NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

Kto sme
CertifikátŠteniatko od násPlánované vrhyAktuálne vrhyOdchovyKrytieZdravie chovuŠampióni
TOP Tobrok
 

 

Plánovaný vrh Tobrok "A" Aki

 

Prvý deň úspešného krytia: 12.01.2014

Dĺžka gravidity: 60 dní

Predpokladaný dátum narodenia: 12.-15.03.2014

Dátum narodenia: 13.03.2014

Priebeh gravidity/Pregnancy callendar by rr.sk

Akia Tawy Argo z Novobělské kotliny

Dátum narodenia: 20.01.2012 Dátum narodenia: 21.5.2010
Matka: Ambra Tajemný přelud (CZ) Matka: Brita z Hvozdecké kotliny (CZ)
Otec: Bajkal Tajomný tulák (SVK) Otec: Erik z Věrné smečky (CZ)
Bonitačný kód: As Oc R1 P5/62 Xv 52,4 Bonitačný kód: A70 Of P1  Xv54,3 Xf108,6
RTG DBK: A 0/0   RTG DLK: 0-0 RTG DBK: A 0/0   RTG DLK: 0-0
DM: DM/N   Dwarfizmus: N/N   Chrup: plnochrupá DM: N/N   Dwarfizmus: ?/N   Chrup: plnochrupý
Pracovné skúšky: SVP 1 Pracovné skúšky: -
Výstavy: 2x res.CAC Výstavy: -
Prínos do chovu: prvý vrh Prínos do chovu: "C" Tawy, "A" Dalpet
O vrhu

Ako krycieho psa som vybrala Arga po naozaj dlhom výbere. Bolo jasné, že to bude niečo iné, ako tu na Slovensku máme, keďže chcem, aby budúce šteniatka mohli rozširovať základňu chovu. Argo je pes, ktorý prestriedal pár majiteľov a je momentálne v ChS a záchrannej stanici Tawy. Je to podľa slov majiteľky "miliónový pes", ktorý však doplatil na zlé zaobchádzanie. Je sebavedomý, ochotný cvičiť a spolupracovať s ľuďmi. Je to proste PÁN pes.

Argo je krásne vysoký pes, so silnými ale nie hrubými kosťami, správnou stavbou tela a kostry s vyrovnanou povahou. Má užasnú farbu, ktorú predáva na potomkov. V Českej republike má dva vrhy, no nie veľmi početné. Keďže je to Kiuškin prvý vrh, chcela som psa v chove odskúšaného - skúsený a preukázateľne plodný. Farebne sú tieto vrhy pre mňa absolútne úchvatné - výrazné krásne tmavšie farby. Predáva aj silne jantárové krásne oko.

Je úplne zdravý (čo bolo mojou prvou podmienkou) a vitálny pes, pripravený na krytie. Dokumentáciu o priebehu krytia budem dávať k dispozícii len majiteľom šteniatok. Krytie bolo plne prirodzené, bez nútenia k páreniu, čo je zdokumentované na video zázname a fotografiách. Ako Akia, tak Argo boli pred krytím vyčistení mechanicky a aj prípravkom na dezinfekciu.

Argo sa mi k Akii hodí typovo a myslím, že ju pekne doplní v exteriéry a v povahe. Uvidíme, čo táto kombinácia dá, verím, že sa spoja pozitívne vlastnosti a tých negatívnych bude čo najmenej. Vrh je pre mňa rovnako zaujímavý, preto voľba prvého psa alebo sučky je už rezervovaná pre môj ďalší chov.

Rozbor rodokmeňa

Akia pochádza zo spojenia slovenskej a českej krvi, čo som vyslovene hľadala. Tieto kombinácie sa potvrdzujú ako najkrajšie. Jej matka Ambra je výborná suka a hlavne matka, nie veľmi jemná, ale ani pevná, má krásnu ušľachtilú hlavu, ktorú zdelila aj Akia. V mladosti prišla Ambra úrazom o pár zubov, avšak jej plnochruposť bola zachytená na RTG snímkoch. Ambra je po Clowie Stín vlka, čo je pre mňa zaujímavý vrh, hlavne kvôli Bonie Mrazivé ticho. Bajkal do Akii prilial krv Ambry Slnečný dvor a teda kombinácie Aragorna a Mine, tá  je u nás dosť zastúpená.

