Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

Plemeno
História
Štandard
Výklad štand.
Povaha ČsV
Kríženci vlka
ŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Lupo Italiano

Plemeno Lupo Italiano vzniklo krížením vlčice z oblasti Latium v Taliansku a nemeckým ovčiakom. Vzniklo v roku 1966, pričom zámerom bolo vytvoriť super-psa, ktorý kombinuje silné zdravie, silu a lepšie zmysly po vlkovi a poslušnosť po ovčiakovi. Podobne ako u československého vlčiaka. Hybrid by bol dosť blízko k vlkovi na to, aby bol bez genetických vád a chorôb, ktoré často vidíme u čistokrvných psoch, ale dostatočne domestikovaný na to, aby mohol byť využitý ako vojenský či policajný pes. Tieto nepodplatiteľné a odvážne psy vynikali pri hľadaní ľudí po katastrofách a ako záchranárske psy.

V Taliansku sa používajú ako záchranári a pomáhajú lesníkom.

Lupo Italiano je chránené plemeno, ktorého komercionalizácia a rozmnožovanie mimo kontroly Agentúry pre ochranu Lupo Italiano je prísne zakázané, nie sú na predaj a pre reprodukciu platia striktné pravidlá.

Na rozdiel od väčšiny krížencov vlkov, tento pes sa preukázal ako vhodný na využitie ako pracovný pes a jeho chov bol prevzatý Talianskou vládou. Chovné zariadenie bolo vytvorené v Cumana (Piemont) a počet psov sa postupne zvýšil na 700 kusov. Plemeno bolo  oficiálne uznané talianskou vládou a zákony boli odovzdané na zabezpečenie finančných zdrojov pre chov. V súčasnej dobe rad Alpských záchranných tímov využívajú tieto psy na vyhľadávanie obetí lavín. Postupom času, sa ukázal ako lepší než nemecký ovčiak v lokalizácii osôb pochovaných pod snehom. Bol použitý ako záchranný pes vyhľadávajúci osoby uväznené pod troskami zrútených budov v dôsledku zemetrasenia.

Plemeno pripomína nemeckého ovčiaka v vzhľade, no jeho ňufák pripomína vlka, nos je čierny. Výška sa pohybuje medzi 60 - 70 cm pre psov, a 58 až 65 cm suky. Hlava a jej výraz definuje pohlavie zvieraťa. Pery by mali byť čierne. Čeľusť je silná, plný počet zubov je 42, skus nožnicový. Oči - majú intenzívny a lojálny výraz, vo farbe jantáru žltej farby, modrá farba je nežiaduca vlastnosť. Uši stredne veľké, dokonale pohyblivé podľa nálady a pohybu zvieraťa. Telo je robustné, nie je príliš pretiahnuté. Brucho je silné a vtiahnuté, chrbtica je rovná, a veľmi dobre stavaná. Zadok je mierne klopený. Nohy sú silné, ale nikdy nie ťažké. Nie veľmi preuhlené zadné nohy. Lupo Italiano by sa  mal vždy pohybovať rýchlo a elegantne, a to napriek svojej veľkosti. Jeho klus by mal budiť dojem "elegantnej sily", pripomínajúcej divokého vlka. Končatiny dlhé, svalnaté, mierne pokrčené. Jeho srsť je stredne dlhá a tvrdá, kratšia a jemnejšia na stehnách, hlave a končatinách. Farba sa pohybuje od sivej, s rôznymi znakmi, do smotanovej, s tmavým sedlom. Chvost je bez ohnutia, visí po kĺby, a nesmie vykazovať nadmerné stočenie (ako Sibírsky husky).

Lupo Italiano je veľmi dobre prispôsobený pre prácu v horskom prostredí ako lavínový pes či záchranársky. Je odolný voči nepriaznivým poveternostným podmienkam a zlému počasiu. Nie je ovplyvnený oslnením snehom. S jeho zmyslom pre vône, je ideálny pre hľadanie nezvestných osôb alebo ranených zvierat. Preto sa preukazuje, že je ideálnym pomocníkom pre Lesnú stráž. Môže byť vycvičený ako policajný pes, má veľkú fyzickú silu a neuveriteľnú rýchlosť.

Je extrémne živý, obdarený divokou a nezávislú povahu, počúva s pevným presvedčením, nikdy nie podriadene a nesamostatne. Veľmi miluje ľudí, s ktorými žije a miluje ich nadovšetko. Pri cudzích je ostražitý, chráni svoj majetok a stráži ľudí, ktorí sa spoliehajú na neho.