NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachO plemenách

Kto sme
CertifikátNáš BARFŠteniatko od násPlánované vrhyAktuálne vrhyOdchovyKrytieZdravie chovuVýstavy, šampióni
Médiá
TOP Tobrok
 

 

Plánovaný vrh Tobrok "B" Bor

 

Prvý deň úspešného krytia: 16.10.2015

Dĺžka gravidity: 64 dní (od prvého krytia)

Predpokladaný dátum narodenia: 18.-20.12.2015

Dátum narodenia: 20.12.2015 a 21.12.2015

Priebeh gravidity/Pregnancy callendar by rr.sk

Barbora Tawy GCh. Aimu z Dubničanky

Dátum narodenia: 23.12.2012 Dátum narodenia: 21.10.2010
Matka: Welcoming Wolf Eden severu  Matka: ChSR Hermiona Oskár Dór
Otec: Cater Šedý samotář Otec: Carr Malý Bysterec
Bonitačný kód: As E1 K1 Og P3/62 Xv53,23 Xf111,29 Xh0,677 Bonitačný kód: As D1 Oh R1 P3/67,5
RTG DBK: A 0/0   RTG DLK: 0-0 RTG DBK: B/B   RTG DLK: 0/0
DM: N/N    Dwarfizmus: N/N    Chrup: plnochrupá DM: DM/N   Dwarfizmus: N/N   Chrup: plnochrupý
Pracovné skúšky: SVP 1 Pracovné skúšky: SVP1
Výstavy: 1x CAC Výstavy: Ch SR, GCh SR
Prínos do chovu: zatiaľ žiadne vrhy Prínos do chovu: zatiaľ žiadne vrhy
O vrhu

Tento vrh sa narodí na Liptove a bude odchovaný na Liptove. Každé šteniatko z vrhu však bude mať starostlivosť a chovateľský servis nášho štandardu.

Barbora Tawy je naša sučka v spolumajiteľstve. Je z veľmi starého spojenia krvi, po psovi Cater Šedý samotář, ktorého krv nemáme na Slovensku. Tento vrh bude skôr experimentálny, nakoľko nevieme predpovedať, aké šteniatka môžeme očakávať. No pár vecí vieme povedať, že je pravdepodobné, že sa narodia šteniatka aj sivej farby. Očakávame vyrovnané povahy, Bora má silnú povahu, nie je plachá a je to vyrovnaná sučka.

Otca sme ponechali jej životného partnera Aimu (Akum), ktorý prinesie do vrhu skvelú povahu a výborné dlhé nohy a suché pysky.

Rozbor rodokmeňa
Náš vrh "B" je spojením starej českej krvi a čisto slovenskej línie po psovi Carr Malý Bysterec. Tento pes dodáva do chovu stabilitu v exteriéri. Jeho potomkovia, aj v Ďalších generáciách sa vyznačujú dlhými nohami, správnym formátom, krátkym uchom a suchou tlamou. Aimu je synom Carra a nesie značne jeho znaky. Jeho matka Hermiona je zase dcérou Hery z Rofa, ktorej krv, rovnako ako jej brata Hera z Rofa, je veľmi obľúbená, rovnako kvôli stabilite v exteriéri. Aimu je teda kombináciou ustálenej línie, ktorú Barbora potrebuje. Barbora je totiž z veľmi starej českej línie, ktorá nie je ustálená vôbec. Každý súrodenec Barbory je iný a preto sme k Barbore potrebovali samca, ktorý ju prípadne podrží. Barbora sa vyznačuje výbornou kostrou a mohutnosťou, výbornými suchými pyskami. Barbora je po sučke Welcoming wolf Eden severu, ktorá je z línie českej chovateľskej stanice s ustáleným exteriérom. Krvou je tento vrh prínosom pre Slovenský chov najmä z matkinej strany, ale práve v kombinácii s Aimu vytvorí dúfam ustálený exteriér, povahu šteniatkam.

RODOKMEŇ ŠTENIATOK
 
Aimu z Dubničanky
As D1 Oh R1 P3/67,5
B/B, 0/0, DM/N, DW N/N
Carr Malý Bysterec
A68 Oh R1 P1, A/A
Azor od Poluchov
A66 E1 H2 I2 M5 Og R1 P3, A/A
Elbow zo Sennej
A65 Oh R1 P1
Dina Pohostinstvo CS
A62 K1 M5 Oh R1 P3
Askia Slnečný dvor
A62 C2 K1 Og R1 P1, A/A
Aragorn Potomok vlkov
A69 D1 Od R1 P3, B/C
Miňa Ruskov dvor CS
A63 Od R1 P3
Hermiona Oskár Dór
A59 E1 Og R1 P3, B/B
Argo Přízrak Karpat
A68 Oh P1, A/A
Arin na Blatech
A67 Og P1, B
Avahoc Stín vlka
A60 K1 Of P1, A/A
Hera z Rofa
A67 E1 Og R1 P1, A/A
Tambury z Rosíkova
A68 Og R1 P1
Elba z Rofa
A62.5 E1 K1 Oc R1 P3
Barbora Tawy
As E1 K1 Og P3/62
Xv53,23 Xf111,29 Xh0,677