Pôvodne ma zaujal pes Bref od Tištinského potoka, avšak ním sa už kryť nedá. Jeho syn Erik z Věrné smečky je veľmi pekný a kvalitný pes a má mnoho krásnych potomkov. Ale je aj dosť využívaný a chcela som aj trošku farby. A to spĺňala kombinácia s Britou, po ktorej sú krásne sfarbení potomkovia. Preto som vybrala jeho syna Arga. V Argovom rodokmeni sa dvakrát vyskytuje Grey Wolf z Molu es, čo zvýšilo príbuznosť na "A" Reolup. Z týchto kombinácií vzniklo mnoho krásnych zvierat. Argo dal dva vyrovnané vrhy, i keď menej početné. Vrh "C" Tawy práve v kombinácii s Cassiopeiou Stín vlka dal prekrásne farby, jasné oko a výbornú kostu.

RODOKMEŇ ŠTENIATOK
Argo z Novobělské kotliny
A70 Of P1  Xv54,3 Xf108,6
A/A 0/0/ DM N/N
Erik z Věrné smečky
A69 Of P1
,
A/A
Bref od Tištínskeho potoka
A66 E3 I5 Og R1 P3
,
A/A
Kolt Šedá eminence
A70 E1 Of P1
, B/B
Orka Šedá eminence
A67 E1 Og P1
, A/A
Assay z Věrné smečky
A64 K1 Og P1
,
A/A
Grey Wolf z Molu es
A69.5 Og P1
, A/A
Dia Dakmat
A64 K3 Oc P3
, C/B
Brita z Hvozdecké kotliny
A64 F2 H3,4 I8 M5 R1 Of P3
, A/A
Nord Šedá eminence
A70 Of P1
,
A/A
Flik Šedá eminence
A69 Of P1
, A/A
Haidy Šedá eminence
A64 E1 R1 P1
, A/A
Keli z Litavské kotliny
A62 E1 K1,3 Of P3
,
A/A
Grey Wolf z Molu es
A69.5 Og P1
, A/A
Ira z Litavské kotliny
A64 E1 I2 K1 Of P1
, C/B
Akia Tawy
As Oc R1 P5/62 Xv 52,4
A/A 0/0/ N/DM, DW N/N
Bajkal Tajomný tulák
A68 C2 Of R1 Xh0.75 P1
,
A/A N/DM
Dag z Tematínskych kopcov
A66 F2 Of R1 P1
,
A/A
Aron Vlčie údolie
A70 M5 Oi R1 P3
, A1
Beky Kollárov dvor
A61 Oh R1 P1
Ambra Slnečný dvor
A63 Og R1 P1
,
A/B
Aragorn Potomok vlkov
A69 D1 Od R1 P3
, B/C
Miňa Ruskov dvor
A63 Od R1 P3
Ambra Tajemný přelud
A63 Oh P1 Xv53.2 Xf109.5
A/A 0/0/ N/DM
Ben z Chrlických plání
A68 K1 Of R1 P1
,
C
Brix Ekar
A66 E3 Og P3
, A/A
Alexa De-To
A64 E1 Of P1
, C/C
Clowie Stín vlka
A62 H6 I2 Od R1 P3
,
A/A
Dak Kollárov dvor
A70.5 Og R1 P1
, A/A
Bonie Mrazivé ticho
A62 K1 Oh P1
, A/B

Vyšetrenia a príprava pred krytím
Pred samotným krytím sme s Akiou absolvovali okrem povinného RTG vyšetrenia na dyspláziu bedrového kĺbu aj nepovinné vyšetrenie ľakťového kĺbu. Výsledok RTG bol na DBK A 0/0 a DLK 0-0. Teda kĺby sú zdravé a čisté.

 Okrem týchto má vyšetrené aj ochorenie na degeneratívnu myelopatiu DM, ktorého je nosičom, avšak naň neochorie. Preto sme jej partnera vyberali len čistého, s výsledkom N/N. Tieto testy boli neoficiálne, bez licencie, vykonané na výzvu Českého klubu chovateľov. Preto nemáme žiadny certifikát. Výsledok na test dwarfizmu - hypofyzárneho nanizmu je negatívny, teda N/N, čo bolo podmienkou, keďže Argo tento test nemá. Tento test bol certifikovaný.

 Krycí pes Agro má tiež vyšetrenie na dyspláziu výborné, teda DBK A 0/0 a DLK 0-0 a ako bolo spomenuté, je bez zmutovaného génu degeneratívnej myelopatie, teda N/N. Kópie všetkých vyšetrení ako Akii, tak Arga, dostanú majitelia šteniatok.

