Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravie
Ochorenia
Očkovanie
Cudzopasníci
Choroby ČsV
Veterinár
Anatómia
ŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Herpes vírus

V poslednej dobe veľmi často skloňované hlavne u chovateľov, ktorý sa chystajú kryť sučku. Aj keď si mnohí myslia, že ich chovu sa to netýka, alebo sa to netýka Slovenska, opak je pravdou. Sú to práve krycí psy, ktorí väčšinou nakazia sučku pri párení, pretože vírus sa šíri oblizovaním, oňuchávaním a pohlavným stykom. Z takto nakazenej sučky sa vírus prenesie na šteniatka, sama suka nemusí mať s vírusom žiaden problém. Rovnako ako Strep G, býva práve herpes vírus prvá možnosť, ak sučka nezabrezáva, potratí alebo celý vrh uhynie.

Herpes vírus a jeho prítomnosť nie je hanbou pre chovateľa, no udržiavanie čistoty ako krycieho psa, suky, ako aj prostredia, kde žije je na mieste. Už malá koncentrácia čistiacich a dezinfekčných prostriedkov vírus zničí. Úplne sa zničí sa aj teplotou vyššou ako 40°C, už teplota nad 37°C spôsobuje stratu aktivity do 22 hodín. Nakaziť sa vírusom sa môže pes aj na akcii s vysokým počtom psov a ani o tom vedieť nemusíme. Vírus v ňom prebýva aj bez zjavných symptómov. Pri oslabení imunity môže prepuknúť a rozširovať sa ďalej.

Vírus sa prejavuje skutočne rôznorodo a závisí od mnohých faktorov a okolností - vek, kedy k infekcii prišlo, môže sa prejavovať problémami s dýchaním, reprodukčnými problémami a úhynom šteniat. U dospelých jedincov útlm, výtok z očí, celková neochota k pohybu, ťažké dýchanie,... Ale môže byť aj bez príznakov a o to nebezpečnejší jedinec je, pretože je zdrojom nákazy a ani o tom nevieme. Ak je pes zdravý, vírus "spí", nebezpečným sa stáva, ak je pes oslabený, chorý, vtedy je vírus aktívny a je rizikom pre ostatných.

Ako sme písali, nemusíte o víruse vedieť, sučku nakryjete a potom dochádza k abnormáliám. Plody sú vstrebané, aj keď na sone, je ich najprv krásne vidieť. Aj v ideálnych podmienkach sa stane, že životaschopné šteniatka začnú v prvom týždni hynúť. Väčšinou vírus prepukne u tých najväčších najprv. Inkubačná doba je krátka, približne do jedného týždňa sa prejavia príznaky ako zvracanie, hnačky, odmietanie potravy - strata sacieho reflexu, výtok z očí a nosa, lapanie po vzduchu, môžu sa prejavovať plačom od bolesti. Ak sú šteniatka nakazené a kvília od bolestí, môže to mať negatívny vplyv aj na sučku, ktorá ich môže odvrhnúť, pretože záťaž nezvládne. Úhyn je takmer 100%, no ak vírus nakazí staršie šteniatka, je možnosť ich prežitia, no s trvalými následkami nervové poruchy a pod.

Niektorí chovatelia sú známi tým, že povoľujú návštevy k šteňatám veľmi skoro - už od jedného, dvoch týždňov, dokonca aj návštevy s inými psami. Je to veľmi nesprávne! A neprirodzené aj pre suku. Chovateľ by mal svoje šteniatka chrániť aj týmto spôsobom, že nedovolí kontakt s cudzími ľuďmi a zvieratami min. prvé tri týždne. Socializácia je fajn a mnohí sa snažia návštevami v útlom veku zabezpečiť ruch pre šteniatka, ale skutočne to nie je správne. Šteniatka budú mať možnosť sa socializovať a prvé tri týždne je na mieste nechať ich len s matkou, chovateľom, prípadne jeho úzkou rodinou. Zamedziť olizovanie inými psami a podobne.

Ak je pes infikovaný, je infikovaný doživotne. To znamená, môže ho prenášať. Ak však má sučka dosť protilátok a je krytá, šteniatka si tieto protilátky vezmú pri ich kojení mliekom a sú tak prirodzene chránené.

Vyšetrenie sučky pred krytím je síce fajn, ale môže byť infikovaná pri krytí, preto ideálny stav je vyšetrenie psa a suky priamo pred krytím, čo je v drvivej väčšine prípadov nemožné. Niektorí veterinári odmietajú očkovať proti herpes vírusu. Každopádne zatváranie očí pred týmto problémom nie je na mieste. Je jednoduchšie zaplatiť si dve vakcíny a mať istotu, než potom pozerať, ako šteniatka hynú.

Jediná dostupná vakcína na našom trhu je Eurican Herpes. Pes musí byť pred vakcináciou úplne zdravý, odčervený, v dobrom výživnom stave. V opačnom prípade si nedokáže vytvoriť dostatočné množstvo protilátok proti vírusom a baktériám podaným vo vakcíne. Aby fungovala ako má, sú nutné dve aplikácie vakcíny:

Aplikácia počas hárania alebo najneskôr za 7 -10 dní po nakrytí suky

Aplikácia 1 -2 týždne pred očakávaným pôrodom