NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárPublikácieO plemenáchKontakt

Šteniatko od nás a náš chovateľský servis

Šteniatko od násPlánované vrhyAktuálne vrhyOdchovyKrycí psyVýstavy, šampióniTOP TobrokNáš BARF
Médiá
Pávy

Byť majiteľom akéhokoľvek psa je nezabudnuteľné a človeka napĺňa príjemným pocitom. O to viac, ak je psík vaším verným spoločníkom niekoľko rokov, vidíte ako rastie, ako sa teší na váš návrat, keď idete hoc len na pár minút do obchodu...

Keď sa rozhodnete odchovať malých drobcov po takomto kamarátovi, je jasné, že vám na nich záleží rovnako. Kam sa dostanú, akí budú noví majitelia? Nad týmito otázkami rozmýšľate ešte skôr, ako vôbec malé bábätká pobehujú po dvore.

Chov to nie je len produkcia šteniatok, ale snaha dosiahnuť niečo lepšie a ak chcete chovať dobre, investujete mnoho peňazí, nervov a času do výstav, zdravotných vyšetrení, výcviku a výchovy psa a aj jeho potomkov.

Preto mi prepáčte možno dotieravé, možno "od veci" otázky, ide mi hlavne o blaho šteniatok. Ako chovateľ vás potrebujem spoznať a zistiť, či ste vhodní majitelia pre šteniatko z nášho chovu a taktiež, či sa to - ktoré šteniatko hodí práve k vám a do vašich podmienok. Chovateľa poteší, ak nájde skvelého majiteľa, so záujmom o všetky možné aktivity, ale niekedy je oveľa lepším majiteľom človek s reálnymi predstavami (a možnosťami), ako človek s plnou hlavou fantázií a ilúzií o budúcnosti.

Pred tým, ako nám zavoláte, či napíšete, že si chcete šteniatko rezervovať, si prosím preštudujte aspoň základné informácie o plemene. Neumožňujem rezerváciu ľuďom, ktorí ani nevedia, aké požiadavky a nároky má Leonberger.

REZERVÁCIE

Keďže záujemcov o šteniatka mávame už pred samotným krytím, niekedy aj mesiace vopred, je dobré ozvať sa nám čím skôr. Ideálne na začiatku roka, na ktorý vrh plánujeme. Ide o predbežné rezervácie, ktoré sú možné pred a po potvrdení gravidity, slúžia na to, aby sme o vás, ako o záujemcoch, vedeli a mohli vás kontaktovať v prípade, že sa šteniatka narodia a aj vami vybrané pohlavie. Rezervovanie šteniatka je možné až od veku 8 týždňov a to zložením nevratnej zálohy, vo výške min. 1/2 kúpnej ceny. Rezervácia vám garantuje, že šteniatko bude vaše a nám to, že nás nevodíte za nos, ale že si šteniatko skutočne prevezmete :) Poradie rezervácie je dané AJ tým, kto je v našich očiach najvhodnejší majiteľ pre to ktoré šteniatko! Pre veľmi nádejné šteniatko uprednostníme majiteľa so záujmom o výstavy a chov. Výber konkrétneho šteniatka je teda možný AŽ PO KONTROLE VRHU PORADCOM CHOVU, spravidla v 7-8 týždňoch!!! Až v tomto veku je možné lepšie vidieť kvality šteniatok, vývoj chrupu, tela, sfarbenia a podobne. Je viac než pravdepodobné, že z našich vrhov si budeme ponechávať šteniatko pre náš vlastný chov, preto, ak to bude prípad daného vrhu, je pri plánovanom vrhu poznámka, že prvá voľba je rezervovaná pre chovateľa - čiže pre nás.

ZDRAVOTNÉ VYŠETRENIA

Každé šteniatko Leonbergera je skontrolované veterinárne nadštandardne! To znamená, nie len očkovanie a odčervenie, ale aj kontrola prítomnosti parazitov, kontrola správneho zažívania RTG snímkom, kontrola srdca posluchom, rovnako aj správneho dýchania. Vo veku 8 týždňov kontrola srdca špecialistom - až po tejto certifikovanej kontrole sú šteniatka ponúkané na predaj s prvým možným odberom vo veku 10 týždňov. Záruky na zdravie po predaji dať nevieme a ani nemôžeme dať. Rešpektujte to prosím.

