Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

Plemeno
História
Štandard
Výklad štand.
Povaha ČsV
Kríženci vlka
ŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Kunming

Plemeno bolo vyšľachtené na začiatku roku 1950, aby plnilo požiadavky na vojenských psov v Yunnane. Skupina 10 vojenských krížencov vlkov bola prinesená do Kunmingu (mesto provincie Yunnan) z Pekingu vojenského výcvikového programu (plemeno týchto 10 psov nie je známe, ale môžu to byť nemeckí ovčiaci alebo ich kríženci). Ďalšie psy boli potrebné a tak bolo privezených 50 psov vhodných pre domácnosť z Kunmingu a 40 podobných psov z mesta Guiyang. Po tréningu, najlepších dvadsať z 90 "civilných" psov bolo vybraných. 10 vlčích krížencov z Pekingu, týchto 20 "civilných“ psov, plus ďalších 10 "ovčiakov" dovezených z Nemecka. Tieto psy predstavovali základňu, z ktorej bol vyvinutý Kunming. Kunming vlčiaci sú široko používané čínskou armádou a políciou. Ako plemeno boli uznaní v roku 1988.

Kunming Wolfdogs typicky stredne veľké psy, ktorí patria do kategórie typu špica. Hlava a telo z Kunminga podobné vo vzhľade k nemeckému ovčiakovi. Majú sezónnu srsť, ktorá je na dvojvrstvová – s podsadou, počas neskorej jesene do začiatku zimy, ale vypĺzne do kratšej srsti počas neskorej jari. Chvost je dlhý ako u nemeckého ovčiaka. Kunming občas zdvíha chvost vysoko kosákovito hore, keď je vzrušený, ale často ho nesú za chrbtom, ako ich vlčí predkovia vo vodorovnej polohe, či voľne spustený. Srsť je označená čiernym sedlom a papuľa je tiež čierna (je to žiaduce), vyskytuje sa spolu s inými farbami od svetlo béžovej do ryšavej.

Výška sa pohybuje od 64-68cm a váha 30-38kg. Je vyšší ako typický nemecký ovčiak, ale pôsobí menší. Má širokú hlavu, okrúhle oči, trojuholníkové uši. Majú silné kosti a nohy.

Kunming podobné črty správania od svojich predkov nemeckých ovčiakov. veľmi inteligentní, zvyčajne sebaistí, sú zvedaví a ochotní učiť sa, to im umožňuje vyniknúť vo výcviku. Avšak, tiež veľmi aktívni a vyžadujú veľa aktivít a ideálne jednu dlhú prechádzku za deň, aby mali čo robiť. Ako nemecký ovčiak, Kunming je vhodný k deťom, ak je riadne socializovaný a pod dohľadom. Pretože kvôli ich vlčiemu pôvodu, majú stále tendenciu občas napadnúť ľudí okolo seba.

Je využívaný v armáde, v polícii ale dostáva sa aj do domácností, ako rodinný miláčik. Stále je to vzácne plemeno, no v posledných rokoch sú pre ľudí zaujímavé práve vzácne plemená, ale je jasné, že nie je pre každého vhodný. Je dobrým spoločníkom, avšak jeho výchova a výcvik nesmú byť zanedbané. Sú vysoko inteligentní. Výcvik nie je nikdy problémom, ak sa začína v rannom veku. Veľmi dôležitá je pre pokojný život hlboká socializácia. Nemajú problém ani s deťmi, ktoré berú ako svojich malých pánov, tiež vychádzajú aj s inými psami.

Sú veľmi zdravé plemeno, pretože sa kládol veľký dôraz na výber zakladateľských psov. Dožívajú sa 12 – 14 rokov. Keďže sú veľmi aktívni, nepatria do bytu, potrebujú denne dlhé vychádzky, aktivity, inak majú demolátorske sklony. Srsť nepotrebuje špeciálnu starostlivosť, len vyčesať pri pĺznutí.