NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárPublikácieO plemenáchKontakt

Priemyselne pripravovaná strava - granulovaná

ŠtandardHistóriaPovaha ČsVChovVýživa
Náš BARF
Výživové látky
Ako kŕmiť
Podľa veku
Špec. výživa
Druhy stravy
VýchovaVýcvikVýstavyZdravie

 

V dnešnej dobe nie je problémom výživa psa. Stačí zájsť do obchodu a kúpiť hotové jedlo – granule alebo konzervu. Ale je mnoho značiek a ešte väčšie množstvo rôznych druhov granulí a vyznať sa v nich nie je jednoduché. Strava psa je asi to posledné miesto, kde by ste mali šetriť. Mylne sa domnievate, že stačí zájsť do hypermarketu a kúpiť 20 kilové balenie za 5 eur.

V prvom rade si treba uvedomiť základné parametre, ktoré musíte sledovať vzhľadom na vášho psa. A to je jeho vek. Či ide o šteňa, dospievajúceho psa, psa dospelého alebo starého. K tomu sa vzťahuje aj jeho váha, niektoré krmivá sa totiž rôznia v druhoch aj podľa váhy psa (veľkosti) a nie podľa veku. Pre vlčiaka kupujeme krmivo pre veľké plemená. Ďalej zohľadnite, či je to pes v záťaži, pracujúci pes, kojaca sučka alebo či je pes náchylný alebo alergický na niektoré zložky, pes obézny,... Podľa týchto základných ukazovateľov sa budete pre výbere riadiť, čo do určenia druhu krmiva (pozn.: nemusíte kupovať preventívne holistické krmivá a hypoalergénne, ak váš pes nie je alergický, je to ako keby ste dieťaťu nedovolili preventívne jesť všetko, pretože čo ak bude alergické, nič netreba preháňať).

Granuly vznikli v roku 1860 v USA, boli vymyslené počas krízy, aby psy nemuseli dostávať mäso, ale lacné otruby, obilniny, zeleninu. V dnešnej dobe vyjde kŕmenie surovým mäsom rovnako, dokonca lacnejšie, ako tými najkvalitnejšími granulami. Prečo sa uspokojiť s „exkluzívnym“ obsahom mäsa 20-30, 40% v granuliach, keď môžete mať 100%?

Osobne som odporcom granulí. Granule budú vždy len granule a normálnu stravu nenahradia plnohodnotne. Už len kvôli jednotvárnosti. Granule majú svoje výhody, to sa nedá poprieť a mnohí ľudia na ne nedajú dopustiť, nakoľko dosahujú s nimi dobré výsledky.

Za hlavné výhody granúl považujeme:

ľahká dostupnosť – stačí zájsť do obchodu a kúpiť, prípadne objednať cez internet

ľahká skladovateľnosť - stačí hodiť vrece do špajze, netreba mrazák

jednoduchý návod na používanie – nasypať a hotovo,

pes by mal dostať všetko, čo potrebuje.

Nevýhody:

jednotvárnosť,

obsahujú chemikálie,

nikdy neviete, čo presne dávate psovi,

zažívacie problémy, choroby, alergie,

nechuť k jedlu,

granule s obsahom karoténu spôsobujú tmavnutie očí u ČsV,

nedostatočný obsah mäsa, bielkovín, výživových látok v prirodzenej podobe.

Priemyselne vyrobené krmivá

a) Vlhké krmivá obsahujú 70 až 85% vody, sú to konzervy, ktoré nájdeme aj v supermarketoch aj v špecializovaných obchodoch. Hlavnou zložkou je mäso, preto sú chutné a psy ich majú radi. Ďalej obsahujú iné mäsiarske výrobky, bielkovinové doplnky, vitamíny a minerály. Záleží od zloženia, tam zistíte, či je konzerva vhodná aj ako samostatné krmivo, alebo či je nízkokalorická a má sa kombinovať s prílohou – ryžou, cestovinami, pečivom,... Konzervy sú poväčšine kvalitné, no aj finančne náročnejšie, preto ich mnohí chovatelia skrmujú len príležitostne. Sú trvanlivé a ľahko sa skladujú. Po otvorení ich čím skôr spotrebujme, teda do jedného dvoch dní a skladujme v chladničke – v zásade sa však riadime návodom na etikete. Na dlhodobé používanie však neodporúčam.

