Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChov
Zvod mladých
Bonitácia
RTG DBK
SVP
DNA test
DWDM
Plemenitba
VýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Plemenitba

Skôr ako sa rozhodnete, že by ste radi "dopriali" vašej sučke ČsV šteniatka, je nutné uvedomiť si pár vecí: sučka nemusí mať šteniatka ani raz - pôrodom nepredchádzate ŽIADNYM chorobám, je to mýtus! Ak máte psov bez preukazu pôvodu NEMNOŽTE psíkov! Preukaz pôvodu šteniatka nikdy nedostanú, nech sa na dané plemeno akokoľvek podobajú, alebo sú dokonca krajšie ako psy s preukazom pôvodu. Je veľmi pravdepodobné, že budú prenášať dedičné choroby, povahové problémy, či iné nedostatky, ktoré v tomto štýle chovu nikto nekontroluje, exteriérové vady, rovnako ani príbuzenskú plemenitbu - neviete, či nechcete kryť bratom, či otcom (prečítajte si časť - prečo šteniatko s PP).

Ako chovateľ sa neorientujte na zisk prinášajúcu kvantitu, ale na kvalitu. Cieľom chovu je zlepšovať plemeno, dosiahnuť potomkov lepších ako rodičia čo do výzoru, zdravia, charakteru a využitia v praxi.

V tejto časti sa dozviete čo - to o háraní sučky československého vlčiaka, pretože ako dedičstvo po vlkoch je aj toto trošku odlišné od psov. Ak plánujete chovať na vašej sučke, je dobré, ak nemáte žiadne skúsenosti, prizvať si niekoho skúseného a naštudovať si dopredu pár informácii o priebehu krytia (párenia, starostlivosti o gravidnú sučku, o samotnom pôrode a čo môžete pre sučku urobiť).

No a v neposlednom rade, je časť šteniatka po pôrode a odchove, kde zistíte ako sa starať o šteniatka v útlom veku a v čase pred odberom do nových príbytkov.

Chovateľ musí mať znalosti a byť pripravený na telefonáty, maily a návštevy majiteľov, ktorí potrebujú pomôcť. Ak nemáte dosť znalostí, nechajte zastrešiť svoj vrh niekým skúsenejším!

Nie je nič horšie, ako majiteľ začiatočník, ktorý si kúpi šteniatko od amatéra a ten mu nevie poradiť ani len s tým, čo robiť, ak šteniatko hryzie alebo čím kŕmiť!

Chovateľstvo a vaša starostlivosť pokračuje aj po predaji! Staráte sa o to, aby sa šteniatko malo dobre aj v novom domove, aj jeho majitelia a aby mali všetky potrebné informácie a návody.

 

Háranie sučky

Krytie - párenie

Gravidita

 

Pôrod

Šteňatá po pôrode

Odchov šteniatok

 

Export šteniat

Import šteniat

Testy šteniat