Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravie
Ochorenia
Očkovanie
Cudzopasníci
Choroby ČsV
Veterinár
Anatómia
ŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Leukémia

Leukémia je typ rakoviny, ktorá vyplýva zo šírenia rakovinotvorných krviniek v kostnej dreni. Náklonnosť na ochorenie môže mať aj genetické pozadie, ale zatiaľ nie je táto teória dostatočne overená. Leukémia má mnoho typov a záleží od konkrétneho typu buniek, ktoré sú napadnuté ochorením. U psov je to najčastejšie lymfatické leukémia.

Príznakmi tohto ochorenia sú:

anorexia,

strata hmotnosti,

únava, letargia, malátnosť,

krvácanie, podliatiny,

bledé ďasná

záchvaty

hnačka, zvracanie

zvýšený príjem tekutín, močenie

abnormálne chovanie...

Ďalšími príznakmi sú špecifické poruchy postihnutých orgánov.

Najzákladnejším diagnostikovaním je vyšetrenie krvi. Hodnotí sa počet krviniek a krvných doštičiek. Znakom ochorenia je prinízky alebo privysoký počet bielych krviniek. Pri vyšetrení sa sleduje horúčka, zväčšenie brušných orgánov, bledé sliznice. Ďalším vyšetrením je biochemický profil - hodnotí hladinu cukru v krvi, krvné bielkoviny,... Následne je to vyšetrenie moču, RTG hrudníka kvôli rakovine pľúc, ultrazvuk brucha a konečným testom je vyšetrenie kostnej drene.

Keďže leukémia je ochorenie krvi, šíri sa do celého tela. Spôsob liečenia určuje druh leukémie. Síce liečba samotnej leukémie môže byť úspešná, poškodenie orgánov môže spôsobiť ďalšie komplikácie.  Rizikové sú infekcie, s nechutenstvom súvisí oslabenie organizmu, neurologické poruchy, záchvaty. Bohužiaľ pes po určení diagnózy prežije niekoľko mesiacov, možno rok. To sa týka druhu ALL (akútna lymfoblastová leukémia). Zvieratá s CLL (chronická lymfatická leukémia) môžu žiť niekoľko rokov.

Spôsobom liečenia je aj chemoterapia, zo začiatku týždenne. Je však menej účinná pri ALL. Riešením sú aj transfúzie krvi pri anémii, zabezpečí to stabilizáciu stavu zvieraťa, ktoré má nízky počet krviniek. Pri psích transfúziách platí ako u ľudí rovnaká krvná skupina. Pri nízkom počte bielych krviniek, ktoré by bojovali proti infekciám sa podávajú antibiotiká. Okrem týchto liečiv sa môžu ako podpora podávať infúzie s tekutinami proti dehydratácii a ako podpora pri nechutenstve a rýchlom chudnutí môže byť podávaná aj podporujúca výživa cez katéter.

Akútna forma lymfatickej leukémie ALL je častejšia u veľkých plemien a teda aj u ČsV. Príznaky začnú vykazovať veľmi náhle a často môžu mať horúčku. Chronická forma CLL je zase častá u psov nad 10 rokov, príznaky sú prítomné celé mesiace, roky než sú diagnostikované. Ide o schudnutie, letargiu, podobať sa môžu na viacero ochorení.