Aktualizácia ..::19.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChov
Zvod mladých
Bonitácia
RTG DBK
SVP
DNA test
DWDM
Plemenitba
VýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Gén dlhej srsti FGF5

V prvom rade - NEJEDNÁ sa o degeneráciu, či znak prikríženia iného plemena. Ide o spojenie dvoch jedincov, ktorí tento gén nesú a ten spôsobí, že sa narodí dlhosrstý jedinec. Ide o neštandard. Nie je to kríženec alebo chorý jedinec, či dáko "postihnutý", ide len o zmenu zjavu - exteriéru zo štandardnej dĺžky srsti, na výrazne dlhšiu. V plemene Nemecký ovčiak sa s dlhou srsťou stretáme a je tak označený samostatný typ - Dlhosrstý nemecký ovčiak. U vlčiaka je to však hrubá chyba a vylučujúca vada.  

Normálna srsť, krátka srsť a dlhá srsť u vlčiaka.

Dlhosrsté ČsV, inak výborný jedinec plemena. Jeho jedinou chybou je dlhá srsť. Fotografie s povolením majiteľa.

Dlhá srsť u vlčiaka sa prejavuje najmä v niektorých partiách a to uši, vlajky na nohách, dlhé chlpy na krku, trupe, chvoste, no niektoré časti zostávajú v srsti štandardne dlhej. Táto sa prejavuje už od šteňacieho veku. Dlhá srsť nijako neovplyvňuje zdravie, no môže spôsobiť aj otvorenie - ako je srsť dlhá a ľahne si, otvorí sa (otvorí čiaru kože). V šteňacom veku je srsť jemnejšia a rozdielna od normálnej srsti, no vekom srsť zhrubne. Vysušenie po namočení je približne rovnaké ako pri srsti normálnej.

Gén FGF5 (Fibroblastový rastový faktor 5) má tri variácie výsledku:

l/l - pes je dlhosrstý a aj tento gén predá svojim potomkom

L/l - pes je len nosičom, sám dlhú srsť nemá, ale ak sa skombinuje s iným nosičom, narodia sa šteniatka dlhosrsté a aj so srsťou štnadardnou

L/L - pes má štandardnú a normálnu srsť

Tento gén nesie niekoľko plemenníkov. Našťastie "pozitívny" pes je ihneď rozpoznateľný podľa jeho srsti. Nosiča však nespoznáte, má srsť normálnu. Test vykonáva laboratórium Slovgen, cena je cca 45-57€.

Je nutné poznamenať, že dlhá srsť nie je nevyhnutne znakom prikríženia krvi iného plemena alebo kríženca. Je veľmi nesprávne označiť dlhosrstého psa hneď ako kríženca. Je v plemene niekoľko psov, ktorí sú nosičmi génu a vyskytujú sa po nich dlhosrstí potomkovia. A sú takí, ktorí sú rozhodne 100% čistokrvní a aj tak dlhú srsť majú. Na Slovensku dlhosrstého jedinca momentálne nepoznáme.

Verí sa, že línia, z ktorej tento gén pochádza je po Kazanovi, po nemeckom ovčiakovi Bojar vom Schottendorf. Sledovaním sa zistilo, že najviac psov s týmto génom pochádza práve od Kazana, ktorý je v ich rodokmeni viac prítomný. Psov, ktorí nie sú na neho príbuzní a sú nositeľmi poznáme tiež. Podľa výskumov v Čechách je nosičom aj pes Enor Malý Bysterec, ale pravdepodobnosť je aj u potomkoch po Xule z PS a Luny z PS.

Pravdepodobní nosiči, overení nosiči podľa originálne zverejneného článku na www.clc-italia.it
Klik pre zväčšenie