Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravie
Ochorenia
Očkovanie
Cudzopasníci
Choroby ČsV
Veterinár
Anatómia
ŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Lymská borelióza (a iné ochorenia z kliešťov)

Borelióza je ochorenie, ktoré vzniká infekciou baktériou spirochétou, ktorú prenášajú kliešte obyčajné a pijaky. Oba tieto druhy kliešťov vyskytujúce sa na Slovensku, môžu prenášať bakteriálne (Mykoplazmóza, Anaplazmóza, Ehrlichióza, Borelióza) a parazitárne ochorenia (Babezióza). Nie je výnimkou, ak kliešť prenesie na hostiteľa niekoľko infekčných ochorení naraz.

Najviac v lete, no i na jeseň, keď je chladnejšie, sa vo vysokej tráve vyskytujú kliešte. Sú veľkým problémom, keďže naše podnebie im praje a tak si z vychádzky môžete priniesť aj 6, či 10 lezúcich po kožuch vášho psa, či po vás. Kliešťa treba čím skôr odstrániť aj s hlavičkou - ešte pred jeho úplným nasatím, teda do 24 - 48 hod. od prichytenia, čím sa s vysokou pravdepodobnosťou zabráni prenosu ochorení. Okrem boreliózy prenášajú aj iné ochorenie - encefalitídu.

Borelióza je ochorenie, ktoré sa prejavuje únavou, bolesťami svalov, kĺbov, horúčkou, ale najmä červenou vyrážkou. Psy je možné proti tomuto ochoreniu očkovať vakcínou Biocan B. Vakcináciu je vhodné ukončiť pred najvyšším sezónnym výskytom kliešťov, hlavne na jar. Vakcinovať sa môžu šteňatá od 12. týždňa, pri primovakcinácii je potrebná revakcinácia o 14 - 21 dní. Pre trvalú imunitu je potrebná každoročná revakcinácia. Už vypuknuté ochorenie je možné podchytiť a väčšinou do dvoch dní ustúpi po nasadení antibiotík. No ich užívanie je následne dlhodobejšie, aj 2-4 týždne.

Neliečená borelióza môže viesť k úhynu, postihuje totiž nervový systém, teda aj ku zmene chovania, stratou orientácie, náklonom hlavy, odporu k pohybu, zvracaniu. Intenzita krívania je vyššia, kĺby sú citlivé na manipuláciu. Postihuje srdce a obličky, pridáva sa aj očné ochorenie, príznaky sa prejavujú relatívne dlho, aj rok a viac. Liečenie závisí od stavu, príznakov, testujú sa protilátky, aby sa správne určila diagnóza. Po prekonaní infekcie často parazit, ostáva v tele a pri oslabení imunity alebo pri novom napadnutí infikovaným kliešťom môže dôjsť opätovne k príznakom ochorenia.

Samozrejme, ideálna je prevencia, ktorá spočíva vo vyhýbaniu sa priestorov so zvýšeným výskytom kliešťov, prezretie psa po vychádzke, vybratie lezúcich kliešťov zo srsti, používanie pipetiek (účinkujú krátko, približne mesiac) alebo ochranných obojkov (účinkujú aj mesiace, no nutné je ich občas aj umyť a často sa pretrhnú pri aktivitách psa), používanie prírodných repelentov ako je tee trea oil, prípadne cesnak a samozrejme, ak nájdeme prichyteného kliešťa, jeho okamžité odstránenie (napr. háčikom OTOM). Očkovanie je tiež vhodné, no musí sa opakovať ročne, chráni pred boreliózou a nie pred prisatím kliešťa.

Ďalšie ochorenia prenášané kliešťami

Anaplazmóza – bakteriálne ochorenie, prejaví sa najskôr týždeň po infekcii. Napáda biele krvinky alebo krvné doštičky. Medzi príznaky patrí horúčka, kĺby na viacerých končatinách, kt. môžu byť bolestivé, opuchnuté, vyskytuje sa krívanie, znížené množstvo krvných doštičiek, krvácanie z rôznych telesných otvorov (z konečníka, z nosa).

Ehrlichióza – bakteriálne ochorenie prenášané hlavne kliešťami. Od napadnutia po prvé príznaky uplynie minimálne týždeň. Napádajú hlavne biele krvinky. Medzi príznaky patrí horúčka, nechutenstvo, strata hmotnosti, zväčšenie lymfatických uzlín, problémy s dýchaním, bledé sliznice, krvácanie, problémy s očami, postihnutie nervového systému, problémy so srdcom, zväčšená pečeň a slezina, opuchnuté a bolestivé kĺby.