NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

Kto sme
CertifikátEtika chovuŠteniatko od násPlánované vrhyAktuálne vrhyOdchovyKrytieZdravie chovuŠampióni
TOP Tobrok
SpolumajiteľstvoSpolupráca

 

Chovateľská stanica Tobrok FCI

Chovateľská stanica Tobrok vznikla dňa 13.01.2010 (názov stanice sa uvádza pred menom psa). Prvý vrh (československý vlčiak) sa nám podarilo zrealizovať až v roku 2014, druhý koncom 2015, tretí a štvrtý v 2016 a odchovali sme zatiaľ 22 šteniatok pod naším menom. Od roku 2016 sme sa rozrástli o pár sučiek, ktorým zastrešujeme vrh, preto máme momentálne vrhov u nás viac.

Označovanie našich vrhov je založené na označení matky vrhu v mene šteniatka v 3 písmenovej skratke jej mena (brood power :o)). Teda skratky sú Aki (Akia), Bor (Barbora), Yel (Yelka), Tar (Tara), Ang (Angstroom),... Aby bolo jasné, po ktorej sučke daný vrh je, pretože združujeme viacero sučiek a chceme, aby aj ich meno bolo v mene šteniatka, nie len naše :o)

Nie sme a nikdy nebudeme veľkochovom. U nás doma máme len toľko psov, o koľkých sa dokážeme postarať. Odchovávame vrhy s prestávkami pre sučku, preto si na šteniatko od nás treba počkať. So sučkami v spolumajiteľstve nepočítam, keďže sa šteniatka narodia a odchované sú v rodine, kde sučka žije, kde majú dostatok času na socializáciu a sučka je v úplnej pohode. Majitelia sa jej venujú a s našou pomocou vychovajú šteniatka pod naším názvom a podľa našich prístupov.

Špecializujeme sa na plemeno československý vlčiak, no vlastníme aj chovného psa plemena hovawart.

Chovné psy, ktoré ponúkame na krytie, majú všetky zdravotné vyšetrenia, aj nadštandardné. Psov kŕmime vysokokvalitnou surovou stravou. Nedáme ich na krytie každému, kto o nich prejaví záujem, vyberáme si zodpovedných chovateľov a s odchovmi chceme byť v kontakte, aby sme vedeli, čo predávajú svojim potomkom. Prezentujeme tieto odchovy na našich stránkach a zverejňujeme výsledky.

Cieľom chovateľskej činnosti ČsV je odchovávať zdravé, krvne zaujímavé šteniatka ČsV, s vlčím exteriérom a povahou, vysokej kvality. Snažím sa o oživenie krvi na Slovensku, preto nemám strach ani pred importom (alebo krytím) z Čiech, Poľska, Nemecka a iných krajín, samozrejme z overených chovov. Všetky svoje budúce psy a sučky a rovnako krycie psy, chcem vyberať tak, aby sa na Slovensku znova objavili niektoré línie, ktoré nám tu bohužiaľ miznú... A naopak vyhnúť sa spojeniam, ktoré sú na Slovensku premnožené. Všetky krytia sú premyslené aj roky dopredu. Preto mám na vlastné sučky, ako zakladateľky chovu vysoké nároky, pretože je pre mňa dôležitá kvalita a sledovanie určitého typu. K chovu plemena hovawart je skoro sa vyjadrovať, zatiaľ len ponúkame nášho psa na krytie, jedno však vieme, chceme pomáhať chovať hovawartov s mimoriadnym dôrazom na povahu a silnú kostru, zdravie a práceschopnosť. Hovawarti sa na Slovensku stávajú chudými, nevýraznými samcami alebo naopak molosoidnými s previsnutými pyskami a suky sú typu "saluky". Náš Amarok je presne to, čo chceme mať - povahu kamaráta a nepodplatiteľného strážcu, zdravého psa, s pekným exteriérom a silnou kostrou.

U ČsV preferujem sfarbenie karpatských vlkov, teda vlkošedé až ryšavé farby, nie bledé a bez pigmentu, správny rámec a uhlenie končatín, trojuholníková hlava, krátke ucho, jantárové oko, správny pohyb, povahovo oddané človeku, s riadnou socializáciou počas pobytu pri mame, ale aj s istou dávkou vlčej drzosti a samostatnosti. Bezduché a apatické jedince jednoducho nie sú štandardné. Vlčiak je pes temperamentný, živý, aktívny a áno, aj bláznivý. U hovawartov preferujem znakaté jedince, s pekným a výrazným pálením. Nemyslím si, že pekne vyfarbený jedinec je "preznakovaný", ako mnohokrát obhajujú svoje psy chovatelia psov, ktorí majú čiernu tlamu bez znakov, prípadne chýbajú znaky aj nad očami či na hrudi. Páči sa mi otvorená, komunikatívna povaha hovawartov.

Šteniatka nepredávam do veľkochovov, uprednostňujem aktívnych majiteľov, chcela by som sa s našimi šteniatkami v budúcnosti stretávať, nebránim sa ani zahraničiu, pretože viem, že dobrých majiteľov nájdem aj tam a mnohokrát majú podmienky pre psíka lepšie ako ľudia na Slovensku. No neexportujeme veľa šteniatok aj napriek tomu. Chcem však, aby sa naše šteniatka aktívne zapájali do diania v chove alebo sa venovali aktivitám, ktoré majiteľa a psa bavia. Je pre mňa dôležité, aby psíkovia neskončili v zabudnutí na záhrade, v kotci, ale aby boli na zvode mladých, predvedení na výstavách, prípadne absolvovali bonitáciu, venovali sa výcviku, či športom, alebo len aktívnemu životu. Vlčiak nepatrí doživotne do kotca!

So správnymi majiteľmi sa dá vždy dohodnúť.
 


Naše importy
 

Akia Tawy
Česká republika
matka vrhu "A"
 

Barbora Tawy
Česká republika
matka vrhu "B"

darovaná spolumajiteľom


Naše exporty
 

Síce chcem naše šteniatka mať "pod dohľadom", ale pár detičiek sme vyslali aj do sveta, aby reprezentovali naše meno a aby sme potešili pár rodín a majiteľov vlčím kamarátom. Zatiaľ je mimo Slovenska 6 šteniatok z 22 odchovaných a to v USA, Českej republike a v Poľsku.

Česká republika:

  • Vyžlovka - Caritas Yel
     
  • Jablonec nad Nisou - Conall Yel
     
  • Praha - Balerion Bor

USA:

  • Connecticut - Bighan Bor
  • Pennsylvania - Betalgea Bor

Poľsko:

  • Bialostok - Cor Fortis Yel


Naše šteniatka vo svete
 


kliknutím na obrázok sa otvorí mapa na Google