Aktualizácia ..::28.01.2019::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachO plemenách

Kto sme
CertifikátNáš BARFŠteniatko od násPlánované vrhyAktuálne vrhyOdchovyChovné jedinceŠtatistika chovuVýstavy, šampióni
Médiá
TOP Tobrok
 

 

Chovateľská stanica Tobrok FCI

Chovateľská stanica Tobrok vznikla dňa 13.01.2010 (názov stanice sa uvádza pred menom psa). Venujeme sa chovu plemena československý vlčiak, vlastníme aj chovného psa plemena Hovawart a plánujeme sa aktívne venovať chovu plemena Leonberger. Prvý vrh sa nám podarilo zrealizovať až v roku 2014. Odchovali sme zatiaľ 25 šteniatok, v 6tich vrhoch pod naším menom (československý vlčiak). Od roku 2016 sme sa rozrástli o pár sučiek mimo náš chov, ktorým zastrešujeme vrhy a tiež sučkám z nášho odchovu, preto máme momentálne vrhov u nás viac. Vytvárame si vlastné smerovanie a to, čo chceme dosiahnuť. Tvoríme si vlastnú chovnú "základňu".

Označovanie našich vrhov u vlčiakov je založené na označení matky vrhu v mene šteniatka v skratke jej mena (brood power :o)). Teda skratky sú Aki (Akia), Bor (Barbora), Yel (Yelka), Tar (Tara), Ang (Angstroom), Lor (Cloris Loris), Cass (Casshera)... Aby bolo jasné, po ktorej sučke daný vrh je, pretože združujeme viacero sučiek a chceme, aby aj ich meno bolo v mene šteniatka, nie len naše :o) Ak sa raz dostaneme k chovu Leonbergerov, bude označenie odlišné (už máme vymyslené ;)) Pri vrhu "F" nám však na plemennej knihe vypadla skratka "Ang" a už sme kvôli tomu nechceli strácať čas prerábaním rodokmeňa, keďže šteniatko potrebovalo exportný preukaz a krátila sa nám doba do odchodu.
Mená pre naše šteniatka Tobrok vyberáme výhradne my.
Je nám jasné, že majitelia si budú svojich miláčikov volať aj tak podľa seba. Mená pre šteniatka som mala vybrané ešte pred založením chovateľskej stanice a sú vybrané tak, aby sa hodili k názvu chovateľskej stanice. Áno, mám rada exotické a možno aj krkolomné mená :) Význam v nich nehľadajte, sú to väčšinou len prešmyčky, alebo spojenia, ktoré majú pre mňa význam a pochádzajú zo scifi filmov, fantasy, anime :)

Ak nás chcete prísť pozrieť, naše dvere sú samozrejme otvorené. Treba nám len zavolať či napísať mail a dohodnúť si presný čas a dátum, ktorý bude vyhovovať obom stranám. Tiež nie sme každý deň doma a máme aj vlastný program a najmä malého synčeka, ktorý má svoj režim tiež. A keďže chcete prísť pozrieť psy, berte prosím do úvahy fakt, že sa o vás môžu obtrieť a vaše oblečenie ušpiniť, prípadne si vás označiť špinavými labkami a zanechať "psie trblietky" - chlpy :) Zvoľte teda vhodné oblečenie a obuv! Radi vás vezmeme so psíkmi na prechádzku. Ak chcete, prineste im nejakú tú mlsku, no ideálne sa dopredu informujte, čo im chutí :)

Pred tým, ako nám zavoláte, či napíšete, že si chcete šteniatko vlčiaka rezervovať, si prosím preštudujte naše stránky (stále najrozsiahlejšie o plemene ČsV!). Neumožňujem rezerváciu ľuďom, ktorí ani nevedia, o aké plemeno majú vlastne záujem. Pokiaľ neviete, akú má vlčiak aspoň približnú povahu, ako sa správa a čo nevyhnutne potrebuje, rezerváciu neumožníme. Pokiaľ sa však chcete informovať a zistiť o plemene viac, radi vás privítame a zodpovieme otázky. Šteniatka Leonbergera ešte nemáme, avšak aj im budeme vyberať ten najlepší domov.

