Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

Plemeno
História
Štandard
Výklad štand.
Povaha ČsV
Kríženci vlka
ŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Stupne kríženia, F1, F2,... a podiel vlčej krvi u ČsV

Pohybujeme sa v oblasti genetiky, konkrétne v medzidruhovom krížení. Pri biologickom pokuse Pohraničnej stráže boli spojené dva odlišné druhy - Nemecký ovčiak (NO) a Karpatský vlk. Rodičov označujeme ako tzv. parentálnu generáciu P.

Priami potomkovia tohto kríženia sú prvá filiálna generácia – teda F1. Vlčia krv sa zredukuje na 50%.

Kríženie pokračuje spojením F1 a NO, označovaná ako druhá filiálna generácia F2 s 25% vlčej krvi.

 Vlčia krv klesá vždy o polovicu krížením so psom.

Rodičia:

Potomok:

Vlčia krv v %

 

Vlk x NO

F1

50%

Neuznaní FCI ako plemeno

F1 x NO

F2

25%

Neuznaní FCI ako plemeno

F2 x NO

F3

12,5%

Neuznaní FCI ako plemeno

F3 x NO

F4

6,25%

Neuznaní FCI ako plemeno

F4 x NO

F5

3,125%

Československý vlčiak

Teda:

Kríženca F5 s 3,125% vlčej krvi považujeme za právoplatného člena plemena československý vlčiak.

F1 označujeme len priamych potomkov kríženia psa a vlka.

F2-5 potomkov Fx a NO.

Vlčia krv dnešných československých vlčiakov sa pohybuje okolo 24-30% a menej, no sú to len orientačné čísla. Získajú sa priemerom percenta krvi oboch rodičov a sú len matematickým priemerom. 

To, že sa dnes uvádza percento krvi vyššie ako 3,125% je dané tým, že:

-pri krížení boli použité aj spojenia medzi jednotlivými filiálnymi generáciami

(napr. F2 x F3 = 18,75%)

-niektorá filiálna generácia bola prekrížená s vlkom

(napr. F3 x vlk = 56%)

-kríženie dvoch československých vlčiakov s vysokým percentom vlčej krvi

(napr. 33,39% x 32,94% = 33,16%)

Pri krížení boli použití 4 vlci v 5 líniách a 48 nemeckých ovčiakov s preukazom pôvodu (medzi nimi aj majstri bývalej DDR!). Dnes však tvoria uzavretú komunitu a sú krížení len československí vlčiaci s československým vlčiakom, to znamená, že percento vlčej krvi sa nedelí na polovicu. Je nutné poznamenať, že toto číslo je skutočne len pre zaujímavosť, nakoľko presne sa vyčísliť nedá. Môžeme však s určitosťou povedať, že vlčia povaha a exteriér je značne podobný čistokrvnému vlku, resp. jeho krížencom, potomkom.

Priami kríženci vlka a psa, tak ako vznikajú a sú chovaní napr. v USA sú ozajstní "wolfdogs". Možno práve aj toto označenie "czechoslovakian wolfdog" je pre mnohé krajiny mätúce a vlčiak dostal zákaz vstupu/chovu v daných krajinách, prípadne bol označený ako nebezpečné plemeno. Práve pre jeho príbuznosť s vlkom a práve kvôli tomu, že v jeho rodokmeni je tak "blízko" ozajstný vlk.

Československí vlčiaci kedysi - archív wolfdog.org.

Ale aký to má vplyv na jeho povahu?

Ozajstní "wolfdogs" sú niečo úplne iné ako vlčiak. Sú povahovo vlkmi, skrotenými, ale stále s vysokým podielom vlčej povahy a samozrejme výzorom. Vlčiaci sú psami, ktorí majú viac menej vlko-psiu povahu, rozhodne viac ako pes. Dokážu cvičiť a pracovať, sú naviazaní na rodinu, ale nikdy nebudú riadnym psom a ani vlkom. Sú stále niekde medzi. Rovnako výzor je niekde medzi psom a vlkom. Skôr môžeme povedať, že je výzorom nízko percentným vlkom a povahovo nízko percentným psom. No nikdy nie na 100%. Vidieť to na príklade, ak si vezmeme 25% ČsV a 25% "wolfdog-a" - kríženca vlka. Rozdiel v povahe bude neprehliadnuteľný!

Práve táto rôznosť je problematická pri ich výchove a výcviku. Majitelia sa musia pripraviť na to, že nikdy nebudú ako psy. Budú pracovití, môžu mať šťastie na skvelého psa, ktorý poslúcha, no istá dávka temperamentu a nezávislosti bude prítomná. Hlavne v šteňacom veku. Hlavne pri istých cvikoch. Majiteľ sa musí pripraviť na to, že sa nemá spoliehať na psiu stránku psa, ale snažiť sa práve tú vlčiu tlmiť, použiť vo svoj prospech a rozvíjať psie vlastnosti. Musí počítať s rôznymi problémami, s chovaním sa niekedy ako vlk, niekedy ako pes.

Práve toto je tá zložitá stránka pri ich výcviku. Pri normálnych psoch pracujeme so zvieraťom, ktoré je "od prírody" pripravené počúvať povely človeka, svojho nadriadeného. Vlci sú nezávislým tvorom, nehľadajú pri riešení problémov pomoc u človeka tak ako pes. Vlčiak je niekde medzi a majiteľ musí byť pripravený na to, že svoj prístup a metódy musí "presne ušiť" na povahu jedinca, ktorého má pred sebou. Rovnako ako výcvikár musí byť otvorený a prístupný novým postupom, ktoré sú často niekde inde ako pri výcviku psov.

Je pre to nesprávne vziať si vlčiaka s jasným cieľom a predstavou. Ak chceme napr. šampióna krásy alebo psa, ktorý zloží skúšku IPO alebo niečo vlkoidné na záhradu. Nesprávny prístup. Treba byť pripravený a otvorený rôznym situáciám. Pes plachý alebo naopak dominant, pes pracovitý, u ktorého treba riadne rozvíjať jeho vlastnosti a viesť ho ku výcviku - predsa len, vlčiak je pracovné plemeno, pes divoký po vlku, nezávislý, s ktorým treba denne pracovať, socializovať celý život, krotiť ho a viesť tým správnym smerom...

Pre zaujímavosť:

Slávny Rep z Pohraničnní stráže (F3) mal 42% vlčej krvi a stal sa predlohou pre vytvorenie štandardu.

Matka: Cita z Pohraniční stráže (F2)...........28%

Otec: Xavan z Pohraniční stráže.................56% (O: vlk, M: F3)