b) Polovlhké krmivá – Obdobne ako konzervy, obsahujú 25 - 60% vody, mäsitú zložku, mäsiarske výrobky, obilniny, tuky, cukry, no obsahujú len 15-30% vody. Pred skrmovaním potrebujú určitú úpravu. Môžu sa zmiešavať so sacharidovými doplnkami stravy, no väčšina má zloženie prispôsobené na konzumovanie bez pridaní iných zložiek. Sú značne náročnejšie na skladovanie ako konzervy alebo granule.

c) Suché krmivo menej ako 14% vody, teda granule, sú dnes najrozšírenejšie, pretože nevyžadujú žiadnu úpravu. Môžu sa navlhčovať vlažnou vodou, mäsovým alebo zeleninovým vývarom. Obsahujú všetky potrebné zložky stravy, no je nutné dávať pozor na toto zloženie, pretože zlým výberom granúl môžete viac pokaziť ako zlepšiť. Obsahujú obilniny, bielkoviny rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, tuky, vitamíny a minerály. Mnohí výrobcovia však šetria na prísadách a používajú priveľké množstvo mäsokostnej múčky, obilnín a odpadu, čo sa odráža na cene a je to aj prípadom supermarketových granúl. Najdrahšie však neznamená najlepšie, i keď sa k tomu veľmi blížime. Najvhodnejšie je kúpiť vzorku krmiva, ktorú vám osvedčili iní chovatelia prípadne má vynikajúce referencie a sledovať psa, ako bude naň reagovať. Sledujte hlavne jeho stolicu a chutnosť granúl. Sledujte obsah vápnika a fosforu v granuliach, ktorý nájdete na obale. Mal by byť Ca:P = 1,2-1,4:1. Z hľadiska skladovania nie sú náročné, stačí chladnejšie, tmavé a suché miesto v uzatvorenom obale.

Suché krmivo delíme na:

udržiavacie a štandardné – s normálnym obsahom energie pre dospelé psy v bežnej záťaži

pre zvýšenú záťaž - súťaže, akcie, výstavy

veľmi pracovne zaťažené psy a kojace sučky – sú energeticky bohaté a bohaté na živiny

redukčné diéty – sú špeciálne upravené, pre psi obézne - teda light verzia

holistické krmivá - pre alergické psy, sú upravené pre rôzne ochorenia, s upraveným zastúpením látok ako tuky, bielkoviny, vláknina presne podľa ochorenia psa. Je dobré sa poradiť o ich podávaní s veterinárom, prinajmenšom s predajcom.

pre rastúce šteňatá – sú energeticky bohaté a prispôsobené pomeru vápnika a fosforu, ktorý potrebuje rastúce šteňa.  

pre seniorov a staršie psy

Krmivá sa delia podľa ceny

a) ekonomické krmivá – vyznačujú sa veľmi nízkou cenou, ľahko sú dostupné aj v supermarketoch. Energeticky sú však nedostačujúce, preto majú vyššiu dennú dávku, obsahujú málo bielkovín živočíšneho pôvodu, za to veľa obilnín a mäsokostnej múčky, majú nízku chutnosť a často sú označené len názvom predajne.

b) prémiové krmivá – sú štandardom a rozumným kompromisom medzi cenou a kvalitou, obsahujú viac bielkovín živočíšneho pôvodu, sú dostupné, no kvalitou veľmi rôzne, množstvo zastúpenia látok nie je ustálené a je nutné si dobre prečítať zloženie a posúdiť ho.

c) super prémiové krmivá – veľmi kvalitné, čo sa odráža aj na vyššej cene, použité sú kvalitné zložky, rokmi overená kvalita, hlavnou zložkou je živočíšna bielkovina, sú energeticky bohaté, nižšie denné kŕmne dávky, ale sú aj menej dostupné, často len na objednávku u dílera.