S Kiuškou sme 07.01.2014 u veterinára vykonali kontrolu krvi a celkového stavu, pripravenosti na šteniatka. Dostali sme zelenú, máme vynikajúce výsledky! :) Zobrali sme aj krv na test hladiny progesterónu, vyhodnotenie prišlo až 08.01. A hodnoty boli akurátne - hneď vo štvrtok sme išli do Brna za Argom :)

Krytie

Zostali sme do nedele rána, no Argo Kiu nenakryl. Hold, vlčiaci, robia si čo chcú. Verili sme a veríme inštinktom a preto sme nechali tomu voľný priebeh. Argo je skúsený a nakryje sučku až naozaj, keď je pripravená.

Došlo k tomu až keď sme Kiušku nechali v Tawy a šli domov. Večer 12.01.2014 ju Argo prvý krát nakryl. Všetko bolo v poriadku, prirodzené a bez problémov. Zviazaní boli 31min, čo je ideálne.

Druhé prekrytie bolo opäť večer, 13.01.2014, trvalo tento krát kratšie. Je možné, že ku krytiu došlo aj cez deň. Tretie rovnako večer 14.01.2014, takmer v rovnakú hodinu ako predošlé krytia.

Vo štvrtok už pravdepodobne ku krytiu nedošlo, nemáme o tom vedomosť. V sobotu 18.01.2014 sme si boli pre Kiušku a cestovala konečne domov.

Z krytia máme videozáznam, fotografie, bohužiaľ, nemáme, nakoľko každé známe krytie bolo v tme. Video bude k dispozícii len majiteľom prípadných šteniatok.

Prvá polovica gravidity - čakáme na potvrdenie

1. týždeň 12.01.-19.01.2014

Kiuška strávila v Tawy s Argom. V tento týždeň sa toho veľa neudialo a nevieme presne, ktorý deň môžeme považovať za prvý úspešný. Rátame teda od prvého známeho a preukazného nakrytia a teda 12.01.2014.

Váha: 25,1 kg              
Obvod bruška:
53 cm
Strava a apetít:
Zloženie stravy a množstvo zatiaľ nemeníme, žravá je ako vždy :) V Tawy dostávala granulky, z čoho začala hnačkovať. Preto sme nasadili pastu Diarsanyl na obnovu mikroflóry a naše staré dobré mäsko.
Celkový stav:
Kiuštek je veľmi kľudný, ale predpokladám, že je to tou dovolenkou mimo svoju svorku. Mimo to, že si zničila búdu tak, že je nepoužiteľná a musíme spraviť čím skôr novú, je všetko v poriadku :o)

2. týždeň 20.01.-26.01.2014

Po zvyknutí si opäť na náš systém sa s Neruškom rozhodli, že budú znova lietať po poliach ako vždy. Kiuška je besná, ale prišla domov rozhodne zmenená. Aj šteká trochu inak :D Že by ju naučili kolegovci v Tawy český slang?

Obvod bruška: 56 cm
Strava a apetít:
Do mletého mäska pridávame viac zeleninky ako inokedy. Hlavne uhorky, listový šalát ale aj jabĺčko dostáva. Neruško však nie je ukrátený a dostáva čo Kia. Kiuška sa naučila kradnúť jedlo a snaží sa Nerovi ukradnúť všetko, čo dopadne na dĺžku labky, aby to pretiahla cez pletivo kotca :) Kiuška dostáva viac, nie kvôli tomu, že možno čaká šteniatka, ale bola vo výstavnej kondícii a konečne aj ku nám prišli chladnejšie dni.
Celkový stav:
Lieta ako blázon, poskakuje ako koza. Má skvelú náladu a terorizuje Neruška. Ako vždy...

 

3. týždeň 27.01.-02.02.2014

Začína nám tretí týždeň. Studené počasie prišlo do Nitry, ale zatiaľ sme nerobili žiadne dramatické opatrenia. Kiuška dostala novú väčšiu búdu, ale to hlavne preto, lebo tú starú si zničila -_-

Obvod bruška: 55 cm
Strava a apetít:
Dostali sme sa na normálnu dávku krmiva mimo výstavnú sezónu, takže už by nemal byť dramatický prírastok na váhe, či cm kvôli strave. Stále pridávam obom listový šalát kvôli kyseline listovej. Dostávajú obaja kvalitné mäsko, menej prílohy. Dostávajú aj ovocie, hlavne jabĺčka.
Celkový stav:
Stále prítulná, i keď... Zlizol si to všetko Neruško, ktorého terorizuje stále viac a viac. Lieta ako blázon, loví myšky, naháňa Neruška. Veľmi sa ale začala túliť a nechá sa škrabkať, čo predtým nerobila. Trochu sa jej zväčšili struky. Uvidíme... :) Neruškovi sa páčilo, že meriame Kiuške bruško, tak chcel aj on. Takže nie len že dostáva rovnaké zloženie stravy ako Kia, ale meriame aj jeho bruško :D

4. týždeň 03.02.-09.02.2014

Štvrtý týždeň. Počasie sa otepľuje, máme krásne slnečné dni. Chodíme trochu kolobežkovať, aby sa mohli do sýtosti vybehať, ale nepreháňame to :) Pomaly ale isto začínam byť nervózna a neviem sa dočkať dňa, kedy pôjdeme na sono.

