Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravie
Ochorenia
Očkovanie
Cudzopasníci
Choroby ČsV
Veterinár
Anatómia
ŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Dwarfizmus - zakrpatenie (DW)

Vyhodnotenie DW je novou podmienkou chovnosti na Slovensku!

Dwarfizmus je nevyliečiteľná porucha. Trpaslík má zle vyvinutú hypofýzu, čo znamená, že hormóny (napr. rastové), nie sú produkované. Kvôli nedostatku produkcie hormónu štítnej žľazy, majú pomalú činnosť žľazy. Okrem faktu, že títo psíkovia zostanú malí, sú prenasledovaní rôznymi vedľajšími príznakmi („plechavosť" – resp. zlé osrstenie alebo žiadne, svrbenie, zápaly, nefunkčnosť a poruchy pečene a obličiek, „spomalená“ povaha), pokiaľ nie sú liečení liekmi každý deň.

Mnoho trpaslíkov zahynie počas pôrodu v maternici. A viac ako 90% narodených a živých trpaslíkov zahynie počas prvého týždňa života. Šteniatka ktoré sú spomalené v raste nemusia byť hneď rozpoznané ako trpaslíci. Po 4 a viac týždňoch si ľudia všimnú, že šteniatko je iné v porovnaní s ostatnými šteniatkami. Zakrpatenie – trpasličí vzrast – je prítomný u plemien ako nemecký ovčiak, saarloos a československý vlčiak.

Univerzita Utrecht vykonávala testy na zakrpatenie pre ČsV od apríla 2009, dnes bežne testuje na Slovensku Vetgene. S poľutovaním sú známe aj zakrpatenia u ČsV. A keď je 1% trpaslíkov v populácii, 18% bude nositeľmi tohto mutovaného génu! A počet prenášačov je v praxi často vyšší ako sa očakáva.

Pomocou jednoduchého testu sa dá stanoviť, či je pes nositeľom tohto génu. Nie je nutné vyradiť nosičov z chovu, to nie je správna cesta. Jedinou vecou je, aby sa nerobili žiadne kríženia - krytia s dvomi prenášačmi tohto zmutovaného génu.

Ak sa chovateľovi narodí šteniatko - trpaslík, môže si ho nechať bez ďalšieho liečenia, nechať ho liečiť, alebo v krajnom prípade, ak trpí utratiť.

Prognóza dožitia sa vysokého veku je individuálna. Väčšinou je to 4 - 5 rokov, no sú prípady dožitia sa aj vyššieho veku a dokonca bez liečby.

Zistenia o chorobe:

Genotyp N/N - "free" alebo čistý, bez ochorenia

Genotyp A/N - "carrier" alebo nosič, ktorý je však zdravý (označuje sa aj ako N/DW)

Genotyp A/A - "affected" alebo chorý, postihnutý ochorením  (označuje sa aj ako DW/DW).

(N - normal, A - abnormal)

Ak majú obaja rodičia normálny gén,, potomkovia budú tiež "free".

Ak je pes nositeľ, jeden rodič bol nositeľ a druhý mohol a nemusel byť nositeľom. Teda ak je jeden rodič nositeľ a jeden je "free", bude polka šteniat "free" a polka "N/A" (genetika nie je matematika, nie je presne matematicky dané, koľko šteniatok bude nosičom vo vrhu)

Ak majú obaja rodičia genotyp A/N, budú potomkovia - polovica nosiči, štvrtina bude postihnutá dwarfom a štvrtina bude "free".

Samozrejme genetika je komplexná a môže sa stať, že aj po dvoch nosičoch sa nemusí narodiť žiadne postihnuté šteňa alebo naopak viac šteniat, ako je štatisticky dané.

Vo vyhodnotení testov sa stali už aj omyly a dokonca aj priamo nám. Narodením dwarfa po našom Gunnerovi Malý Bysterec sme zistili, že vyhodnotenie N/N z laboratória bolo chybné. Narodila sa sučka postihnutá dwarfom, ktorá bola kvôli komplikáciám uspatá.

photo: wolfdog.org and Gorthan kennel (PL)