Označenie na balení ako prémiové a super prémiové je nutné brať s rezervou, je len orientačné a nemusí zodpovedať realite. Často nájdeme krmivo veľmi kvalitné, cenovo však v triede prémiových a opačne, v triede super prémiových predražené krmivo, známe len z reklám, no kvalitou na úrovni prémiových... Je nutné sledovať trh a referencie iných chovateľov, no hlavne svojho psa. Z tých lepších, s ktorými majú chovatelia dobré skúsenosti, sú napr. Timberwolf, First Mate, Orijen, Trainer natural, Barking heads, Brit Care, Purizon, Forza 10, Taste of wild, Artemis, N and D,  Profine, Brit Premium, Nutra Gold, Platinum,... a mnohé iné. To, že s nimi majú dobré skúsenosti a ich psy ich znášajú neznamená, že ich bude znášať aj váš pes. Je možné, že budete musieť vyskúšať viac značiek, kým nájdete tú, čo vyhovuje vášmu psovi.

Zásady nákupu krmiva

krmivo kupujte len v nepoškodenom obale,

vyhnite sa váženému krmivu, neviete, koľko bolo otvorené a ako bolo skladované,

kupujte len balenia, ktoré dokážete spotrebovať do dátumu spotreby,

dbajte na obsah látok a ich vhodnosť práve pre vášho psa,

kupujte krmivá, ktoré sú overené chovateľmi, ktoré skrmujú už po generácie a je vidno ich výsledky,

vyhnite sa nákupu v supermarkete alebo pochybných obchodoch, nakupujte v chovproduktoch alebo v iných špecializovaných obchodoch, prípadne u veterinára, či cez internet,

Mnohí veterinári predávajú krmivá, odporúčajú ich ako tie najlepšie. Skontrolujte ich zloženie, často sa totiž stane, že aj veterinár predáva krmivo nekvalitné, ale bude vás "nútiť" k jeho kŕmeniu. Veterinár vám môže krmivo odporučiť, ale či ním budete kŕmiť, je len na vás.

pri skrmovaní daným krmivom sledujte zdravotný a fyzický stav psa a jeho výkaly,

Vyhnite sa krmivám, ktoré obsahujú konzervanty ako butylovaný hydroxyanisol - BHA, butylovaný hydroxytoluen - BHT, propylén glykol a ethoxyquin,... Tiež melasu, kukuričný sirup a farbivá ako Blue 2, Red 40,... Pivovarnícka ryža, ktorá nemá žiadnu hodnotu pre výživu a sú to len šupky ryže. Rybacia múčka sa zase konzervuje hore spomenutým ethoxyquinom.

POZOR! Mnohí distribútori krmív vedia, že konzervanty sú nežiaduce a preto ich neuvádzajú na etikete. Prípadne ich zamaskujú ako antioxidanty schválené Európskou úniou. Ak dané krmivo má certifikát AAFCO, musí byť na štítku presne uvedené, čo všetko dané krmivo obsahuje, vrátane konzervantov. Certifikácia je pre vás záruka kvality.

Denná dávka by sa mala individuálne nastaviť. Každé krmivo má na obale orientačnú dávku krmiva. Sledujte, či váš pes priberá alebo chudne a podľa toho mu nastavte dávku krmiva. Obezita je rovnako nebezpečná ako podvýživa. Ak pes chudne aj napriek zvýšenej dávke, prehodnoťte zmenu krmiva na energeticky viac výdatné.

Ako čítať zloženie? Ako zistiť, ktoré granule sú vhodné?
Čo do zloženia krmiva nepatrí?

Sója - je zdrojom proteínov, ale stále je to rastlina, ktorá len umelo zvyšuje objem. Hlavným zdrojom bielkovín musí byť mäso.

