Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatko
Pred kúpou
Výbava
Odber
Prvé dni doma
Starostlivosť
ChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Pĺznutie

Vlčiaci majú srsť zloženú z dvoch vrstiev. Krycia vrstva a podsada. Na jeseň a skorú zimu začnú naberať hustú podsadu, ktorá udržiava teplo a nevadia im ani - 20°C zimy. Ešte pred jarou, s prvými teplejšími lúčmi a niekedy aj skôr, začnú túto podsadu vypúšťať. Najprv stehná zadných nôh, potom brucho, boky, krk a nakoniec aj celý chrbát vrátane chvosta. Pri pĺznutí sa doba a množstvo líši od jedinca.

Na obrázku srsť vlčiaka - koniec leta.

Základné informácie o pĺznutí som zhromaždila do niekoľkých bodov:

O srsť sa treba starať celoročne, nie len pri pĺznutí. Mimo obdobia pĺznutia je dobré občas srsť prečesať a pri znečistení samozrejme vyčistiť. Pri intenzívnom pĺznutí treba podsadu vyčesávať pravidelne. Vhodnými pomôckami sú hrebene, ktoré dostanete v každom chovprodukte - vyhnite sa tzv.furminátoru! Ničí srsť!!!

V období pĺznutia pridávame do stravy kvalitný olej, ľanové semiačka, surové vajíčko, orechy a podobne. Vyhraté majú tí, čo kŕmia surovým mäsom, ak máte správny jedálniček, so srsťou by problém nemal byť. Pridávať môžeme aj preparáty na podporu rastu srsti ako Roboran.

Niektorí vlčiaci vypĺznu hneď, v priebehu krátkeho obdobia a úplne - sú z nich doslova "holátka". Niektorí ale majú takú srsť, že nie všetka podsada vypadá a majú ju hustejšiu po celý rok. Na zimu však majú väčšie množstvo srsti a hlavne samci majú cez zimu okolo krku tzv. vlčí golier.

Niekedy vypĺznu len určité oblasti na tele psa, vytvoria sa lysiny. Môže to byť u sučiek spôsobené hormonálnymi výkyvmi po alebo počas hárania, alebo môže ísť o plné análne žľazy, pri ktorých si vyhryzú srsť okolo zadku, vyškriabu srsť okolo lopatiek a podobne.

Pĺznutie býva celoročné, najmenšiu intenzitu má cez hlbokú zimu.

Cez pĺznutie môžete vyčesať aj niekoľko igelitiek podsady. Množstvo však záleží od jedinca. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že môj pes vypúšťa pri jarnom pĺznutí veľké množstvo podsady a pri jednom česaní naplníme celú igelitku. Potom je týždeň pokoj a znova vypustí približne rovnaké množstvo. Sučka zase vypĺzne takmer naraz a je pokoj.

Aj po pĺznutí podávajte krmivo o zvýšeným obsahom oleja, pravidelne srsť vyčesávajte a tým masírujte pokožku.

K česaniu učte už malé šteniatko, samozrejme s jemným hrebeňom. Neskôr nebudete mať problém s mykajúcim sa psom.

Kozmetika pre ČsV nie je potrebná, ale základom je šampón určený pre psov. Kto sa venuje výstavám isto ocení kondicionér, prípadne suchý - penový šampón, ktorý sa nevyčesáva.