Mená pre naše šteniatka Tobrok vyberáme výhradne my. Je nám jasné, že majitelia si budú svojich miláčikov volať aj tak podľa seba. Mená pre šteniatka som mala vybrané ešte pred založením chovateľskej stanice a sú vybrané tak, aby sa hodili k názvu chovateľskej stanice. Áno, mám rada exotické a možno aj krkolomné mená :) Sú to prešmyčky, alebo spojenia, ktoré majú pre mňa význam a pochádzajú zo scifi filmov či seriálov, fantasy, anime :)

CENA ŠTENIATKA

Je adekvátna tomu, čo ponúkame. Keďže robíme skutočne viac pre naše odchovy aj po predaji, keďže krytia orientujeme hlavne na kvalitu a od prvého dňa hárania sučky investujeme mnoho času a značné financie do zdravotnej starostlivosti a aby mali šteniatka to najlepšie, je cena šteniatka od nás adekvátna ponúkanému. Cena šteniatka bude zverejnená po narodení konkrétneho vrhu a po určení kvalít daného jedinca. Orientačne cena šteniatka Leonbergera je od 1400€. Môže sa stať, že bude šteniatko v kvalite PET (nevhodné do chovu, ale ZDRAVÉ), cena bude znížená a určená "závažnosťou" vady.

UPOZORNENIE

Súčasťou kúpno-predajnej zmluvy je klauzula o predkúpnom práve na šteniatko/dospelého psa z nášho chovu, ktorého by sa chcel majiteľ "zbaviť" predajom, z AKÉHOKOĽVEK dôvodu. Výnimky existujú, ale záleží od konkrétneho prípadu (napr.úmrtie, strata zamestnania,...). Nezáleží v akom veku ho chce majiteľ predať, či ako chovného/chovnú, sme prvými v poradí, ktorí majú kúpne právo na tohto jedinca. UPOZORŇUJEM ale, že predkúpne právo na takétoho jedinca je v maximálnej sume 500€!!! Áno, je to menej ako polovica našej predajnej sumy. Chceme sa vyhnúť špekulantom, osobám, ktoré majú úmysel ďalšieho predaja šteniatka od nás, alebo sa chcú psa zbaviť, lebo zistili, že aj Leonberger nie je hračka a ako každý pes, má svoje potreby, potrebuje veľa stravy, zábavy, aktivity a vie aj čo-to zničiť. Preto tieto dôvody nie sú pre nás dôvodom na vrátenie predajnej sumy alebo na predaj tretej osobe. Dokonale si preto premyslite, či skutočne chcete šteniatko od nás!!!

Naše motto:

"Nechceme produkovať šteniatka, chceme sa venovať chovateľstvu - rozvoju plemena.
Chov nie je ľahký, produkcia šteniatok je oveľa jednoduchšia."
 

Aký chovateľský servis dostanete?

Keďže sme sa roky venovali výhradne chovu československých vlčiakov, som zvyknutá na to, že sme s našimi majiteľmi v pravideľnom kontakte. A to chcem dodržať aj pri odchovoch plemena Leonberger. Zakladám si na našom chovateľskom servise a tomu, čo ponúkame a som hrdá na to, že nás aj vďaka nemu poznajú ľudia aj v zahraničí.

V prvom rade ponúkam doživotné (aj dlhšie) poradenstvo a priateľstvo, záujem o psíkov a o vás, ako majiteľov. Majitelia našich odchovov sú priatelia, rodina, nie len mená.

Náš registrovaný chov sa riadi pravidlami FCI, Slovenskej kynologickej jednoty a príslušných klubov - to znamená, žiadne množenie psíkov bez kontroly - bez preukazu pôvodu, predaj šteniatok mladších ako 49 dní, falšovanie preukazov pôvodu, chov pod klubom iného štátu,...!

Všetky spojenia sú vyberané s určitým zámerom - s ohľadom na zdravie, povahové vlastnosti oboch rodičov, správnu kombináciu z hľadiska rodokmeňa a  žiaduci exteriér.