Vysoké percento popola - znamená, že v mäse, ktoré bolo použité, bolo veľa kostí a odpadu, ktoré tam nepatria. Kvalitné krmivo má nízky obsah popola a tento vlastne určuje jeho čistotu. Avšak vzťahuje sa na údaj obsahu N-látok, teda pri 20-22% N látok je popol 9% nekvalitná múčka, ale pri 40% N-látok je 9% kvalitná múčka. Ideál je 5 - 7% popola.

Vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu - sú to hlavy, perie, kopytá, beháky, moč, trus, šupiny z rýb,... Zvyšujú obsah bielkovín, ale do kvalitného krmiva nepatria. Ak je napr. napísané mäso a mäsové deriváty - kuracie a hovädzie mäso spolu 30%, znamená to, že z tej mäsitej časti, je len 30% mäsa, ostatné je neznáme - odpad. To isté platí u obilnín.

Hydinová múčka, mäsová múčka, rastlinné proteíny, živočíšne proteíny, vedľajšie rastlinné produkty, vedľajšie živočíšne produkty - sú to všetko produkty neznámeho pôvodu a kvality a často odpady, ktoré naozaj do jedálnička psa nepatria.

Chlorid sodný - teda soľ, tá v krmive nemá čo hľadať.

Konzervovanie - hydinová a rybacia múčka sa chemicky konzervuje, aj keď túto múčku výrobca nekonzervuje, jej predajca ju konzervovať mohol. Obsah vitamínu E v hodnote 200UI/kg, je normálna hodnota, ak krmivo obsahuje rastlinný tuk, ak obsahuje tuk živočíšny - hydinový, kurací, rybia múčka, ide o pravdepodobne skryté konzervanty BHA. Pri obsahu 500 - 700UI/kg u kvalitnejších krmív ide najčastejšie o konzervovanie prírodné. Hranica bezpečnosti je max. 900UI/kg. V žiadnom prípade nie konzervanty BHT, či BHA, etoxyguin, propylgallát (môže ale nemusí, ideál, ak ho neobsahuje), inak "maskované" ako EU schválené konzervanty.

Veľký obsah obilnín - rozpísaný jeden druh obilniny na viac síce zmenšuje ich objem opticky v percentách, ale spočítaním zistíte, že ich je veľa, pšenica, kukurica, sója, to všetko sú zbytočné obilniny v krmive. Obilniny nesmú byť na prvom mieste v zložení.

Sójový, príp. repkový olej - často označený ako rastlinný olej, nemal by byť v krmive

Farbivá - v žiadnom prípade

Poradie surovín určuje, ktorej látky je v granuliach najviac. Ak je na prvom mieste ryža, pšenica, znamená to, že obsahuje viac obilnín ako mäsa. Takéto granule nie sú vhodné. Rovnako, ak je na popredných miestach niečo iné, ako mäso z presne definovaného zdroja, napr. kuracie mäso, klokanie mäso,...

Príklad nevhodného krmiva:

Pšenica, oškvarky, ryža, hydinová múčka, hydinový tuk, repné rezky, lososový olej s obsahom polynenasýtených omega-3 a omega-6 mastných kyselín, chlorid sodný

Analytické zložky: bielkoviny (proteiny) 23%, oleje a tuky 8%, vláknina 2,7%, popol 8%, vápnik 1,45%, sodík 0,40%, vlhkosť 10%
Aditíva na kg: Výživové doplnkové látky:
Vitamín A (E672) 15000 m.j.
vitamínu D3 (E671) 2.000 m.j.,
Vitamín E 100 mg,
železa (železo (II) sulfát monohydrát E1) 77 mg,
zinok (síran zinočnatý monohydrát E6 ) 135 mg,
mangán (Mn (II) kysličník E5) 28 mg,
meď (meď (II) sulfát, pentahydrát E4) 13,5 mg,
kobalt (kobalt (II) sulfát, pentahydrát E3) 2 , 2 mg,
jód (jodid draselný E2) 1,35 mg,
selén (seleničitan sodný E8) 0,27 mg, s antioxidant BHA (E-320),
propylgalát (E 310)

