NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárPublikácieO plemenáchKontakt

Chovateľská stanica Tobrok FCI

Plánované vrhyAktuálne vrhyOdchovyŠteniatko od násŠtatistika chovuVýstavy, šampióniTOP TobrokKrycí psyNáš BARF
Médiá
Pávy

Volám sa Petra a v oblasti kynológie a chovu sa pohybujem aktívnejšie od roku 2005, no s o to väčším nasadením a záujmom. Svoju chovateľskú činnosť som začala pri plemene Československý vlčiak.

V Klube Chovateľov ČsV SR som zastávala funkciu podpredsedu, zodpovedného za vzťah so zahraničím a organizovanie výstav, spravovala som klubové internetové stránky a Facebook, taktiež Spravodaj, organizovala som niekoľko klubových výstav, SVP a pomohla som vytvoriť databázu jedincov ČsV na Slovensku. Aktívne plemeno prezentujem dodnes na medzinárodnej úrovni.

Momentálne som na materskej dovolenke a veľa času trávime prácou na prerábke nášho domu. Spolu so mnou sa o psov stará aj môj manžel Róbert, ktorý najradšej šoféruje na výstavy a jeho želaním bolo zaobstarať si  "normálne" plemená na stráženie domu a spoločnosť a tak sme spoločne vybrali Hovawarta a Leonbergera. A práve Leonberger nám učaroval najviac.

Ak všetko vyjde ako má, snáď absolvujem úspešne skúšky na posudzovateľa exteriéru Československého vlčiaka v roku 2021 (kvôli korona vírusu boli skúšky v roku 2020 zrušené).

Moje skúsenosti o plemene ČsV som mnoho rokov zhromažďovala a toho času sa mi podarilo publikovať brožúry pre chovateľov psov, no najväčšiu radosť mám z publikácie "Československý vlčiak - od šteniatka až ku chovnosti".

Okrem chovu psov sa venujeme zbieraniu starožitností, slovenských, tradičných, ktorými si zveľaďujeme náš domov a tomuto vidieckemu štýlu venujem svoju stránku na Facebooku My Country living. Taktiež vlastníme niekoľko pávov, ktoré sú moja druhá zvieracia láska. Doposiaľ máme doma indického modrého (India blue), bieleho (White), strakatého (India blue Pied), opálového (Opal), no mojim snom je niekoľko ďalších mutácií, možno časom, keď bude k dispozícii viac voliér. Jednu malú časť stránok chcem venovať práve pávom, ich chovu a našim jedincom.

Chránený názov registrovaného chovu psov Tobrok bol uznaný organizáciou FCI dňa 13.01.2010 pod registračným číslom 327/09 (názov sa uvádza pred menom psa). Riadi sa všetkými nariadeniami organizácií FCI, SKJ, SPZ a príšlušných klubov. Sme registrovaní na Štátnej veterinárnej správe. Náš chov sme započali plemenom československý vlčiak, no situácia sa vyvrbila tak, že sme úplne prešli k plemenu Leonberger, vlastníme aj chovného psa plemena Hovawart, no chovu tohto plemena sa nechceme venovať vôbec a je to náš prvý a posledný hovawart. Odchovávame šteniatka výlučne s preukazom pôvodu! Rešpektujeme nariadenie, najskoršieho predaja šteniatok od 8 týždňov! Prvý vrh sa nám podarilo zrealizovať až v roku 2014. Odchovali sme 7 vrhov Československých vlčiakov, po 6tich sučkach pod naším menom. Avšak tomuto plemenu sa už venovať nebudeme. Zatiaľ máme odchovaný 1 vrh Leonbergerov a plánujeme ďalšie.

Označovanie našich vrhov u vlčiakov bolo založené na označení matky vrhu v mene šteniatka v skratke jej mena. Teda skratky sú Aki (Akia), Bor (Barbora), Yel (Yelka), Tar (Tara), Ang (Angstroom), Cass (Casshera)... Pre Leonbergerov som sa rozhodla používať v mene slovo "lev" v africkom jazyku, teda "Leeu" pre šteniatka po našej Akkange.

Nie sme a nikdy nebudeme veľkochovom. U nás doma máme len toľko psov, o koľkých sa dokážeme postarať, ale vždy je ich u nás viac ako jeden, či dva :) Radi sa psíkmi obklopujeme, sme s nimi v kontakte a žijeme s nimi. Z času na čas si sami necháme pre svoj chov pokračovateľa - pokračovateľku.

Dlho som tvrdo pracovala a chcelo to veľa potu, krvi, nervov, (aj sĺz), odhodlania a, bohužiaľ, hlavným faktorom bola značná finančná čiastka na realizáciu. Výbeh pre šteniatka. Mladé šteniatka sú totiž "hlúpučké" a nemajú "rozum" a pud sebazáchovy :D Náš pozemok je členitý, veľa vecí sa stále prerába, máme zákutia, kde by si mohli vážne ublížiť, spadnúť, utopiť sa, zaseknúť sa. Vo výbehu boli umiestnení naši Československí vlčiaci, preto je postavený naozaj bezpečne. Momentálne slúži však šteniatkam, aby boli v bezpečí, aj keď ich pod dohľadom púšťame po celom pozemku.Do veku 5-6 týždňov sú šteniatka aj vo vlastnej miestnosti, kde má matka prístup dnu aj von kedy chce. Šteniatka sú pod kontrolou 24/7, monitorované, chránené pred vonkajšími vplyvmi, v prípade horúceho počasia majú k dispozícii chladenie, v prípade zimy zase ohrev. Po 6tom týždni majú non stop otvorené dvere a spia kde im to vyhovuje, či dnu alebo vonku. Socializujeme ich zvieratkami, ľuďmi a vytvárame rôzne situácie, aby boli pripravené na život mimo domova.

O našich internetových stránkach

Stránky o Československých vlčiakoch boli spustené v podobnej verzii 22.7.2009 o 16.00. Na ich príprave som pracovala dlhé mesiace, čo spočívalo v zháňaní informácií, písaní textov, prekladov z angličtiny, nemčiny,... Ako začínajúci záujemca som nikde nenašla žiadny dobrý zdroj, kde by som sa dozvedela viac o tomto, vtedy málopočetnom, plemene. A tak som sa rozhodla zhromaždiť si informácie sama, od chovateľov a majiteľov a s postupom času aj z vlastných skúseností a vznikli najrozsiahlejšie stránky venované plemenu Československý vlčiak, ktoré si tento "titul" držali až do 04/2021. V roku 2021 som totiž definitívne vymazala informácie o vlčiakoch z našich stránok. Avšak, nešli všetky informácie do zabudnutia, vyšli totiž na papieri a tak, kto má záujem, ich nájde v mojej publikácii "Československý vlčiak - od šteňaťa až ku chovnosti". Toho času sa už jedná len o stránky mojej chovateľskej stanice. Nájdete tu informácie o nás, našich psoch, chove, odchovoch, našej etike, princípoch chovu,... Hlavným komunikačným kanálom je fan page na sociálnej sieti Facebook, kde sme ako "Tobrok FCI" a kam takmer denne pribúdajú fotografie ako nové, tak aj tie z minulosti. Taktiež nás nájdete na Instagrame ako Tobrok_FCI. Sem pridávame aj fotografie viac privátne, z nášho domova.

Ako sa menil vzhľad stránok počas rokov... (klik pre zväčšenie)

2021

 

2020

2019

2018 2017
2016 2015
2014 2013
2012 2011
2010 2009
   
   
   
   
   
 

 

www.tobrok.sk