NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárPublikácieO plemenáchKontakt

Chovateľská stanica Tobrok FCI

Šteniatko od násPlánované vrhyAktuálne vrhyOdchovyKrycí psyVýstavy, šampióniTOP TobrokNáš BARF
Médiá
Pávy

V oblasti kynológie a chovu sa pohybujem aktívnejšie od roku 2005. Svoju chovateľskú činnosť som začala pri plemene Československý vlčiak, ktorý je mojou srdcovou záležitosťou (a navždy bude!), momentálne sa však aktívne venujem len chovu Leonbergerov.

V Klube Chovateľov ČsV SR som v rokoch 2013-2017 zastávala funkciu podpredsedu, zodpovedného za vzťah so zahraničím a organizovanie výstav, spravovala som klubové internetové stránky a Facebook, taktiež Spravodaj, organizovala som niekoľko klubových výstav, SVP a pomohla som vytvoriť databázu jedincov ČsV na Slovensku. Aktívne plemeno prezentujem dodnes na medzinárodnej úrovni a stále zostávam v kontakte s chovateľmi, aj keď plemeno už nevlastním a nechovám.

Momentálne som na materskej dovolenke. Spolu so mnou sa o psov stará aj môj manžel Róbert, ktorý najradšej šoféruje na výstavy a jeho želaním bolo zaobstarať si "normálne" plemená na stráženie domu a spoločnosť a tak sme spoločne vybrali Hovawarta a neskôr Leonbergera. A práve Leonberger nám učaroval natoľko, že sa stal pevnou súčasťou nášho života.

Ak všetko vyjde ako má a znova mi plány neprekazí covid, verím, že úspešne absolvujem záverečné skúšky na posudzovateľa exteriéru Československého vlčiaka v roku 2022, ktorým by som chcela začať svoju cestu rozhodcu - posudzovateľa exteriéru psov FCI. Do budúcnosti plánujem rozšírenie aprobácií na ďalšie plemená skupiny FCI 1.

Moje skúsenosti o plemene ČsV som mnoho rokov zhromažďovala a toho času sa mi podarilo publikovať brožúry pre chovateľov psov, no najväčšiu radosť mám z publikácie "Československý vlčiak - od šteniatka až ku chovnosti". V pláne mám ďalšie, rozsiahlejšie publikácie, venované práve Československým vlčiakom.

Chránený názov registrovaného chovu psov Tobrok, bol uznaný organizáciou FCI dňa 13.01.2010 pod registračným číslom 327/09 (názov sa uvádza pred menom psa). Riadi sa všetkými nariadeniami organizácií FCI, SKJ, SPZ a príšlušných klubov. Sme chráneným registrovaným chovom na Štátnej veterinárnej správe. Náš chov sme započali plemenom Československý vlčiak, no situácia sa vyvrbila tak, že sme úplne prešli k plemenu Leonberger, vlastníme aj chovného psa plemena Hovawart, no chovu tohto plemena sa nechceme venovať vôbec a je to náš prvý a posledný Hovawart. Odchovávame šteniatka výlučne s preukazom pôvodu! Rešpektujeme nariadenie, najskoršieho predaja šteniatok od 8 týždňov! Prvý vrh sa nám podarilo zrealizovať až v roku 2014. Odchovali sme 7 vrhov Československých vlčiakov, po 6tich sučkach. Avšak tomuto plemenu sa už venovať nebudeme. Zatiaľ máme odchovaný 1 vrh Leonbergerov a plánujeme ďalšie.

Označovanie našich vrhov u vlčiakov bolo založené na označení matky vrhu v mene šteniatka v skratke jej mena. Teda skratky sú Aki (Akia), Bor (Barbora), Yel (Yelka), Tar (Tara), Ang (Angstroom), Cass (Casshera)... Pre Leonbergerov som sa rozhodla používať v mene slovo "lev" v africkom jazyku, teda "Leeu" pre šteniatka po našej Akkange.

Nie sme a nikdy nebudeme veľkochovom. U nás doma máme len toľko psov, o koľkých sa dokážeme postarať, ale vždy je ich u nás viac ako jeden, či dva :) Radi sa psíkmi obklopujeme, sme s nimi v kontakte a žijeme s nimi. Z času na čas si sami necháme pre svoj chov pokračovateľa - pokračovateľku.

Okrem chovu psov sa venujeme zbieraniu starožitností, slovenských, tradičných, ktorými si zveľaďujeme náš domov a tomuto vidieckemu štýlu venujem svoju stránku na Facebooku My Country living. Taktiež vlastníme niekoľko mutácií pávov, ktoré sú moja druhá zvieracia láska. Doposiaľ máme doma indického modrého (India blue), bieleho (White), strakatého (India blue Pied), opálového - spalding (Opal - spalding), momentálne očakávam prírastok v podobe ďalších farebných mutácií a ďalších zierat, ale o tom neskôr. Jednu malú časť stránok chcem venovať práve pávom, ich chovu a našim jedincom.

O našich internetových stránkach

Stránky o Československých vlčiakoch boli spustené v podobnej verzii 22.7.2009. Na ich príprave som pracovala dlhé mesiace, čo spočívalo v zháňaní informácií, písaní textov, prekladov z angličtiny, nemčiny,... Ako začínajúci záujemca som nikde nenašla žiadny dobrý zdroj, kde by som sa dozvedela viac o tomto, vtedy málopočetnom, plemene. A tak som sa rozhodla zhromaždiť si informácie sama, od chovateľov a majiteľov a s postupom času aj z vlastných skúseností a vznikli najrozsiahlejšie stránky venované plemenu Československý vlčiak, ktoré si tento "titul" držali až do 04/2021. V roku 2021 som totiž definitívne vymazala informácie o vlčiakoch z našich stránok. Avšak, nešli všetky informácie do zabudnutia, vyšli totiž na papieri a tak, kto má záujem, ich nájde v mojej publikácii "Československý vlčiak - od šteňaťa až ku chovnosti". Toho času sa už jedná len o stránky mojej chovateľskej stanice. Nájdete tu informácie o nás, našich psoch, chove, odchovoch, našej etike, princípoch chovu,... Hlavným komunikačným kanálom je fan page na sociálnej sieti Facebook, kde sme ako "Tobrok FCI" a kam denne pribúdajú fotografie ako nové, tak aj tie z minulosti. Taktiež nás nájdete na Instagrame ako Tobrok_FCI. Sem pridávame aj fotografie viac privátne, z nášho domova.

Ako sa menil vzhľad stránok počas rokov... (klik pre zväčšenie)

2021

 

2020

2019

2018 2017
2016 2015
2014 2013
2012 2011
2010 2009

www.tobrok.sk