Celé zle! Krmivo obsahuje hlavne obilniny - pšenica na prvom mieste. Potom oškvarky - žiadny kvalitný zdroj bielkovín. Potom zase obilniny - ryža. Ďalej krmivo obsahuje hydinovú múčku - je to produkt neznámeho pôvodu. Na ďalšom mieste je zase tuk. Na ďalšom mieste sú repné rezky a zase tuk. Obsahuje aj chlorid sodný - soľ, tá je nevhodná pri kŕmení! Všimnite si obsah vitamínu E, v spojení s toľkými tukmi a s jeho nízkym obsahom je viac než isté, že obsahuje chemickú konzerváciu, ktorá je dokonca aj vypísaná ako antioxidant BHA a propylgalát - karcinogénne látky. Mimo iné výhrady, ktoré sú aj tak dosť silné argumenty, neviete presne aký je pomer vápnika a fosforu. Tiež obsah popolovín je dosť vysoký, teda žiadne kvalitné suroviny. Suma sumárum - výrobok, ktorý sa nehodí ani do jedálnička sliepky a nie ešte psa!

Čo je v zložení krmiva OK?

Prírodná konzervácia - alfa tokoferoly, rozmarín, kyselina citrónová. Obsah vitamínu E nad 200UI/kg, ideál 500 - 700UI/kg. Di-Alpha tocopheryl acetate je syntetický a RRR-alfa-tocopheryl je prírodný konzervant.

Pomer vápnika a fosforu - ideálom je 1,2 vápnika : 1 fosforu do 6 mesiacov. Po 9 mesiacoch by mal klesať na Vápnik 1 : fosforu 0,8.

Na prvom mieste v originálnom zložení musí byť mäso a jeho presný podiel - napr. kuracie mäso, kuracia múčka, sušené kuracie mäso. Nie hydinové mäso, či hydinová múčka, dehydrované mäso či len mäso - zdroj musí byť jasne deklarovaný.

Dobré sú krmivá s obsahom liečivých bylín, rastlín.

Obsah popola medzi 5 - 7%.

Pomer medzi rastlinnými a živočíšnym a rastlinným proteínom v prospech živočíšnych - 60:40, prípadne 70:30

Etiketa nie vždy presne a pravdivo deklaruje obsah bielkovín v krmive. Tu je výpočet, ako si ho overíte:

vlhkosť: 8%
pevná zložka: 100%-vlhkosť = 100%-8% = 92%
bielkoviny(etiketa): 27%
výpočet: bielkoviny/pevná zložka = bielkoviny v sušine ---> 27% bielkovín/92% pevnej zložky = 29,3% bielkovín v sušine

vlhkosť: 9,5%
pevná zložka: 100%-vlhkosť = 100%-9,5% = 90,5%
bielkoviny(etiketa): 21%
výpočet: bielkoviny/pevná zložka = bielkoviny v sušine ---> 21% bielkovín/90,5% pevnej zložky = 23,2% bielkovín v sušine

Kombinovanie granúl a mäsa

Pozor! Platí zásada:

Varená strava + surová strava

Varená strava + granule

Surová strava + granule

NEKOMBINUJTE tieto dva druhy! Je to záťaž pre tráviaci trakt psa. Granule spracováva pes inak ako prirodzenú stravu a vy ho tým zaťažujete. V jeden deň granule, ďalší mäso a prípadne miešanie granúl s mäsom, je veľmi špatný spôsob, ako spestriť jedálniček. Ak sa vám zdajú granuly jednotvárne – čo naozaj sú, prejdite buď na varenú stravu alebo hneď surovú. Musíte sa rozhodnúť len pre jeden spôsob.

Časté je aj "dochucovanie" granúl jogurtom, vývarom,... Mnohé psy totiž odmietajú niektoré granule a je jedno, či sú kvalitné alebo nie. V takom prípade radím len jedno, pes má dosť rozumu na to, aby vedel, že granule nechce. Prečo neprejsť na surovú alebo varenú stravu? Prichucovaním ničíte pomery v krmive a ničíte rovnováhu, pre ktorú vlastne granule kupujete.

www.tobrok.sk