Ako nových majiteľov pre vlčiaka prijímame ľudí, ktorí si chcú obohatiť a zmeniť život psom, ktorý nie je až tak veľmi psom v povahe, ktorí s nami budú komunikovať, radi sa aj stretnú a naplno využijú potenciál plemena, ktorí vedia, že ČsV nie je ani vlk, ani pes a majú pre neho doma pripravené vhodné podmienky. Majitelia a záujemcovia o Leonbergera by mali vedieť, čo za psíka si zaobstarávajú, čo do veľkosti a jeho potrieb rovnako. Avšak pre toto plemeno nie sú nevyhnutné až také opatrenia, ako pre vlčiaka.

Nie sme a nikdy nebudeme veľkochovom. U nás doma máme len toľko psov, o koľkých sa dokážeme postarať. Odchovávame vrhy s prestávkami pre sučku. Z toho dôvodu využívame možnosť spolumajiteľstva - sučky nežijú priamo u nás, ale u nami vybraných kamarátov a odchovávajú šteniatka našimi princípmi a nami vybranými, pre sučku najvhodnejšími psami. Sučky v spolumajiteľstve majú šteniatka, ktoré sú odchované v rodine, kde sučka žije, kde majú dostatok času na socializáciu a sučka je v úplnej pohode. Všetky tieto šteniatka majú plný chovateľský servis ako tie, odchované priamo u nás.

Dlho som nemala doma povolené, dlho som tvrdo pracovala a chcelo to veľa potu, krvi, nervov, (aj sĺz), odhodlania a, bohužiaľ, hlavným faktorom bola značná finančná čiastka na realizáciu. Avšak je viac menej "hotový", i keď z môjho pohľadu ešte veľa vecí chýba a musíme ich ešte doťuknúť. Vlčiaci a prípadné šteniatka majú k dispozícii výbeh, pre nich bezpečný, pre susedov prijateľný a aj pre všetku zver naokolo. Hovawart a Leonberger majú k dispozícii celý pozemok bez obmedzení, aj keď v prípade šteniatok Leonbergera, aj tieto budú v bezpečí výbehu, aby si na zvyšku pozemku neublížili. Mladé šteniatka sú totiž "hlúpučké" a nemajú "rozum" a pud sebazáchovy :D Náš pozemok je členitý, veľa vecí sa stále prerába, máme zákutia, kde by si mohli vážne ublížiť, spadnúť, utopiť sa, zaseknúť sa. Toto je náš výbeh, kde bývajú naše psy. V pláne je ešte pár šteniatkovských herných vychytávok, ale to až keď budú miminá. Foto výbehu budem aktualizovať akonáhle ho vylepšíme.

Import

Kvôli novej krvi a dosiahnutiu lepších výsledkov v chove, je dôležitý import. A preto sme importovali (zatiaľ) dve sučky Československého vlčiaka, ktoré sme zaradili do nášho chovu. V pláne máme ďalšie importy.
CZ, Brno - Barbora Tawy (CsV) CZ, Brno - Akia Tawy (CsV)

Naše šteniatka vo svete - export

Síce chcem naše šteniatka mať "pod dohľadom", ale pár detičiek sme vyslali aj do sveta, aby reprezentovali naše meno a aby sme potešili pár rodín a majiteľov vlčím kamarátom. Zatiaľ je mimo Slovenska 9 šteniatok Československého vlčiaka z 25 odchovaných a to v USA, Českej republike, Dánsku, Holandsku a v Poľsku. Kliknutím na obrázok sa otvorí mapa na Google maps.


 

NL, Haag - Fleaur (ČsV)  

 
DK, Herlev - Emperorra Tar (CsV) CZ, Homole u Panny (Ústí n.Labem) - Doreah Tar (CsV)

CZ, Vyžlovka - Caritas Yel (CsV) PL, Bialostok - Cor Fortis Yel (CsV)

CZ, Jablonec nad Nisou - Conall Yel (CsV)

CZ, Praha - Balerion Bor (CsV)

USA, Pennsylvania - Betalgea Bor (CsV) USA, Connecticut - Bighan Bor (CsV)