NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárPublikácieO plemenáchKontakt

Akí sú Hovawarti?

Štandard
Aký je?
Chov

Plemeno zo širšieho pohľadu hodnotiť neviem, nakoľko toľko jedincov sme nemali, aby som mohla hodnotiť. Pokúsim sa však priblížiť aspoň nášho samca, pri ktorom sme však viac krát počuli, že "sme mali šťastie na dobrú povahu"...

Amarok bol od šteniatka veľmi milý, živý a kontaktný psík, nebojácny, rýchlo chápajúci, zbytočne nevyvolával problémy. V dospievaní sme nepostrehli nejakú ťažkú pubertu, ako u ČsV, i keď samozrejme, zvýšené snahy o demolovanie boli, no nič strašné. Vo veku 3,5-4 roky sa usadil natoľko, že pokiaľ by nestrážil štekaním, ani sme nevedeli, že psa máme. Zbytočne nešteká, len keď treba, je kontaktný stále, miluje zvieratá, vynikajúci parťák aj ku deťom, rýchlo chápe a učí sa aj v tomto veku. Je to šikovný psík, ktorý už nič nezničil od svojich cca 1,5-2 rokov, dovtedy zničil len skutočne veci, ktoré sme dokázali oželieť. Zbytočne neutekal, vždy bol na voľno na pozemku, okrem obdobia hárania sučky. Neušiel ani keď bola zle zatvorená brána a otvorila sa,  zostal na pozemku celý čas. Kotec pre neho sme nemali. Raz bolo nutné, aby zasiahol a ochránil ma pred priamym útočníkom bez toho, aby sme ho to učili! Ochránil ma pred útokom úplne prirodzene, bez zbytočnej agresivity, ale rázne a odvážne.

Z môjho pohľadu, je to veľmi citlivý, spoločenský pes, skvelý parťák na výlety, do rodiny, či len tak na dvor, ale aj pracovný pes. No ako u ČsV, by som u nich vypichla to, že nie sú možno tak skvelé pracovné plemeno, resp. že nie každý jedinec zloží najvyššie pracovné skúšky. Treba s nimi pracovať, systematicky. My sme sa výcviku nevenovali, pretože ma to nebavilo a ani nebaví. Mnoho ich aktívne skladá skúšky, no pre mňa to o povahe psa nemá žiadnu výpovednú hodnotu. A preto, aj na bonitáciu sme išli "nepripravení" s tým, že je to test povahy, nie toho, čo má pes naučené. A bolo vidno, ktorí psy mali naučené správanie. Som hrdá na môjho psa, ktorý tam išiel tak, ako ho boh stvoril a jeho povaha bola vynikajúca, zhoršenú známku mal vraj za "strachovú reakciu" pri streľbe, čo odmietam - máme aj video záznam. Čo sa nepáčilo bolo podľa mňa to, že nešiel pri nohe ako na pracovnej skúške a nemali sme to "nadupané". Je to skúška povahy!!! A za tým si budem stáť do konca! Pes má ukázať, aký je, nie to, čo má naučené.

Ako mínus hodnotím možno pre niektorých starostlivosť o srsť, ktorá keď sa zanedbá, vytvoria sa dredy a psa potom už len ťažko vyčešete. Preto vyžadujú pravidelnú starostlivosť o srsť. Výživa je na majiteľovi, zožerie granule a aj mäso, väčšina majiteľov myslím preferuje práve granule. So záťažou sa u nich začína až po roku, ako u iných veľkých plemien, výdrž má dobrú, no na regeneráciu potrebuje čas. Náš rád prespí dlhé hodiny s nami v dome, je vďačný za to, že je s nami a je to pre neho dôležitejšie ako veľkosť záhrady. Dokonca bol so mnou niekoľko krát v práci a celých 8 hodín ležal pod stolom a bol rád, že môže byť so mnou! No nie je závislý! Nie je nutné ho zatvárať, uväzovať, mať vyvýšený plot. Rád má telesný kontakt a veľmi si ho užíva. Dá sa s ním vždy dohodnúť a aj keď sa vytočí do extrému a rozblázni sa, vie sa skľudniť ihneď, vie, ku komu si čo môže dovoliť. Vedel, že nesmie na mňa skákať počas tehotenstva, mimo toto obdobie sa bláznil ako mal zvykom. Chápal toto "špeciálne obdobie" a stačilo mu vysvetliť, že niektoré veci nesmie a rešpektoval to - je vnímavý, citlivý a rýchlo chápajúci. K synovi je skutočne opatrný a pozorný. Nedovolí si k nemu, ani k iným deťom správať sa tak, ako keď sa s ním hráme my. Ak si myslí, že má dosť hry so synom, odchádza bokom.

Neľutujem ani minútu výber plemena a jedinca! Skvelý rodinný pes, ktorý postráži, má zdravý temperament, pevnú povahu, je ochotný pracovať a poslúchať, má ako plemeno pevné zdravie, má výdrž a v podstate je univerzálny pes - parťák do lesa, pracant, výstavný pes, rodinný pes, na gauč, či na dvor. Ako žiadne podobné plemeno, nepatrí len do kotca, na reťaz, či na osamotené stráženie firiem a objektov. Rovnako, nie je vhodné nechať ho vyrastať bez výchovy a hraníc. Každý pes má mať režim, pravidlá a výchovu. Potom funguje.

www.tobrok.sk