kde bývate, v tom prípade poplatok neplatíte). Vystavenie krycieho listu stojí 10€.

Vybavenie kotca, miesta, kde budú šteniatka počas pôrodu a prvých min.5týždňov - tzv. pôrodný box cca 80-100€. Záleží od toho, či chcete šteniatka vo vnútri alebo v kotci a či ste trošku zruční. V tom prípade si box alebo veľkú búdu spravíte aj sami, za cenu materiálu.

Prípravou na krytie je podpora imunity sučky, teda vitamínové preparáty napr.Roboran alebo imunoglukan 6-10€, prvotriedna strava s obsahom kyseliny listovej a aj napr.odčervenie pri začiatku hárania.

Test na progesterón, dôrazne odporúčam, cena je v skutku rôzna 6-25€ za vzorku (plus veterinár si môže vypýtať rôznu cenu za odobratie vzorky), prípadne ster, ktorý nie je tak presný, ale cena je nižšia a výsledok je ihneď do 6€. Očkovanie proti herpes vírusu 60€, prípadne mycoplasma a iné - cena záleží od veterinára.

Cesta za krycím psom - či kryjete doma alebo v zahraničí, toto je rozhodujúci faktor. Pretože aj cena za krytie je v zahraničí značne vyššia. Počítajte si kilometre, diaľničnú známku, ubytovanie v hotely alebo u majiteľa psa, stravu. Zostávate min. jednu noc, pretože keď už cestujete tisíc kilometrov, budete aj prekrývať. V práci budeme musieť mať pravdepodobne voľno. Cena za krytie je aj 200€ za krytie (za skok, bez ohľadu na počet šteniat, následne 100-150€ za šteňa.

Počas prvej polovice gravidity sa strava veľmi nemení, ale mala by byť prvotriedna. Na 21deň a viac je vhodné ísť na sono, skontrolovať, či je sučka kotná. Mnohí veterinári vám ho spravia aj zdarma, niektorí si vypýtajú cca 10€ ale aj 25€.

Pred príchodom šteniatok si treba nachystať do pôrodného boxu vymeniteľné staré plachty alebo jednorazové savé podložky, prípadne rozlišovacie stužky. Cena môže byť od 0€, ak máte takéto veci doma, do 25€, ďalej digitálnu váhu na váženie šteniatok. Nezabudnite, že podložky budete zrejme prať, min.3x za deň ich meniť. Odporúčam vyhrievaciu podložku, ktorá stojí 25-50€.

Počas rastu šteniatok odčervenie, očkovanie a čipovanie. Tu sa cena trošku líši od veterinára, ale suma sumárum rátajte 50€ na šteniatko. Orientačne. Pohroma je, ak šteniatka strádajú alebo sa vyskytne problém. To znamená umelý príkrm, výbava na umelé vykrmovanie.

Šteniatka potrebujú, rovnako ako matka, prvotriednu stravu. Iste, do 3,5 týždňa papajú materské mlieko, ale potom už jemne mleté kvalitné hovädzie a postupne pridávame rôzne druhy jedál. Ak chcete podávať granule, štartovacie rady kvalitných granúl stoja okolo 30-50€, tie najdrahšie aj 80€.

V piatom týždni, prichádzajú administratívne úkony. Prihlásenie šteniatok - klubové poplatky, ktoré závisia aj od počtu šteniatok. Zápis u ČsV 16,60-166€, kontrola vrhu pre člena klubu 50€, pre nečlena 150€, cena za krytie 8,30€, pri zahraničnom plemenníkovi 16,60€. Zápis u LEON začína vydaním krycieho listu 10€ pre člena, 20€ pre nečlena. Krytie psa je 15€ pre člena a 30€ pre nečlena. Kontrola vrhu 5€ za šteniatko pre člena (min. sadzba 20€) a pre nečlena 10€ za šteniatko (min. sadzba 40€).

Ak nie ste celkom "žgrloš", pridáte ku šteniatku majiteľom aj malú výbavičku, kúpno predajnú zmluvu,... My pridávame aj odborné vyšetrenia a teda náklady sú o to vyššie.

Za všetkým musíte vidieť aj náklady cestovné, veľa času a obety. Pre šteniatka musíte byť k dispozícii 24/7. Neustále ich kontrolovať.

Suma sumárum je cena závislá od krytia. TO je určujúca cena nákladov a tiež to, AKO veľmi prepychovo alebo odborne sa o šteniatka staráte a aj o sučku. Minimálne náklady, ak kryjete na Slovensku a nemáte to ďaleko a máte povedzme 5 šteniatok je do 1500-2000€, pre krytie v zahraničí aj 3000€ a viac. A nezabúdajme, pri odchove sa vždy môže stať, že budete potrebovať veterinára, vtedy náklady stúpnu tiež. Cena šteniatka 700-900€ je teda plne oprávnená u ČsV, u šteniat LEONov, ktoré zožerú rozhodne oveľa viac ako ČsV je cena od 1000€ plne oprávnená. Investícia na vrh závisí aj od počtu šteniatok. To je zrejmé. Halda šteniat zožerie kvantum jedla. Pričom 2-3 šteniatka odchovať je jednoduché.

www.tobrok.sk