A/A, 0/0, DM N/N, DW N/N
Cater Šedý samotář
A67 Oh P1, B/B
Arne z Města Henbrštajnů
A67 Of P1, A/B
Atos Heol CS
A72 E1 Of P3
Fea Jimili CS
A60 Og R1 P1, A/A
Hela Šedá eminence
A62 K1 Of R1 P1, A/A
Gar z Rosíkova CS
A67 Of P1, A/A
Eta Pohostinstvo CS
As E3 Of R1 P3, A/D
Welcoming Wolf Eden severu
A64.5 Oh P1, A/A
Bengie z Katusického dvora
A72 Og R1 P1, A/A
Bony z Města Sadské
A71 E1 Of P1, A/A
Dolores Eden severu
A67 Oc P3, B/C
Paige Eden severu
A60.5 Oc P3, B/B
Lupus Crying Wolf
A65.5 I10 Od P3, B
Ešír Eden severu
A61.5 D4 E1 Oc P3, A/A

Vyšetrenia a príprava pred krytím
Pred samotným krytím, už pri vrhu "A" a aj pri plánovanom vrhu "B" dávame rodičov testovať na degeneratívnu myelopatiu a dwarfizmus a vyberáme chovný pár tak, aby sme nekombinovali nosiča s nosičom a vyhli sa tak narodeniu postihnutých šteniatok.

Obaja rodičia majú vyšetrenie na dyspláziu lakťových a bedrových kĺbov. Obaja pripravení na krytie a zdraví. Kópiu výsledkov dostanú majitelia šteniatok. Keďže Akum je nosičom DM, s istotou sme ho mohli vybrať ako otca až po potvrdení, že Bora je N/N. Teda vieme povedať, že žiadne šteniatko z vrhu sa nenarodí postihnuté na DM alebo DW.

Krytie

Keďže Bora a Akum spolu žijú v jednej domácnosti, krytie prebehlo úplne prirodzene a bez nútenia, v deň, ktorí si obaja určili ako vhodný na krytie. Krytie prebehlo bez problémov a komplikácií, fotografie dokumentujú úspešné spojenie a budú k dispozícii len prípadným novým majiteľom. Akum ako neskúsený psík a Bora ako neskúsená sučka všetko zvládli na výbornú a po prvom oťukaní sa to zvládli bez asistencie. Už len dúfať, že všetko klapne a na sone o približne mesiac uvidíme malé "Borkumky" :)

Prvá polovica gravidity - čakáme na potvrdenie

Keďže sa vrh narodí na Liptove, u majiteľa Barborky, nemáme tak podrobné informácie o priebehu gravidity. Avšak keďže Barbora a Akum tvoria prirodzený pár, prebehlo krytie prirodzene, bez obmedzovania alebo nútenia. Spolu trávia všetok čas a v prvej polovici gravidity sa toho veľa nezmenilo. Síce Barborka pribrala nejaké to kilečko, pretože majitelia dávajú pozor na to, či sa veľmi neženie do krkolomných akcií, po potvrdení gravidity 15.11.2015 sme sa zhodli, že stravy môže dostávať normálne a nie je nutné pridávať na množstve. Obaja spávajú vo vnútri, preto je všetko pod dohľadom. Na sone bolo vidieť približne 5 plodov, čo je veľmi orientačné číslo. Všetko ukáže čas.

Druhá polovica gravidity

Barborka začala naberať monštrózne rozmery v druhej polovici dosť zhurta, až si myslím, že tých plodov bude možno aj viac ako 5. Pár dní pred pôrodom, teda 08.12.2015 išli s Barborkou majitelia na kontrolné sono, či je skutočne všetko v poriadku a nejedná sa o falošnú graviditu. Pôrod by mal prebehnúť prirodzene v interiéri a šteniatka budú pod dohľadom celý čas. Barborka sa teší skvelej starostlivosti a pozornosti a verím, že bude aj výborná mamina. Ako sa blíži deň pôrodu, mám trošku obavy, ako to celé dopadne, no dúfam, že po tak dlhej dobe už konečne privítame ďalšie šteniatka v našej chovateľskej stanici.