Váha: 27,4 kg
Obvod bruška:
59 cm
Strava a apetít:
Mierne, ale naozaj mierne sme pridali na strave. Hlavne mäsko aj mleté, rebrá a iné mäsové kosti s pridaním ovocia (nie exotické), zeleniny, vajíčok, rybičky vo vlastnej šťave. 
Celkový stav:
Na vodítku prestala ťahať, je kľudnejšia pri kontakte, ale ako náhle má možnosť, ponaháňa Neruška. Stal sa z nej totálny mazlíček. Bruško evidentne pribudlo, a tiež sa zväčšili struky. Pre istotu sme teda šli na sono, i keď o týždeň skôr, ako som chcela.

♥ Na sono sme išli 08.02.2014 Čakáme miminká! ♥

Druhá polovica gravidity

5. týždeň 10.02.-16.02.2014

Začal sa piaty týždeň. A maminka Kiuška je zlatučký maznáčik. V tomto týždni ešte využívame krásne počasie na prechádzky, Kiuška má plno energie, tak jej doprajem. Ale sama už viditeľne spomalila. Krivdila som jej. To nie ona, ale Nerušo jej zničil búdu. Presunula som ju od deliacej kari siete na opačnú stranu a po hryzení ani stopy. Do marca spravíme malé úpravy na búde pre Kiušku a samozrejme aj v kotci - zabezpečiť, aby miminká nevybehli neskôr von a podobne. Čaká nás kopa práce a už si to pomaly ale isto plánujeme. Pomaly vymýšľame mená a všetko okolo šteniatok.

Obvod bruška: 62,5 cm
Strava a apetít:
Prešli sme na kuracinku - čerstvé celé kurence, bez drobov, rebrá a iné mäsové kosti s pridaním ovocia (nie exotické), zeleninu, vajíčka, rybičky vo vlastnej šťave. 
Celkový stav:
Badateľný prírastok na brušku, zmena povahy... Áno, aj slepý by už povedal, že je iná. Je to maminka ako sa patrí. Síce stále robí zle Nerčíkovi, ten je veľmi trpezlivý a aj on si už všimol, že je Kiuška iná. Veľmi si vyžadujú obaja pozornosť.

6. týždeň 17.02.-23.02.2014

No áno, Kiuška má riadne brušisko :) Cez týždeň sme viac menej oddychovali a aj sme mali pár návštev - záujemcov o štenísky. Uvidíme, koľko ich nakoniec bude, pretože obávam sa, že vo finále bude Kiuša jeden veľký sud :D

Obvod bruška: 65 cm
Strava a apetít:
Kŕmime výdatne, no kvalitným mäskom. Celými kurencami, jabĺčkami, ktoré idú na dračku a hovädzinou.
Celkový stav:
Bruško raste a rastie, energie neubýva, Neruško si zlizne pár kusancov. Všetko v poriadku :) Pomaly sa pripravuje a to tým, že ničí búdu. Skáče po nej hore dole, energiou ešte nešetrí.

 

7. týždeň 24.02.-02.03.2014

Mám doma sud :D Hrozné, ako dokázala nabrať, ale určite nie od stravy. Je riadny slon, ktorý evidentne spomaľuje. Prvé minúty ešte pobehuje, naťahuje Nera, no potom už len oddychuje.

Obvod bruška: 67 cm
Strava a apetít:
Kŕmime výdatne, no kvalitným mäskom. Celými kurencami, jabĺčkami, ktoré idú na dračku a hovädzinou. Pridávam bravčové nožičky a bravčové kosti.
Celkový stav:
Na vychádzke si hrabe nory, ničí búdu. Do nej dostala aj slamu, nech si spraví pohodlie. Nevyhádzala ju, chvala bohu :D Takže pomaly idem na prieskum trhu, kde čo pokúpime na výbavu búdy a kotca.

8. týždeň 03.03.-09.03.2014

Posledné dni sú trochu hektické, Kia sa nekrotí a robí, ako keby vôbec nečakala miminká. Po neúspešnom výskoku na búdu a riadnom údere do bruška, sme pre istotu šli na sono. Všetko v poriadku, miminkám je trocha tesno, ale majú sa dobre, rovnako ako maminka.