Obaja rodičia sú veterinárne sledovaní, vo výbornej kondícii, matka je zdravotne nadštandardne testovaná, obaja rodičia majú preukaz pôvodu, v čase krytia sú uchovnení a obaja vhodní na využitie v chove.

Všetky šteniatka dostávajú veterinárnu starostlivosť, sú odchovávané v čistých priestoroch, dostanú preukaz pôvodu, budú skontrolované poradcom chovu. Kladieme zvýšenú pozornosť na správnu výživu a plnohodnotnú socializáciu všetkých šteniatok. Veterinár bude sledovať šteniatka počas celej doby ich odchovu - nadštandardne!

Socializácia prebieha za prítomnosti matky, hlavne návyk na hluk, cudzie predmety, ľudí, nezvyčajné situácie, chovanie sa k druhým psom, zvieratám, návyk na vystavovanie, základy poslušnosti, preprava v aute, v klietke a základy hygieny.

Predvedenie psíka na výstave, bonitácii - NUTNÁ je však dostatočná príprava, ktorú tiež poskytujem.

Chov je mojím koníčkom, náplňou života, spôsobom života a moji psi, sú mojim všetkým. Nikdy neboli, nie sú a ani nebudú zdrojom financií. Mám normálnu prácu a chov psov nie je mojim živobytím. Všetky peniaze získané z krytí a zo šteniatok idú spätne len do psov (vybavenie, strava, výstavy, cesty za krycími psami,...).

Ako chovateľ, nedopustím utratenie alebo zbavenie sa chorého, starého, neplodného psa, či nevhodného do chovu. Žiadne šteniatko nebude utratené, ak bude neštandardné. U nás nájde teplo domova, kľud a starostlivosť, akú potrebuje akýkoľvek pes. Pokúsime sa o liečbu aj chorých šteniatok, neutratíme šteniatko len preto, že je slabé, alebo liečba je nákladná.

Nie som veľkochovateľ a ani nechcem byť. Vždy budem mať len také množstvo psov, aby som sa vedela o nich z dlhodobého hľadiska postarať tak, aby neboli ukrátení o stravu, čas strávený zábavou, športom, maznaním sa, pokojom. V prvom rade chcem kamarátov a nie výrobňu šteniatok. Nedopustím ani, aby sa psy medzi sebou bili, boli pod psychickým tlakom, aby mohli byť pustení všetci naraz a nespôsobovali si zranenia.

Ak sa stane, že sa šteniatko alebo dospelý pes dostane "do problémov", majiteľ nebude schopný sa o neho už postarať, dostane sa do útulku alebo podobne, vynaložím všetky svoje schopnosti na to, aby mu bol nájdený vhodný domov aj za cenu, že by sa psík vrátil ku nám, či už na kratšiu alebo dlhšiu dobu.

Ak sa narodí šteniatko, ktoré nebude vhodné do chovu, budú mi známe jeho hrubé nedostatky, budúci majiteľ bude na toto upozornený a bude mu odporučené nezaradenie do chovu. Takéto šteniatka sú označené ako PET, čo znamená domáci maznáčik, niekedy sú to psíci vhodní na šport, do rodiny s deťmi, ale pre určitú hrubú vadu, či ochorenie nevhodní pre chov.

Šteniatka a ani dospelých psov, hľadajúcich nový domov, nepredám tretej osobe, osobe, o ktorej mám pochybnosti (klamstvo, skrytý úmysel, nevhodné podmienky pre psa), osobe, ktorá chce psa len na množenie. Vyberiem majiteľa, ktorý bude v mojich očiach vhodný, aj za cenu, že by psík u nás zostal dlhšiu dobu.

Čo vyžadujem od budúcich majiteľov?

Znalosť aspoň základov o povahe a potrebách plemena.

Nový majiteľ musí byť psychicky a fyzicky vyspelý natoľko, aby sa dokázal o psa postarať. LEON má značnú váhu a veľkosť!

Nepredám šteniatko a ani dospelého psa osobám mladším ako 15 rokov. Podpísanie kúpno-predajnej zmluvy je riadené platným zákonom Slovenskej republiky a možno ju podpísať až od veku 18 rokov. V takom prípade je nutný sprievod rodiča či poručníka.

Vyžadujem minimálne jednu osobnú návštevu (aj nezáväznú), telefonický alebo elektronický kontakt pred rezerváciou šteniatka. Osobná návšteva po narodení šteniatok možná až po 21.dňoch. NEPREDÁVAM šteniatka tretej osobe - pri zmene majiteľa, po dohode s chovateľom, sa podpisuje nová kúpno-predajná zmluva a na šteniatko mám predkúpne právo.

Vhodné podmienky pre držanie psa - rodinný dom s možnosťou výbehu, ale aj prístupu do domu, finančné zabezpečenie, časový priestor pre psa, prechádzky, možnosť kontaktu rodiny podľa potreby psa,...

Možnosť navštíviť miesto, kde bude psík žiť po jeho predaji a po dohode s majiteľom. Rada by som mala možnosť vidieť miesto, kde bude psík bývať, jeho výbeh, prístup majiteľa k psíkovi,...

Pripravenosť a ochota venovať sa aktivite, na ktorú bude mať pes predpoklady a chuť - či už výstavy, výcvik, šport alebo práca. Nevyžadujeme uchovnenie ako záväzok, avšak privítam snahu o to, RTG a podobne... V prípade samcov však s uchovnením pomôžem, aby som prípadného nádejného plemenníka mohla využiť spätne vo svojom chove.

Ochota riadiť sa radami chovateľa v oblasti výchovy, výcviku, výživy,... (najmä začiatočníci).

Kontakt s majiteľmi po celý život psa. Chcem byť informovaná o ich radostiach a starostiach, o ich úspechoch, zdravotných výsledkoch a podobne. Nepotrebujem denné telefonáty, no mail, či fotka vždy poteší. Zdravotné výsledky, výstavy, pracovné skúšky a podobne, budú zverejňované na stránkach chovateľskej stanice. Neskrývam výsledky svojho chovu a chcem, aby sa majitelia šteniatok od nás nehanbili zverejniť určité údaje. Informácie budú slúžiť ako štatistiky nášho chovu a ako informácia pre prípadných záujemcov šteniatok od nás.

ZAKAZUJEM chov bez preukazu pôvodu - toto je právne ošetrené v kúpno-predajnej zmluve. Ak záujemca už vlastní psa opačného pohlavia je nutné zabezpečiť, aby nedošlo k nechcenému krytiu - oddelená voliéra počas hárania, prípadne kastrácia...

Vyhradzujem si právo vybrať určité šteniatko určitému majiteľovi, na základe jeho povahových vlastností, chovných predpokladov, výcvikových alebo exteriérových človeku, ktorý ich bude rozvíjať.
Vyhradzujem si právo záujemcu odmietnuť ako majiteľa, aj bez udania dôvodu.

Spolu so šteniatkom z ChS Tobrok dostanete (výňatok z kúpno - predajnej zmluvy)

Originál kúpno - predajnej zmluvy.

Pet pass  - medzinárodný očkovací preukaz (každé šteňa je zo zákona čipované).

Brožúru o základnej starostlivosti o psa, písaná chovateľom.

Dokumenty a záznamy o celom vrhu, priebehu krytia, pôrodu a odchovu šteniatok

Kópiu preukazu pôvodu oboch rodičov (kde sú uvedené RTG na DBK, iné zdravotné vyšetrenia) a kópiu ich výsledkov výstav vo forme šampionátov, pracovných skúšok, bonitačnú kartu a podobne.

Výslužku v podobe výbavičky pre šteniatko - obojček pre deň odberu, vodítko, pískacia hračka, miska,...

Šteniatko bude mať základy hygieny, bude socializované a pripravované na život v meste a medzi zvieratami.

Pravidelne veterinárne ošetrované a sledované, šteniatka budú vyšetrené na parazity, správnu priechodnosť tráviaceho traktu, srdce, pľúca.

Šteniatko bude kŕmené surovým mäsom a prílohami. Pri žiadosti o návyk na kŕmenie granulami bude toto umožnené, no výhradne určitými druhmi granúl, ktoré obsahujú minimum konzervačných látok a sú pre výživu psa vhodné. Majiteľovi však bude odporučené kŕmenie spôsobom BARF.

www.tobrok.sk