Obvod bruška: 67,5 cm
Obvod hrudníka:
79 cm
Strava a apetít:
Pridali sme na strave. Síce nie dramaticky, ale dostáva trošku viac.
Celkový stav:
Vôbec sa nekrotí, hlavne krátko po pustení z vodítka. Terorizuje Neruška, no do 20 min. už má dosť prechádzky. Bruško je riadne, struky sú výrazné, no mliečko očakávame až budúci týždeň. Kiuška je miernejšie viac mazlivá, než inokedy, ale nič dramatické :D

 

 

 

Posledné dni do pôrodu 10.03.-13.03.2014

Začína sa náš posledný týždeň alebo pár dní. Ešte mliečko Kiuška nemá, až keď sa začne tvoriť budeme vedieť, že zostáva len pár dní. Prípravy vrcholia, vyrábame ohradenie, aby bolo všetko bezpečné, pripravujeme podstielku do kotca. Kiuška má 24hod servis a dohľad. 

Voliéra zabezpečená, pripravujem značkovacie obojčeky... Čakáme deň D.

13.03.2014 - Rodíme!

Náklady na vrh - od prvotných vyšetrení po pôrod a odchov šteniatok do 7-8 týždňov

Pre lepšiu predstavu o tom, čo všetko chovateľ vynaloží na šteniatka, pridávam malý zoznam. Nerátam poštovné na vybavenie všetkých potrebných tlačív, cestovanie k veterinárovi, prípadne kopu telefonátov. I keď to tiež nie je malá čiastka, vypíšem len tie najhlavnejšie. Uchovnenie sučky (povinné podmienky) je položka sama o sebe, registrovanie chovateľskej stanice,... tieto položky nerátam celé. Nerátala som pár vecí, ktoré nestáli málo, ale po prekročení sumy 1 400 € som to radšej prestala počítať :D

Zatiaľ zaplatené...

Potrebné na uchovnenie:

Dwafirzmus.................................................................................................10€ (celková cena bola 30€, rátam len 1/3)

Degeneratívna myelopatia........................................................................zdarma - výskum

RTG lakťov a bedier....................................................................................17€ (celková cena bola 50€, rátam len cca 1/3)

Bonitácia....................................................................................................7 €

Členstvo v klube chovateľov....................................................................17 € (na daný rok)

Registrácia CHS..........................................................................................35 € (jednorázový poplatok)

Potrebné pred krytím a na krytie:

Vyšetrenie krvi + odber na progesterón......................................................19€

Test na progesterón...................................................................................3,78€

Nafta na cestu do Brna a späť 2x na krytie................................................100€(ďakujem za ubytovanie nás a Kiušky počas krytia v Tawy zadarmo!)

Poplatok za krytie 1000Kč za každé šteniatko.............................5000 Kč = 179 €

Sono vyšetrenie - potvrdenie gravidity.........................................................25 €

Potrebné na odchov šteniatok:

Prispôsobenie kotca a búdy pre potreby šteniatok....................................120 €

Výbava potrebná k pôrodu.........................................................................20 €

Potrebné na odchov šteniat až po odber:

Odčervenie šteniatok vo veku 2, 4 týždňov..................................................5 €

Test DNA na DM a DW 50 € za každé šteniatko...........................................200 €

Rozlišovacie obojčeky..................................................................................10 €

Lieky a veterina (očkovanie, petpassy, odber krvi,...)...................................170 €

Výbava pre nových majiteľov:

Výbavička pre šteniatka...............................................................................400 €

Výživa a socializačný program......................................................................200 €

Administratíva pre odchov s PP:

Kontrola vrhu poradcom chovu....................................................................50 €

Vystavenie PP, administratíva........................................................................30 €

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SPOLU náklady................................................................................................cca 1 617 €

Predajná cena šteniatka 500 €, jedno v kvalite PET za 250 €, jedno do spolumajiteľstva za cenu 100 €, jedno zadarmo kvôli úrazu spolu 850 €.

Lieky a vyšetrenia Aadvark v nákladoch neuvádzam, no išlo o značnú sumu, prevyšujúcu kúpnu sumu (cca 700 €). Neľutujem ani euro a som rada, že sa nám ju podarilo zachrániť.

Sme v mínuse :/ I keď uznávam, kopu vecí chovateľ robiť nemusí a ušetrí... Ale MY CHCEME a na majiteľoch a šteniatkach NEŠETRÍME, robíme maximum!